چگونه ویندوز خودمان را سبک کنیم؟


- 1,185 بازدید

به نام خدا

 

از ۱۵ سال پیش تا کنون شاید هزار نفر با من تماس گرفته و از این که ویندوز آنها کند شده شکایت کرده اند. به چنین حالتی اصطلاحاً سنگین شدن ویندوز می گوییم که عوامل مختلفی دارد. در این پست به بررسی و راه حل آن عوامل می پردازیم.

 

ابتدا باید چک کنیم که آیا سرعت کل سیستم کم شده یا فقط برنامه ی خاصی کند اجرا می شود. اگر تمام برنامه ها از جمله مای کامپیوتر و پنجره های عادی ویندوزی هم کند گشته اند     می گوییم ویندوز سنگین شده است ولی اگر فقط یک برنامه ی خاص کند شده باشد اشکال از همان برنامه ی خاص است و باید مشکلش را حل نماییم، مثلاً آن را حذف و دوباره نصب کنیم یا ببینیم اخیراً چه برنامه ای نصب کرده ایم که با آن دچار تداخل گشته!

 

وقتی سرعت ویندوز کند می شود بدین معناست که منابع سیستم یعنی میزان رم، هارد دیسک و پردازنده ی سیستم ما قدرت اجرای همزمان این همه برنامه را ندارند. در نتیجه یا تعداد برنامه هایی که در حال فعالیت همزمان هستند زیادند یا منابع سیستم کم می باشد. اگر قبلاً سرعت کامپیوتر ما مشکلی نداشته و الآن دچار مشکل شده، اولین نتیجه ای که باید بگیریم آن است که برنامه های زیادی به طور همزمان در حال اجرا می باشد.

 

وقتی ویندوز روشن می شود تعداد زیادی برنامه به طور مخفی فعال می گردد در حالی که نیازی به فعال شدن آنها نیست.  من اسم نرم افزارهایی که خودشان را بدون اجازه ی کاربر به استارتاپ ویندوز می افزایند یعنی خودشان را همیشه فعال نگه می دارند و منابع سیستم را بی دلیل اشغال می کنند  نرم افزارهای بی تربیت می گذارم. مثلاً برنامه ی Adobe Acrobat Reader خودش را به استارتاپ ویندوز اضافه می کند و همیشه قسمتی از برنامه را فعال نگه می دارد تا وقتی روی یک فایل پی.دی.اف کلیک می نماییم آن فایل سریعتر باز گردد. در واقع برای سریع باز شدن فایل پی.دی.اف، کل سیستم را کند می کند.

جهت از کار انداختن کلیه نرم افزارهایی که همزمان با استارتاپ ویندوز فعال می گردند مراحل زیر را طی نمایید. این کار، باعث حذف برنامه ها نخواهد شد بلکه باعث می گردد فقط وقتی به آنها نیاز داریم کار کنند و بعد بسته شوند.

۱- به منوی استارت و قسمت

Run

بروید و در آنجا عبارت زیر را بنویسید:

msconfig

سپس اینتر بزنید. یک پنجره باز می شود که چند تب دارد. با کلیدهای کنترل به علاوه تب به تب استارتاپ Startup بروید. در آنجا لیست تعداد زیادی نرم افزار را می بینید که کنار اسمشان تیک خورده است. مثلاً آنتی ویروس شما، اسکایپ، جاز، و خیلی برنامه هایی که اصلاً نمی دانید به چه درد می خورند.  تمام برنامه هایی که نمی دانید به چه درد می خورند را غیر فعال کنید یعنی تیک آنها را بردارید.  یادتان باشد که برنامه ای به نام Voice Manager مربوط به پارس آوا است. آن را غیر فعال نکنید. برنامه ای به نام CTFMon هم نمی دانم مربوط به چیست ولی هر چه تیک آن را برداریم ویندوز دوباره خودش آن را تیک می زند. فکر می کنم مربوط به ولوم صدای ویندوز باشد.

اگر در مورد یک برنامه شک داشتید که به درد می خورد یا نه، تیک آن را بردارید و نگران هیچ تبعات و پیامدهای ناخواسته ای نباشید. اینجا فهرست برنامه هایی است که همزمان با بالا آمدن ویندوز فعال می شوند. هیچ دلیلی برای فعال بودن دائمی آنها وجود ندارد و می توانید تیک کنار اسمشان را بردارید تا فقط زمانی که خودتان می خواهید، فعال باشند. ضمناً بعداً می توانید برگردید و اینها را دوباره فعال کنید. بعد از انجام آن کار گزینه ی OK را بزنید تا از شما بپرسد که آیا می خواهید کامپیوتر را ریستارت کنید یا نه؟ بنا به دلخواه خودتان گزینه ریستارت یا عدم ریستارت را بزنید. اولین باری که کامپیوتر را ریستارت نمایید ویندوز شما بسیار سبک تر می شود و نفس راحتی می کشد.

