آیا اسرای کربلا بعد از ۴۰ روز به کربلا بازگشتند


- 1,441 بازدید

بنام خدای حسین
آیا اسرای کربلا بعد از ۴۰ روز به کربلا بازگشتند؟
درباره اربعین اختلاف نظر است. سه دیدگاه از اهمیت بیشتری برخوردار است:
۱. بعضی عقیده دارند اهل بیت امام حسین(علیه السلام) در سال ۶۱ هجری از شام برگشته و در بیستم صفر همان سال در کربلا با جابر بن عبدالله انصاری ملاقات کردند و همگان برای امام عزاداری نمودند(۱). از این اربعین به عنوان اربعین اوّل یاد می‌شود. این دیدگاه از شهرت بیشتری برخوردار است.
مرحوم سید محمدعلی قاضی طباطبایی کتابی مستقل برای اثبات این ادعا تدوین کرده است(۲) مرحوم ابن طاووس از طرفداران این دیدگاه است وی می‌نویسد: «راوی گفت: چون زنان و عیالات حسین(علیه السلام) از شام بازگشتند و به کشور عراق رسیدند، به راهنمای قافله گفتند ما را از راه کربلا ببر، پس آمدند به قتلگاه رسیدند، دیدند جابر بن عبدالله انصاری و جمعی از بنی‌هاشم و مردانی از اولاد پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) آمدند برای زیارت قبر حسین(علیه السلام) پس همگی به یک هنگام در آن سرزمین گرد آمدند و با گریه و اندوه و سینه‌زنی با هم ملاقات کردند و مجلس عزایی که دل‌ها را جریحه‌دار می‌کرد، برپا نمودند و زنانی که در آن نواحی بودند، جمع شدند و چند روزی به همین منوال گذشت»(۳)ابن نما(۴) و برخی مقتل‌نویسان دیگر نیز طرفدار این نگرش هستند(۵).طرفداران این دیدگاه شواهد و قرائنی را دستمایه خویش قرار داده و دلائل مخالفان دیدگاه خود را پاسخ داده‌اند.
۲. بعضی دیگر برگشت اهل بیت به کربلا و ملاقات آنان با جابر را قبول ندارند.بر اساس این دیدگاه اربعین وجود نداشته است که تاریخ و نحوه رفتن اهل بیت (علیهم السلام) به کربلا مطرح باشد. مرحوم آیتی از طرفداران این نگرش است: در داستان آمدن اهل بیت(علیهم السلام) از شام به عراق و رسیدن آنها در اربعین یعنی بیستم صفر به کربلا را به هیچ وجه نمی‌توان قبول کرد یا سند قابل اعتماد برای افسانه تاریخی به دست داد. اهل بیت عصمت (علیهم السلام) در ماه رجب سال ۶۰ هجری از مدینه به مکه رفتند… پس از مدتی که در کوفه گرفتار بوده‌اند، طبق دستوری که از شام رسید، آنان را به شام فرستادند و از آن جا هم بعد از مدتی که معلوم نیست، به مدینه طیبه بازگشتند و حق آن است که تاریخ حرکت اهل بیت به شام و تاریخ رسیدن آنان به شهر دمشق و مدت توقف اسیران در مرکز حکومت یزید و تاریخ حرکت آنان از دمشق به طرف مدینه و تاریخ ورود آنان به شهر مقدس مدینه، هیچ کدام از این‌ها به درستی معلوم نیست»(۶).استاد شهید مطهری نیز رفتن اهل بیت به کربلا و ملاقات آنان با جابر بن عبدالله را قبول ندارد(۷).به نظر ایشان، مدت زمانی و تاریخ رفت و برگشت آنها به گونه‌ای استکه امکان ندارد پس از چهل روز دوباره به کربلا برگشته باشند. طرفداران این دیدگاه برخی از شواهد را دستمایه خویش قرار داده و اربعین اوّل را به صورت عادی از محالات دانسته‌اند(۸).
۳. بعضی دیگر بر این عقیده هستند که اربعین وجود داشته است؛ بدین معنا که اهل بیت (علیهم السلام) در کربلا حضور یافته و برای امام حسین (علیه السلام) و یاران او عزاداری کرده‌اند. ولی در سال اوّل و یا سال‌های بعد بوده است، معلوم نیست.(۹)از آن چه گذشت می‌توان نتیجه گرفت که بر اساس مبنای اوّل مدت چهل روز از آغاز حرکت اهل بیت (علیهم السلام) تا برگشت آنان به کربلا طول کشیده است؛ ولی بر اساس مبنای سوم اربعین وجود داشته و اهل بیت (علیهم السلام) به کربلا بازگشته‌اند، اما تاریخ و مدت آغاز حرکتاهل بیت از کربلا و بازگشت آنان بدان‌جا معلوم نیست، همچنین معلوم نیست برگشت در سال اوّل بوده است یا سال بعد. اما بر اساس دیدگاه دوم اصلاً ملاقات با جابر وجود نداشته تا تاریخ حرکت اهل بیت (علیهم السلام) از شام به کربلا و پیمودن مسافت شام تا آن شهر مطرح باشد.

منبع: واحد پاسخ به سوالات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

اولین کسی باشید که این پست رو میپسنده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره گلبرگ

  من گلبرگ متولد خرداد 59 ساکن زنجان کارشناس ارشد حسابداری متاهل و مدت 4 سال است که بر اثر بیماری دیابت بینایی خود را از دست داده ام
  این نوشته در دسته‌بندی نشده, مذهبی, مطالب تاریخی, معرفی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  11 پاسخ به آیا اسرای کربلا بعد از ۴۰ روز به کربلا بازگشتند

  1. سلام خانم گلبرگ مرسی مطالبتان عالی بود

  2. عطا می‌گوید:

   سلام.
   معقول است که نظره مشهود, محمول بر صحت دانسته شود.
   سپاس.

  3. محمد می‌گوید:

   سلام. متن خوبی بود. چگونه میتوان به منبعی که بدان اشاره شد و این نوشته برگرفته از آن بود دسترسی پیدا کرد. با تشکر.

  4. شهاب می‌گوید:

   سلام خانومه گلبرگ مرسی من خیلی دوست دارم از این جور اطلاعات داشته باشم و از شما ممنونم که این پست زیبارو گذاشتید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green