انسانهای موفق قبل از خوردن صبحانه چه میکنند؟


- 1,500 بازدید

شاید عنوان این نوشته برای شما ساده یا عجیب باشد،‌ اما جالب است که بدانید این عنوان، یکی از مطالبی است که مورد توجه بسیاری از انسانها است. سایت Inc.com، نشریه فوربس، لورا وندرکام در کتابی به همین نام، Business Insider و بسیاری از نشریات دیگر به این موضوع پرداخته‌اند. طبیعی است که بخشی از برنامه صبحگاهی افراد موفق، تابع سلیقه است. اما در اینجا تلاش کرده‌ایم فصل مشترک این برنامه‌ها را مرور کنیم:

مورد اول – انسانهای موفق زود از خواب بلند می‌شوند! این جمله ساده اما مهم است. به هر حال اگر می‌خواهیم قبل از صبحانه کار خاصی انجام دهیم یا از افراد موفق در کارهای قبل از صبحانه الگوبرداری کنیم، باید قبل از صبحانه فرصتی داشته باشیم! ضمن اینکه در تمام روز (به عبارتی ساعات بعد از صبحانه…) زنگ موبایل و صدای پیام و پیامک‌ها، فرصت تمرکز و فکر کردن و «لحظات کیفی» را از ما می‌گیرند. بنابراین زود بیدار شدن می‌تواند «فرصت‌های کیفی» را برای ما ایجاد کند. در حالت عادی،‌ چند دقیقه قبل از خوابیدن و چند دقیقه قبل از بلند شدن از بستر، تنها لحظات کیفی زندگی روزمره ماست. بنابراین اشتباه نکنید. اگر یک ساعت زودتر از خواب بیدار شویم و از این یک ساعت قبل از صبحانه درست استفاده کنیم، ساعات کاری روزانه خود را ۱۰٪ افزایش نداده‌ایم. زمان کیفی روزانه خود را شاید ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد افزایش داده‌ایم! لورا وندرکام در کتاب خود توضیح می‌دهد ۹۰ درصد مدیرانی که مورد مطالعه قرار داده است قبل از ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می‌شوند. باب ایگر مدیرعامل دیزنی مطالعه روزانه خود را ساعت ۴:۳۰ صبح شروع می‌کند.

مورد دوم – نخستین برنامه بعد از بیداری، تمرین‌های فیزیکی است. این تمرین‌ها ممکن است نرمش، پیاده‌روی یا هر چیز دیگری باشند که جدای از کمک به سلامتی، سطح هوشیاری را بالا می‌برند. با توجه به مشغله جدی انسانهای بزرگ و موفق، می‌توان حدس زد که نرمش صبحگاهی به معنای پر کردن اوقات فراغت نیست. بلکه ابزاری برای افزایش کارآیی روزانه است.

مورد سوم – برنامه‌ریزی و فکر کردن به مهم‌ترین کارهای روز و هفته و زندگی، کاری است که فقط صبح هنگام، و قبل از شروع برنامه روتین روزمره امکان پذیر است. زمانی که هنوز همکار و همسر و والدین و فرزند و مدیر و کارمند، فرصت تمرکز و برنامه ریزی را از ما نگرفته‌اند. نویسندگانی که عادت نکرده‌اند شب هنگام بنویسند (چون عادت بسیاری از نویسندگان نوشتن های شبانه است) عموماً صبح زود را برای نوشتن انتخاب می کنند.

مورد چهارم – اختصاص زمان کیفی به اعضای خانواده و شریک عاطفی در برنامه صبحگاهی بسیاری از افراد موفق جا دارد. ما معمولاً شب‌هنگام و زمان پس از پایان کار و زندگی روزانه را، برای اعضای خانواده و شریک عاطفی خود صرف می‌کنیم. دو مشکل در این الگوی رفتاری وجود دارد. اول اینکه در آن زمان خسته‌ایم و گاهی تمرکز و حوصله ما کم است. دوم اینکه این «حال خوب»، تنها برای ما باعث «خواب خوب» می‌شود. شاید صبح زمان کمتری در اختیار داشته باشیم، اما ذهن شاد و پرانرژی داریم و هنوز فرسوده نشده‌ایم. صرف صبحانه با خانواده، ارسال پیامک برای یک دوست و هر کار دیگری از این جنس، می‌تواند جدای از احساس خوبی که در آن لحظه ایجاد می‌کند، انرژی خوبی برای زندگی و کار روزانه نیز همراه ما روانه کند.

مورد پنجم – از فرصت چای و قهوه صبحگاهی، برای ایجاد و توسعه شبکه کاری و دوستی استفاده می‌کنند. مدتهاست که شام‌های کاری، در رقابت با اثربخشی شدید صبحانه‌های دوستانه رنگ باخته‌اند. خستگی، فرسودگی، ترشحات هورمونی شبانه، همه و همه، فضا را برای شکل‌گیری یک شبکه ارتباطی دوستانه یا شکل‌گیری یک رابطه کاری مولد تنگ می‌کنند. به همین دلیل، بررسی‌ها نشان می‌دهد که انسانهای موفق ترجیح می‌دهند زمان صبحانه یا چای و قهوه صبحگاهی خود را به این کار اختصاص دهند. ذهن ما صبح‌ هنگام، هنوز آزاد و رها است. اما شبهنگام، خسته و فرسوده و آلوده به تنش‌های روزانه، بر سر میز چای و قهوه و شام می‌نشیند.

مورد ششم – مرور رویدادها و اشیا و فرصت‌های خوب و تداعی‌های لذت‌بخش. برای برخی از ما، ممکن است گلدانی که گوشه اتاق قرار گرفته یادآور لحظات و خاطراتی شیرین باشد. برای دیگری، کارت پستال تبریک تولد یک دوست خوب. برای دیگری، مرور مکالمه پیامکی دوستانه یا عاشقانه‌ای که شب قبل با دوست خود داشته‌ایم. برای یکی خاطرات مسافرت عید سال قبل. انسانهای موفق، همیشه عمداً یا ناخودآگاه بخشی از وقت صبحگاهی خود را به مرور این تداعی‌های شیرین می‌گذرانند. این حس خوب،‌ می‌تواند به سادگی، روزی کاملاً متفاوت را برای ما بسازد. اگر یادگارهایی از این نوع خاطرات دارید، آنها را در اطراف بستر یا میز کار یا میز صبحانه خود نگه دارید.

مورد هفتم – بررسی ایمیل‌ها و پیامک‌ها – خدایان مدیریت زمان (آنها که همه جا از این مهارت سخن می‌گویند) یکی از ترفندهای طلایی خود را مدیریت ایمیلها و خواندن آنها و منتقل کردن این زمان به زمانهای خستگی و فرسودگی و بی حوصلگی می‌دانند. چون معتقد هستند که پاسخگویی به ایمیلها و خواندن ایمیلها، کاری بسیار زمان بر و کم اثر است. اما اکثر انسانهای موفق، در زمان صبحگاهی خود، وقتی را به مطالعه و پاسخگویی ایمیل‌ها اختصاص میدهند. ممکن است بگویید آنها ایمیلهای مهم دارند و من همه ایمیل‌هایم، ایمیل های فوروارد شده تفریحی است! اتفاقاً همین عادت صبحگاهی می‌تواند نجات بخش شما باشد. ما شبهنگام یا لا به لای کار روزمره، گاهی ساعتها درگیر ایمیلها و پیامها و … می‌شویم. فکر می‌کنیم در حال استراحت هستیم. اما همین ایمیل‌ها هم از ما انرژی زیادی می‌گیرند. ممکن است اگر برنامه بررسی ایمیل‌ها را به صبح منتقل کنیم، متوجه شویم که بسیاری از ایمیل‌هایی که در میل باکس ما وجود دارند و هر روز وقت و انرژی ما را برای اخبار زرد بی‌خاصیت می‌گیرند، اساساً بهتر است در فهرست اسپم‌ها باشند!

مورد هشتم – مطالعه اخبار روزانه در قالب روزنامه‌های کاغذی یا وب سایت‌های خبری شاید بیشتر از ۱۵ دقیقه وقت نخواهد. اما با این کار، روز من با آگاهی کامل از شرایط ایران و جهان آغاز می‌شود. معمولاً انسانهای موفق، رسانه‌هایی از دو انتهای طیف‌های سیاسی و اقتصادی را بررسی می‌کنند تا همیشه برآوردی نزدیک‌تر به واقعیت جاری داشته باشند.

اولین کسی باشید که این پست رو میپسنده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره حنانه درفشی

  این جانب حنانه درفشی جوان متولد مرداد ماه سال 1362 در شهر تهران بچه اول خانواده کم جمعیت مجرد. دارای لیسانس روانشناسی کودکان استثنایی از دانشگاه علامه طباطبایی و اولین کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی سازمانی نابینای ایران از دانشگاه شیراز دارای 14 مدرک بین المللی در زمینه های مدیریت فروش و بازاریابی، برنامه نویسی b.p و.....خیلی چیزهای دیگه که انجا جایز نیست بگم چون ریا میشه شایدم بعضیها حسودیشون بشه
  این نوشته در آموزش, اطلاع رسانی, پزشکی و سلامت, ترفند, روان شناسی, شاد, علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  10 پاسخ به انسانهای موفق قبل از خوردن صبحانه چه میکنند؟

  1. diba می‌گوید:

   آخ جونمی جون اول شدم چه حس خوبی
   اینقدر خوشحال شدم که به کلی یادم رفت برای چی اومدم اینجا!!!!!
   بگذارید یکم فکر کنم.
   .
   .
   آهان اومده بودم از خانم درفشی بخاطر این مطلب زیباشون تشکر کنم
   من از ایشون در یک مورد مشاوره گرفتم و کارشون حرف نداشت به دوستان دیگه هم توصیه میکنم از خانم درفشی در امور مختلف مشورط بگیرند خیلی صمیمانه و صادقانه و دلسوزانه کار را پیش میبرند و پیگیری میکنند تا به نتیجه برسند
   تازه از نابیناها و نیمه بیناها هزینه کمتری میگیرند
   بازم مرسی خانم درفشی و ازین مطالب بیشتر توی شب روشن بنویسید

  2. ثنا می‌گوید:

   عالی بود آخ جون منم وقتایی که صبح ها زود بیدار میشم بیشتر از وقتای دیگه از زندگی لذت میبرم خیلی حالو هوای قشنگیه برنامه زندگی مون اثن تنظیم میشه ها واسه ردیف شدن کارهای روزمره و مهم حتی قبل از صبحانه درس خوندن هم عجیب اثر موفقیتآمیز روم میذاره در کل روزیها روزیمون میشه ولی حیفش ماه رمضون نمیتونیم خیلی از ما از این فرصت ارزشمند استفاده کنیم چون تا سحر بیداریم و هی عشقمون میکشه امور خودمونو شب انجام بدیم مثل مطالعه کنفرانس تلفنی یا اینترنتی با دوستان و اینها صبحشم تا ظهر همه میخوان راحت بخوابن همه هم پایه میشن نمیشه از این لحظه های قشنگ شبانه ماه خدا هم گذشت مرسی

  3. hananeh می‌گوید:

   سلام مرسی ثنا جان که نظر دادی و همچنین دیبا ی عزیز خوشحالم که از کارم راضی بودی امیدوارم بتوانم مطالب بهتر و کاربردیتری در این سایت قرار دهم

  4. hananeh می‌گوید:

   سلام مرسی آقای سعادت کهتشریف اوردید و مطلب منو خوندید و نظر هم دادید
   خدا را شکر که از کارم راضی بودید

  5. سعید پناهی سعید پناهی می‌گوید:

   سلام خانوم درفشی.
   بسیار عالی بود.
   موفق باشید.

  6. علیرضا می‌گوید:

   سلام خانم درفشی

   تشکر بابت این مطلب زیباتون

   شاد و سربلند باشید

   منتظر مطالب بعدیتون هستیم

  7. cheshmeh می‌گوید:

   سلام حنانه.
   نکات خیلی خوبی بود.
   اما اینهایی که نام بردی تازه اعمال قبل از صبحانه بود!!
   مثلا منی که باید ساعت ۷ و ۱۵ دقیقه در محل کارم حاضر باشم، چطور میتونم تمامی این کارها رو در عرض حدودا ۶۰ تا ۹۰ دقیقه انجام بدم؟
   این تحقیقات در جایی صورت گرفته که شروع ساعت کار ۹ صبح و پایان اون ساعت ۵ بعد از ظهر هست.
   پث برنامه ریزی برای این کارها خیلی آسونتره.
   ای کاش این تحقیق بومی سازی یعنی ایرانی سازی بشه که بتونیم بهره بیشتری ببریم.
   شاید هم هرکس خودش بای طبق شرایطش این موارد رو برای بهره بردن تنزیم کنه.
   مطلب انگیزه بر انگیزی بود ممنون.

  8. hananeh می‌گوید:

   سلام مرسی آقای چشمه که نظر دادید بله حق با شماست این تحقیق به درد کشورهایی میخوره که ساعت کاریشون حساب کتاب داره نه کشور خوب ما که هر اداره یا هر شهر یک ساعت شروع به کار دارند خواستم بومیسازیش کنم اما استانهای ایران با هم همخوانی ندارند و ادارات هم همینطور برای همین گفتم کلیتش را در اختیار دوستان قرار دهم تا هر کس با برنامه خودش تنظیمش کند

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green