سلاح امام زمان در عصر ظهور چیست؟


- 916 بازدید

در این پست سعی شده است  به این سوال که در آخرالزمان سلاح امام زمان چه میباشد ، پاسخ داده شود.

یا به عبارتی میتوان چنین گفت که : یکی از سوالات مطرح در خصوص مهدویت اینکه، در احادیث آمده است که سلاح حضرت مهدی در هنگام ظهور، شمشیر خواهد بود. با توجّه به این همه پیشرفتی که بشر در زمینه نظامی کرده است چگونه ایشان با شمشیر می خواهند بر این همه سلاح مجهّز و فوق مدرنِ دشمنانش، غلبه کنند؟
اکنون به پاسخهای متنوعی که درباب این سوال  آمده است میپردازیم:

جواب ها :
این که سلاح حضرت، هنگام ظهور چه خواهد بود، امری است که حقیقت آن برای ما روشن نیست؛ لذا مشخص کردن دقیق نوع سلاح ایشان، امکان ندارد. به همین دلیل در بین علمای اسلامی در این زمینه نظرات مختلفی وجود دارد که همگی در حدّ احتمال است؛ مهمترین این نظریات عبارتند از:

نظر اول: منظور از شمشیر، خود شمشیر نیست، بلکه حضرت از سلاح های روز استفاده می کنند.

نظر برخی بر آن است که روایاتی که در آنها به (شمشیر) اشاره شده، لزوماً به معنای آن نیست که سلاح حضرت، شمشیر است؛ بلکه معنای درست آن، اینست که قیام امام مهدی  مسلّحانه است. طبق این نظر، سلاحی که حضرت در قیام خود از آن استفاده می‌کند، سلاح متعارف روز است آنها معتقدند «شمشیر» کنایه از قدرت و نیروی نظامی می باشد، همانگونه که «قلم» کنایه از علم و فرهنگ است. دلیل این گروه آنست که چون در زمان معصومین، سلاحی جز سلاح سرد (مانند شمشیر) نبود، معنا نداشت که ائمه برای مردم آن زمان در مورد سلاح-های پیشرفته امروزی (مانند موشک و …) سخن بگویند.

نظر دوم: سلاح حضرت، همان شمشیر است نه سلاح های مدرن امروزی

دسته دیگر می گویند حضرت واقعاً از خود شمشیر استفاده می کند نه سلاح های روز. دلیل این افراد اینست که سلاح‌های جنگیِ فعلی ظالمانه هستند و باعث کشته شدن انسان‌های فراوان دیگری که ممکن است بی‌گناه هم باشند، می‌شوند.

البته این گروه در جواب این سؤال که حضرت چگونه می خواهد با شمشیر در مقابل این همه سلاح های قدرتمند مبارزه کند، احتمال های مختلفی را مطرح کرده اند که همگی آنها نیز در حدّ احتمال است نه به صورت قطعی:

۱ـ احتمال اول: اگر چه حضرت با شمشیر قیام می‏کند؛ ولی خداوند در آن شمشیر، قدرت و اعجازی نهفته که تمامی سلاح‏های موجود را مغلوب نیروی خود می‏سازد. آری! همانگونه که خداوند با یک قطعه چوب (عصا)

حضرت موسی را بر فرعون و لشکریانش پیروز گردانید؛ قادر است که

امام زمان  را با شمشیر بر همه دشمنانش پیروز گرداند. (إنَّ الهَف قادِرٌ عَلی کُلِّ شَیْءٍ)

۲ـ احتمال دوم: خداوند در عصر ظهور، تمامی تسلیحات پیشرفته را از کارمی اندازد و مردم ناگزیرند در جنگ از همان سلاح‏های ابتدایی (یعنی شمشیر و مانند آن) استفاده ‏کنند؛ بنابراین حضرت نیز با همان شمشیر می‏جنگد.

