اصلنی بلدین باطری لپ تاپتون رو کالیبره کنین آیا . من بلدم که . دلتون تا همیشه لواشک فافایی . هوم


- 2,209 بازدید

شکلک یلدا در حال عینک زدن . شکلک یلدا در آستانه ی دانشمند شدن . شکلک هر کی به حرفام گوش نده . خخخی که . همونه که خودمون میدونیمااا . شکلک دندون نشون دادن . مرموزمو اینا .
سلامتون کوش پس پسی . هوم . همیشه من که نباید بگم شلام . اصنشم نمیگم شلام . خودتون بگین شلام . من میگم علیک شلام . خخخخ یعنی خخخی .
میگما من لپ تاپ دالم . هوم . شما ندالین که . لپ تاپم شیر گاگاهو داله . هوم دلتون زیاد ترترترا لواشک فافایی .
از وقتی این جدیده رو خریدمش خب . یکمی تصمیم گرفتم بهتربهتر بهترترا ازش استفادم بشه . برای همین زیرا خواستم چیزایی رو که خودم رفتم دنبالش , شما هم بخونین تا رستگارتون بشه . علامت تشویق . علامت تعجب پررنگ . علامت نقطه با چشمک .
یعنی من یعنی اساس این ادبیات فارسیو بی اساس کردم یعنی خداییش یعنی ها . الان من دقیقا شکلک شرمنده ترینم ها .
حالا اینا رو ولش . بریم با هم اندیشمند ترین بشیم . هوهو بدوبدو . شکلک جدی باشین . جدی ام ها . شهاب نخند . امیر با بقل دستیت دعوا نکن . بهنام ریز ریز اون زیر چی کار میکنی . سعید به من ربطی نداره مدیری . شیطنت نکن . میگم واستی بیرون سایت سطل آب بگیری دستت یه لنگ در هوا هااااا .
.
.
.
.
تخلیه کامل باتری به صورتی که به صفر درصد برسد استرس شدیدی به باتری وارد می‌کند که باید از این موضوع جلوگیری کرد. توصیه می‌شود که باتری را تا سطح ۲۰ الی ۳۰ درصد بیشتر تخلیه نکنید تا آسیبی به باتری نرسد.

باتری لپ‌تاپ‌ها مجهز به سنسورهای ظرفیت سنج است که به شما این امکان را می‌دهد تا از میزان انرژی باقی مانده از باتری خود اطلاع پیدا کنید اما به دلیل شارژ و دشارژ شدن مداوم، این سنسورها دقت خود را از دست می‌دهند. برخی از لپ‌تاپ‌ها در بایوس خود این قابلیت را دارند تا باتری دستگاه را بدون هیچگونه توقفی تخلیه و سپس بدون هیچگونه توقفی دوباره آن را شارژ کنند که اصطلاحا به آن کالیبره کردن باتری می‌گویند.

عدم دقت سنسورها باعث می‌شود تا مقدار باتری را بیشتر یا کمتر از ظرفیت واقعی نمایش دهد، مثلا سیستم مقدار باتری را ۲۰ درصد نشان می‌دهد ولی ناگهان دستگاه شما به دلیل عدم شارژ کافی خاموش می‌شود. از این رو کالیبره کردن باتری بعد از هر ۳۰ بار شارژ و دشارژ کامل بسیار توصیه می‌شود. از طرفی باتری‌هایی که کالیبره نشدند مقدار استهلاک باتری را بیش از حد واقعی نشان می‌دهند که بعد از کالیبره کردن این مقدار کمتر می‌شود. باید توجه داشت در دستگاه‌هایی که یک‌بار عمل کالیبراسیون باتری صورت گرفته، اگر مجددا مورد کالیبره کردن قرار بگیرند میزان استهلاک باتری بیشتر خواهد شد زیرا یک سیکل شارژ در کالیبره کردن باتری صورت گرفته است.

شارژ و دشارژ کامل به این معناست که شما، باتری ۱۰۰ درصد شارژ شده را تا حدی که دستگاه خاموش شود مصرف کنید. برای مثال اگر شما ۵۰ درصد از باتری را مصرف کرده و دستگاه را دوباره شارژ کنید و سپس فردای آن روز دوباره ۵۰ درصد استفاده کنید این، یک سیکل شارژ و دشارژ است نه دو سیکل.

