بعد از مدتها و کلی تأخیر: دنیای ضرب المثل/قسمت پنجم


- 695 بازدید

سلام دوستان شب روشنی گل.
امیدوارم هر جا که هستید حالتون خوب باشه.
خیلی حاشیه نمیرم.
اگه یادتون باشه, قبلا من توی سایت, ی مجموعه پست, یا بهتره بگم ی برنامه ای داشتم, و منتشر میکردم, به نام دنیای ذرب المثل که تا چهار قسمت منتشرش کردم.
اما به خاطر ی سری دلایل نشد که ادامه بدم.
اما از امروز, تصمیم بر این شد که هر هفته, روزهای جمعه, با مجموعه برنامه ی دنیای ذرب المثل, در خدمتتون باشم.
پس از این هفته شروع میکنیم.
این هفته با قسمت پنجم دنیای ضرب المثل, در خدمتتون هستم.
پس خیلی حاشیه نمیرم و با هم میریم تا در مورد ضرب المثل این هفته یعنی
•حرف مفت زدن
که خود ما هم خیلی از این اصتلاح استفاده میکنیم, بحث کنیم.
امیدوارم مورد پسندتون واقع بشه. منتظر کامنتهای دلگرم کننده ی شما هستم.

حرف مفت زدن

حرف مفت می‌گوید
همه حرف و همه حرف و همه حرف
به حرف مفت وقت ما شود صرف

به طوری که می‌دانیم, اولین خط تلگراف در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به سال ۱۲۷۴ هجری قمری بین قصر گلستان و باغ لاله زار, کشیده شد و سپس ضمن قراردادی که با کمپانی‌های خارجی منعقد گردید, این خطوط به ایالات و ولایات ایران نیز ادامه یافت و بین طهران و شهرهای مهم ایران مواصلات تلگرافی, برقرار گردید.
قبل از شروع مطلب که مربوط به ماجرای اولین خطوط تلگراف و مواصلات تلگرافی در ایران است, برای مزید اطلاع جوانان ایرانی یادآور می‌شود که تلگراف در قدیم به صورت نظری بوده است و اختراع این تلگراف را به ایرانیان نسبت می‌دهند؛ بدین معنی که از شوش و همدان به اطراف کشور ایران با فاصله های منظم تپه های طبیعی را برای محل مخابرات معین می‌نمودند و در نقاط دیگر که کوه و تلهای طبیعی یافت نمی‌شد, تپه های مصنوعی بلند ساخته و بر بالای آن نگهبان می‌گماشتند که در روز با حرکت دادن دست و با ایجاد دود، و در شب با افروختن آتش, اخبار فوری را به فاصله های نسبتاً دوری اطلاع دهند که بقایای بعضی از این تپه های مصنوعی اگر دقت شود, هنوز در مسیر جاده ها دیده می‌شود که بر بالای آنها ساخته یا درختکاری کرده اند.

روزی که تلگرافخانه در تهران افتتاح شد, مردم باور نمی‌کردند که از شهری به شهر دیگر امکان مخابره تلگرافی باشد و مقاصد و منویات افراد را بتوان از مسافات بعیده اصغاء نمود.
مهمتر آنکه افراد بی‌سواد و خرافاتی که به وجود ارواح شیاطین! در سیمهای تلگراف معتقد بودند, مردم را از مخابرات تلگرافی مطلقاً برحذر می‌داشتند.
به همین جهات و ملاحظات و با وجود تشویق دولت که مطالب مهم و فوری را مصلحت آن است که به وسیله تلگراف انجام دهند, مع هذا مردم زیر بار نمی‌رفتند و این موضوع را بیشتر به شوخی و مطایبه تلقی می‌کردند.