۳ـ احتمال سوم: از کجا که در زمان ظهور، این اسلحه های مهیب در اختیار بشر باقی باشد، چرا که ممکن است که در اثر جنگ های خانمانسوزِ جهانی که پیش از ظهور واقع می شود، بسیاری از این سلاح های مدرن معدوم گردد.

۴ـ احتمال چهارم: پیروزی اصلی حضرت، بوسیله افتادن رعب و وحشت در دل دشمنان است، به گونه‌ای که آنها نمی‌توانند از ابزار خود بهره ببرند. در حدیث آمده است (او با شمشیر و ایجاد رعب و وحشت یاری می‌شود.)  بدیهی است که شرط اولیه استفاده از توان و تجهیزات پیشرفته، داشتن روحیه است. وقتی کسی بترسد، هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد.

۳ـ احتمال پنجم: امکان دارد سپاهیان دشمن وقتی کلام دلنشین امام را شنیده و معجزات ایشان را ببینند، از فرماندهان ظالم خود سرپیچی کرده و از این سلاح‌ها استفاده نکنند.

به راستی اگر بیست سال قبل از شروع انقلاب اسلامی کسی خبر می داد که امام خمینی بدون هیچ سلاحی در برابر شاه و ارتشِ تا دندان مسلح او پیروز می شود، برای مردم قابل پذیرش بود! ولی همگان دیدید که ارتش و نیروهای مسلّح طاغوت، از فرمان فرماندهان خود سرپیچی کرده و سلاح ها را علیه مردم و انقلابیون بکار نگرفتند.

مشابه این مطلب نیز در طول تاریخ مکرّر دیده شده است؛ نمونه کوچک آن واقعه نماز باران مرحوم آیت الله خوانساری است:

قم گرفتار بی بارانی شده بود. مردم تصمیم ‏گرفتند برای نماز به مصلّی بروند. مرحوم آیت الله خوانساری امامت جماعت را پذیرا شد و فرمود: من حاضرم برای نماز استسقاء ‏بروم. بسیاری از مردم هم به راه افتادند؛ رودخانه شهر خشک شده بود؛ یک عده داخل رودخانه راه می‏رفتند و یک ‏عده جوان خام هم متلک می‏گفتند، آنها می‏گفتند: «توی رودخانه نروید، آب شما را می‏برد!» اما اینها اعتنا نکردند و رفتند. ‏این جریان در موقع جنگ جهانی بود. پایگاه نظامی‏های آمریکا در «خاکفرج» بود؛ آمریکاییها دیدند که جمعیت می‏آید، ‏خیال کردند می‏خواهند به پایگاهشان حمله کنند، تمام مسلسل ها را سوار کردند که مردم را بکوبند، اما رئیس شهربانی نزد ‏آمریکائیها رفت و گفت: «مردم می‏خواهند نماز بخوانند و دعا کنند. به شما کاری ندارند.» بالاخره مردم آمدند، آمریکاییها هم نگاه ‏می‏کردند.

مرحوم سید محمد تقی خوانساری آمد دعا خواند، نماز خواند، با فاصله ‏کم، باران عجیبی آمد. وقتی باران آمد آمریکاییها شوکه شده بودند و بلافاصله بوسیله رئیس شهربانی از مرحوم سید محمد تقی ‏خوانساری وقت گرفتند، اُمراء و فرماندهان بزرگ آمریکایی آمدند مقابل آیت الله خوانساری زانو زدند، گریه کردند، التماس کردند، مترجم گفت ‏اینها می‏گویند: «آقا تو مسیح زمانی! تو مستجاب الدّعوه‏ای! تو که دعا کردی باران آمد، دعا کن، جنگ تمام شود، ما ‏پیش زن و بچه‏مان برویم!»

