دانستنی های ضروری برای دوران نامزدی


- 1,617 بازدید

دوران نامزدی دوره ای خاص و ویژه از مشارکت، عشق و خوشی است. با اینکه می توان آن را شمارشی معکوس برای عروسی دانست ولی باید بدانید که این دوران زمانی مهم است و دوباره تکرار نخواهد شد. حال ببینیم چگونه می توان این دوران را منحصر به فرد و شگفت انگیز کرد.

نامزدی مقدمه عروسی است
در زمان نامزدی هم در مورد مسایلی بحث و گفتگو خواهید داشت که بعدها پس از عروسی تان با آن ها مواجه خواهید شد. مسایلی از قبیل پول و بودجه بندی، روابط خانوادگی، دوستان و حد و مرزها. پس سعی کنید صحبت هایتان را از همین حالا سمت و سو بدهید و به جای اینکه مثلا در مورد خرید بعضی چیزهای تزیینی که به شدت مشتاقید بخریدشان و نامزدتان فکر می کند دور ریختن پول است بحث کنید به این که چطور می توانید پول های بیشتر را پس از عروسی تان مدیریت کنید بیندیشید. آیا می خواهید هر دویتان در تصمیم گیرهای مالی سهمی مساوی داشته باشید؟ آیا می خواهید حساب مشترک بانکی داشته باشید؟ و…

تکلیف را روشن کنید
در دوره نامزدی با بیشتر شدن شناخت ممکن است پی ببرید که دارای مشکلات اساسی هستید. بهتر است تکلیف این مشکلات را در همان دوره نامزدی مشخص کنید. جدایی در دوران نامزدی بسیار بهتر از جدایی بعد از عروسی است. شما نمی‌توانید رفتار طرف مقابل‌تان را تغییر دهید، مگر در سه شرایط:
۱٫ خود فرد بخواهد تغییر کند.
۲٫ شرایطی که فرد شدیدا تحت فشار قرار دارد (شرایط پادگانی).
۳٫ خود فرد با یک تحول معنوی عمیق روبه‌رو شود.

این شرایط احتمال تغییر را فراهم خواهد کرد. اما اینکه ما معتقد باشیم بعد از ازدواج رفتار همسرمان بهتر می‌شود، غلط و اشتباه است، باید بدانید که بعد از ازدواج هیچ معجزه‌ای رخ نمی‌دهد. آنچه که در نامزدی مهم است این است که آیا ما این فرد را می‌توانیم با همان ویژگی‌هایی که دارد، بپذیریم یا نه. اگر به این نتیجه رسیدید که زندگی با این فرد برایتان عذاب آور خواهد بود موضوع را با خانواده ها در میان بگذارید و بعد از گذراندن دوره های مشاوره، تکلیف رابطه تان را با صراحت روشن کنید.

تاریخ تعیین کنید
مدت دوران نامزدی به عوامل زیادی از جمله: فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها، وضعیت اقتصادی عروس و داماد، میزان آشنایی عروس و داماد با یکدیگر و… بستگی دارد. اگر تصمیم دارید ظرف کمتر از یک سال عروسی کنید، سعی کنید ماه عروسی خود را و حتی الامکان روز عروسی را تعیین کنید. این تاریخ خیلی مهم است و تمام برنامه ریزی های شما به این تاریخ بستگی دارد. اگر هم فعلا به این زودی نمی خواهید عروسی کنید، بهتر است مشخص کنید که چند سال می خواهید نامزد بمانید: یک سال؟ دو سال؟ یا بیشتر؟ این هدف گذاری به نوعی شما را از بلاتکلیفی خارج می کند.

همدیگر را کشف کنید
شما می خواهید که باقی عمرتان را در کنار هم سر کنید. اما فشارها و استرس برنامه ریزی برای عروسی می تواند بین شما فاصله اندازد. اجازه ندهید چنین شود. بنابراین در طول نامزدی مدام با هم قرار دیدار بگذارید، بی هیچ دلیلی کارهای خوب برای هم انجام دهید، توانایی های یکدیگر را ستایش کنید، به هم دیگر محبت کنید و از اشتباهات یکدیگر چشم پوشی کنید.

آماده شوید
به جای اینکه یک برنامه و تقویم در دستتان بگیرید و مدام در حال تیک زدن روی آن ها باشید به این فکر کنید که در این ماه از نامزدی ام چه انتظاری دارم؟ شما می توانید از لحاظ فکری و فیزیکی روابطتان را تحکیم بخشید. خرج و مخارج اضافه را حذف کنید و سعی کنید در هزینه های شخصی خود صرفه جویی کنید. یک حساب بانکی مجزا باز کنید و شروع به پس انداز پولهایتان کنید. یا اینکه پس انداز خود را به صورت کالاهای سرمایه ای مثل : سکه، طلا، ارز و… در آورده و نگهداری نمایید. به هر حال باید دور اندیش باشید و از هم اکنون به فکر مخارج و هزینه های عروسی خود باشید.

