نحوه ی برخورد پدران با دختران نوجوانشان


- 871 بازدید

رابطه پدر با دختر در دوران بلوغ، ارتباط با فرزندان دختر در دوران بلوغ،

مواجهه صحیح والدین و نوجوانان و جوانان با این نیاز نیرومند در فاصله زمانی بین بلوغ و ازدواج نقش بسزایی در نهادینه کردن بهداشت روانی– اخلاقی در افراد، خانواده‌ها و نهایتاً جامعه دارد و به عکس بی‌توجهی، سوء تدابیر تربیتی و گاهی نیز موضع‌گیری‌های به اصطلاح روشنفکرانه گروهی از والدین موجب می‌شود که عده‌ای از دختران و پسران در تأمین چنین نیازی به بیراهه رفته، تسلیم هیجانات عاطفی خود شوند.

 

این گروه دختران و پسران با ایجاد ارتباط پنهان و آشکار با یکدیگر به استقبال سرنوشت شومی می‌روند که گاهی حتی سرتاسر فضای زندگی آینده آنها را تحت تأثیرات شوم خود قرار می‌دهد. لغزش دختران از معیارهای اخلاقی معمول عوامل بی‌شماری است که یکی از مهمترین این عوامل ناآگاهی بعضی از پدران از لطایف و وظایف مربوط به شناخت و تأمین نیازهای عاطفی – عقلانی دختران می‌باشد.

نتایج برخی از تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که بسیاری از دختران معصومی که در دام روابط غیراخلاقی گرفتار آمده اند، همواره روابط سرد و معیوبی با پدران خود داشته و نه تنها توجه محبتی از جانب آنان دریافت نکرد ‌اند که به اشکال مختلف مورد تحقیر و سرزنش، تنبیه و سخت‌گیری‌های افراطی یا تبعیض و بی‌تفاوتی‌ آنها واقع شده اند. برای درمان یا پیشگیری از بروز پیامدهای ناگوار در زندگی دختران و خانواده‌ها توصیه‌هایی هر چند اجمالی در ذیل ارائه می‌شود که امید است والدین به خصوص پدران زحمتکش با توجه و عمل به آنها گام‌های مۆثری در تربیت صحیح دختران که مادران و آینده‌سازان جامعه اند، بردارند.

بیشتر به حرف‌های او گوش دهید نه اینکه برایش سخنرانی کنید و مطمئن باشید خود این گوش کردن بهتر از هر روش دیگری او را به تفکر وادار کرده، نظرات او را اصلاح کرده و او را با واقعیت‌های زندگی آشنا می‌سازد
رابطه های هدفمند و در چارچوب در دوره‌ بلوغ

به دخترتان توضیح دهید که ممکن است در این سن، در اجتماع کم کم، توجه‌هایی را از جنس مخالف دریافت کند اما این توجه‌ها لزوماً نشان‌دهنده علاقه فرد مقابل به او نیست. پس بهتر است که خیلی روی این موارد حساب باز نکند. در عین حال این توجه‌ها گاهی به مزاحمت‌هایی منجر می‌شوند که هر دختری باید راه‌های مقابله با آن را فرا بگیرد. در درجه‌ اول راه‌های پیشگیری از این موارد را به او یاد دهید. مواردی چون مشخص ساختن حد رابطه خود با پسرها از همان اولین برخورد.

در مرحله بعدی راه‌هایی را معرفی کنید که اگر مزاحمتی برایش ایجاد شد چگونه از خودش دفاع کند و یا مزاحمت را به حداقل برساند و این اطمینان را در او ایجاد کنید که اگر هر مشکلی برایش پیش آمد شما و مادرش پشتیبان او خواهید بود. اهمیت این نکته زمانی مشخص می‌شود که دخترها مشکلات کوچک را از ترس برخوردهای خشن، از خانواده مخفی می‌کنند و خود این پنهان‌کاری، باعث سوء‌استفاده از جانب دیگران و بروز مشکلات شدیدتر می‌گردد. با توجه به پایین آمدن سن بلوغ روانی در طی سال‌های اخیر بهتر است این مسایل را در شروع دوره راهنمایی با دخترتان در میان بگذارید یعنی قبل از اینکه تجارب ناخوشایندی برایش روی داده باشد.

نیازهای دخترانه
با توجه به رشد دخترتان درباره مسایل مربوط به دوستی بین دختر و پسر در این سن و مشکلات و خطرات دوستی‌های ناسالم و به دور از اطلاع خانواده برایش توضیح دهید اما توجه داشته باشید که نباید میل به جنس مخالف را آن‌قدر طبیعی جلوه دهید که دختر شما اگر هم تا به امروز توجه زیادی را صرف این موضوع نمی‌کرده از فردا درگیری ذهنی زیادی پیدا کند. در مورد عقیده خودتان و همسرتان با او، در این رابطه صحبت کنید.

