هیچوقت بعد از دعوا با همسرتان این موارد را انجام ندهید


- 2,143 بازدید

دعوا کردن با همسرتان کاملاً طبیعی و سالم است. شما دو آدم کاملاً جدا از هم هستید و گاهی اوقات ممکن است نظرات متفاوتی داشته باشید. اما چیزی که شاید متوجه آن نشوید این است که چیزهایی که بعد از دعوا به زبان می‌آورید، به همان اندازه حرف‌هایی که در لحظات داغ و آتشین عشق‌بازی می‌زنید، اهمیت دارند. اینجا ۹ واکنشی را عنوان می‌کنیم که بعد از دعوا به هیچ عنوان نباید از شما سر بزند، چه مشکلتان را حل کرده باشید و چه در حین و بین بخشش و گذشت باشید.

۱. سرد برخورد نکنید.

اگر بعد از دعوا به کمی زمان و فضا نیاز دارید، هیچ اشکالی ندارد؛ فقط باید به او بگویید. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد بعد از دعوا مرتکب می‌شوند این است که زبانشان را می‌دوزند. اگر بعد از دعوا او را نادیده بگیرید، ممکن است تصور کند که می‌خواهید مجازاتش کنید و این باعث می‌شود دفعه بعد او هم احساسش را با شما در میان نگذارد. درعوض بگویید، «عصبانیت من به اندازه تو زود از بین نمی‌رود، ۲۴ ساعت به من زمان بده، مطمئن باش خوب می‌شوم. اگر بهتر نشدم آنوقت درموردش حرف می‌زنیم.»

۲. حرف‌هایش را در مغزتان نگه ندارید.

همه حرف‌هایی که همسرتان در طول دعوا می‌زند باید همانجا بماند. اگر در طول دعوا چیزی می‌گوید که اذیتتان می‌کند، به او بگویید که حرف‌هایش ناراحتتان می‌کند. اگر روز بعد هم حرف‌هایش هنوز اذیتتان می‌کرد، به خودتان کمی فضا بدهید و خیلی زود به او نزدیک نشوید.

۳. اگر هنوز ناراحت است، به یک «متاسفم» بسنده نکنید.

یک «معذرت می‌خواهم» یا «متاسفم» خشک و خالی وقتی هنوز از دستتان ناراحت است، برای او کافی نیست. باید توضیح دهید که چرا عذر می‌خواهید. پس بهتر است بگویید، «متاسفم که…» یا «معذرت می‌خواهم که ….» و در ادامه آن هم باید بگویید، «در آینده سعی می‌کنم…» و در جای خالی توضیح دهید که چطور آن اشتباه را دوباره مرتکب نخواهید شد.

۴. برای دعوا کردنتان بهانه نیاورید.

دعوا کردنتان را می‌توانید گردن میلیون‌ها چیز بینذازید: اینکه روز کاری بدی داشته‌اید، سردرد داشته‌اید، شب خوب نخوابیده‌اید و … درواقع، زوج‌هایی که خواب خوب و کافی ندارند، بیشتر با هم دعوا می‌کنند. باوجود این‌ها، انداختن تقصیر به گردن چیزهای دیگر، در حق خودتان و همسرتان عادلانه نیست. دلیل دعوا اطلاعات است. اگر عصبانی یا ناراحت هستید، اینها اطلاعاتی است که همسرتان باید بداند. دفعه بعدی که روز بدی سر کار داشتید، قبل از اینکه به خانه برسید، به همسرتان اطلاع دهید. با این روش او می‌فهمد که احتمالاً آسیب‌پذیرتر از روزهای عادی خواهید بود.

۵. اگر دوباره موضوع دعوا را به میان کشید، بی‌تفاوت نباشید.

اگر فقط چند دقیقه از دعوایتان گذشته است، به همسرتان بگویید بعد از اینکه فکرهایش را کرد، هر سوال یا حرفی دارد می‌شنوید. اگر بعد از چند روز خواست دوباره موضوع دعوا را به میان بیاورد، پشتتان را به او نکنید. ارتباط غیرکلامی خیلی وقت ها بدتر از فریاد کشیدن است. اگر متوجه شده‌اید که به او بی‌محلی کرده و نادیده‌اش گرفته‌اید، برگردید، از او عذرخواهی کرده و به حرف‌هایش گوش دهید.

۶. به نیش زدن ادامه ندهید.