چگونه باتری را کالیبره کنیم؟

اکثر روش‌های مناسب برای این کار (تخلیه شارژ حداکثر ۱۰۰ درصد تا حداقل ۵ درصد) از مراحل زیر پیروی می‌کنند. حال برای کالیبره کردن باتری خود (دستگاه‌های لنوو بهتر است از برنامه انرژی منیجمنت Energy Management استفاده کنند) مراحل زیر را انجام دهید.

۱. باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید.

۲. دستگاه را به مدت دو ساعت به صورت فول شارژ رها کنید تا حرارت آن به خاطر عملیات شارژ پایین بیاید (آداپتور را خارج نکنید). می‌توانید در این مدت از دستگاه خود به شکل عادی استفاده کنید (همانطور که پیشتر گفته شد باتری از مدار خارج شده و دیگر تحت فرآیند شارژ نیست) .

۳.  شارژر را از دستگاه جدا کنید و در بخش تنظیمات باتری در کنترل پنل (قسمت Power) تعیین کنید که دستگاه در سطح ۵ درصد به صورت خودکار هایبرنیت یا Sleep شود. توجه داشته باشید که سطح حداقل را کمتر از ۵ درصد قرار ندهید زیرا ممکن است باتری دچار استرس شده و بازگشت آن غیر ممکن شود.

( انجام این موارد برای همه دستگاه‌ها و برندها الزامی است)

۴.  حال با دستگاه خود بدون اینکه آن را خاموش کنید یا به حالت خواب ببرید کار کنید تا دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش شود. توجه داشته باشد که کار سنگین با دستگاه انجام ندهید و سعی کنید دما را زیر ۶۰ درجه نگاه دارید. برای اینکار می‌توانید فیلم تماشا کنید و یا به وبگردی بپردازید و نور صفحه نمایش را در حداکثر خود قرار دهید.

۵. وقتی دستگاه به صورت کامل خاموش شد آن را به مدت ۵ ساعت یا حتی بیشتر به حال خود رها کنید.

پارازیت . یعنی . عمرا . بتونید . ۵ . ساعت . نیاین . نت . یعنی . عمرا . ها . . پس . زحمت . نکشید . بقیشو . نخونید . میخندماااا . شکلک معتادان به اینترنت .

۶. بعد از این مدت شارژر را متصل کنید و بدون اینکه عملیات شارژ را متوقف کنید باتری را تا فول شدن شارژ کنید. در این مدت شما می‌توانید از دستگاه خود استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که کار سنگین از دستگاه نکشید و بگذارید تا حداکثر انرژی برای شارژ باتری در اختیار آن قرار بگیرد.

اگر از برنامه‌هایی که میزان استهلاک باتری (Wear Level) را نمایش می‌دهند استفاده کنید متوجه می‌شوید که میزان استهلاک باتری بیشتر شده که این به دلیل کالیبره شدن سلول‌ها و افزایش دقت آنها و صحت اطلاعات است که طبیعی است (اگر برای بار اول دستگاه را کالیبره می‌کنید این مقدار ممکن است کاهش داشته باشد) . باتری‌های یون لیتیومی دارای تعداد محدودی سیکل شارژ و دشارژ کامل هستند (معمولا بین ۲۰۰ تا ۵۰۰) بنابراین بهتر است تا حد امکان از شارژ و دشارژ کامل باتری جلوگیری کنیم تا میزان استهلاک باتری هم کاهش داده شود.

اگر مدت زمان زیادی می‌خواهید دستگاه خود را کنار بگذارید و از آن استفاده نکنید سطح شارژ باتری را به ۴۰ درصد برسانید و دستگاه را در جای خنک، خشک و با تهویه مناسب قرار دهید. باتری‌هایی که جدا می‌شوند را هم می‌توان در دمای ۰ تا ۱۰ درجه نگهداری کرد به شرط آنکه از رطوبت در امان باشند. باز هم باید تاکید کرد که دشمن باتری لپ‌تاپ‌ها گرما است و رها کردن آنها در شرایطی که دمای محیط بیش از حد بالا باشد مثل داخل خودرو یا در برابر نور مستقیم خورشید به باتری و دستگاه آسیب جدی وارد می‌کند.

قشنگترین جوک سال . مدت زمان طولانی از سیستم استفاده نکنیم یعنی . خخخ شدم یعنی .

اما چگونه از باتری دستگاه خود استفاده کنیم تا کمترین استهلاک را داشته باشیم.