از عبارت‌های باید و نباید استفاده نکنید چرا که در این مرحله هدف، آگاه کردن او از عقاید شماست.

این توضیحات باعث می‌شود دخترتان متوجه شود که شما در مورد او و تغییراتی که برایش رخ داده، بی‌اطلاع نیستید.

این بر اعتبار شما نزد دخترتان افزوده و به او این امکان را می‌دهد که در زمان لازم با شما یا همسرتان صحبت کند. در سال‌های پایانی دبیرستان و یا دوران دانشجویی توضیح دهید هدف از رابطه با جنس مخالف پیدا کردن همسری مناسب است و نه خوش‌گذرانی‌های موقت. در این دوره کم کم با او وارد صحبت درباره ملاک‌های انتخاب همسر شوید و نظر او را جویا شوید. بیشتر به حرف‌های او گوش دهید نه اینکه برایش سخنرانی کنید و مطمئن باشید خود این گوش کردن بهتر از هر روش دیگری او را به تفکر وادار کرده، نظرات او را اصلاح کرده و او را با واقعیت‌های زندگی آشنا می‌سازد.

دخترها مشکلات کوچک را از ترس برخوردهای خشن، از خانواده مخفی می‌کنند و خود این پنهان‌کاری، باعث سوء‌استفاده از جانب دیگران و بروز مشکلات شدیدتر می‌گردد.

مشخص کردن ضوابط خانه
در مورد تمایل دخترتان به خودآرایی بهتر است قبل از اینکه اختلاف و یا مشکلی پیش بیاید، محدودیت‌های خانواده را برایش توضیح دهید. محدودیت‌هایی که شما و همسرتان از او انتظار دارید رعایت کند. البته پیشنهاد می‌کنم هر چه قدر هم می‌خواهید دخترتان را در محیطی آزاد بار بیاورید باز محدودیتهایی را برایش در نظر بگیرید چرا که این موضوع به ویژه در سنین پایین، در درجه اول باعث حفظ ایمنی او می‌گردد.

زمانی برای تقویت رابطه
هر چند وقت یک بار وقتی را برای دخترتان در نظر بگیرید. مثلاً یک ساعت در ماه و در این زمان با او به صورت دو نفری به پارک بروید و در طی پیاده‌روی از حال و روزش خبردار شوید. البته توجه داشته باشید که افزایش این زمان به شکلی کنترل نشده خود می‌تواند شما را زمانی که او می‌خواهد ازدواج کند با مشکل رو به رو سازد و به نوعی باعث عدم تمایل به ازدواج در او گردد. داشتن رابطه‌ عاطفی مناسب با شما باعث کاهش توجه زودرس دخترتان به جنس مخالف شده و می‌تواند این میل را تا زمانی که معقولانه‌تر با موضوع برخورد کند، به تعویق بیندازد.

والدین می‌بایست نوجوان خود را تشویق کنند که در جریان زندگی روزمره با جنس مقابل خود مواجه شده برای انجام امور جاری خود با آنها گفت و گو کنند. به خصوص گفت و گوی دختران و پسران در جمع خانواده‌ها در باره ی مسائلی چون مسائل خانوادگی، تحصیلی، شغلی و … .

از جمله اقداماتی که می‌توانند در رشد متعادل عقلانی – عاطفی دختران مۆثر باشند به طور خلاصه عبارتند از:

 1. تشویق دختران به عضویت در گروه‌های موجه و رسمی علمی، مذهبی، سیاسی، ورزشی، تحصیلی و …۲٫ ترغیب دختران به پذیرش مسئولیت در خانواده و پیروی از اصول و روش‌های عقلانی در جریان زندگی و انجام این مسئولیت‌ها

  ۳٫ شرکت‌ دادن آنها در تصمیم‌گیری‌های خانوادگی و مشورت با آنها

  ۴٫ ارائه استقلال و آزادی‌های مشروع در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خود

  ۵٫ پرهیز از تحقیر و سرزنش و انتقادهای غیرسازنده

  به تقویت همه جانبه عواطف دختران بپردازیم
  دوران بلوغ و نوجوانی دوران شکفتگی عواطف و احساسات است و به غیر از تمایل به جنس مخالف تمایلات عاطفی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند حوزه اندیشه و رفتار دختران را سخت تحت تأثیر خود قرار دهند. تمایلاتی همچون نوع دوستی، ایثار و فداکاری، تمایلات و گرایش‌های هنری در زمینه‌های مختلف، گرایش‌های مذهبی و نیاز به نجوا و نیایش، علاقه‌مندی به شهر و محیط زندگی و …