 

اما فرض کنید با انجام تمام مراحل فوق، باز هم سیستم سنگین است.  در این صورت میزان فضای خالی درایو C را چک نمایید. برای این کار روی نام آن راست کلیک  کنید و گزینه Properties را بزنید و عبارت Free Space را چک نمایید. اگر میزان فضای خالی برای ویندوز اکسپی بیشتر از ۳ گیگ و برای ویندوز ۷ بیشتر از ۶ گیگ باشد خوب است. هر چقدر از این اعداد پایین تر بیاییم احتمال کند شدن سیستم وجود دارد.  برای حل چنین مشکلی باید برنامه های حجیمی که فضای زیادی از درایو سی گرفته اند را از کنترل پنل از قسمت Add or Remove Programs حذف نماییم.  سطل آشغال  ویندوز را خالی کنید. اگر وضعیت خیلی بحرانی باشد می توانید فایل های پوشه Temp در ویندوز را پاک کنید. فایل های دیگری هم هست که می توان پاک کرد ولی نیاز به توضیح مفصل دارد.

اگر در خود درایو سی یا بر روی دسکتاپ یا داخل مای داکیومنت هم برنامه های حجیم مثل آهنگ و فیلم داریم، آنها را به درایو دیگری منتقل نماییم. اساساً به همه کاربران توصیه می کنم نشانی مای داکیومنت My Documents خود را تغییر دهند طوری که روی درایوی غیر از درایو سی باشد زیرا وقتی درایو سی را بازگردانی و فرمت می کنیم نباید اطلاعات مای داکیومنت را از دست بدهند. برای این کار کافی است روی نام مای داکیومنت یا در ویندوز ۷ روی نام داکیومنت در منوی استارت راست کلیک کنیم و گزینه Properties را بزنیم و از قسمت آدرس، نشانی جدیدی را برای مای داکیومنت بنویسیم. بعد هم که می پرسد آیا می خواهید فایل های فعلی  به آنجا  منتقل شوند گزینه ی بلی یا خیر را به دلخواه می زنیم و اوکی می کنیم.

 

اگر هر دو کار بالا را انجام دادیم و باز هم ویندوز سنگین بود در حالی که از نظر برنامه های استارتاپ و فضای خالی درایو سی هیچ مشکلی ندارد، احتمال می دهیم که سیستم ویروسی شده است. این شک بخصوص زمانی قوی تر می شود که کند شدن سیستم همراه با علامت های حاکی از بیماری باشد. مثلاً بسته شدن یا باز شدن بی دلیل  برنامه ها یا پریدن بی دلیل نشانگر از یک جا به جای دیگر یا سایر موارد. در این صورت تنها راه حل برای ما بازگردانی بکاپ است. قبلاً گفته شد که بکاپ گیری از واجب ترین مسائل در کامپیوتر است.  بعضی دوستان اهمیت این مسئله را جدی نمی گیرند و فکر می  کنند ویندوز ما سالم است و نیاز به بازگردانی ندارد.  بارها به آنها گفته ام:

نصیحت گوش کن جانا که از جان دوست تر دارند جوانان سعادتمند پند پیر دانا را

 

اگر بکاپ گرفته ایم فقط کافی است در اسنپشات یا در برنامه ی بکاپ گیری خودمان، گزینه ی بازگردانی را بزنیم ولی دوستانی که نصیحت گوش نکرده و بکاپ نگرفته اند  مجبور می شوند ویندوز و تمام متعلقاتش را با صرف وقت و هزینه ی زیادی دوباره نصب نمایند. آن وقت است که با خود می گویند:

افسوس که ما پیر جهاندیده نبودیم

روزی که رسیدیم به ایام جوانی

 

بعد از بازگردانی ویندوز و نجات آن از ویروس حتماً لازم است  به مای کامپیوتر برویم و روی نام تک تک درایوهای هارد دیسک راست کلیک کنیم تا ببینیم گزینه ای به نام Autorun نداشته باشند زیرا وجود گزینه ی اتوران نشان می دهد که این درایو همچنان ویروسی است و اگر روی نامش اینتر کنیم کامپیوتر را ویروسی خواهد کرد. البته استثنائاتی هم وجود دارد. توضیح بیشتر در این باره در این مقال نمی گنجد.

