نظریه سوسک برای خودسازی


- 645 بازدید

نظریه سوسک برای خودسازی
در یک رستوران ناگهان سوسکی از جائی پرواز کرده و بر روی لباس خانمی نشست.
ان خانم ازترس با صدائی لرزان و صورتی وحشت زده شروع به فریاد زدن کرد.درحالیکه به هوا می پرید ازروی ناامیدی سعی می کرد با دو دستش از شر سوسک خلاص شود.
واکنش او مسری بود بطوریکه هر کدام از هم گروهی هایش هم دچار وحشت شدند.
بالاخره ان خانم سوسک را از خود دور کرده اما دوباره این حشره برروی لباس خانم دیگری از هم گروهی هایش نشست.
حالا نوبت خانم دیگر گروه بود تا این ماجرای غم انگیز را ادامه دهد.
پیشخدمت رستوران برای نجات آنها خودش را شتابزده به آنها رساند.
درپرش بعدی،سوسک برروی پیراهن پیشخدمت نشست.
پیشخدمت محکم سرجایش ایستاد و خودش را کنترل کرده و رفتارسوسک را بر روی پیراهنش تحت نظر قرارداد.
وقتی او به اندازه کافی مطمئن شد،با دوانگشتش سوسک راگرفته و به خارج از رستوران پرتاب کرد.
درحالیکه این ماجرای سرگرم کننده را تماشا کرده وقهوه ام رامزه مزه می کردم آنتن های مغزم افکاری را از سرم گذراند که موجب سرگردانی ام شد.

آیا سوسک مسئول رفتار اختلال امیز آنها بود؟ اگراینطورباشد پس چرا پیشخدمت رستوران دچار این پریشانی و ناراحتی نشد؟
او رفتارش رابه حد مطلوب و بدون هیچ اشفتگی کنترل کرد.
این سوسک نیست که باعث ناراحتی آنها شد بلکه ناتوانی خانمها درکنترل آشفتگی است که توسط سوسک بوجود آمده بود.
من اینطوردرک کردم که این فریاد پدرم، رئیسم وبالاخره همسرم نیست که باعث آشفتگی من می شود بلکه این ناتوانی من درکنترل آشفتگی هائی است که به علت فریادهایشان بوجود آمده ومرا ناراحت می کند
این ترافیک جاده نیست که مراناراحت و اشفته می کند بلکه ناتوانی درکنترل آشفتگی هائی است که دراثرترافیک، بوجودآمده و مراناراحت می کند.
عکس العمل من نسبت به این مشکل است که گرفتاری هائی را در زندگی ام بوجود می اورد.
علاوه براین مشکل،این واکنش من به مشکل است که زندگی ام را اشفته می کند.

درسهائی که از این متن می اموزیم :
۱-می فهمم که نمی بایستی در زندگی در مقابل مشکلات واکنش نشان دهم.
۲-می باید همیشه نسبت به مشکلات پاسخگو باشم.
۳-در متن بالا خانمها از خود واکنش نشان دادند در حالی که پیشخدمت رستوران فقط پاسخ داد.
بطورکلی واکنشها همیشه غریزی و بیشتر بصورت افکار اتوماتیکی هستند در حالی که پاسخ ها همیشه افکار خوب ودرستی هستند که موقعیتی که ازدست می رود را نجات می دهند واز شکاف و جدائی دررابطه و تصمیم گرفتن در هنگام خشم،نگرانی،استرس وعجله جلوگیری می کند.

دوستی می گفت: یک روز در کتاب فروشی برای عده ای صحبت می کردم، یکی از آنها از من سؤال جالبی کرد. پرسید: ” یک فرد معمولی را در دو یا سه کلمه چطور تشریح می کنید؟” کمی فکر کردم و گفتم : ” راحت آشفته می شود.” یک دفعه همه خندیدند، چون حقیقت این عبارت کوتاه را درک کردند. بله، اکثر ما با هر موردی آشفته می شویم.

