سلمان‌ترین سردار


- 796 بازدید

«چرا مسئولان ایرانی را نمی‌کشیم؟ چرا ما آنها را ترور نکنیم؟ نمی‌گویم اقدام نظامی کنیم، ولی عملیات ترور را پیشنهاد می‌کنم.»

اینها بخشی از اظهارات رسانه ای شده مقامات آمریکایی برای مقابله با مردی است که مجله آمریکایی «وایرد» نوشته «خطرناک ترین مرد جهان» البته برای ایالات متحده است. سرداری ایرانی که ایستادگی اش در برابر تروریست های داعش، نام او را در سالی که گذشت برای همه جهان آشنا ساخت و امروز از کودکان کرد سوری گرفته تا جوانان غربی و ایزدی های عراق، همه می دانند «سردار قاسم سلیمانی» کیست.
مردی از دیار کویر
اسفند ۱۳۹۳، سردار قاسم سلیمانی پنجاه وهفت ساله شد. او که چهار سال پس از کودتای آمریکایی ۲۸مرداد در روستای کوهستانی و دورافتاده رابر در استان کرمان متولد شد، در دوازده سالگی و پس از پایان دوره دبستان، زادگاه خود را ترک کرد و مشغول به کار بنایی در کرمان شد. وقتی او در قامت پیمانکار در سازمان آب مشغول کار بود، فعالیت های انقلابی خود را آغاز کرد و پس از پیروزی انقلاب به عضویت مجموعه «سپاه افتخاری» درآمد و در دوره دفاع مقدس، به عنوان یک بسیجی راهی جبهه های دفاع از مرزهای ایران شد. او پس از پایان جنگ تحمیلی، به عنوان فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان به نبرد با اشراری پرداخت که امنیت مرزهای جنوب شرقی کشورمان را تهدید می کردند.
اما نام حاج قاسم سلیمانی وقتی لرزه به اندام نظامیان بیگانه در منطقه انداخت که سال ۱۳۷۹، حضرت آیت الله خامنه ای، فرماندهی کل قوا، مسئولیت سپاه قدس را به او سپردند. نیروی قدس یا سپاه قدس، نیروی ویژه و زیرشاخه ای از نیروهای پنج گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که برخی تحلیلگران آن را یکی از بهترین نیروهای ویژه در جهان دانسته اند.
تحریم علیه سردار
از همان زمان که سردار سلیمانی فرماندهی سپاه قدس را به عهده گرفت، واشنگتن و متحدانش برای تحت فشار قرار دادن او وارد عمل شدند. با این حال تلاش های چهارده ساله آنها تاکنون نتوانسته است خللی در مأموریت سردار ایرانی وارد کند.
ایالات متحده پس از آن که روند بیداری اسلامی در منطقه، دیکتاتورهای وابسته به این کشور را یک به یک به سمت سقوط پیش برد، تلاش کرد تا پس از طرح ادعاهایی واهی مبنی بر دست داشتن نیروهای ایرانی در اتفاقات داخلی برخی کشورهای منطقه از جمله سوریه نام سردار سلیمانی را در فهرست تحریم ها قرار دهد. چنین بود که همراه با آمریکا، اتحادیه اروپا نیز در دوم شهریور۱۳۹۰ سپاه قدس را به اتهام ارائه کمک و پشتیبانی به نظام بشار اسد در مقابل معترضان سوری مورد تحریم قرار داد و در کنار آن از تحریم سردار قاسم سلیمانی نیز نام برد.
همچنین وزارت خزانه داری آمریکا پس از اتهام زنی ساختگی دولت این کشور به ایران مبنی بر دخالت در توطئه انفجار سفارت عربستان در واشنگتن دوباره سردار سلیمانی را تحریم کرد و اما چون هیچ یک از این اتهامات برای افکارعمومی قابل قبول نبود، او را به ایفای نقش در ترور رفیق حریری نیز متهم کردند. با این حال این تحریم ها و فشارهای تبلیغاتی نتوانست برای سردار سلیمانی تهدیدی جدی قلمداد شود.
پیشنهاد ترور سردار در کنگره آمریکا
ناکارآمدی برنامه ریزی های صورت گرفته علیه سردار سلیمانی موجب شد تا لابی های تندرو آمریکایی که نگران محبوبیت روزافزون ایران در خاورمیانه بودند، فراتر از تهدید و تحریم، پیشنهاد ترور سردار ایرانی را مطرح کنند. پیشنهادی بی شرمانه که جک کین، رئیس سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا در جلسه استماع کنگره پیشنهاد آن را اینچنین با نمایندگان آمریکایی به بحث گذاشت: «چرا مسئولان ایرانی را نمی کشیم؟ چرا ما آنها را ترور نکنیم؟ نمی گویم اقدام نظامی کنیم، ولی عملیات ترور را پیشنهاد می کنم.» همچنین رئول مارک گرشت، عضو ارشد اندیشکده دفاع از دموکراسی در نشست تخصصی انتخابات در کشورهای اسلامی بصراحت به نام سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران اشاره و تصریح کرده بود: «قاسم سلیمانی بسیار سفر می کند… تکان بخورید… تلاش کنید او را بکشید.»
