قضا و قدر در امور زندگی ما چه جایگاهی داره؟


- 549 بازدید

ما باید در تمام شؤون زندگى به قضا و قدر الهى اعتقاد داشته باشیم. مهم این است که تصور ما از قضا و قدر تصور صحیح و درستى باشد. ما در اینجا فقط به دو نکته مهم پیرامون این مسأله اشاره مى‏کنیم.

اول: یکى از مظاهر قضا و قدر اختیار انسان است؛ یعنى، قضاى الهى بر این تعلق گرفته که انسان موجودى مختار و آزاد باشد، با اختیار خود انتخاب کند، نتیجه کار خودش را مشاهده نماید و مسؤولیت آن را بر عهده بگیرد. بنابراین هر کارى را که ما انجام مى‏دهیم به حکم قضا و قدر الهى است نه این که قضا و قدر الهى بر این تعلق گرفته باشد که ما فلان کار مخصوص را انجام دهیم. فرض کنید در دانشگاه قانونى وضع کنند که دانشجویان هر تعدادى که خواستند واحد درسى انتخاب کنند، در این صورت هر دانشجویى هر تعداد واحد درسى انتخاب کند به حکم این قانون مى‏باشد. اما قانون هیچ گاه تعیین نکرده که فلان فرد چند واحد درسى انتخاب کند.

دوم: قضا و قدر الهى هیچ گاه به امور جزئى تعلق نمى‏گیرد. براى مثال قضاى الهى بر این تعلق نگرفته که فرد خاصى حتماً به بیمارى خاصى مبتلا شود. یا فرد خاصى حتماً فقیر شود یا فلان فرد کور به دنیا بیاید بلکه قضا و قدر الهى همواره به امور کلى تعلق مى‏گیرد؛ یعنى، این که در مورد اول قضاى الهى بر این تعلق گرفته که هر کس غذاى آلوده خاصى را بخورد به بیمارى خاصى مبتلا مى‏شود و اگر نخورد بیمار نمى‏شود. حال اگر کسى غذاى آلوده را خورد و بیمار شد به حکم قضاى الهى است و کسى که نخورد و صحیح و سالم ماند، آن هم به حکم قضاى الهى است. پس سرنوشت‏هاى گوناگون در کار است و این سرنوشت‏ها مى‏توانند جانشین یکدیگر بشوند جانشین شدن آنها نیز به حکم سرنوشت است.

براى آگاهى بیشتر ر.ک: مجموعه آثار شهید مطهرى، ج ۱، ص ۳۸۱ – ۳۹۵٫

 

یک نفر این پست رو پسندیده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره بیدل

  بیدلی در همه احوال، خدا با او بود، او نمیدیدش و از دور «خدایا» میکرد
  این نوشته در علمی, مذهبی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  4 پاسخ به قضا و قدر در امور زندگی ما چه جایگاهی داره؟

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green