چیکار کنیم که هرگز حک نشویم؟ شاید اسکایپ شما حک شده ها

سلام

خوبین؟

خوشین؟

چه خبرها؟

 

این مدیر جونی، یه سری از پستهای من رو انتشار نداد.

البته کار خوبی کرد.

من می خواستم روشهای حک رو یاد بدهم که نگرفت.

الان هم می خواهم درباره اینکه چگونه امنیت کامپیوتر خود و اینترنت را بالا ببرید تا از حک شدن شما جلوگیری شود صحبت کنم.

امیدوارم با مطالعه این مقاله در این سایت، با افزایش اطلاعات، شما از خطرات اینترنت در امان باشید.

 

 

 

 

 

 

 
۱) اولین حقه ای که افراد به سراغ آن می روند روش مهندسی اجتماعی است که کوین میتنیک هکر سابق مشهور جهان در این زمینه تخصص زیادی داشت و در این مورد کتابی نوشته است .روش مهندسی اجتماعی یکی از روشهای سخت و آسان است که اگر شما خودتون اطلاعاتتان را کمی بالا ببرید، این روش حتی برای شخص هکر نیز دشوار خواهد شد.
۲) تا جایی که ممکن است در انتخاب پسوردها دقت کافی به خرج دهید زیرا بعضی افراد شماره تلفن ، ش ش ، ت ت و … را برای پسورد خود انتخاب می کنند زیرا به قول خودشان پسوردها را زود فراموش می کنند . همیشه از کلیدهای Alt و Space و … با طول زیاد انتخاب کنید ابن روش فقط هک شدن شما را کاهش می دهد.
توضیح این که اکثرا حکرها با داشتن یه سری اطلاعات سراغ شما می آیند احتمالا شماره موبایل یا سایر شماره ها از غبیل شماره کارت ملی شماره شناس نامه و غیره را به تریقی به دست آورده اند و با کمی بازی با آن و تغییرات ساده به یوزرهای شما دست رسی پیدا کنند
۳) یکی از روشهایی که افراد هنوز از آن استفاده می کنند دزدیدن پسورد از روی حرکت دستهای شماست هنگامی که پسوردتان را وارد می کنید مراقب چشمهای اطرافتان باشید و یا بدون رودربایستی از صاحبان چشمها بخواهید که جایشان را تغییر دهند.
۴) افراد حرفه ای همچنین رو به سرقت Cookie آورده اند این کلوچه های خوشمزه اطلاعات حیاتی را نگه می دارند البته به صورت کد ولی با کمی تکاپو میتوان آن را از حالت کد شده در آورد تا اطلاعات مفیدی به فرد بدهد.
توضیح کوکیها یه سری فایل هستند که یوزر و پسورد ما رو در خود ذخیره می کنند به این ترتیب که مثلا وقتی ما در اسکایپ نام و پسورد رو ذخیره می کنیم و تیک این که دیگه نام و پسورد نخواهد رو می زنیم فایلها در مصیر جاری
C:\Users\seros\AppData\Roaming\Skype\alhan.110
که ALHAN.110 همان آیدی اسکایپ من هست و می تواند آیدی شما باشدذخیره می شود و حکرها با دانستن این مصیر و مصیر آیدیهای دیگر به کوکیها دست رسی پیدا می کنند
۵) سعی کنید تا جایی که امکان دارد پسوردهایتان را ذخیره نکنید از جمله پسوردهای اسکایپ و…
۶) هنگام وارد شدن به ایمیل و یاهو مسنجر تیک کنار گزینه My ID… Rememher را بردارید و حتما هنگام خارج شدن Logout کنید تا از سرور یاهو خارج شوید .همچنین بعد از Logout کردن یک یوزر و پسورد الکی وارد کنید زیرا از ریجستری می شود ای دی و پسورد شخص قبل را آشکار کرد.
۷) هنگامی که می خواهید وارد Mail Box خود شوید بعد از وارد کردن یوزر نیم و پسورد روی لینک Secure در پایین Sign in کلیک کنید با اینکار اطلاعات شما به صورت رمز شده به سرور یاهو فرستاده می شود واگر کسی از Sniffing در بین انتقال اطلاعات استفاده کند نمی تواند اطلاعات شما را به سرقت برد.
۸) تروجان ها یکی از روشهای متداول هک بین کاربران است هرگز از شخصی در اتاق های چت عکس یا فایل دریافت نکنید اگر کسی خواست عکسش را برایتان بفرستد به او بگویید که عکسش را در پروفایلش بگذارد.
توضیح این تروجانها در کوکیهای ما نوفوذ کرده و اطلاعات کوکیها رو به شخص حکر ارسال می کنند
۹) هنگام دانلود کردن برنامه ها سعی کنید از سایت های معتبر، برنامه هایتان را دانلود کنید و اگر هم ممکن نبود حتما از سایت موردنظر اطمینان پیدا کنید و بعد از دانلود فایل ها را ویروس یابی کنید .
۱۰) همچنین مراقب ویروس وکردجان باشید چرا که بعضی سایتها آلوده به این ویروس هستند و بدون اطلاع فرد وارد کامپیوتر وی می شوند.