در دستگاه‌های لنوو استفاده از برنامه Energy Managment و فعال کردن گزینه حفاظت از باتری( Conservation mode یا Optimize Battery Health) توصیه می‌شود. چون این برنامه باعث می‌شود تا باتری در سطح ۶۰ درصد از مدار خارج شده و دیگر باتری سیکل کامل شارژ را ادامه ندهد. با این کار قسمتی از فضای باتری بدون استفاده می‌ماند و باعث کاهش استهلاک می‌شود.

در دستگاه‌های کمپانی دل هم برنامه Battery Meter امکان قطع شارژ را در هر سطحی به شما می‌دهد (در برخی مدل‌ها ممکن است این برنامه عمل نکند) اما در دستگاه‌هایی که این برنامه‌های کمکی را ندارند توصیه می‌کنیم به روش زیر باتری خود را مدیریت کنند:

باتری دستگاه را همیشه در سطح ۱۰۰ درصد نگاه دارید و از شارژر استفاده کنید. هنگام استفاده از باتری نیز آن را بیشتر از ۴۰ درصد تخلیه نکنید. بعد از هر ۳۰ بار سیکل شارژ و دشارژ کامل هم یکبار باتری را کالیبره کنید (نیاز نیست که هر ۱۰ روز یکبار باتری را تا ۱۰ درصد تخلیه و دوباره آن را شارژ کنید، هرچه باتری را کمتر تخلیه کنید سلامت باتری شما بیشتر تضمین می‌شود). برای زیر نظر گرفتن سلامت باتری و سیکل‌های شارژ می‌توانید از برنامه Battery Care استفاده کنید.

پی نوشت . تموم شد که . هوهو . شکلک پفک رو ام کردن . شکلک در اوردن عینک . پا روی پا گذاشتن و به این فکر کردن که چند روزه لپ تاپمو خاموش نکردم آیا . نظری ندارین گویا آیا . خخخی شدین چرا . جدی امااا .

۴ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • درباره یلدا

  سلام که . یلدام که . متولد ۱۳۶۵ هستم که . عاشق هنر و دکوراسیون و نوشتن که . اهل بابلم که . از سال ۱۳۹۰ نابینا شدم که .
  این نوشته در آموزش, ترفند ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  25 پاسخ به اصلنی بلدین باطری لپ تاپتون رو کالیبره کنین آیا . من بلدم که . دلتون تا همیشه لواشک فافایی . هوم

  1. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام یلدا خانم
   خیلی خوب و عالی
   دستتون درد نکنه

  2. یلدام می‌گوید:

   شلام بهنام . میسی که اومدی . حیف این لپ تاپم باطری نداره بتونم تنظیماتشو اینجا بنویسم . اما میرم دنبالش ببینم چه میشه کرد

  3. میلاد نصرتی می‌گوید:

   ما که با لپتاپ حال نمینماییم.‏ آخه حال نمیده

  4. gentleman می‌گوید:

   درود خیلی جالب بود ۱ سوال bluetooth‎ lenovo‎ b‎ ‎۵۹۰‎ ‎چطور روشن میشه؟ سپاس

   • یلدا می‌گوید:

    سلام جنتل من . خب من لنوا ندارم . دقیقا نمیدونم . اما برای دریافت یا انتقال فایل یا هر چیزی از طریق بلوتوث خودم . اینسرت و اف یازده رو میگیرم . اونجا بلوتوث رو پیدا میکنم . بعد از همون گزینه هایی که داره . مثل مثلا receib برای دریافت فایل استفاده میکنم . تا حالا خاموش یا روشن نکردم بلوتوثمو . ببخشید که بلدم نیست . شکلک خجالتی ام حالا

  5. عطا می‌گوید:

   درود بانو ثنا تشکر استفاده کردیم.

  6. سعید پناهی سعید پناهی می‌گوید:

   سلام.
   استفاده نمودیم.
   مییییییییسیییییی از پست.
   یکی بیاد این سطل آب را از من بگیره.
   خسته شدماا.

  7. vahidemperatoor می‌گوید:

   سلام یلدا خانم ممنون از پست زیبایت شکلک باتری یا باتری شکلک خخخخ

  8. عباس کاظمی می‌گوید:

   سلام به یلدا خانم
   اطلاعات خوبی رو دادی،اما من لپتاپ ندارم،
   موفق باشی

  9. رضا می‌گوید:

   سیلاااااام یلدا خانوم
   میگم. شما اگه ۱ ساعت بتونی لپتاپت رو خاموش نگه داشته باشی، من اسممو اوز میکنم.
   شاید بپرسی از خودت، کجامو در چه حالیم. برای دلخوشیت میگم، خوش باش عزیزم عالیم.
   نه نه، چرا یهو آهنگ مرتضی اومد …
   میگم شاید بپرسی از خودت که اسممو چی میزارم. خب معلومه ، میزارم، (چیز) 🙂 :))

