رمزگشایی نرخ های اینترنت؛ از حجم های گمراه کننده تا سرعت های غیرواقعی


- 270 بازدید

سلام دوستان.
اگر درباره اینترنت غیر حجمی سؤالی دارید، یا دوست دارید بدانید که با خرید تعرفه‌های غیر حجمی، در حقیقت چند گیگابایت حجم در اختیار شما قرار خواهد گرفت،در این مطلب با ما همراه شوید.
الزام شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ ‌ اینترنت از سوی دولت برای تغییر تعرفه‌ها و جایگزین کردن سرویس‌های پیشین با تعرفه‌های موسوم به غیر حجمی، باعث شده است در چند هفته‌ اخیر شاهد جنب و جوش در این شرکت‌ها باشیم.

تصوری که کاربران از این طرح دارند «اینترنت نامحدود» است؛ درحالی‌که تعرفه‌های جدید نه با عنوان «نامحدود»، بلکه با عنوان «غیر حجمی» در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. درواقع حتی با گذر از ترافیک‌های منصفانه همچنان قادر به استفاده از اینترنت خواهید بود و به جای قطع شدن سرویس، با کندی نسبتا شدید سرعت مواجه خواهید شد که برای رفع آن، باید ترافیک جداگانه (هر گیگ بین‌الملل ۲ هزار تومان) خریداری کنید.البته درعمل کاربر ناچار به خرید حجم خواهد شد که این امر، عملا معنای غیر حجمی بودن را از بین خواهد برد.

متأسفانه شیوه‌ اجرایی و اعلام شدن تعرفه‌ها به قدری مبهم است که تعداد زیادی از کاربران هنوز آگاه نیستنددر تعرفه‌های جدید، درواقع چند گیگابایت حجم خریداری می‌کنند!اولین موضوع این است که جدول‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌ها، همگی بر اساس ترافیک داخلی هستند،نه ترافیک اصلی! برای مثال جدول ارائه‌شده توسط شاتل را مثال می‌زنیم: کاربر با خرید طرح ۱۶ مگابیت ۳۲۰ گیگابایتی، تصور این را دارد که ۳۲۰ گیگابایت حجم در اختیارش قرار خواهد گرفت؛ درحالی‌که این حجم بر اساس ترافیک داخلی و با نرخ یک به ۲ ارائه‌ شده است. به این معنا که فقط ۱۶۰ گیگابایت از۳۲۰ گیگابایت درج‌شده در جدول شاتل، مربوط به اینترنت بین‌الملل می‌شود. (این قانون با نسبت‌های مختلف در جداول شرکت‌های دیگر نیز برقرار است).

اینترنت بین‌الملل چیست؟
اینترنت بین‌الملل یعنی تمامی اپلیکیشن‌ها و سایت‌های خارج از ایران مانند اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ، یوتیوب، فیس بوک، گوگل، اپ‌استور، پلی‌استور،… و تقریبا هرآن چه در دنیای اینترنت به آن نیاز پیدا خواهید کرد. در مقابل ترافیک داخلی به سایت بانک‌ها، آپارات، کافه‌بازار، خبرگزاری‌ها و موارد مشابه خلاصه می‌شود. در واقع در طرح مذکور شاتل ،۳۲۰ گیگابایت ترافیک را تنها در صورتی در اختیار دارید که از سایت‌های داخلی استفاده کنید!

اما اگر قصد استفاده از اینترنت بین‌الملل داشته باشید (که قطعا دارید) فقط یک دوم این عدد را در اختیار خواهید داشت. این میزان در هر شرکت متفاوت است. اعداد «اصلی» اعلام‌شده توسط های‌وب را تقسیم بر ۴، پیشگامان را تقسیم بر ۳ و باقی شرکت‌ها را تقسیم بر ۲کنید تا حجم بین‌الملل و خالصی که در اختیارتان قرار خواهد گرفت به دست آورید.بنابراین حجم اعلامی شرکت‌ها چندان به کار شما نخواهد آمد؛ چرا که بر اساس سقف اینترنت داخلی درج شده و فقط بخشی از آن برای اینترنت بین‌الملل قابل استفاده است.

مسئله این است که وقتی مصرف اصلی کاربران، اینترنت بین‌الملل است، چرا جدول‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌ها به‌جای ارائه مستقیم حجم اصلی، ترافیک را بر اساس سقف داخلی و با اعداد گمراه‌کننده‌ چند برابری اعلام می‌کنند؟ در حالی که کاربران با تصور خرید ترافیک اعلام‌شده سرویس را سفارش می‌دهند،اما در عمل نصف، یک‌سوم یا حتی یک‌چهارم اعداد درج‌شده در اختیارشان قرار خواهد گرفت! بهتر نبودبه‌صورت کاملا شفاف از حجم بین‌الملل در جدول‌ها استفاده می‌شد؟همان طور که گفته شد،ترافیک اعلامی شرکت‌ها بر اساس سقف ترافیک داخلی است نه بر اساس سقف ترافیک بین‌الملل یا همان اینترنت آزاد!

سرعت دانلود
مورد دیگری که باعث ابهام کاربران شده، سرعت دانلود در سرویس‌های ارائه‌شده است.در تعرفه‌های غیر حجمی، تقریبا تمامی شرکت‌ها طرح های تشویقی را حذف کردند که در نتیجه، سرعت دانلود در سرویس‌های غیر حجمی شاید برای شماری از کاربران با قبل تفاوت داشته باشد. برای مثال، در تعرفه‌های غیر حجمی سرعت دانلود سرویس ۱۶ مگابیت در بهترین حالت ۲ مگابایت در ثانیه و سرعت دانلود سرویس ۵۱۲ کیلوبیت در بهترین حالت ۶۴کیلوبایت در ثانیه خواهد بود.

باقی سرویس‌ها نیز به همین نسبت محاسبه خواهد شد. درواقع با توجه به این که سرعت انتقال اطلاعات در اینترنت با بیت در ثانیه بیان می‌شود، کاربران در زمان دانلود اعدادی به‌مراتب پایین‌تر را مشاهده می‌کنند.
در تعرفه‌های جدید،با توجه به نحوه‌ محاسبه‌ سرعت دانلود،برای آن که سرعت بالایی در اختیار داشته باشید بایدحجم‌های بالا و گران‌تر را خریداری کنید.برای مثال یک کاربر کم‌مصرف که شاید نهایت استفاده اش ۲۰ گیگابایت باشد، محکوم به استفاده از سرعت یک مگابیت (سرعت دانلود حدودی۱۲۵ کیلوبایت در ثانیه) است.

اگر سرعت بالاتری بخواهد، به ناچار باید با هزینه بیشتر، سرویس‌های بالاتری خریداری کند.در واقع کاربری که قبل از این طرح‌ها، با ۲۰ تا ۳۰هزار تومان در ماه نهایت سرعت را بر اساس کشش خط خود در اختیار داشت، از حالا باید گران‌ترین طرح موجود یعنی ۱۶ مگابیت ۸۰ هزار تومانی را خریداری کند تا نهایتا سرعت دانلود ۲ مگابایت در ثانیه در اختیار داشته باشد.درواقع اگر ترافیک را ملاک مقایسه با گذشته قرار دهیم، بله! قیمت‌ها کاهش پیدا کرده است و با همان قیمت یا کمتر، میزان ترافیک بسیار بیشتری در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. اما اگر سرعت را ملاک قرار دهیم، خیر! طرح جدید هزینه‌های کاربری راکه به دنبال سرعت بالا ست، چندین برابر افزیش خواهد داد.نکته‌ دیگراین که به دلیل کیفیت نه‌چندان خوب زیرساخت مخابراتی، عملا بخش بزرگی از کاربران قادر به دریافت پهنای باند ۱۶ مگابیتی نیستند؛ از این‌رو کاربری که خط وی تنها قادر به دریافت پهنای باند ۴ مگابیتی باشد، در صورت خرید تعرفه ۱۶ مگابیتی، قادر نیست از تمام ظرفیت استفاده کند.
منبع: خراسان

۸ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • سعید پناهی

  درباره سعید پناهی

  با سلام. بنده سعید پناهی هستم. متولد 9 اسفند سال 1375. از علایقم میتونم بگم به اینترنت, مبایل, موزیک, بازیهای نابینایی,گوش کردن به رادیو و نمایش رادیویی و و و خعععععیلی چیزهای دیگه اشاره کنم. کلا با همه چی حال میکنم. رفیق بازم, و رفیقهای ثمیمی را بیشتر از داداشهای نداشتم, دوست دارم. زاده ی استان زنجانم و از 1 سالگی در کرج یا همون استان البرز زندگی میکنم. در حال تحصیل در مقتع کارشناسی علوم تربیتی هستم. عاشق مطالعه صفحات اینترنتی هستم. پیگیر اخبار علم و فناوری هستم. به علاوه که در اسکایپ هستم, تو واتساپ و تلگرام و اینستا هم هستم. خخخ. کلا مسنجر بازم. فکر کنم هدفم کلا از اندروید خریدن همین بوده. اردیبهشت 92 با ی n73 وارد دنیای نت شدم. و اون وقتها 3g و این حرفا نبود با gprs آهنگ دانلود میکردم. بعد توسط معرفی یکی از دوستانم با سایتهای نابینایی آشنا شدم. بعد مهر ماه بود که دیگه ماهور خریدم, باورتون نمیشه من تا مهر 92 هنوز صفحهخان فارسی نداشتم. با این که از سال 83 پای کامپیوتر بودم. میدونین چرا؟ چون اون وقتها نت نمیرفتم. بعد از مهر ماهم اسکایپ نصب کردم و کم کم همه را add کردم و با همه آشنا شدم. عاشق گفت و گو تو اسکایپ بصورت صوتی هستم. کمو بیش چت هم دوست دارم. بعد اوایل آذر ماه بود که تصمیم گرفتم ی سایت بزنم, اول چنتا بلاگ تست کردم, خوشم نیومد. بعد کم کم بسرم زد, برم رو وردپرس. بعد به کمک آقای سعید درفشیان اینجارو بنا کردیم. روز 17 آذر 1392 بود که اینجارو بنا کردیم. اون وقتها زیاد اینجا کسی نمیومد. بعد دوستان کم کم با اینجا آشنا شدن. و الان هم که دیگه ی خانواده ی بزرگ شدیم به نام, شب روشن. اینجا ی سریها بهم مدیر ارشد هم میگن. اما خودم قبول ندارم. ی نو گرداننده میشه اسممو گذاشت. بیخودی هندونه تو پاچمون میکنن ههه. من تقریبن 10 درصد بینایی دارم. و از خط بریل استفاده میکنم. فقط 5 سال ابتدایی را در مدرسه ی پویا مخصوص نابیناها و کم بیناها درس خوندم. بعدش دیگه بصورت تلفیقی در مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شدم. راستی یادم داشت میرفت, جهت تماس با من میتونین از راه های زیر استفاده کنین. ایمیل: saeedpanahi2200@gmail.com اسکایپ: saeed-panahi تلگرام: https://telegram.me/sp1000 اینستاگرام: https://www.instagram.com/saeed10055/ خوشباشید.
  این نوشته در اینترنت, فناوری اطلاعات, گفت و گو, معرفی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  2 پاسخ به رمزگشایی نرخ های اینترنت؛ از حجم های گمراه کننده تا سرعت های غیرواقعی

  1. سلام سعید. واقعا کلاهی بس گشاد گذاشتن سر ملت. من چند روز پیش پولی اومد دستم.
   گفتم بیام ببینم طرحها چطوره.
   زنگ زدم پارسآنلاین.
   گفت اگه بخوای سرعتت بره بالا تا ۱۶ مگابیت باید سه مگ ۵۰ گیگ بخری سرعتت میره بالا. من رزرو کردم چون گفتم شاید پولم خرج بشه.
   دیروز ۴ شنبه یکی بهم گفت که سرعتها رو کم کردن.
   زنگ زدم شرکت گفتم طرح ۳ مگ تون چطوریه؟
   گفت ۲۵ گیگ بین الملل میدیم ۴۰ تومان ۲ تا ۷ نامحدود.
   گفتم سرعت چطوره؟ گفتند سرعت حد اکثر ۳۵۰ کیلوبایت هست.
   گفتم همکارتون گفته که سرعت تا ۲ مگابایت میتونه با این طرح بره.
   گفتند سازمان تنظیم مقررات سرعتها رو کاهش داده و سرعت شما هم همینه.
   در واقع بگم اینطوری بهتره اینترنت سیمکارت انتخاب کنیم.
   تازه رضا میگفت شاتل ۳۲۰ با سرعت ۱۶ میده ۸۰ تومان اگه داخلی بشه نیم بهاست.
   ولی مشخص شده که ۳۲۰ گیگ رضا میشه ۱۶۰ تا

  2. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام.
   خیلی خیلی خیلی متاسفم برا خودمون.
   به جای اینکه کیفیتو ببرن بالا و ما رو توی اینترنت به کشورهای آسیای شرقی نزدیک کنن، دارن میبرن رو سر قیمتها.
   خیلی خیلی بدبختیم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green