اگر هنوز از او ناراحتید، به شما این اجازه را نمی‌دهد که حرف‌های نیش‌دار بزنید. هیچوقت به او توهین نکنید. فراموش کردن توهین‌ها کار خیلی سختی است. درعوض وقتی آرام بودید، از او بخواهید به حرف‌هایتان گوش کند و برایش توضیح دهید که چرا هنوز ناراحتید.

۷٫ روی اینکه چه چیز باعث آن دعوا شده است متمرکز نشوید.

بهتر است انرژی‌تان را روی راهکارهایی برای آن مشکل متمرکز کنید. به جای اینکه علت دعوا را در ذهنتان مدام مرور کنید، سعی کنید شب خوبی را بگذرانید. فرق بین یک دعوای خوب و یک دعوای بد در این است که به راه‌حل رسیده باشید یا نه.

۸٫ نگویید، «منظوری نداشتم».

گفتن این مثل این است که بخواهید نوشته‌ یک خودکار را با پاک‌کن پاک کنید. فقط اوضاع را بدتر می‌کند و همسرتان هم در پاسخ خواهد گفت، «چرا منظور داشتی». اینکه مدام چیزهایی که گفتید یا نگفتید را مرور کنید، ببینید منظوری داشته‌اید یا نداشته‌اید، باعث می‌شود همه تمرکزتان روی گذشته باشد تااینکه بخواهید راه‌حلی برای آن وضعیت پیدا کنید. اگر او به شما گفت که منظوری نداشته است، شما در پاسخ بگویید، «شاید منظوری نداشته‌ای اما من اینطور حس کردم. پس لطفاً در آینده این کار را تکرار نکن.»

۹٫ بخاطر اینکه دعوا کرده‌اید خودخوری نکنید.

دعوا کردن نشانه این است که هر دو شما هنوز روی رابطه‌تان کار می‌کنید و رابطه‌تان برایتان مهم است و این خیلی مثبت است. ممکن است خیلی زوج‌ها را ببینید که می‌گویند قبلاً خیلی دعوا می‌کردند اما الان آسان‌گیرتر شده‌اند. این اصلاً نشانه خوبی نیست! معنی آن این است که می‌خواهند آن رابطه، هرطور که هست، پیش رود، و این دقیقاً چیزی است که قبل از جدایی یا خیانت اتفاق می‌افتد. پس ازاینکه با هم دعوایتان می‌شود و هنوز خیلی چیزها در رابطه برایتان اهمیت دارد، خوشحال باشید، نه ناراحت!

۵ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • سعید پناهی

  درباره سعید پناهی

  با سلام. بنده سعید پناهی هستم. متولد 9 اسفند سال 1375. از علایقم میتونم بگم به اینترنت, مبایل, موزیک, بازیهای نابینایی,گوش کردن به رادیو و نمایش رادیویی و و و خعععععیلی چیزهای دیگه اشاره کنم. کلا با همه چی حال میکنم. رفیق بازم, و رفیقهای ثمیمی را بیشتر از داداشهای نداشتم, دوست دارم. زاده ی استان زنجانم و از 1 سالگی در کرج یا همون استان البرز زندگی میکنم. در حال تحصیل در مقتع کارشناسی علوم تربیتی هستم. عاشق مطالعه صفحات اینترنتی هستم. پیگیر اخبار علم و فناوری هستم. به علاوه که در اسکایپ هستم, تو واتساپ و تلگرام و اینستا هم هستم. خخخ. کلا مسنجر بازم. فکر کنم هدفم کلا از اندروید خریدن همین بوده. اردیبهشت 92 با ی n73 وارد دنیای نت شدم. و اون وقتها 3g و این حرفا نبود با gprs آهنگ دانلود میکردم. بعد توسط معرفی یکی از دوستانم با سایتهای نابینایی آشنا شدم. بعد مهر ماه بود که دیگه ماهور خریدم, باورتون نمیشه من تا مهر 92 هنوز صفحهخان فارسی نداشتم. با این که از سال 83 پای کامپیوتر بودم. میدونین چرا؟ چون اون وقتها نت نمیرفتم. بعد از مهر ماهم اسکایپ نصب کردم و کم کم همه را add کردم و با همه آشنا شدم. عاشق گفت و گو تو اسکایپ بصورت صوتی هستم. کمو بیش چت هم دوست دارم. بعد اوایل آذر ماه بود که تصمیم گرفتم ی سایت بزنم, اول چنتا بلاگ تست کردم, خوشم نیومد. بعد کم کم بسرم زد, برم رو وردپرس. بعد به کمک آقای سعید درفشیان اینجارو بنا کردیم. روز 17 آذر 1392 بود که اینجارو بنا کردیم. اون وقتها زیاد اینجا کسی نمیومد. بعد دوستان کم کم با اینجا آشنا شدن. و الان هم که دیگه ی خانواده ی بزرگ شدیم به نام, شب روشن. اینجا ی سریها بهم مدیر ارشد هم میگن. اما خودم قبول ندارم. ی نو گرداننده میشه اسممو گذاشت. بیخودی هندونه تو پاچمون میکنن ههه. من تقریبن 10 درصد بینایی دارم. و از خط بریل استفاده میکنم. فقط 5 سال ابتدایی را در مدرسه ی پویا مخصوص نابیناها و کم بیناها درس خوندم. بعدش دیگه بصورت تلفیقی در مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شدم. راستی یادم داشت میرفت, جهت تماس با من میتونین از راه های زیر استفاده کنین. ایمیل: saeedpanahi2200@gmail.com اسکایپ: saeed-panahi تلگرام: https://telegram.me/sp1000 اینستاگرام: https://www.instagram.com/saeed10055/ خوشباشید.
  این نوشته در آموزش, روان شناسی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  31 پاسخ به هیچوقت بعد از دعوا با همسرتان این موارد را انجام ندهید