۱۱) اگر نیازی به اطلاعات History ندارید هر از چند گاهی آن را پاک کنید مخصوصا موقعی که در کافی نت و یا خانهء دوستتان هستید.
۱۲) کیلاگر برنامه های جاسوسی هستند که می توانند اطلاعات شما را ضبط و ثبت کنند و بیشتر آنها این قابلیت را دارند که اطلاعات ثبت شده را هر چند روز یکبار به ایمیل شخص بفرستند .از نصب کیلا گرها نمی توان به طور ۱۰۰درصد آگاه شد پس حتما مواظب خود باشید . مثلا دوست شما روی سیستم خودش ممکن است کیلاگر نصب کند و اگر شما هم امنیت را رعایت نکنید شخص میتواند بدون هیچ گونه زحمتی به خود اطلاعات شما را به سرقت ببرد در ضمن ویروس یاب ها هم کاری به کیلاگرها ندارند .
همچنین کیلاگر ها می توانند با یه سری آیپی ها که در هدف و خانه دارند همیشه مچ بوده و اطلاعات شما رو به صورت آنلاین در اختیار حکر قرار دهند مثلا با از زمانهایی که کامپیوتر شما روشن می شود و به اینترنت وصل می شود اطلاع به دست می آورند و در همان زمانها منتظر شما می شوند و می توانند هم اطلاعات شما رو خارج کنند و یا به وصیله کامپیوتر شما هدف دیگری را حک کنند و در زمانی که پلیس اینترنتی دنبال حکر می گردد شما رو به عنوان حکر دستگیر کند در واقع حکر به با ورود غیر مستقیم به رایانه شما شخص دیگری را حک می کند
۱۳) هرگز برای اطلاعات مهم خود از کامپیوترهای عمومی استفاده نکنید . بعضی از افراد همین که اینترنت رایگان در جایی پیدا می کنند بدون هیچ گونه درنگی شروع به وارد کردن اطلاعات خود می کنند.
۱۴) در انتخاب کافی نت ها دقت کافی به خرج دهید ممکن است با یک اشتباه اطلاعاتتان به سرقت رود.
توضیح این که اگر شخص کافینتی خود چنان سر رشته از اینترنت نداشته باشد حکرها با نصب یه سری نرم افزارهای حک روی کامپیوترهای آنجا مثلا کیلاکرها به اطلاعات قربانیان دست رسی پیدا کنند
۱۵) از یک ویروس یاب update شده استفاده کنید اگر ویروس یاب شما به روز نباشد شاید ضربهء جبران ناپذیری بخورید.
۱۶) حتما از یک فایروال در سیستم خود استفاده کنید ویروس یاب Zone Alarm وBit Defendr فایروال های خوبی هستند.
توضیح در پست بعدی به دیواره آتشین خود ویندوز نیز اشاره خواهم کرد و شاید در کامنتها این بحث رو ادامه بدهیم که به سوالات شما دوستان بستگی دارد
۱۷) ویندوز خود رو همیشه به روز کنید و سرویس پک های آن را میتوان از سایت مایکروسافت دانلود کنید
۱۸) برنامه های خود رو همیشه update کنید مخصوصا برنامه هایی که زیاد با اینترنت سرو کار دارند.
توضیح این که شاید در نرم افزار آبدیت شده امکانات ظاهری خاصی اضافه نشده باشد ولی در خود نرم افزار یه سری از مثاعل امنیتی حل شده باشد و حفره های نفوز رو بر طرف کرده باشند مانند اسکایپ که هر روز ورژن جدیدی دارد
۱۹) پورت های سیستم خود را چک کنید که یه موقع پورت تورجانی و …. روی سیسیتم شما باز نباشد با دستور netstat و سوئیچ های مختلف آن
۲۰) همیشه Task Maneger را نگاه کنید تا اگر برنامه مشکوکی را دیدید آن را از حافظه خارج کنید.
توضیح شاید در صفحه اصلی همه نرم افزارهای باز رو نشان ندهد در داخل این قسمت یعنی تسک منیجر تب رو زده و موو را بزنید تا همه نرم افزارها حتی کارت صوتی و غیره رو نشان می دهد می توانید به سادگی از آنها خارج شوید برای رفتن به این قسمت دگمه های ترکیبی کنترل شیفت اسکیپ رو بزنید
۲۱) بیشتر حملات امروزه از طریق مرورگرهای وب هست و IE خود رو همیشه به روز نگه دارید و تاجایی که ممکن است از مرورگرهای دیگری مثل opera استفاده کنید که هم کمتر باگ دارند و هم سرعت زیادی نسبت به رقیب خود IE دارند.
هر چند استفاده از آن برای نابینایان کمی مشکل دارد ولی امنیت بیشتری رو به ارمغان می آورد
۲۲) از یک Trojan Remover آپدیت شده استفاده کنید
۲۳) امن ترین ابزارها نمیتوانند جای خود شخص رو بگیرند همان طور که اسکنرها هک نمکنند پس ابزارها زیاد نمیتوانند ما رو هک کنند این ماییم که با دست خودمان، خودمان رو هک میکنیم.