وزیر تلگراف وقت مرحوم علیقلی خان مخبرالدوله چون از تشویق و تبلیغ پیرامون مخابرات تلگرافی طرفی نیست, تدبیری به خاطرش رسید و با اجازه شاه یکی دو روز را به مردم اجازه داد که مجانی با دوستان یا طرف خود که در شهرهای اصفهان یا شیراز و تبریز و نقاط دیگر بودند صحبت کنند.
چیزی بپرسند و جواب بخواهند تا مردم یقین کنند که تلگراف شعبده بازی نیست.
مردم هم ازدحام کردند و سیل مخابرات به ولایات روان شد.
هرکس هر چه در دل داشت, از سلام و تعارف و احوالپرسی و گله و گلایه و شوخی و جدی بر صفحه کاغذ آورده به طرف مخاطب مخابره نمود؛ زیرا حرف مفت بود و فطرت آدمی به سوی هر چه که مفت باشد گرایش پیدا می‌کند.
پاورقی:
•به قول خودمون, مفت باشه؛ کوفت باشه! خخخ.
چون چندی بدین منوال گذشت و مقصود دولت در جلب تلگرافی حاصل گردید, مخبرالدوله در پاسخ متصدیان تلگرافخانه ها که از مراجعات متقاضیان و طومارهای سلام و تعارف و احوالپرسی آنان برای مخابره البته حرف مفت و مجانی به ستوه آمده بودند, دستور دادند این جمله را بر روی صفحه کاغذی بنویسند و بر بالای در ورودی تلگرافخانه الصاق نمایند:
•از امروز به بعد حرف مفت قبول نمی‌شود
و برای هر کلمه, مثلاً یک عباسی یک پنجم ریال حق المخابره باید پرداخت کنند.
پیداست برای آنهایی که به حرف مفت عادت کرده بودند, به هیچ وجه قابل قبول نبود که متصدیان مربوط به آنها بگویند: حرف مفت نزن و حرف مفت نگو.
زیرا حرف قیمت دارد و بی تامل نباید به گفتار دم زد و به همین جهت از آن روز به بعد, کلمه
•حرف مفت
در اذهان مردم جزء کلمات ناخوشایند تلقی گردید و افرادی را که بدون تامل و اندیشه و غالباً به منظور تحقیر و توهین مطلبی اظهار کنند, با عبارت
•حرف مفت نزن
یا
•حرف مفت نگو
متقابلاً پاسخ می‌گویند.
***
به پایان آمد این دفتر، حکایت هم چنان باقیست.
تا دیداری بعد، بدرود.

یک نفر این پست رو پسندیده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره ابوالفضل سعيديفر

  ِی کریمی که بخشنده ی عطایی، و ِی حکیمی که پوشنده ی خطایی، و ِی صمدی که از ادراکِ خلق جدایی، و ِی احَدی که در ذاتُ صفات، بی همتایی، و ِی خالقی که راهنمایی، و ِی قادری که خدایی را سزایی؛ جانِ ما را خود دِه، و دلِ ما را هوای خود دِه، و چشمِ ما را ضیای خود دِه، و ما را آن دِه که آن بِه، و مَگُذار ما را به کِهُ مِه. به نامه خدا. ابوالفضله سعیدیفر، متولده ساله 1380 هستم. در شهرستانه ساوه، واقع شده در استانه مرکزی زندگی میکنم. هم اکنون، مشغول به تحصیل در پایه ی دهم هستم. علایقه من، خدمت به همنوعان، آموختنه زبانه انگلیسی، خواندنه اشعاره زیبا، رمان و فیلمهای جذاب، یادگیریه بیشتره کامپیوتر و موبایل و تا حدودی بازیهای کامپیوتری هستند. از اینکه در کناره شما هستم، خرسندم و آرزوی پیروزی، موفقیت، شادکامی، سربلندی، سر افرازی و عاقبت بخیری برایه همه ی شما، دوستانه محترم دارم. راههای ارتباطی، تنها در صورته نیاز: ایمیل: abolfazl.saeedifar80@gmail.com اسکایپ: abolfaz122l . خدانگهدار.
  این نوشته در حرفای خودمونی, دسته‌بندی نشده, سرگرمی, مطالب تاریخی ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  12 پاسخ به بعد از مدتها و کلی تأخیر: دنیای ضرب المثل/قسمت پنجم

  1. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

   سلام
   فکر کنم اینو یه جایی خونده بودم
   ولی باز ممنون

  2. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام
   ناز شستت داداش
   خخخخ
   دمت گرم واقعا
   خیلیا دور و برمون هستند که حرف مفت زیاد میزنن
   خخخخ

  3. مهدی عزیززاده مهدی عزیززاده می‌گوید:

   سلام ابوالفضل جان واقعاً جالب بود کلی خندیدم. مرسی.

  4. مهدی عزیززاده مهدی عزیززاده می‌گوید:

   ببخشید راجع به حرف مفت مطلبی یادم اومد که بنویسم.
   الآن متأسفانه خیلیها هستند که مخصوصاً در فضای مجازی اقدام به نوشتن و انتشار مزخرفات یا اصطلاحاً حرف مفت میکنند. جالب اینجاست که اگه به این اشخاص بگیم از امروز بابت انتشار هر مطلب و نوشتن حرفهای شما فلان قدر پول باید بدید تا مطالب اجازه نشر پیدا کنه این افراد چه میکنند؟

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green