  1. شهاب می‌گوید:

   سلام سعید جان مرسی عالی بودن و بسیار آموزنده

  2. سلام سعید مرسی از پست انشا الله نوروز ۹۵ خبر پدر شدنت بگوشم برسه

  3. سلام مجدد سعید! دوستی به درد همین روزها میخوره. من تا تو رو زنت ندم دست بردار نیستم

  4. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   سلام
   سعید بازم داره ابراز عشق میکنه ها!, بشر بگو عاشق کی شدی بریم برات خاستگاری دیگه!, تو دلت نیگه ندار افسرده میشیا!

  5. gentleman می‌گوید:

   درود آقای پناهی واقعا جالب و کاربردی بود
   موفق باشی

  6. مینا می‌گوید:

   فوق العاده پست مفیدی بود ممنون.

  7. عطا می‌گوید:

   سلام.
   خوب بودش.
   اما.
   آهای بهنامی که هدینگ رو آموزش دادی مگر نبینمت.
   وای چه قدر h زدم تا رسیدم.
   از زبان دختر پنجاه ساله همسایه.
   منو میبینید به من میگن سیاه بخت.
   بهم نخندید آدمهای خوش بخت.
   منم ی روزی روزگاری داشتم.
   جَوون بودم عشق به یاری داشتم.
   این زمونه پیرم کرد اسیرو درگیرم کرد.

  8. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام سعید
   پستت یه مشکل داره
   اونم واسه سئوی سایت
   همه اون هدینگها باید یه هدینگ باشه
   یا ۱، یا ۲، یا ۳، یا ۴، یا ۵ و یا ۶
   اما یه اشکال بدتر
   عزیزم
   خودکار رو با پاک کن پاک نمیکننا
   از من گفتن بود
   خخخخ
   خیلی عالی بود داداش

  9. عطا می‌گوید:

   سلام سعید عزیز.
   ببین معذرت که نخونده کامنت دادیم.
   خخخ
   آخه میدونی من زیاد به مباحث روان شناسی اعتقاد ندارم حد اقل در ایران.
   آن هم به دلایل فرهنگی.
   ولی به هر حال من موارد شماره ۱ و ۲ را پسند نمیکنم.
   زیرا سرد برخورد کردن های جواب میده های جواب میده.
   خخخ
   دلیل دومی رو نمیگیم.
   ولی سعید انصافا به بچهها حق بده که فکر کنند تو دوست داری ازدواج کنی هاا.
   ببین چرا تو از مباحث روان شناسی فقط کلید کردی به ازدواج و زناشویی و مطالب پیرامون اونها.
   هااا.خخخ
   راستی محض اطلاع تو عرض کنیم که عطا مدتی هست که نامزد کرده.
   ببین ی فکری به حال خودت بکن که داری از دست میری هااا.
   حد اقل نامزد کن پسر.
   تا ببینی ما چی میکشیم.
   دختر همسایه ما هم خونه داره هم شغل فقط جون سعید لب تر کن آنلاین از طریق اسکایپ برات جشن نامزدی میگیریم.
   همون که پنجا سالشه.
   وای چه قدر نوشتم.
   دوستت دارم سعیدی.