۲۴) اگر کسی میخواست از سیستم شما استفاده کند حتما یوزر Guest رو فعال کنید تا دوست شما از این یوزر استفاده کند.
۲۵) در هنگام وارد کردن یوزر نیم و پسورد خود در ایمیل یا اسکایپ یا هر جا که این اطلاعات رو وارد می کنید از روش کپی و پیست و یا از صفحه کلیدمجازی ویندوز استفاده کنید با این ترتیب درصد هک شدن شما کاهش پیدا میکند.
توضیح این که کیبرد مجازی با زدن ویندوز و حرف U بله در لیست نرتور هست فعال می شود
۲۶) هنگام ثبت نام کردن در سایتهایی مثل یاهو جیمیل و …. سوالی مبنی بر این که اگر روزی پسورد خود رو فراموش کردید و یا تاریخ تولد را از شما سوال میکند این مشخصات و به دقت به خاطر بسپارید تا در موقع ضروری بتوانید از آنها استفاده کنید.
۲۷) ایمیلهایی که حاوی پسورد و یوزرنیم شما در سایتهای متفاوت هست (هنگام ریجستر کردن معمولا بعضی از سایتها برای شما میفرستند) را حتما پاک کنید اگر شما شما این کار رو نکنید اگر یه روزی ID شما هک شود هکر با یک تیر دو نشون رو میزند.
۲۸) هنگامی که در محل کار یا خانه هستید و اطلاعات مهمی روی صفحه مانیتورتون هست کامپیوترتان رو ترک نکنید ابتدا از تمام برنامه ها Logout کنید و خارج شوید زیرا ممکن است شخصی در همین حین اطلاعات مهم شما رو به سرقت ببرد.
البته به دوستان نابینا و کم بینا توصیه می شود همیشه مونیتور خود را خاموش کنند و از حدفون استفاده کنند

 

 

مرسی که تا آخر خوندید.

لطفا در کامنتهای خود، سوالات خود رو مطرح کنید تا با بحث و گفت گو بین شما و من و دوستان مطلع، تمامی مشکلات و راهای دیگر مراقبت رو یاد بگیریم

 

منتظر سوالات شما هستم

 

 

مرسی فعلا بای

۱۰ نفر این پست رو پسندیدن!

این نوشته در آموزش, اینترنت, ترفند, رایانه, علمی, گفت و گو, مسائل مربوط به نابینایان عزیز ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

20 دیدگاه دربارهٔ «چیکار کنیم که هرگز حک نشویم؟ شاید اسکایپ شما حک شده ها»

 1. سعید پناهی می‌گوید:

  سلام.
  من این پست رو ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ بار لایییییییییک میکنم.
  فداااات سیروس که کارت درسته.