آشفته نشدن نتایج شگفت انگیزی دارد :
▪ استرس شما را کاهش می دهد.
▪ بیشتر پذیرای مردم و حوادث زندگی خود خواهید شد. شادتر خواهید بود.
▪ شما و دیگران متقابلاً برای یکدیگر جالب توجه می شوید.
▪ الگوی خانواده و دوستان خود خواهید شد.
▪ واکنش های شما کاهش می یابد.
▪ زندگی را موضوع ثقیلی ندانسته و آنرا ماجرایی در حال گذر می یابید.
▪ خستگی و بی حوصلگی در شما کاهش می یابد.
▪ زندگی عادی خود را به تجربه ای استثنایی تبدیل می کنید.
▪ حقیقت موضوع این است که آشفتگی و شادمانی در یک ظرف نمی گنجد. در واقع فرد آشفته در کیفیت زندگی خود دچار سردرگمی عظیمی می شود و” از کاهی، کوه می سازد” و در نتیجه رابطه او با اطرافیان تضعیف می شود.

برای آنکه خود را از این حالت آزاد سازید باید آنرا در اولویت قرار دهید. عکس العمل های خود را نسبت به افراد و اتفاقات زندگی بازبینی کنید و توجه داشته باشید که تا چه حد بی تأمل و سریع عکس العمل نشان می دهید. سپس با خود عهد کنید که از مسائل کوچک بسادگی آشفته نشوید.
در طی روز آیا می توانید خود را حین عصبانیت و ناراحتی غافلگیر کنید(فرض کنید مشغول یک بازی هستید). وقتی خود را در این حالت غافلگیر کردید به خود بگویید” دوباره از اول شروع می کنم. آسان بگیر”. بیاد داشته باشید که بیشتر عکس العمل ها – بخصوص عکس العمل های افراطی- ناخودآگاه هستند، یعنی گاهی متوجه عصبانیت خود نمی شوید. با بذل توجهی آگاهانه به این طرز تفکر و عکس العمل ها، در واقع آنها را ظاهر کرده و تغییر می دهید. بیشتر واکنش های ما نسبت به اتفاقات زندگی به عادات و رفتارهای اکتسابی ما بستگی دارد. اگر تمرین کنیم که خشک و عصبانی باشیم، همان گونه می شویم. البته برعکس آن هم صادق است. قدری فروتنی و تواضع همراه با توانایی غافلگیر کردن خود در چنین موقعیتی و اگر واقعاً قصد تغییر کردن دارید، حتماً می توانید به آن برسید. تعدادی از مردم( از جمله خودم) هستند که قبلاً حساس بوده و به سادگی آشفته می شدند ولی حالا آرام تر و بسیار کارآمدتر شده اند. این روش را حتماً امتحان کنید .
هر چه عکس العمل ها و اضطراب های شما کاهش یابد، شادی شما افزایش خواهید یافت و این حالت را به مسخره خواهید گرفت. و دست آخر افراد مهم زندگی شما متوجه تغییر مثبت شما شده و برای آن ارزش قائل خواهند شد.