  دختران خود را به شرکت در گفت و گو های عادی و روزمره تشویق کنیم
  گاهی مشاهده می‌شود که برخی از دختران و پسران در جریان گفت و گو های معمولی و روزمره با جنس مخالف، دچار اضطراب شده، علایمی همچون تپش قلب، لرزش دست‌ها، خشکی لب‌ها و دهان و تغییر رنگ چهره از خود نشان می‌دهند. در این دوره والدین می‌بایست نوجوان خود را تشویق کنند که در جریان زندگی روزمره با جنس مقابل خود مواجه شده برای انجام امور جاری خود با آنها گفت و گو کنند. به خصوص گفت و گوی دختران و پسران در جمع خانواده‌ها در باره ی مسائلی چون مسائل خانوادگی، تحصیلی، شغلی و … . نوجوانان اینگونه درمی‌یابند که جنس مقابل آنها یک موجود عادی است.

  منبع:

سایت دختران آفتاب

سیمرغ

 

۴ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • این نوشته در آموزش, اطلاع رسانی, دسته‌بندی نشده, روان شناسی, مذهبی ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  11 پاسخ به نحوه ی برخورد پدران با دختران نوجوانشان

  1. سلام خانم سعیدیفر مرسی بابت پست دستتان درد نکنه.
   زنده باد افزونه خودم

  2. محمد حسین سلمانی می‌گوید:

   سلام به خدمت شما خانم سعیدیفر.
   خواهر بزرگوار.
   و اّما باید به خدمتتون ارز کنم که واقعا عالی بود / مرسی.
   خوش باشین تا همیشه.
   پس فعلا ما رفتیم.
   بای.

   • لیلا سعیدیفر می‌گوید:

    درود به شما جناب سلمانی محترم.
    از عنایتتون بینهایت سپاسگزارم.
    راستش به نظر میرسد در عصری که ما زندگی میکنیم اهمیت این دست مسائل پررنگتر جلوه میدهد.
    چرا که با تربیت فرزندان صالح و نیک سرشت اول به خودمان و بعد به جامعه ی خوب ایران زمین کمک کرده ایم.
    این امر نیز به غیر از اطلاعرسانیهای علمی و صحیح حاصل خواهد شد. بنابر این من جای این قبیل مطالب را در این سایت خالی دیدم.
    در پناه حق تعالی.

  3. محمدعلی می‌گوید:

   سلام مقاله جالبی بود. متأسفانه خیلی از پدرها و مادرها این مسائل رو جدی نمیگیرن. مثلا خیلی از خونواده ها همه با هم خیلی عادی میشینن سریالهای ماهواره ای رو میبینن. خب این سریالها کاملا مغایر با فرهنگ جامعه ما هستن. حد عغلش اینه که وقتی پدر و مادر و بچه ها با هم میشینن این سریالها رو میبینن خیلی از خط قرمزها از بین میره و خیلی چیزا تو خونواده عادی جلوه میکنه. بچه ها دیگه از خیلی رفتارها در حضور بزرگترها احساس شرم نمیکنن و یواش یواش بیحیا ای تو جامعه رواج پیدا میکنه

   • لیلا سعیدیفر می‌گوید:

    درود به شما جناب آقای محمدی گرامی.
    من هم با نظر شما موافقم و اولین و اساسیترین نحوه ی برخورد و طرز فکر و مسائل اخلاقی در کانون کوچک خانواده شکل میگیرد.
    کودکان از همان زمان نوزادی رفتارهای والدین خود را الگوبرداری میکنند.
    بعد پدر و مادری که زندگیشان با بیبند و باری شروع شده و ادامه دارد دیگر نمیشود از فرزندان آنان توقع داشت.
    البته هستند فرزندانی که از سوإ رفتار والدین خود به جای تغلید کردن و الگو برداری عبرت بگیرند و زندگی خود را به سمت و سوی سلامت برسانند.
    از سوی دیگر هستند خانواده هایی که عرصه را برای فرزندان خود مخصوصا فرزندان دختر تنگ میکنند و برای تربیت دخترانشان به اصطلاح محدودیتهایی را قائل میشوند تا مبادا دخترشان دست از پا خطا کنند، اینان به عقیده ی پرورش و تربیت درست حق زندگی کردن به معنای واقعی را از فرزندشان میگیرند.
    بعد از مدتی نبود تکیه گاهی امن و گرم و کمبود محبت به جا باعث میشود این فرزندان نیاز خود را در خارج از جامعه توسط افراد غریبه برطرف کنند.
    استفاده از ماهواره ها و رواج برخی بی بند و باری ها امروزه به شدت رواج یافته و معیارهای زندگی جوانان هم نسل ما و نسلهای بعدی را به سمت و سوی دیگری کشانده است.
    امید است پدران و مادران و نیز ما جوانان که پدران و مادران آینده ی این مرز و بوم هستیم با آگاهیهای دقیق و علمی در تربیت و رشد خود و فرزندانمان تلاش بیشتری داشته باشیم.