 

نهایتاً اگر همه ی کارهای فوق انجام گرفت و مشکلی حل نشد شک می کنیم که مشکل سخت افزاری پیش آمده و هارد دیسکمان ایراد دارد. مثلاً همین چند روز پیش من که دو تا هارد دیسک دارم، هارد دیسک دومم مشکل پیدا کرده و کل سیستم را کند نموده بود. امروز خوشبختانه یا متاسفانه این هارد دیسک سوخت و مشکل کندی سیستم حل شد. اینجاست که اگر من از اطلاعات آن هارد دیسک ۳۰۰ گیگابایتی بکاپ نداشتم بایست باز هم بر سر خود می زدم و یکی دیگر از اشعار حاکی از پشیمانی را می خواندم. وقتی هارد دیسک ایراد دارد اولین کاری که می کنیم راست کلیک روی نام درایو C یا درایو مشکوک به ایراد و زدن گزینه ی Properties و بعد هم رفتن به تب تولز و سپس اجرای برنامه ی Scan Disk است. هر دو گزینه ی آن را تیک می زنیم و استارت می کنیم تا این درایو را چک نماید. بعد همین مراحل را برای سایر درایوها انجام می دهیم. اگر گفت که نمی توانم درایو C را چک کنم از نرم افزارهای دیگری برای این کار بهره می گیریم و یا به ویندوز دیگری می رویم و یا با دیسک بوتیبل داس کار می کنیم یا از برنامه هایی که خودشان دیسک بوتیبل دارند بهره می گیریم و یا دیسک بوتیبل ویندوز پرتابل را می آوریم. اینجاست که آنهایی که فقط یک ویندوز دارند و هیچ یک از موارد فوق را ندارند نمی دانند چکار کنند.

 

در صورتی که رم یا پردازنده سیستم ما نیمسوز شده باشد معمولاً کندی سیستم توام با هنگ کردن های مکرر و ریستارت شدن های بی دلیل است. در این صورت باید رم را عوض کنیم. پردازنده به ندرت می سوزد.

 

Javad Hoseini

انجمن پژوهشی آسیب های بینایی (راوی)

Research Association for Visual Impairments www.IranRAVI.com

 

۴ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • درباره جواد حسینی

  من جواد حسینی متولد 14 آذر 1361 در شیراز و فارغ التحصیل رشته مهندسی آب دانشگاه آزاد شیراز هستم. به دلیل فامیل بودن والدینم از 20 سالگی بر اثر RP به تدریج نابینا شدم و به شهر شب های روشن پیوستم تا دوستان خوبی مثل شما پیدا کنم. چند سالی کارهای پژوهشی برای موسسات دانشگاهی انجام می دادم و اکنون حدود 9 سال است با موسسات بین المللی به عنوان مترجم و جهت ناشرین به عنوان گوینده و دوبلور فیلم های آموزشی فعالیت می کنم. از سال 87 یک شرکت و فروشگاه آنلاین دارم که با کلیک روی نام نوپندار می تونید اون رو ببینید. از سال 91 با سایت ایران راوی در خدمت نابینایان کشور هستم. اطلاعات بیشتر درباره جواد حسینی
  این نوشته در آموزش, ترفند, رایانه, علمی, گفت و گو, معرفی, نرم افزار ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  6 پاسخ به چگونه ویندوز خودمان را سبک کنیم؟

  1. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   سلام
   بسیار زیبا و عالی بود
   یه نکته ی دیگه: حتما رجیستری سیستم رو هم چک کنید که چیزای الکی نداشته باشه
   چرا که وجود مقادیر الکی هم موجب به کند شدن رجیستری میشه
   برای این کار من برنامه های cCleaner یا doctor reg رو پیشنهاد میکنم

  2. سعید پناهی سعید پناهی می‌گوید:

   جناب حسینی: سلام.
   بسیار هم تشکر.
   واقعا هم این کارها حدود ۵۰ درصد سرعت ویندوز را برمیگردونه.

  3. حافظ حسینی می‌گوید:

   درود جناب حسینی با سپاس از دیدگاه شما مقالتون بسیار جالب بود راستش من وقتی مدت طولانی از موتور صوتی به غیر از eloquence مانند ماهور یا espeak استفاده میکنم جازم سنگین میشود و گاهی مجبور به ری استارت می شوم و یا مجبورم جاز دوباره راه اندازی کنم راه حل این مشکل چیست
   خواهش مندم مرا یاری نمایید با سپاس.

  4. لنا می‌گوید:

   درود . مطلب فوق العاده و بی نظیری بود. مرسی . سیستم من دقیقاً با برخی از این مشکلات روبه روست .گاهی اوقات هم بی دلیل ریستارت می شه. فکر کنم دیگه داره داغون میشه.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green