البته دشمنان سردار، برای اجرای نقشه هایی که در سر داشتند، گام هایی عملی نیز برداشتند. رادیو نوروژی اوستن به نقل از گزارش های اطلاعاتی اروپایی مدعی شده است: «سلیمانی بارها از انفجار خمپاره و بمب جان سالم به در برده و حتی یک بار که برای بازدید از وضعیت نظامی تکریت در جاده تکریت به سامرا در خودرو بود، هدف انفجار بمب قرار گرفت… همچنین یک بار یکی از خودروهای کاروانی که سلیمانی شب ها را در نزدیکی مرقد امامین عسکریین(ع) در آن به سر می برد، مورد اصابت مستقیم یک گلوله خمپاره قرار گرفت، اما وی یک ساعت قبل آن خودرو را ترک کرده بود و نجات یافت.»
رسانه های غربی، مطالب مختلفی درباره سردار سلیمانی نوشته اند. در همین زمینه گاردین می نویسد: «ژنرال سلیمانی برای غربی ها شبحی مرموز است که سایه وار در کمین دشمنان می نشیند و ناگهان چون صاعقه فرود می آید.» و نیوزویک هم به سردار سلیمانی لقب «الهه انتقام» می دهد.
رسانه های غربی معتقدند «حتی کسانی که سلیمانی را دوست ندارند، او را فردی باهوش می دانند. بسیاری از مقامات آمریکا که این چند ساله را صرف متوقف کردن کار افراد وفادار به سلیمانی کرده اند، می گویند مایل هستند او را ببینند چرا که مبهوت کارهای او شده اند.»
محبوبیت سردار و عجز واشنگتن
با وجود همه تهدیدات و پیشنهادهای پیدا و پنهان برای ترور سردار سلیمانی، واشنگتن می داند که در برابر محبوبیت روزافزون سرداری که مردم عراق او را ناجی خود در برابر تروریست های داعش دانسته و لقب «کیان» به او داده اند، چاره ای جز تسلیم ندارد. این ناتوانی در مهار نفوذ ایران در منطقه که سردار سلیمانی نماد این روزهای آن است، وقتی آشکار می شود که به یاد آوریم باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در نامه ای، درخواست همکاری با ایران در مبارزه با تروریست ها در عراق را داده بود؛ پیشنهادی که البته پاسخ ایران به آن معنادار بود.
اذعان به ناتوانی در مقابله با سردار ایرانی چنان است که یکی از مقامات بلندپایه ارتش آمریکا عاجزانه می گوید: «من اگر او را ببینم، خیلی ساده از او خواهم پرسید که از ما چه می خواهد؟» شاید وقتی مایکل هایدن در سال ۲۰۱۱ فهرستی متشکل از هفت مرد قدرتمند جهان را به مجله فوربس ارائه کرد، چنین عجزی را بخوبی پیش بینی می کرد. او که رئیس سابق سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا بوده است سه سال پیش نام هفت نفر از مردان قدرتمند دفاعی را منتشر کرد که قاسم سلیمانی دومین نام این فهرست بود؛ فهرستی که نام مرکز ضدتروریسم سیا نیز در آن به چشم می خورد. هایدن در توضیح حاج قاسم نوشته بود: «او قادر است هر کاری را انجام دهد.»
برخی مقامات دیگر آمریکایی نیز از نگاهی دیگر به فعالیت های سردار ایرانی نگریسته و به عنوان مثال، زلمای خلیل زاد می گوید: «همان قدر که مقامات آمریکایی سلیمانی را به جنگ افروزی متهم می کنند، او در ایجاد صلح برای رسیدن به اهدافش فعال بوده است.» چندی پیش صادق خرازی از دیپلمات های قدیمی کشورمان هم با اشاره به ابهت سردار سلیمانی نزد سیاستمداران آمریکایی در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: «او همان کسی است که اوباما رئیس جمهور ایالات متحده درباره او به العبادی نخست وزیر جدید عراق گفته است: «او دشمن من است ولی من برای او احترام ویژه ای قائل هستم.» یا جان کری وزیرخارجه آمریکا به دکتر جواد ظریف وزیرامورخارجه ایران اسلامی گفته است: «اگر برای یکبارهم شده مایل است او را ببیند.»
جنگی که تمام نشد
برخی تحلیلگران غربی تلاش می کنند نقش سردار سلیمانی در منطقه را در ادامه تضادهای مرزی کشورمان با کشورهای همسایه تعبیر کنند. تحلیلی که البته نسبتی با محبوبیت روزافزون ایران در خاورمیانه ندارد.
علی آلفونه، پژوهشگر در مرکز پژوهشی «آمریکن اینترپرایز اینستیتو» به نقش سردار سلیمانی در دفاع مقدس اشاره کرده و یادآوری می کند: «قاسم سلیمانی در سال های جنگ ایران و عراق به عنوان فرمانده لشکر ۴۱سپاه پاسداران و به خاطر موفقیت عملیات شناسایی و غافلگیرانه این لشکر در پشت خطوط دشمن به شهرت رسید. نقش او تا حدی اهمیت یافت که ارتش عراق در برنامه های رادیویی خود به کرات از وی نام می برد.» در همین حال به گفته رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق، «برای قاسم سلیمانی جنگ ایران و عراق هیچ گاه پایان نیافت. هیچ کس پس از سال ها درگیر بودن در آن جنگ که شبیه جبهه های نبرد جنگ جهانی اول بود، نمی تواند تاثیرات آن را به فراموشی بسپارد.»

