تکنیکهایی برای داشتن کانالی موفق و مفید در تلگرام


- 306 بازدید

بنام خدا و با عرض سلام
سلام به شما دوستان گلم در
شب روشن
امید که حال و احوالتون خوب باشه, دوستان از اونجایی که مطلب حاضر طولانی هم هست لذا از سلام و علیکها و تعارفات کم کرده و میرم سر اصل مطلب:

مقدمه

دوستان, خوشبختانه مدتیست که تلگرام به لطف طراحان برنامههایی نظیر
BlindGram
و
Telelight
برای ما دسترس پذیر شده.
به دنبال دسترس پذیری تلگرام استفاده از گروهها و کانالهای تلگرامی هم در میان بچهها رایج شده بطوری که کسانی که تا قبل از این گروههایی در واتسآپ داشتند, الآنها همین گروه رو بقول معروف با تمام مخلفاتش به تلگرام منتقل کردند.
حالا اسم نمیارم که تبلیغ نشه اما زیادند گروههایی که از واتسآپ به تلگرام منتقل شدند و دارند فعالیت میکنند.
البته هرچند قبل از ظهور
BlindGram
و
Telelight
هم بچهها جسته و گریخته از کانالها و گروههای تلگرامی با استفاده از
نسخه وب تلگرام
یا برنامههایی که تا حد بسیار پایینی تلگرام رو برای استفاده مقطعی ما دسترس پذیر میکرد هم استفاده میکردند اما با ظهور برنامههای فوق دیگه رسمی شده. بطوری که الآن کمتر کسی رو میتونیم پیدا کنیم که با این پدیده درگیر نباشه. هرکس رو میبینی یا ادمین اصلی یا یکی از ادمینهای گروه یا کانال هست! یا جزو دنبال کنندههای چندین گروه یا کانال هست.
لذا من هم تصمیم گرفتم مطالبی رو در خصوص
•تکنیکهای داشتن یه کانال تلگرامی موفق
خدمت شما دوستانم تقدیم کنم باشد که مفید باشه.
اما آنچه که در این مطالب توجه من رو بیش از همه جلب کرد ۲نکته بود.
یکی این بود که:
•تقویممحتوایی
برای انتشار مطالب در کانال داشته باشیم!
یادم هست در گروههای واتسآپی بچهها یه برنامه ی هفتگی داشتند, مثلاً شنبهها مطالبی در خصوص آشپزی, یکشنبهها ازدواج, دوشنبهها آموزش, سهشنبه ها مذهبی, و…..
بنظر میرسه اینطوری کاربر سردرگم نمیشه و کانال ما هم براش مفید میشه.
دومین نکته اینکه: چون کانال یه طرفه هست و در اون برخلاف گروه که اعضا با همدیگه چت میکنند شما یا نهایتاً ادمینها فقط میتونند مطالب منتشر کنند, لذا بنظرم
خوبه که در طول یک روز کانال ۴یا نهایتاً ۶بار بروز بشه تا اینکه در یه روز مکرراً انتشار مطلب در کانال صورت بگیره و کاربر رو خسته کنه, بنظرم یه کانال با بروز رسانیهای کم اما مفید, بهتر از یه کانال با بروز رسانیهای مکرر اما غیر مفید هست. وانگهی: مطمئناً این
نکته رو هم باید در نظر داشت که کاربری که به کانال ما میاد و جزو دنبال کنندههای ما محسوب میشه, در کانالها و گروههای دیگه هم عضویت داره و شما در نظر بگیر
این کاربر در طول یه روز هم باید هشدارها و مطالب متنی-صوتی-تصویری کانال ما رو دریافت کنه, هم جاهای دیگه رو, و وقتی بهش حجم اینترنت رو هم اضافه کنی برای
دانلود محتواهای صوتی-تصویری سرسام آور میشه و کاربر ناچار میشه لااقل یک یا چند کانال یا گروه رو ترک کنه و حتی اگه شده ناراحتی دوست یا دوستانش رو بخاطر ترک
کردن رو زیر پا بگذاره, البته مطمئناً بی احترامی نیست, بلکه این ناشی از خصلت بد ما ایرانیها که همانا گیر کردن در رو در بایستی هاست, هست.
و نکته آخر اینکه: بنظرم خوبه که همیشه از میان ادمینهای کانال یا حتی گروه, یه نفر خوش فکر هم باشه که هم مدیر باشه و هم نقش فکری رو برای سایرین بازی کنه و بقول معروف کارش بیشتر تولید فکر باشه تا تولید محتوا, بطوری که او طرح بده و دیگران اجرا کنند.
در کل بنظر من این مطالب مفید هستند و یقیناً رعایت اونها یا حداقل سعی در رعایتشون میتونه مفید فایده باشه.
من در این خصوص ۲تا مقاله پیدا کردم که ترجیح دادم که هردو رو با عناوینشون و بدون دستکاری در محتوا یا فشرده سازی منتشر کنم. چرا که هردوی اونها حاوی نکات ریز و درشتی هستند که مفید هستند.
مطالب به ترتیب عبارتند از:

 1. چگونه می‌توانیم یک کانال تلگرام موفق داشته باشیم؟!
 2. چگونه یک کانال تلگرام حرفه‌ای داشته باشیم؟

چگونه می‌توانیم یک کانال تلگرام موفق داشته باشیم؟!

