نتایج بدی در حق پدر حتی اگر بدترین باشد


- 1,029 بازدید

متوکل عباسى دشمنى شدیدى با فرزندان على (علیه السلام ) داشت و هم او هفده مرتبه مرقد مطهر حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام ) را خراب کرد. در زمان او سادات و علویین مخصوصا آنهائى که در مدینه بودند بسیار سخت مى گذرانیدند، به حدى که در بین جماعتى از زنان سادات مدینه بیش از یک پیراهن نبود و براى نماز خواندن آن پیراهن را هر یک مى گرفتند و پس از نماز به دیگرى مى دادند و برهنه مشغول نخ ‌ریسى مى شدند. پیوسته به این عسرت و سختى روز مى گذراندند تا موقعى که متوکل هلاک شد و منتصر بجاى او نشست بر آل ابوطالب راه عطوفت و نوازش را پیمود، براى آنها مالى فرستاد تا میانشان تقسیم کنند.
متوکل اگر مى شنید کسى على را دوست دارد دستور مى داد اموال او را بگیرند و خانه اش را ویران کنند از جمله ندیمان او عباده المخنث بود و او تقلید على (علیه السلام ) را مى کرد به این طور که بالشى در زیر پیراهنش پنهان مى نمود و سر خود را برهنه مى کرد سر او اصلع (۱) بود آنگاه مى رقصید و نوازندگان مى زدند و مى خواندند قد اقبل اصلع البطین خلیفه المسلیمن و متوکل پلید شراب مى خورد و مى خندید. روزى در حال اشتغال به همین کار فرزند متوکل حضور داشت پس از مشاهده با تهدید اشاره کرد که خوددارى کند او هم از ترس ایستاد، متوکل پرسید چرا ایستادى ؟ جریان را به او گفت .
منتصر گفت امیر المؤ منین آن کسى که این سگ تقلید او را مى کند و مردم مى خندند پسر عموى توست و بزرگ خانواده ما است و به او فخر مى کنیم . گوشت او را بخور ولى به چنین سگ صفتى مده . متوکل به نوازندگان گفت بنوازید و این شعر را بخوانید:

غضب الفتى لابن عمه
راءس الفتى فى حرامه(۲)

از اینجا منتصر کینه پدر را در دل گرفت و حتى در باب کشتن پدر خود با ابو عبیده احمد بن عصید که استادش بود مشورت کرد. استاد گفت کشتن چنین شخصى واجب است ولى کسى که پدر را بکشد جوانمرگ مى شود.(۳)
منتصر متوکل را براى جسارتهائى که به على (علیه السلام ) مى کرد کشت . بنا به نقل دمیرى براى این کار چند نفر از غلامان خاص خود او را معین کرد. شبى متوکل در قصر با ندیمان خود به شرب خمر اشتغال داشت و او را حالت سکر و مستى وافرى پیدا شده بود. در آنحال بغاء صغیر داخل قصر شد و ندیمان را مرخص کرد. همگى بیرون شدند. فتح بن خاقان در نزد متوکل ماند. آنگاه غلامانى که مهیاى کشتن متوکل بودند با شمشیرهاى برهنه داخل شدند و بر متوکل هجوم آوردند. فتح بن خاقان که این جریان را دید فریاد کشید واى بر شما، امیر المؤ منین را مى خواهید بکشید و خود را بر روى متوکل انداخت . غلامان شمشیرهاى خود را کشیدند و بر فتح بن خاقان و متوکل فرود آوردند خون هر دو را ریختند و از قصر بیرون شده به نزد منتصر بالله رفتند و بر او به خلافت سلام کردند.
از محمد بن سهل نقل شده که در ایام خلافت منتصر روزى نگاهم افتاد بر آن فرشى که در زیر او پهن بود. دیدم اطراف آن عکس پادشاهان تصویر شده و با خط فارسى در زیر هر عکس نام صاحب آن را نوشته اند. در طرف راست آن فرش صورت پادشاهى را دیدم که بر سر تاجى دارد و گویا سخن مى گوید و خطى را که پهلوى آن نوشته بودند خواندم . نوشته بود این صورت شیرویه قاتل پدر خویش خسرو پرویز است که شش ماه بیش سلطنت نکرد و از آن پس صورت هاى سلاطین دیگر را مشاهده کردم تا منتهى شد نظرم به طرف چپ آن فرش که صورت پادشاهى بود و خط مخصوص آن را اینطور خواندم . این صورت یزید بن ولید بن عبدالملک قاتل پسر عم خود ولیدبن یزید بن عبدالملک است که مدت سلطنتش شش ماه بوده از اتفاق این دو صورت در طرف راست و چپ بساط منتصر که او نیز قاتل پدر خود بود بسیار تعجب کردم و در ذهن من گذشت که مبادا مدت سلطنت منتصر نیز شش ماه شود و همین طور شد.(۴)
با توجه به زشتى و پلیدى متوکل و ظلمى که بر سادات و مخصوصا جسارتى که به على (علیه السلام ) روا مى داشت ؛ و حفظ این خصوصیت باز چون منتصر پدر خویش را کشت اگر چه شخصى به این کثیفى بود نتیجه همان گردید که او نیز جوانمرگ شود.
این موضوع از آثار وضعى قتل والدین است چنانکه بى احترامى به آنها و عدم رعایت حقوق آنان باعث سختى و تنگدستى و گرفتاریهاى گوناگون زندگى مى شود.

منابع:
۱- کسى که جلو سرش مو نداشته باشد.
۲- غضبناک شد این جوان براى پسر عمویش سر او به فلان مادرش .
۳- التعریف لکنز الکراجکى و قره العین .
۴- تتمه المنتهى .

برگرفته از:
یا مجیر

یک نفر این پست رو پسندیده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره بیدل

  بیدلی در همه احوال، خدا با او بود، او نمیدیدش و از دور «خدایا» میکرد
  این نوشته در داستان, مذهبی ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  8 پاسخ به نتایج بدی در حق پدر حتی اگر بدترین باشد

  1. جابر جعفری جابر جعفری می‌گوید:

   سلام بیدل با دل شب روشن مثل همیشه زیبا بود بسی بسیار ممنون از تو

  2. شهاب می‌گوید:

   سلام بر شما خیلی زیبا و عالی بود تشکر .

  3. سلاااام بیدل! مرسی واقعا زیبا بود مرسی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green