   • یلدا می‌گوید:

    هوم . هام . هان . هون . کی . بله . چی . از کجا . کی بود . چی بود . شما کی هستین . چیز کیه . کی نیست . چیز فقط چیزه . یکمی خخخ هستم الان . یکمی متعجب پررنگ هستم اما . من لپ تاپم همیشه خاموشه وا . من گناه دالم ها . منو نزنین ها . شکلک دماغ پینوکیو . هوم و اما شلام که

  10. سلام یلدا خانم مرسی از پست یه سؤال آیا باتری لپتاپ هم استرس میگیره؟

   • یلدا می‌گوید:

    پاسخ به صورت طنز . خخخ بلی . مثلا باطری لب تاب من تا اسم منو میشنوه قالب تهی میکنه . ز بس ازش کار میکشم .
    پاسخ جدی . بلی بزاری تا ته شارژش ته بره سکته هم میکنه استرس که چیزی نیست . باطری گوشی هم همین ها . گوشی بازان عزیز دقت داشته باشن . صبح تا شب شب تا صبح میشینین تو اسکایپ با گوشی حرف میزنین . آخرش از استرس سکته میزنه باطری . ملتیو راحت میکنین . خخخ نمیدونم چرا این پاسخ هم یکمی چیز شد . یعنی طنزی شد .
    راستی شلام

  11. mohammad askari می‌گوید:

   سلام. با تشکر از آموزشتون. ضمنا چرا به کامنتا جواب نمیدید؟ این بیچاره ها این قدر سؤال میکنند؟ به قول شما گناه دالند به خدا.

  12. Miss Roohi می‌گوید:

   سلام
   کاش زود تر می ذاشتین
   ای خدا!

   ولی بازم مرسی

  13. مصطفی می‌گوید:

   سلام .مطلب بسیار عالی بود .من اپل دارم .و کلا نمیدونم چه طوری باید از باطری دستگاهم استفاده کنم که اولا بیشترین بازدهی رو داشته باشه . دوما بیشسرین طول دوام رو داشته باشه .لطفا راجع به اپل هم توضیح بدید. و مطلب دیگه اینکه من لپتاپم رو حدود ۱ ماهیست که خریدم .متاسفانه یک بار هم از فاصله چند متری سقوط کرده .ولی جالب اینجاست که هیچ قسمتیش دچار هیچ آسیبی نشده .ولی از اون به بعِ صدای اسپیکر هام دچار نوعی خش شده .مثال! چه طور وقتی اسپیکر های معمولی را زیاد میکنیم صدای ما دچار نوعی خش میشه؟ دقیقا برای من هم همین اتفاق افتاده .آیا میشه کاریش کرد؟ لطفا این رو هم از دوستان اهر اطلاعاتی دارند توضیح بدند .ممنون .یاحق

   • یلدا می‌گوید:

    سلام مصطفی . خب بح بح میبینم که زدی منهدم کردی سیبتو رفتی . البته منم یه چند باری لپ تاپم سقوط آزاد داشت ها . هیچیش نشد . حتی خش هم نداله . اینم گفتم دلت بیشتر لواشکی شه . آخ آخ زدی سیبتو کرمو کردی . شاید سیمی لعیمی پیچی مهره ای چیزی جا به جا شده . نمیدونم خداییش . من فنی یاتم زیاد خوب نیست . اما در مورد استفاده بهتر از لب تابت چرا میتونم کمکت کنم . پست بعدی منو حتما بخون. خیلی کمکت میکنه . خیلی ها . سیبتم محکم نیگر دار . راستی راستی یه سوال . شما یعنی رو سیبت جاز و این چیزا نصب داری یعنی . برام جالب شدا .

  14. یلدا می‌گوید:

   شلام سعید . خخخ کجا در میری . واستا میخوام ماهی های عیدیمو بزارم توسطل . حالا حالا ها سر کاری ها . شکلک دلم اما داره میسوزه برات ها . شکلک ببین سعید حواسم پرته مثلا الان . دارم کامنت مینویسم . میتونی بری . متوجه نمیشم . خخخی یعنی خخخ

  15. mohammad askari می‌گوید:

   سلام بر مصطفی. این چه کاری بود. چیز دیگه ای نبود که بندازی پایین؟ اگه خودتم مینداختی باهاش پایین بد نمیشد. hahahoohoohaaheehoohiii

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green