از چهارشنبه سوری باستانی تا آخرین چهارشنبه سال:


- 699 بازدید

سلام بر دوستان عزیزم.

فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال بر شما مبارک باد.

 

قبل‌ترها در شب آخرین چهارشنبه سال نزدیک غروب، در حیاط خانه‌ها آتشی می‌افروختند و با گفتن: «زردی من از تو، سرخی تو از من»، بیماری‌ها و ناراحتی‌ها و نگرانی‌ها را به آتش می‌سپردند. پس از خانه تکانی، کوزه کهنه ای از پشت بام خانه به کوچه می‌انداختند. اسفند دود کردن و آجیل خوردن، «فال گوش» ایستادن و تفأل زدن و «قاشق زنی» و رد و بدل کردن شیرینی، میوه و پول از رسومی بود که این روزها جایش را به ترقه بازی داده است.

به نوشته شرق، این را از سخن افرادی چون «سیمین بهبهانی»، «مرتضی احمدی»، «فرهاد آییش» و «فرزانه کابلی» به وضوح می‌توان دریافت. در «چهارشنبه سوری»های دوران آنها، «بُته» یا «بوته» نقشِ پررنگی داشت.

«سیمین بهبهانی»، آن روزها را چنین توصیف می‌کند: «ما در حیاط بزرگ خانه با بچه‌های همسایه‌ها می‌دویدیم و بازی می‌کردیم و آتش روشن می‌کردیم و از روی آن می‌جهیدیم و آنقدر بازی می‌کردیم تا وقتی که آفتاب غروب می‌کرد. بعد پدر و مادرها، بچه‌ها را صدا می​زدند و ما به خانه می‌رفتیم و آجیل شب چهارشنبه می‌خوردیم. آجیلی که پسته و بادام دارد و تخمه ندارد. بعد هم برای قاشق زنی به در خانه همسایه‌ها می‌رفتیم و روی خود را می‌پوشاندیم و طوری که ما را نشناسند، با «قاشق زنی» آجیل و آب نبات طلب می‌کردیم. مادر خدابیامرز من همیشه برای قاشق زن‌ها آجیل ویژه ای تهیه می‌دید.»

«مرتضی احمدی» هم به یادآوری «چهارشنبه سوری»های قدیم می‌پردازد و انگار دل‌خوشی از «چهارشنبه سوری» های امروزی ندارد: «فرق «چهارشنبه سوری» های زمان ما این بود که خیابان‌ها آتش نمی‌گرفت. کارگرهایی بودند که کارشان این بود که بُته بکنند و به مردم بفروشند و مردم دور هم در خانه‌هایشان آتش بازی کنند در شبِ آخرین چهارشنبه سال. بعد هم آجیل و میوه بخورند بی این که با سروصدا مزاحم همسایه‌ها و افراد کهنسال شوند.»

«فرزانه کابلی» هم با شنیدن «چهارشنبه سوری» خاطره‌ای تلخ را مرور می‌کند: «۱۵، ۱۶ساله بودم که یک‌بار وقتی بدون هیچ ترسی از روی بُته‌هایی که آتش زده بودیم پریدم، همه موها و مژه‌هایم سوخت. بدون اینکه فکر کنم یا احساس کنم پریدن از روی هیمه آتش خطرناک است، پریدم و سوختم و با این اتفاق، همه جمع فامیل آتش‌بازی را فراموش کردند و نگرانم شدند. شکر خدا چون لباسم نایلونی نبود چندان نسوختم. بچه‌های امروزی هم باید حسابی مراقب باشند تا خوشی این جشن با اتفاقی تلخ، از بین نرود. «چهارشنبه سوری» از سنت‌های اصیل ماست اما بی‌خطر هم نیست، کمی ترس، می‌تواند از خطرات احتمالی بکاهد.»

«فرهاد آییش» از ۱۰روز انتظارش می گوید: «مراسم این روز همیشه برای من مراسم ویژه ای بود. اما آن دوران ترقه و این وسایل نبود. ما که در شمیران زندگی می‌کردیم و نزدیک تپه های قیطریه، از ۱۰ روز قبل با بچه‌های کوچه مان می‌رفتیم توی تپه‌ها برای جمع آوری بوته. آن روز هم از روی آتش می‌پریدیم و بعد هم قاشق زنی و گرفتن آب نبات و شکلات از شادی‌های این جشن بود. این روز همیشه برای من بسیار پرمعنا و با ارزش بود. هنوز هم هست اما کمی ماجرا فرق کرده. فرقش این است که من پیرتر شده ام و آنقدر مثل قدیم هیجان ندارم اما هنوز دلایل کافی برای هیجان زده شدن هست اما شدتش مثل دوران کودکی نیست.»

با این گفته‌ها به نظر می‌رسد، اگر مانند گذشتگانمان، بدون استفاده از وسایل اشتعال زا، فقط از روی بُته بپریم، در واپسین روزهای سال، شادی سال جدید را بدون رخ دادن واقعه ای تلخ، تضمین کرده ایم و اینگونه سنتی بی‌خطر را برای فرداهایمان به یادگار می‌گذاریم.

 

اولین کسی باشید که این پست رو میپسنده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره cheshmeh

  سلام. من محمدرضا چشمه، زاده شهر قائمشهر در استان مازندران، بزرگ شده در شهر اراک در استان مرکزی، و ساکن شهر کرج در استان البرز هستم. سال تولد من: 1343، مدرک تحصیلی: دیپلم، علایق:کامپیوتر، اینترنت، موسیقی، اطلاعات عمومی و اخبار روز ایران و جهان. دیگر مطلب به درد بخوری ندارم که در باره خودم بگم، فقط امیدوارم که بتونم دوست خوبی برای شما بازدید کننده های گرامی این سایت باشم،. همچنین آرزو میکنم از نوشته ها و پست هایی که در این سایت که به خاطر کرجی بودنش حساسیت زیادی برای من ایجاد کرده میذارم استفاده های لازم رو ببرید. راه های تماس با من: ایمیل: mr.cheshmeh@gmail.com. تلفن همراه: 09121641278. با تشکر.
  این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green