شهید زنده ایران
بی تردید اگر شهدای هشت سال دفاع مقدس امروز در میان ما بودند، پا در همان راهی می گذاشتند که امروز سردار سلیمانی گذاشته است. رهبر انقلاب در سال ۸۴ و در دیدار جمعی از ایثارگران و خانواده های شهدای استان کرمان خطاب به حاج قاسم، همان کسی که چندی قبل خود را «کوچک ترین سرباز» رهبر انقلاب خوانده بود، فرمودند: «سردار سلیمانی هم ایثارگر است، او هم یک شهید است… این سرداران، شهید زنده اند؛ به شرطی که این راه را ادامه دهند. البته این شرط و شروط برای همه است.»
همین ویژگی سردار در ادامه راه همرزمان شهیدش باعث شده تا امروز بیگانگانی که مهمانانی ناخوانده در خاورمیانه هستند، از قدرت کشورمان در هراس باشند و با ادعای «احیای امپراتوری ایران پس از ۲۶ قرن»، بکوشند تا پروژه ایران هراسی را دامن بزنند. آنها البته آنگاه که با نگرانی، به اقتدار همراه با محبوبیت ایران در جهان اسلام می نگرند، این جمله سردار قاسم سلیمانی در گوششان تکرار می شود که پنج سال قبل گفت: «ملت ایران تنها ملتی در جهان است که لیاقت شکست تاریخی آمریکا را دارد.»
راز لباس های خاکی
سردار سلیمانی هرچقدر برای آمریکایی ها مرموز و ناشناخته است، برای مردم عراق مهربان و صمیمی است. شاید برای همین است که واشنگتن او را «الهه انتقام» و مردم عراق و سوریه او را «الهه نجات» می دانند.
عکس های منتشر شده از سردار سلیمانی در شبکه های اجتماعی که عمدتا با چهره ای خندان و در کنار جوانان عرب حضور دارد، نمایشی از اقتدار و محبوبیت ایران در خاورمیانه جدید است. گاردین در توصیف عکس های منتشر شده از سردار در فیس بوک و توئیتر می نویسد: «عکس جدید این مرد ۵۰ ساله با چفیه انقلابی به دور گردنش، نشان دهنده موضع ایران در برابر داعش است. این عکس نشان دهنده حضور ضروری و حیاتی و نیز محبوبیت و عمومیت زیاد ایران در عراق است.» وبسایت بی .بی.سی موندو که به زبان اسپانیایی فعالیت می کند نیز با پرداختن به حضور سردار حاج قاسم سلیمانی، در عراق و سوریه، از او با عنوان «قدرتمندترین فرد در عراق» یاد می کند و می نویسد: «با وجود حضور نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا، این ایران است که در خاک عراق حضور گسترده ای دارد و روز به روز تحت فرماندهی قاسم سلیمانی، نفوذ بیشتر و نقش فعال تری را برای مبارزه با تروریست ها در عراق، پیدا می کند.»
عکس های سردار سلیمانی در عراق نشان می دهد که او با لباسی غیرنظامی، همچون یک الگو و راهنما در کنار جوانان عرب منطقه قرار داشته و نیازی به حضوری نظامی نمی بیند. هرچند رسانه های غربی تلاش دارند او را به دامن زدن بی ثباتی در منطقه متهم کنند، اما کیست که نداند سردار، نماد «قدرت نرم» ایران است؛ قدرتی که نه از گلوله اسلحه، بلکه از فرهنگی غنی و الهام بخش، ناشی می شود.
شاید اگر بخواهیم مقایسه ای کنیم او سلمان امروز انقلاب است، سلمان ترین سرداری که وفاداری و بیعت اش زبانزد خاص و عام شده است.
منبع:
جام جم آنلاین