۳ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • سعید پناهی

  درباره سعید پناهی

  با سلام. بنده سعید پناهی هستم. متولد 9 اسفند سال 1375. از علایقم میتونم بگم به اینترنت, مبایل, موزیک, بازیهای نابینایی,گوش کردن به رادیو و نمایش رادیویی و و و خعععععیلی چیزهای دیگه اشاره کنم. کلا با همه چی حال میکنم. رفیق بازم, و رفیقهای ثمیمی را بیشتر از داداشهای نداشتم, دوست دارم. زاده ی استان زنجانم و از 1 سالگی در کرج یا همون استان البرز زندگی میکنم. با هزاران زور و زحمت, دیپلممو امسال گرفتم. زیاد اهل درس خوندن نیستم. بیشتر تو نتم. عاشق مطالعه صفحات اینترنتی هستم. پیگیر اخبار علم و فناوری هستم. به علاوه که در اسکایپ هستم, تو واتساپ و وایبر و لاین و تانگو و IMO و بیتاک هم هستم. خخخ. کلا مسنجر بازم. فکر کنم هدفم کلا از اندروید خریدن همین بوده. اردیبهشت 92 با ی n73 وارد دنیای نت شدم. و اون وقتها 3g و این حرفا نبود با gprs آهنگ دانلود میکردم. بعد توسط معرفی یکی از دوستانم با سایتهای نابینایی آشنا شدم. بعد مهر ماه بود که دیگه ماهور خریدم, باورتون نمیشه من تا مهر 92 هنوز صفحهخان فارسی نداشتم. با این که از سال 83 پای کامپیوتر بودم. میدونین چرا؟ چون اون وقتها نت نمیرفتم. بعد از مهر ماهم اسکایپ نصب کردم و کم کم همه را add کردم و با همه آشنا شدم. عاشق گفت و گو تو اسکایپ بصورت صوتی هستم. کمو بیش چت هم دوست دارم. بعد اوایل آذر ماه بود که تصمیم گرفتم ی سایت بزنم, اول چنتا بلاگ تست کردم, خوشم نیومد. بعد کم کم بسرم زد, برم رو وردپرس. بعد به کمک آقای سعید درفشیان اینجارو بنا کردیم. روز 17 آذر 1392 بود که اینجارو بنا کردیم. اون وقتها زیاد اینجا کسی نمیومد. بعد دوستان کم کم با اینجا آشنا شدن. و الان هم که دیگه ی خانواده ی بزرگ شدیم به نام, شب روشن. اینجا ی سریها بهم مدیر ارشد هم میگن. اما خودم قبول ندارم. ی نو گرداننده میشه اسممو گذاشت. بیخودی هندونه تو پاچمون میکنن ههه. من تقریبن 10 درصد بینایی دارم. و از خط بریل استفاده میکنم. فقط 5 سال ابتدایی را در مدرسه ی پویا مخصوص نابیناها و کم بیناها درس خوندم. بعدش دیگه بصورت تلفیقی در مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شدم. راستی یادم داشت میرفت, جهت تماس با من میتونین از راه های زیر استفاده کنین. ایمیل: saeedpanahi2200@gmail.com اسکایپ: saeed-panahi تلفن تماس, سرفن برای کارهای ضروری: 09388154937 همین دیگه.
  این نوشته در روان شناسی, علمی, معرفی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  13 پاسخ به نظریه سوسک برای خودسازی

  1. میلاد نصرتی میلاد نصرتی می‌گوید:

   از این پست ی نتیجه ی خوب گرفتم که بعدا به خودت میگم

  2. ارسلان می‌گوید:

   بچه ها نظرتون چیه یه سوسک بگیریم پرورش بدیم بعد جَلد
   خودمون کنیم
   تحمل کردن تو رویای خود و قبول کردن که سوکس داره روی دست و پا راه میره بعد خونسرد رفتار کنیم باید تمرین کنیم تا مواجه شدن با اون همون حرکت رو پیاده کنیم

  3. سلام سعید مرسی بابت پست سوسکیت راستی سایتو به سوسک کشیدید

  4. لنا می‌گوید:

   سلام به نظریه پرداز بزرگ قرن معاصر!!!واقعاً من بیشتر از اینکه تحت تأثیر پندهای موجود در این نظریه قرار بگیرم مغلوب طرح داستانت شدم آقا سعید. سوسک و خانما دیگه ؟؟؟حالا خوشت میاد بیام ورژن جدید این نظریه رو بنویسم ؟؟؟خخخ. شوخی کردم . خییییلی خوب بود . واقعاً اگه ما آدمها این مهارتو یاد بگیریم که در هنگام خشم و عصبانیت اندکی صبر کنیم و بدون واکنش بمونیم خیلی از مشکلات حل میشه. دوستان تو پست من فرمودند نوشیدن آب سرد به هنگام بروز خشم تأثیر خوبی بر رفتار می گذاره. البته بماند که آدم وقتی حالش بده دیگه یه اقیانوس آبم اثری روش نداره ولی تمرین کنترل رفتار کمک می کنه تا رفتار آدم بهتر شه.شاد و سلامت باشید.

  5. سلام سعید
   آدرسمو بهت میدم امشب افطار بیا خونه ی ما.
   افطار آش مورچه و شام سوسک پلو با خرشت خرچنگ داریم
   میام دنبالت.

  6. reza khatibi می‌گوید:

   سلام سعید خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی جالب بود داداششششششش من که خیلی فیز بردم فقت آنوان را یک چیز خنددار میزاشتی جالب تر بود داداش ببخش که دیر دادم داداش

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green