  4. علی سعدالله خانی می‌گوید:

   سلام سرکار خانم سعیدی فر من هم به جالب و آموزنده بودنِ این مطلب اذعان دارم و از حُصنِ انتخابِ تان تشکر میکنم همچنین با صحبتهای آقای محّمد علی هم از تهِ دل موافق هستم چون با آن در فامیل و آشنا بر خورد داشته ام و بدبختانه آن را نشانه روشن فکری و پیش رفت میدانند خدا را شکر بنده یک دختر دارم که در تربیتش بسیاری از موارد ذکر شده در پستِ ارزش مند و آموزشی شما را در تربیت و پرورشش رعایت کرده ام ولی افسوس میخورم که چرا از این دست مطالب را زود تر ندیدم که باز هم دّقت بیشتری در پرورشش داشته باشم نه این که خدای ناکرده مشکلی باشد خدا را شکر بچه های نابیناها یه چیز دیگه هستند و هم دخترم و هم پسرم در فامیلِ هم سرم و خودم از هر جهت قابل ارزش و احترام هستند و همه فامیل و دوستان فرزندانِ شان را تشویق میکنند از آنها الگو بگیرند و از این جهت خدا را شاکر و سپاس گذار هستم که فردای قیامت مدیون و پاسخ گویِ خدا و فرزندانم به خاطر کوتاهی در تربیتِ شان نیستم از شما هم خالصانه برای درج مطالب آموزنده در پستهای تان تشکر میکنم دو سال و نیم هم هست که دخترم ازدواج کرده البّته با انتخابِ خودش و راهنما ایِ بنده و همسرم زنده و پاینده و سعادت مند باشید کوچیک و خاک پای همه علی

   • لیلا سعیدیفر می‌گوید:

    درود به شما پدر بزرگوار و زحمتکش.
    از حسن توجه و دقتی که به این مقاله داشتید بینهایت سپاسگزارم.
    من سعی میکنم از این قبیل مطالب را در سایتهای مربوط به نابینایان بیشتر منتشر کنم.
    شما نیز میتوانید تجربه ی خود را به عنوان یک پدر بزرگوار و موفق که نسبت به فرزندانش احساس مسئولیت دارد در اختیار ما بگذارید.
    به نظرم میرسد تجربه ی موفق نیز میتواند خود علم محسوب شود.
    من برای شما و همسرتان که خالصانه و صمیمانه در تربیت و رشد فرزندانتان کوشا بودید و آنان را در نهایت سلامت کامل از هر لحاظ تحویل جامعه دارید آرزوی عمری با سعادت و تندرستی دارم و امیدوارم سایه ی شما از سر فرزندانتان کم نشود.
    برای فرزندانتان نیز از خداوند متعال سلامتی و سربلندی و خوشبختی ابدی خواستارم.

  5. حسین آذری می‌گوید:

   دورود به خانم سعیدیفر از حسن انتخاب شما در نحوه ی گذاشتن پست ممنون و سپاسگزارم. چه خوبه که ما با دیدن بعضی از ناهنجاری ها درس بگیریم و راه درست را از راه کج تشخیص دهیم. شاید برخی از این ناهنجاری ها را اگه مشاهده نمی کردیم چه بسا خود در این چالش ها می افتادیم .
   در کل به امید آنکه همگی رستگار شویم و به دور از هر گونه بدی باشیم.

   • لیلا سعیدیفر می‌گوید:

    درود به شما جناب آذری گرانقدر.
    ممنون از توجهی که به این مطلب نمودید.
    بله ما انسانها معمولا از تجربیات دیگران یا الگوبرداری میکنیم یا از آن عبرت میگیریم.
    اگر بتوانیم از اینگونه اتفاقات و تجربیات عبرت بگیریم و سعی در بهبود زندگی خودمان بکنیم در واقع میتوان گفت کسب علم کرده ایم.
    خیلی از مشکلاتی که در جامعه ی ما گریبانگری نسل جوان ما شده است بیتوجهی به هنجارهای خانوادگی میباشد.
    امید است خانواده های محترم نهایت سعی خود را برای تعلیم و تربیت فرزندان خود به نحو احسن بکوشند.
    دلزنده و سعادتمند باشید.

  6. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام خانم سعیدیفر
   واقعا آموزنده بود
   ممنون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green