عشق و محبت را ارج نهید
فقط همسر آینده تان نیست که نیاز به توجه زیاد و محبت دارد. در نامزدیتان سعی کنید وقتی برای پدر و مادرتان بگذارید و به آن ها عشقتان را بروز دهید و نشان دهید که قدردان زحماتشان برای بزرگ کردن شما و آماده کردنتان برای این روزها هستید. یکی از مشکلاتی که بر سر دوران نامزدی قرار می‌گیرد، عدم تعادل رابطه فرد بین خانواده و همسر آینده‌اش است. تا زمانی که دختر و پسر در خانه پدری خود زندگی می‌کنند، باید طبق اصول خانواده رفتار کنند و بتوانند با کمک خانواده بین این دو وضعیت تعادل برقرار کنند، اما بعد از ازدواج اولویت با همسر است. باید خانواده‌ها تا حد امکان از بیان نظر و تحمیل عقیده دست بردارند و مسوولیت این امر را برعهده روان‌شناس ازدواج بگذرانند.

به خودتان رسیدگی و مراقبت کنید
بیش از همه شما باید به خودتان عشق بورزید. در روز عروسی تان توجه بسیار زیادی بر روی شما خواهد بود و خیلی از عروس ها و دامادها با تغییرات آرایش خودشان را برای این روز بزرگ آماده می کنند. اما رژیم های سنگین و درمان های سخت می توانند شما را در روز عروسی تان ضعیف، بی حال و شکننده کنند. اگر قصد کاهش وزن دارید و می خواهید برنامه غذایی تان را تغییر دهید به یک برنامه غذایی سالم و دراز مدت برای تمام زندگی تان بیندیشید نه به یک شمارش معکوس تا روز عروسی و عدد و رقمی بر روی صفحه ترازو.

اولین کسی باشید که این پست رو میپسنده!

Print Friendly, PDF & Email • سعید پناهی

  درباره سعید پناهی

  با سلام. بنده سعید پناهی هستم. متولد 9 اسفند سال 1375. از علایقم میتونم بگم به اینترنت, مبایل, موزیک, بازیهای نابینایی,گوش کردن به رادیو و نمایش رادیویی و و و خعععععیلی چیزهای دیگه اشاره کنم. کلا با همه چی حال میکنم. رفیق بازم, و رفیقهای ثمیمی را بیشتر از داداشهای نداشتم, دوست دارم. زاده ی استان زنجانم و از 1 سالگی در کرج یا همون استان البرز زندگی میکنم. در حال تحصیل در مقتع کارشناسی علوم تربیتی هستم. عاشق مطالعه صفحات اینترنتی هستم. پیگیر اخبار علم و فناوری هستم. به علاوه که در اسکایپ هستم, تو واتساپ و تلگرام و اینستا هم هستم. خخخ. کلا مسنجر بازم. فکر کنم هدفم کلا از اندروید خریدن همین بوده. اردیبهشت 92 با ی n73 وارد دنیای نت شدم. و اون وقتها 3g و این حرفا نبود با gprs آهنگ دانلود میکردم. بعد توسط معرفی یکی از دوستانم با سایتهای نابینایی آشنا شدم. بعد مهر ماه بود که دیگه ماهور خریدم, باورتون نمیشه من تا مهر 92 هنوز صفحهخان فارسی نداشتم. با این که از سال 83 پای کامپیوتر بودم. میدونین چرا؟ چون اون وقتها نت نمیرفتم. بعد از مهر ماهم اسکایپ نصب کردم و کم کم همه را add کردم و با همه آشنا شدم. عاشق گفت و گو تو اسکایپ بصورت صوتی هستم. کمو بیش چت هم دوست دارم. بعد اوایل آذر ماه بود که تصمیم گرفتم ی سایت بزنم, اول چنتا بلاگ تست کردم, خوشم نیومد. بعد کم کم بسرم زد, برم رو وردپرس. بعد به کمک آقای سعید درفشیان اینجارو بنا کردیم. روز 17 آذر 1392 بود که اینجارو بنا کردیم. اون وقتها زیاد اینجا کسی نمیومد. بعد دوستان کم کم با اینجا آشنا شدن. و الان هم که دیگه ی خانواده ی بزرگ شدیم به نام, شب روشن. اینجا ی سریها بهم مدیر ارشد هم میگن. اما خودم قبول ندارم. ی نو گرداننده میشه اسممو گذاشت. بیخودی هندونه تو پاچمون میکنن ههه. من تقریبن 10 درصد بینایی دارم. و از خط بریل استفاده میکنم. فقط 5 سال ابتدایی را در مدرسه ی پویا مخصوص نابیناها و کم بیناها درس خوندم. بعدش دیگه بصورت تلفیقی در مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شدم. راستی یادم داشت میرفت, جهت تماس با من میتونین از راه های زیر استفاده کنین. ایمیل: saeedpanahi2200@gmail.com اسکایپ: saeed-panahi تلگرام: https://telegram.me/sp1000 اینستاگرام: https://www.instagram.com/saeed10055/ خوشباشید.
  این نوشته در آموزش, روان شناسی, سرگرمی, معرفی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  17 پاسخ به دانستنی های ضروری برای دوران نامزدی