 2. تنها می‌گوید:

  سلام.
  واقعا ممنون منم خیلی ترس از هک شدن دارم.

 3. محمد می‌گوید:

  سلام.
  سعی میکنم از شماره یخر را رعایت کنم.
  اما ی سوال بنظر شما کدام آنتیویروس بروز برای نابینایان مناسب هست؟

  • امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   سلام
   هر آنتی ویروسی یه سری ویروس رو شناسایی میکنه, و هر کدوم برا خودش یه سری امکانات داره
   ولی من بهت bid defender رو پیشنهاد میدم
   هم تو avTest شناخته شدست, هم اکثریت تعییدش میکنن
   casper هم چیز خوبیه, چون سبکه, ولی به bid defender نمیرسه

   • سیروس شکاری می‌گوید:

    خب امیر جان مرسی که جواب دادی آقا محمد شما هم خوش آمدین و مرسی که سوالتان رو مطرح کردید ببینید همون تور که امیر گفته این ویروس کشها خوب هستند ولی از یاد نبرید بهترین روش مراغبت خود ما هست اکثرا ویروس کش ها در ایران به صورت درستی آبدیت نمی شوند و باید از ترفندهای خاصی استفاده شود و در ضمن همین ویروس نویسها خود همان آنتی ویروس نویسها هستند و اکثرا ترجیه می دهند بعضی از ویروسها شناسای نشوند و بعضی از چیزها نامرعی باشه و کشور ما هدف اصلی جنگ سایبری هست و اکثرا دشمن سعی می کندهمه کامپیوترهای خانگی و غیر خانگی رو به روشهای کنترل کند شاید به اطلاعات دل خواه خود برسد البته نترسید ها خیلی چیزهای دیگه هستند که خبر نداریم که در آینده خواهیم دانست سعی خواهم کرد در پستهای آینده به آنها پرداخت کنم

 4. مرتضی می‌گوید:

  سلام آقای شکاری.
  واقعا ی سوال آیا مگر از نابینایان کسی هم هست با یاهو کار کند؟

 5. یلدام می‌گوید:

  سلام که . وایی یکی آب قند بیاره که . فشارم افتاد که . چقدر بی تربیتن این هکر ها . مثلا اسکایپ ما چه به درد این بی تربیتا میخوره مثلا . ایش . سیروس آقای سیروس میسی که گفتی حواسمونو جمعو ضرب کنیم . ببینیم دنیا دست کیه . بازم از این پست ها بنویس . فشارمون میوفته اما حواسمون جمع میشه . شکلک رفتم . میروم جایز نیست

 6. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

  سلام
  شاید من در آینده نحوه کارکرد کیلاگرا و روش خلاص شدن از دستشون رو تو یه پست اعلام کردم

 7. سلام سیروسخان مرسی بابت پست آموزنده ات

 8. سیروس شکاری می‌گوید:

  سلام داش ممل مرسی که هستی ولی یه خواهش از شما و دوستان دیگر دارم لطفا بحث حک دیگران رو پیش نکشید و انتظار حک کسی رو از بنده نداشته باشید ولی تا جایی که بتونم روشها مقابله با انواع حک رو یاد کردم و در پستهای بدی به صورت تخصصی به هر کدام پرداخت خواهد شد

 9. سعید پناهی می‌گوید:

  آقا سیروس.
  من چی کار کنم..
  رو سیستمم هرچی آنتیویروس نصب میکنم.
  یا تو برنامه هام اختلال میندازه.
  یا سرعت سیستمو میاره پایین.
  یا ویندوز لود نمیشه.
  یکی کمکم کنهه.

 10. شهاب می‌گوید:

  سلام سیروس جون
  مرسی از این پست بسیار بسیار مهم
  راستش سیروس منم مشکله سعید رو در مورده آنتی ویروس دارم میشه کمک کنی؟ خب میگم سیروس جان بنظر تو بهتره هر موقع اسکایپ رو نخواستیم ازش بیایم بیرون و اون تیکه مربوط به سیو پسورد رو نزنیم؟
  اینطوری ممکنه حک نشیم؟
  ممنون میشم اگه جواب بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *