چرا نباید گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید؟


- 373 بازدید

شاید شما هم این هشدارها را شنیده باشید: گوشی موبایل را بیش‌ازحد شارژ نکنید. بعد از رسیدن شارژ گوشی به ۱۰۰ درصد، فرایند شارژ را متوقف کنید. زمانی گوشی را شارژ کنید که مقدار شارژ باتری به زیر ۲۰ درصد رسیده باشد. گوشی‌تان را شب تا صبح به شارژر وصل نکنید؛ و خیلی موارد دیگر. شاید چنین هشدارهایی در وهله‌ی اول خیلی سخت‌گیرانه به نظر برسند، اما این توصیه‌ها چندان هم غیرمنطقی نیستند. در ادامه دلایلی را شرح می‌دهیم که چرا نباید باتری گوشی موبایل را شبانه شارژ کنیم.

مزایا و معایب باتری لیتیوم یونی
گوشی‌های امروزی از باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یون استفاده می‌کنند. باتری‌های لیتیوم یونی سریع‌تر از باتری‌های سنتی شارژ می‌شوند. به همین خاطر است که وقتی گوشی اندرویدی یا آیفونتان را به شارژر وصل می‌کنید، در مدت‌زمان نسبتا کمی شارژ باتری به ۸۰ درصد می‌رسد. همه‌ی ما هم می‌دانیم که شارژ باتری گوشی موبایل دوام زیادی ندارد؛ اگر هم شانس بیاوریم، می‌توانیم با یک‌بار شارژ یک روز کامل از گوشی‌مان استفاده کنیم.
بخشی از این معضل به خاطر کوچک بودن باتری گوشی موبایل است و این که ازلحاظ دریافت شارژ محدودیت دارد؛ اما بخش دیگر این معضل به نحوه‌ی استفاده از گوشی‌هایمان برمی‌گردد. ما با گوشی‌هایمان مرتبا ایمیل‌ها و پیام‌ها را چک می‌کنیم، به موسیقی گوشی می‌دهیم، ویدیو تماشا می‌کنیم، با اپلیکیشن‌های مختلف سروکله می‌زنیم و بازی می‌کنیم. تمام این فعالیت‌ها باعث می‌شود که شارژ گوشی سریع‌تر از انتظار ما به اتمام برسد.
به همین خاطر، خیلی از افراد گوشی‌هایشان را شب تا صبح به شارژر متصل می‌کنند تا در هنگام صبح، گوشی آن‌ها شارژ ۱۰۰ درصدی داشته باشد. در بیشتر موارد، گوشی‌ها در عرض یکی دو ساعت به شارژ ۱۰۰ درصدی می‌رسند؛ بنابراین اتصال بیش‌ازحد به شارژر عملی بیهوده است. پس حالا که عده‌ی زیادی گوشی‌هایشان را از شب تا صبح به شارژر وصل می‌کنند، انجام چنین کاری چه تأثیری روی باتری گوشی می‌گذارد؟

خبر خوب
ابتدا خبر خوب را اعلام کنیم. خوشبختانه گوشی‌های امروزی آن‌قدر هوشمند هستند که بعد از شارژ ۱۰۰ درصدی باتری، جریان برق ورودی به گوشی را قطع کنند. «ادو کمپاس» (Edo Campos)، سخنگوی شرکت سازنده‌ی باتری «اَنکِر» (Anker)، در همین زمینه می‌گوید: «گوشی‌های هوشمند امروزی واقعا هوشمند هستند، بدین معنا که آن‌ها جوری طراحی شده‌اند که از دریافت شارژ بیش‌ازحد جلوگیری می‌کنند تا به قطعات گوشی آسیبی نرسد». او ادامه می‌دهد: «در شارژرهای باکیفیت هم قطعاتی تعبیه‌شده که از ارسال شارژ بیش‌ازحد جلوگیری می‌کند. به‌طور مثال، وقتی‌که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می‌رسد، سخت‌افزار حفاظتی درون گوشی از ادامه‌ی دریافت این جریان برق جلوگیری می‌کند و شارژر خاموش می‌شود».

خبر بد
با این که وقتی باتری به شارژ ۱۰۰ درصدی می‌رسد، جریان برق ورودی به آن قطع می‌شود، اما درصورتی‌که گوشی شب تا صبح به شارژر وصل باشد، گاه‌گداری جریان برق وارد گوشی خواهد شد. این بدین علت است که بالاخره گوشی همیشه در شارژ ۱۰۰ درصدی باقی نمی‌ماند و به دلایل مختلفی کمی از این شارژ کاسته می‌شود؛ در این هنگام جریان برق دوباره وارد گوشی می‌شود تا این مقدار شارژ ازدست‌رفته را جبران کند. برای همین، شارژ باتری گوشی مرتبا بین حالت ۱۰۰ درصدی و کمی پایین‌تر از آن تغییر حالت می‌دهد. این بالا و پایین شدن، دمای گوشی را افزایش می‌دهد و درنهایت موجب کاهش عمر باتری می‌شود.
در همین زمینه چندی پیش مقاله‌ای منتشر شد که در آن آمده: «باتری‌های لیتیوم یونی مانند باتری‌های اسیدی نیستند که نیاز به شارژ ۱۰۰ درصدی داشته باشند؛ در حقیقت بهتر است که این باتری‌ها تا حد کامل شارژ نشوند». به گفته‌ی کمپاس، روند فرسودگی باتری‌های قابل شارژ از همان شارژ اول شروع می‌شود. نتیجه‌ی این فرسودگی کاهش ظرفیت یا قابلیت نگه‌داشتن شارژ است. به همین خاطر است که گوشی‌های چندساله‌ی ما دیگر مثل روز اول شارژ را نگه نمی‌دارند. در سایت اپل و در قسمت راهنماهای مربوط به باتری نوشته که بعد از تعداد مشخصی شارژ، ظرفیت باتری‌ها کاهش پیدا می‌کند و با انجام هر فرایند شارژ، ظرفیت باتری‌های لیتیوم یونی اندکی کمتر می‌شود.
با توجه به این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که با شارژ شبانه‌ی گوشی، در حقیقت زمان اتصال گوشی به شارژر را افزایش می‌دهیم و همین عمر باتری را کاهش می‌دهد. حاتم زین، مؤسس یکی از شرکت‌های مربوط به تکنولوژی شارژ بی‌سیم می‌گوید: «اگر حساب کنیم، شارژ شبانه بدین معنا است که گوشی ۳ تا ۴ ماه در سال به شارژر متصل است». او ادامه می‌دهد: «هرچند شرکت‌های سازنده تلاش می‌کنند راه‌حل‌هایی برای این موضوع ارائه دهند، اما نمی‌توان کتمان کرد که شارژ شبانه، عمر باتری گوشی‌ها را کم می‌کند».
متخصصین این عرصه توصیه می‌کنند که قبل از اتمام کامل شارژ باتری، گوشی خود را شارژ کنید. رسیدن شارژ به صفر درصد باعث می‌شود که عمر باتری گوشی موبایل کاهش پیدا کند. همچنین توصیه می‌شود که در زمان رسیدن شارژ به ۳۵ یا ۴۰ درصد گوشی خود را به شارژر متصل کنید؛ چنین کاری به حفظ ظرفیت باتری کمک می‌کند. همچنین گوشی را خنک نگه‌دارید، زیرا هرچه دما بالاتر برود، سرعت فرسودگی باتری هم افزایش پیدا می‌کند. به همین خاطر بهتر است که در هنگام شارژ کیس محافظ گوشی را بردارید.

سخن آخر
معمولا بعد از حدود دو سال استفاده است که کاهش ظرفیت باتری گوشی موبایل خودش را نشان می‌دهد؛ بنابراین اگر هر یک یا دو سال یک‌بار گوشی‌تان را عوض می‌کنید، پس لازم نیست که نگران شارژ شبانه‌ی گوشی باشید؛ اما اگر از افرادی هستید که معمولا چند سال از یک گوشی استفاده می‌کنید، پس در برابر وسوسه‌ی شارژ شبانه مقاومت کنید تا باتری گوشی‌تان عمر بیشتری داشته باشد.
منبع: دیجی کالا

۸ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • سعید پناهی

  درباره سعید پناهی

  با سلام. بنده سعید پناهی هستم. متولد 9 اسفند سال 1375. از علایقم میتونم بگم به اینترنت, مبایل, موزیک, بازیهای نابینایی,گوش کردن به رادیو و نمایش رادیویی و و و خعععععیلی چیزهای دیگه اشاره کنم. کلا با همه چی حال میکنم. رفیق بازم, و رفیقهای ثمیمی را بیشتر از داداشهای نداشتم, دوست دارم. زاده ی استان زنجانم و از 1 سالگی در کرج یا همون استان البرز زندگی میکنم. در حال تحصیل در مقتع کارشناسی علوم تربیتی هستم. عاشق مطالعه صفحات اینترنتی هستم. پیگیر اخبار علم و فناوری هستم. به علاوه که در اسکایپ هستم, تو واتساپ و تلگرام و اینستا هم هستم. خخخ. کلا مسنجر بازم. فکر کنم هدفم کلا از اندروید خریدن همین بوده. اردیبهشت 92 با ی n73 وارد دنیای نت شدم. و اون وقتها 3g و این حرفا نبود با gprs آهنگ دانلود میکردم. بعد توسط معرفی یکی از دوستانم با سایتهای نابینایی آشنا شدم. بعد مهر ماه بود که دیگه ماهور خریدم, باورتون نمیشه من تا مهر 92 هنوز صفحهخان فارسی نداشتم. با این که از سال 83 پای کامپیوتر بودم. میدونین چرا؟ چون اون وقتها نت نمیرفتم. بعد از مهر ماهم اسکایپ نصب کردم و کم کم همه را add کردم و با همه آشنا شدم. عاشق گفت و گو تو اسکایپ بصورت صوتی هستم. کمو بیش چت هم دوست دارم. بعد اوایل آذر ماه بود که تصمیم گرفتم ی سایت بزنم, اول چنتا بلاگ تست کردم, خوشم نیومد. بعد کم کم بسرم زد, برم رو وردپرس. بعد به کمک آقای سعید درفشیان اینجارو بنا کردیم. روز 17 آذر 1392 بود که اینجارو بنا کردیم. اون وقتها زیاد اینجا کسی نمیومد. بعد دوستان کم کم با اینجا آشنا شدن. و الان هم که دیگه ی خانواده ی بزرگ شدیم به نام, شب روشن. اینجا ی سریها بهم مدیر ارشد هم میگن. اما خودم قبول ندارم. ی نو گرداننده میشه اسممو گذاشت. بیخودی هندونه تو پاچمون میکنن ههه. من تقریبن 10 درصد بینایی دارم. و از خط بریل استفاده میکنم. فقط 5 سال ابتدایی را در مدرسه ی پویا مخصوص نابیناها و کم بیناها درس خوندم. بعدش دیگه بصورت تلفیقی در مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شدم. راستی یادم داشت میرفت, جهت تماس با من میتونین از راه های زیر استفاده کنین. ایمیل: saeedpanahi2200@gmail.com اسکایپ: saeed-panahi تلگرام: https://telegram.me/sp1000 اینستاگرام: https://www.instagram.com/saeed10055/ خوشباشید.
  این نوشته در اندروید, تلفن همراه, فناوری اطلاعات, معرفی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  10 پاسخ به چرا نباید گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید؟

  1. حسین مهدوی می‌گوید:

   سلااام سعید جان بسیار آلی ممنون از پست مفیدت

  2. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام. خیلی خوب بود. راستش من همیشه شبا گوشیمو میزنم شارژ. مفید بود. ممنون.

  3. امیر فتوحی می‌گوید:

   سلام. وقت به خیر و نیکی. آقا واقعیتش اینه که وقتی گوشی رو به مدتی زیر ۲۰ درصد و بالاتر از ۵ درصد شارژ میکنیم بعد از مدت مدیدی وقتی شارژ گوشی به ۱۵ درصد میرسه زود خاموش میشه به همین خاطر واقعیت رو اجازه بدید بگم اعتقادی نسبت به این فرمایش شما ندارم. من گوشی رو که حدود یه سال و نیمه گرفتم سعی کردم رو هشدار ۵ درصد بذارمش رو شارژ و حالا هم ازش رازیم. اما برای این که بخواییم گوشی رو تا مثلاً ۹۵ درصد شارژ بکنیم یه هشدار دهنده ای لازمه که واقعیت من ۳ ۴ ساله که همچین نرم افزاری رو میگردم که تو ورژنهای مختلف اندروید بهتر بتونه کار بکنه من نتونستم پیدا بکنم. برنامه های ایرانی زیادی در این مورد وجود دارن اما به خوبی برنامه های با زبان و منوی خارجی نمیرسن اگه دوستان نرم افزار خوبی رو در این مورد سراغ دارن حتماً مشتاقیم که این نرم افزار رو با ما share بکنن. یه مثلاً یه نرم افزاری رو دوستان تو همین سایت با نام نیترو شارژ معرفی فرمودن اما وقتی شارژ مثلاً به ۱۰۰ درصد میرسه هشدارش رو با صدای بلند پخش میکنه و باعث میشه صدای تاک بک هم بره بالا. من تو این چند سال یه نرم افزار رو مناسب دیدم با نام battery notifire bt free که اولاً ایرادش اینه که نرم افزار پولیه ثانیاً آلارمش رو ۵ دیقه به ۵ دیقه تکرار میکنه و گزینه ی تنظیم پایینتر از ۵ دیقه رو نداره. ممنون از پستتون. موفقیتتون رو تو تمومی مراحل زندگی از خداوند متعال خواستارم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green