  10. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سعید به این قسمت پستت توجه کن:
   ۸٫ نگویید، «منظوری نداشتم».

   گفتن این مثل این است که بخواهید نوشته‌ یک خودکار را با پاک‌کن پاک کنید. فقط اوضاع را بدتر می‌کند و همسرتان هم در پاسخ خواهد گفت، «چرا منظور داشتی». اینکه
   مدام چیزهایی که گفتید یا نگفتید را مرور کنید، ببینید منظوری داشته‌اید یا نداشته‌اید، باعث می‌شود همه تمرکزتان روی گذشته باشد تااینکه بخواهید راه‌حلی برای
   آن وضعیت پیدا کنید. اگر او به شما گفت که منظوری نداشته است، شما در پاسخ بگویید، «شاید منظوری نداشته‌ای اما من اینطور حس کردم. پس لطفاً در آینده این کار
   را تکرار نکن.»

  11. عطا می‌گوید:

   سلام بر همه.
   بچهها مچ سعید رو گرفتم هااا.
   کسی که تا قبلا میگفتش که زن نمیخواد الآن پول و موقعیت رو بهانه کرده.
   پس نتیجه میگیریم.
   سعید شدید میل به ازدواج دارد ولی بهانگیری میکند تا ما رو بپیچونه.
   داداش ما رو نمیتونی بپیچونی خخخ.
   امیر راست میگه نامزدی هزینه نمیخواد تازه عقد و جشنتو بعدا فکری بکن براش.
   کامنت بهنام رو میلایکم شدید.

   حالا که این جوری شدش ی شعر میخونم که حس بهار رو بهتون دست بده تا خودمونو آماده ازدواج سعید با دختر همسایه ما بکنیم.

   بچه ها ,بهار

   گلها واشدند
   برفها پا شدند
   از رو سبزه ها

   از روی کوهسار
   بچه ها بهار

   داره رو درخت, می خونه به گوش

   “پوستین را بکَن, قبا رو بپوش

   بیدار شو ,بیدار
   بچه ها,بهار

   دارند می روند
   دارند می پرند

   زنبور از لونه
   بابا از خونه

   همه پی کار
   بچه ها, بهار

   شاعر, نیما یوشیج
   توجه بعد از سعید نوبت امیر عزیز هست که ازدواج کنه.
   خب خیلی حرف زدم باااااییییی.

  12. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   عتا من که اینجور پستارو نمیزارم که!, هر وقت منم این پستای روانشناسی و دعوا رو زدم, اون وقت بیا بگو امیر زن میخادش
   بابا من هنوز امید دارم به زندگی!, خخخخخخخ

   • عطا می‌گوید:

    امیر مگر به پست گذاشتن داداااااااشییییییی.
    راستی این دختر همسایه ما همه چیز داره هر کس از دستش بده خودش ضرر میکنه.
    از ما گفتن
    تو اشتباه سعید رو مرتکب نشی هااا.
    بیا پایین ی چیزو بهت بگم.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    ای بابا سعید تو چرا میایی با تو نبودم وای.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    سعید رو ولش کن آره.
    ببین این دختره هم خونه داره هم لوازم زندگی کامل کامل داره.
    تازه کارمند بیمارستان هم هستش.
    ببین فقط پنجاه سالشِ که از نظر من عیبی نداره چند سال دیگه رفت بهشت تو میمونی با کلی سرمایه که آره میتونی هر کاری بکنی
    خخخ
    ببین سیاست میگه این موقعیت نباید از دست بره.
    ok.
    ببینم چه کار میکنی.

  13. فرشته می‌گوید:

   سلام وقت بخیر
   آقای پناهی ممنونم از پست بسیار آموزندتون!
   در جواب آقای بهنام باید بگم
   جمله اشتباه نیست!
   دقیق بخونیدش
   گفته مثل اینه که گفتن این مثل این است که بخواهید نوشته‌ یک خودکار را با پاک‌کن پاک کنید.
   خب اینکه اشتباه نیست,منظور اینه که چیزی که با خودکار نوشته بشه با پاک کن پاک نمیشه!
   عذرخواهی میکنم اگر دخالت کردم!
   ارادتمند همه شما عزیزان هستم!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green