  1. سلام سعید! امشب بی خوابی زده بسرت یا نامزد کردی؟ آخه همش زدی تو فاز اینکه زنتون رو دوست داشته باشید. آموزش دوران نامزدی میدی. بچه ها بعد از ماه صفر عقد کنون سعیده منتظر کارت دعوت باشید. کادو یادتون نره

  2. داریوش جوادی می‌گوید:

   سلام سعید خان. چه طوری؟ من دیروز صبح یه پست گذاشتم اما هنوز تعیید نشده. یه کتاب گذاشته بودم برای دانلود. لطفاً زودتر تعییدش کنید. سرعت عملتون اومده پایینا. مرسی.

  3. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام سعید
   دمت گرم
   عالی بود
   داریوش جان
   لینکش به این معنا خرابه که اصلا میگه تو دراپباکست نیست عزیزم
   اگه تونستی با من در تماس باش
   اسکایپم تو شناسنامه هست
   یا اگه آف بودم، شماره مو از بچه ها بگیر و یا با خود سعید هماهنگ کن

  4. عطا می‌گوید:

   سلام.
   نه.
   واقعا فکر میکنیم خبری شده.
   آقا شیرینیها رو تنهایی نخورید.

  5. alireza می‌گوید:

   تجربه داشتی که آموزششم میذاری؟
   یکی نگه انگاری ده تا نامزد داشتی
   خخخخخخ کمبودِ پست که بیاد همینِ دیگه

  6. fereshteh می‌گوید:

   سلام آقای پناهی,ممنون از لطفتون! مطالب زیبایی بود

  7. درود! مطالب زیبا و آموزنده ای گذاشتی، حالا تجربیاتی را بیان میکنم از قبل از ازدواج و مهر برون… وقتی دو جوان خام با اجازه دو خانواده در یک اطاق قرار گرفته با هم صحبت میکنند بهتر است آینده نگری کنند و واقعیتهایی از زندگی مشترک آینده را برای یکدیگر بیان کنند و اعتراف کنند که این خصوصیتهای اخلاقی را دارند و تغییر نخواهند کرد… بهتر است طوری صحبت کنند که طرف مقابل در صدد تغییرشان بر نیاید… موقع مهر برون پسر پیشبینی کند که مهریه عند المطالبه است و هر زمان امکان دارد که خانواده ی عروس آن را به اجرا گذارند و داماد باید پرداخت کند… داماد نباید خام حرفهای خانواده ی عروس خانم شود که مثلا میگویند ما مینویسیم و تو قبول کن و امضا کن ما که نمیخواهیم دریافت کنیم… سعی شود موقع نوشتن مهریه عشق و عاشقی نباشد و فکر چگونه پرداخت شود باشید… داماد باید در حد توانش مهریه را قبول کند که برایش قابل پرداخت باشد…، اگر به آمار طلاق و دامادهای زندانی و مشاورهای جامعه بنگریم متوجه میشویم که: در اصل مشاورها کار خاصی نکرده اند بلکه عروس و دامادها هستند که عاشق شده اند و کور کورانه تصمیم گرفته اند و خام حرفهای خانواده ها و اطرافیان شده اند…، یک تجربه ی دیگر این است که: اگر زوجی پنج سال اول زندگی مشترک خود زیر یک سقف را توانستند به خوبی بگذرانند و مشکلات بوجود آمده را رفع کنند تا سالیان سال میتوانند با هم دوستانه زندگی کنند…، اما اگر در پنج سال اول زندگی با کینه توزی و بگو مگو های فراوان بودند زندگی مشترک سختی با هم خواهند داشت…! خوب مثل اینکه دوباره من منبر رفتم و زیادی چونه ام گرم شده! فعلا باباااااااااااااااااااایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  8. alireza می‌گوید:

   سعید جون شوخی کردم امیدوارم فکرِ بد نکنی

  9. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   سلام
   بچه ها سعید یه ریگی تو کفشش هست!
   سعید بابا نمیخام حمله به شیرینیا کنم!, بگو بشر چی تو کلت میگزره!

  10. وحید می‌گوید:

   سلام آقا سعید ازت متشکرم به خاطر این پست مفیدت
   من که دارم یواش یواش پیر میشم و هنوز امکان ازدواج برام فراهم نیست ولی اگه یه زمانی شرایطش برام به وجود اومد سعی میکنم از این مطلبت استفاده کنم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green