۷ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • درباره محمدعلی

  بیخیال بابا! همه ما رو میشناسن دیگه!
  این نوشته در درد دل, دسته‌بندی نشده, مذهبی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  8 پاسخ به سلمان‌ترین سردار

  1. محمد حسین سلمانی می‌گوید:

   سلام دادا محّمدعلی جونم.
   میگما من امروز تو پستت اّول اّول شدم.
   حال کن ببین چقدر میخوامت کاکا.
   حالا جیگر طلا رد کن بیاد.
   میدونی که چیو میگم؟.
   اون ماچ قشنگه رو بده بیاد به عمو.
   راستی چون اّول شدم طلا رو هم بده بیاد.
   پس تا یه ماچ و بوسه دیگه.
   بای.

  2. محمد حسین سلمانی می‌گوید:

   سلام جیگر طلا بازم من.
   میگما اسمم رو تو نظره اّول از بث اجله داشتم که اّول بشم دو بار نوشتم.
   خخخخخخ.
   حالا یه سری ماچ جدید به همراه نقره برام رد کن بیادش.
   زود باش زود باش.
   محمدعلی نقره میخوام یاللاه بدو نقره میخوام یاللاه.
   حالا ماچ هم بدی طوری نیست کار همون نقره رو میکنه.
   خخخخخخخخخ.
   پس بریم ببینیم چه میکنی.
   بازم مرسی/تشّکر.

  3. محمد حسین سلمانی می‌گوید:

   سلام دادا محّمدعلی جونم.
   میگما من امروز تو پستت میخوام بترکونم.
   حال کن ببین چقدر میخوامت کاکا.
   حالا جیگر طلا رد کن بیاد.
   میدونی که چیو میگم؟.
   اون ماچ قشنگه رو بده بیاد به عمو.
   راستی چون ترکوندم.
   طلا رو هم بده بیاد.
   پس تا یه ماچ و بوسه دیگه.
   بای.

  4. شهاب می‌گوید:

   سلام محمد علی جان مرسی از نوشتت عالی بود .

  5. علی سعدالله خانی می‌گوید:

   سلام داداشِ عزیزم پُستت رو هزاران بار لایک میکنم به این که ایرانی هستم و این که ایران خارِ در گلوی آمریکا است افتخار میکنم و به خود میبالم قابل توجهِ اونهایی که خون این همه شهید را که همه در اصل در مبارزه ی با آمریکای جنایت کار به زمین ریخته شده و بیاناتِ امام خمینی را که فرمودند هر وقت که با آمریکا بر سر میز مذاکره نشستید انقلاب را به خطر انداختید را نادیده میگیرند من حرفم را میزنم و جز از خدا نمیترسم شاید این کامنت هرگز منتشر نشه ولی خوش حالم که دردی رو که این روزها روی قلب داغ دار از جنگی که بسیاری از عزیزانِ من را از من و خانواده ی ایشان گرفت و آنها برای بنده ی خدا بودن نه بنده ی آمریکا و زور گویانی مثلِ او رفتند تا ما بمانیم و پاسدارِ آن چه که آنها برای ما به جا گذاشتند و خونشان باشیم را بیان میکنم و میپرسم مگر آمریکاییها به ما انرژی ی هسته ای دادند که به خواهند آن را داشته باشین و اگر داشته باشیم چه گونه از آن استفاده کنیم آیا از این مذاکرات تا کنون چیزی جز به خطر افتادنِ عزت و شرفِ ملتِ ایران و بعد از هر نشست گران تر شدنِ دلار و در نتیجه گرانی ی بیشتر برای ما به دست آمده و از تو برادرِ عزیزم که با انتشار این پُست من یکی رو به دورانِ جنگ بردی و خاطراتِ آن هماسه ها را برایم زنده کردی سپاس گذارم و دست و روی ماهت را از دور بوسه باران میکنم فدایت علی

  6. مهدی عزیززاده مهدی عزیززاده می‌گوید:

   سلام محمدعلی جان پست خیلی قشنگ و جالبی گذاشتی خدا سردار قاسم سلیمانی و امثال سلیمانیها رو برای کشور حفظ کنه انشاالله. التماس دعا.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green