پاسخ به سوال فرمانرواى روم/ یکی از زیباییهای قرآن


- 1,013 بازدید

قیصر روم براى یکى از خلفاى بنى عباس ، در ضمن نامه اى نوشت : ((ما در کتاب انجیل دیده ایم که هر کس از روى حقیقت سوره اى بخواند که خالى از هفت حرف باشد، خداوند جسدش را بر آتش دوزخ حرام مى کند، و آن هفت حرف عبارت است از: ((ث ، ج ، خ ، ز، ش ، ظ، ف ، ))، ما هرچه بررسى کردیم چنین سوره اى را در کتابهاى : تورات و زبور و انجیل نیافتیم ، آیا شما در کتاب آسمانى خود، چنین سواره اى را دیده اید؟ )) خلیفه عباسى ، دانشمندان را جمع کرد، و این مساله را با آنها در میان گذاشت ، آنها از جواب آن درماندند، سرانجام این سوال رااز امام هادى (ع ) پرسیدند، آن حضرت در پاسخ فرمود: آن سوره ، سوره ((حمد)) است ، که این حروف هفتگانه در آن نیست .
پرسید: فلسفه نبودن این هفت حرف ، در این سوره ، چیست ؟ فرمود: حرف ((ث )) اشاره به ((ثبور)) (هلاکت ) و حرف ((ج )) اشاره به ((جحیم )) (نام یکى از درکات دوزخ )، و حرف ((خ )) اشاره به ((خبیث )) (ناپاک )، و حرف ((ز)) اشاره به ((زقوم )) (غذاى بسیار تلخ دوزخ ) و حرف ((ش )) اشاره به ((شقاوت )) (بدبختى ) و حرف (ظ) اشاره به ((ظلمت )) (تاریکى )، و حرف ((ف )) اشاره به ((آفت ))است .
خلیفه ، این پاسخ را براى قیصر روم نوشت ، قیصر پس از دریافت نامه ، بسیار خوشحال شد، و به اسلام گروید، و در حالى که مسلمان بود از دنیا رفت (۱)
منابع:
۱- شرح شافیه ابى فراس ، مطابق نقل متتخب التواریخ ، ص ۷۹۵

برگرفته از:
یا مجیر

۲ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • درباره بیدل

  بیدلی در همه احوال، خدا با او بود، او نمیدیدش و از دور «خدایا» میکرد
  این نوشته در داستان, مذهبی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  8 پاسخ به پاسخ به سوال فرمانرواى روم/ یکی از زیباییهای قرآن

  1. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   سلام
   مرسی
   آموزنده بود
   من خودمم نمیدونستم این حروف تو سوره حمد نیست

  2. محمد می‌گوید:

   سلام دوست عزیز. مطلب جالبی بود امیدوارم باز هم مطالبی از این دست را از شما ببینیم.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green