آنها با دیدن کرامتی کوچک  از آن عارف، این گونه به او دل بستند؛ حال اگر خود امام زمان  که حجت بزرگ الهی است بیاید چه خواهند کرد!!‏

منبع : بیتوته

۳ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • درباره بیدل

  بیدلی در همه احوال، خدا با او بود، او نمیدیدش و از دور «خدایا» میکرد
  این نوشته در مذهبی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  23 پاسخ به سلاح امام زمان در عصر ظهور چیست؟

  1. سلام بیدل! مثل اینکه امروز برای نماز صبح بلند نشدی! چون ساعت ۱ و ۴۴ دقیقه پست دادی.
   خخخخخخخخخخ!
   مرسی از پست.
   عالی بود

  2. داریوش جوادی می‌گوید:

   سلام. از اینکه این سایت روز به روز بیشتر داره حال و هوای مذهبی میگیره متأسفم. کاش این روند اصلاح بشه. این مطالبو میشه تو هر سایتی پیدا کرد. حالا که این سایت مخصوص نابینایانه بهتره فقط یا دست کم در اکثر موارد مطابل مربوط به بچه ها نوشته بشه. ممنون.

   • بیدل می‌گوید:

    سلام داریوشجان بله شما درست میگی این مطالب جای دیگه هم پیدا میشه منم منکر این نیستم ولی من راه رو نزدیکتر کردم. بعدم حالا چون سایت برای بچه های نابینا هست دلیل نمیشه که بقیه افراد از سایت استفاده نکنن. یکی از اشتباهات ما اینه که فقط دوست داریم تو لاک خودمون فرو بریم. اتفاقا به نظرم باید سایت طوری باشه که حتی افراد غیر نابینا هم که میان بتونن استفاده کنن. نکته دیگه هم اینکه من فقط مذهبی که نمیذارم اگه همه ی پستهای منو خونده باشین هم علمی هست هم مذهبی و هم طنز. خب من به عنوان یه فردی که اینجا عضو هستم به اینطور مطالب علاقه مندم خب امکان داره دوستان دیگه مطالب دیگه ای رو بپسندند به هر حال هرکسی یه سلیقه ای داره. ولی با همه ی این حال اگه مدیریت هم همچین اعتراضی رو داشته باشه من هیچ مشکلی ندارم. میتونم اینجا رو ترک کنم. ببخشین که طول کشید. از حضورت ممنونم

  3. علی علی می‌گوید:

   ممنون بیدل جان.
   ولی آقا داریوش با حرف شما کاملا موافقم.
   به نظرم بد نیست بیدل جان در نحوه ی پستاش ی تجدید نظر کنه.

  4. محمد محمد می‌گوید:

   سلام.
   ممنون ازپست.
   ولی به نظر من هم یکم اگر پست مظهبی کم باشه بهتره.
   مثلا در هفته یکی.
   نمیدونم.
   ولی همه چی دست بیدل عزیزه دیگه.

  5. سلام بیدل! کی گفته مطالبت بده؟ اسم بده جنازه تحویل بگیر.
   بیدل؟ نه تنها مطالبت بد نیست خیلی هم عالیه.
   دوستان عزیز؟ هر کس یه سلیقه ای داره.
   مثلا خود من! پستهای مربوط به یارانه ها یا طرحهای مربوط به تلفن همراه میزارم.
   به هر حال ما نباید فقط مطالب مربوط به نابینایان رو بزاریم.
   به خصوص الآن که افراد بینا هم خیلی زیاد میان تو این سایت.
   به هر حال بیدل نا امید نشو حتی اگه مطالبت به درد یه نفر هم بخوره عالیه

  6. شفیعی می‌گوید:

   سلام
   اول از پست خوبتون تشکر میکنم….
   بعدش هم نمیدونم گلایه کنم نمیدونم از کامپیوترم شکایت کنم نمیدونم چکار کنم که این کد امنیتی رو صفحه خوان من نسبت بین اعداد رو نمیخونه و من نمیفهمم باید کدوم عمل رو انجام بدم تا معادله درست بشه. یه عالمه نوشته بودم که همش برباد رفت غافل که ازش هم کپی برنداشته بودم… حالا دوباره مینویسم نمیدونم چقدرش شبیه اون حرفای اولیم در بیاد…
   با کسب اجازه از جناب بیدل میخواستم به دوستان مخالف پستهای مذهبی بگم: بیایید انتظاراتمون رو از یک سایت عمومی دسته بندی کنیم ببینید ما چه چیزهایی رو دوست داریم اینجا ببینیم و بخونیم… بعدش به خودمون رجوع کنیم که اکثریت بچه مسلمون هستیم چرا فکر میکنیم نیازهای مذهبی و اعتقادیمون کمتر از نیاز به یه فایل موبایلی یا یه نرمافزار کامپیوتری هست؟
   چرا اعتقاداتمون رو اینقدر در انزوا قرار دادیم که فکر میکنیم هیچ چیز رو نیاز نداریم اینجا راجع به اون بخونیم و یا بدونیم؟
   دوستان ما همه نوع پستی اینجا از مشکلات کامپیوتری و موبایلی گرفته تا یارانه و داستان و طنز و شوخی اینجا میبینیم چی میشه همین که به پستهای مذهبی میرسیم میگیم اینو توی همه سایتا میشه پیدا کرد؟….
   خدایی چند درصد ماها رفتیم جستجو کردیم و راجع به سلاح امام زمان در هنگام ظهور مطلب خوندیم و برای اونایی که نخونده بودن گفتیم و توضیح دادیم؟…
   یه کمی با خودمون صادق باشیم چقدر از دینی که سنگشو به سینه میزنیم میدونیم که راجع به پستهای مذهبی اینجوری جبهه میگیریم؟…
   حالا فرض میکنیم اونایی که میگن نباشه خیلی میدونن و من به ظاهر مسلمون اطلاعاتم کمه… چطوره وقتی پستی رو خوشمون نمیاد با زدن یه h راحت ازش میگذریم اینم بذاریم بپای همون پستایی که خوشمون نمیاد…
   لطفا با این نظرات همنوعانتون رو دلسرد نکنید اگر شما دوست ندارید راحت h بزنید و نخونید اما نگید که این پستها نباشه کما این که هیچ وقت نیومدید بگید پست طنز یا اجتماعی توی سایت نباشه…
   از جناب بیدل عذرخواهی میکنم که توی پستشون دخالت کردم از شما دوستان هم میخوام منو ببخشید چون قصدی جز بیان یه دیدگاه نداشتم. هدف این بود که این نیمه لیوان رو هم ببینید…
   همگی موفق و پیروز باشید.

  7. شفیعی می‌گوید:

   دوباره سلام
   خواهش میکنم اینها واقعیاتی بود که یکی بالاخره باید میگفت حالا ببخشید که من قبل از شما گفتمشون.

  8. محمد می‌گوید:

   درود بر خانوم یا آقای شفیعی,
   هیچ وقت از این زاویه به پست نگاه نکرده بودم.
   شرمنده بیدل جان.
   من تند رفتم.
   لایک.

  9. شفیعی می‌گوید:

   سلام
   ممنون از جناب بیدل و آقا محمد راستش وقتی دیدگاهم رو مینوشتم دلهره این رو داشتم که مبادا به کسی بر بخوره… حالا خوشحالم که یکی از مخالفین خودشون میگن که زاویه دید فرق داشته و از این زاویه ندیدن منم هدفم هم فقط تعیین زاویه های دید بود.
   راستی من خانم هستم اینم برای روشن شدن قضیه خانم و یا آقا.

  10. سیتا می‌گوید:

   سلام آفرین مطلب خوبی بود ما ها به خاطر یادآوری به این نوع مطالب مانند سایر مطالب نیاز داریم.
   تقصیر ماست غیبت طولانی شما. بغض گلو گرفته پنهانی شما. بر شوره زار معصیتم گریه میکنی. جانم فدای دیده نورانی شما.
   دلم به مستحبی خوش است آقا که جوابش واجب است. السلام علیک یا ابا صالح المهدی.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green