امروزه شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می‌کنند، زیرا علاوه بر استفاده از آنها در اوقات فراغت و به صورت سرگرمی، در بخش‌های کسب و کار و حتی
درآمدی نیز می‌توان روی آنها حساب کرد. بدون شک یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی، تلگرام است. برنامه‌ای که از زمان انتشارش تاکنون هر روز بر محبوبیتش
اضافه شده و با ارایه آپدیت‌های منظم و ویژگی‌های جدید طرفداران خود را راضی نگه داشته است. افراد زیادی علاقمند به داشتن یک کانال تلگرام موفق هستند.
اگر شما هم حداقل یکبار این موضوع را امتحان کرده باشید، متوجه خواهید شد که داشتن یک کانال تلگرام موفق با تعداد اعضای بالا کار چندان آسانی نیست. در این مطلب
قصد داریم تکنیک‌ها و رازهایی را درباره اینکه چگونه یک کانال تلگرام موفق داشته باشیم به شما آموزش دهیم.

 1. انتخاب موضوع و نام کانال: قبل از هرچیزی باید مشخص کنید که کابران بیشتر به چه موضوعاتی علاقمند هستند و شما باید به طور کلی مشخص کنید که تصمیم به انتشار چه محتوایی دارید. سعی کنید خود شما یا تیم کاری شما، نام و لوگوی مناسب را انتخاب و تولید کنند. نام کانال شما باید مختصر و نشان دهنده محتوای کانال شما باشد. همچنین سعی کنید لوگوی کانال شما زیبا، ساده و حتما طرحی از خودتان باشد. استفاده از لوگوی دیگران باعث از دست دادن اعتماد کابران می‌شود
 2. مطالب و محتوای کانال: همیشه به دنبال به‌‌روز بودن و استفاده از مطالب جدید و جالب باشید. به علاوه، مطالبی که منتشر می‌کنید باید متناسب با موضوع کانال شما باشد، به عنوان مثال اگر قصد دارید کانالی درباره فناوری و تکنولوژی ایجاد کنید، با منتشر کردن مطالب طنز در آن، علاوه بر اینکه به نیاز کاربران درباره اخبار تکنولوژی پاسخ نداده‌اید بلکه باعث سردرگمی کاربر و سلب اعتماد او می‌شوید. زیرا کاربر احساس می‌کند شما مطالبتان را از کانالی دیگر بدست آورده و خلاقیتی از خودتان ندارید. همچنین دقت داشته باشید گذاشتن مطالب بسیار تخصصی، باعث نارضایتی و گیج شدن کاربران شما خواهد شد.
 3. انجام تبادل و تبلیغات ولی نه به هر قیمتی!: استفاده از تبادل و تبلیغات زیاد باعث پایین آمدن سطح کانال شما می‌شود. سعی کنید برای افزایش اعضای کانال هدف گذاری کنید و همچنین تلاش کنید، بیشتر با قراردادن مطالب مفید و کارآمد اعضای کانال خود را افزایش دهید نه صرفا از طریق تبلیغات! دقت داشته باشید که تبادل و تبلیغات را در ساعات مشخص و خاصی با اطلاع قبلی به کاربران منتشر کنید چرا که اعضای کانال از اینکه به آنها اهمیت می‌دهید، خشنود خواهند شد. علاوه بر این گذاشتن تبلیغات در ساعات پربازدید کانال اشتباهی است که ممکن است هرکسی دچار آن شود زیرا، در این زمان کاربران در حال خواندن مطالب منتشر شده هستند و روبرو شدن با حجم انبوهی از تبلیغات، باعث پراکنده شدن اعضا از کانال شما می‌شود! بهترین روش تبلیغ این است که مطالبتان را برای گروه‌ها، مخاطب‌‌ها و … فوروارد کنید.
 4. لطفا مدیر خوبی باشید!: همانطور که می‌دانید تبدیل شدن به کانالی پرمخاطب و بزرگ به تنهایی امکان پذیر نیست. شما نیاز دارید افرادی را که علاقمند و خلاق هستند به عنوان ادمین (نویسنده) به تیم کاری خود اضافه کنید. در این میان انتخاب افراد علاقمند و متخصص در حیطه کاری شما دارای اهمیت زیادی است. همچنین شما باید مدیریت کاملی روی کیفیت مطالب منتشر شده، رفتار اعضا و ادمین‌ها و… داشته باشید.
 5. توجه به کاربران: گاهی اوقات می‌توانید با قراردادن نظرسنجی‌ در کانال خود، از نظر کاربران درباره مطالب منتشر شده آگاه شوید. با این کار می‌توانید محتوای کانال خود را مطابق با سلیقه کاربرانتان بروز رسانی کنید و همیشه یک آیدی در قسمت معرفی کانال خود قرار دهید و از کاربران بخواهید پیشنهادات خود را برای بهبود کانال با شما درمیان بگذارند.

چگونه یک کانال تلگرام حرفه‌ای داشته باشیم؟

۷۹درصد از دارندگان تلفن‌های هوشمند، حداکثر ظرف پانزده دقیقه پس از برخاستن از خواب به سراغ تلفنشان می‌روند.
شاید وحشتناک‌تر این است یک‌سوم آمریکایی‌ها می‌گویند که اگر قرار باشد بین رابطه‌ی عشقی و تلفن همراه یکی را انتخاب کنند، دومی را انتخاب می‌کنند.
با توجه به نکات بالا بدیهی است نمی‌توان تأثیر پررنگ تلگرام را در روز و روزگار ما ایرانی‌ها دست‌کم گرفت، به‌هرحال بسیاری از ما «معتاد به تلگرام» هستیم.
بنابراین «باید بپذیریم که در قلاب گیر افتاده‌ایم!»
به سؤالات زیر فکر کنید:

 1. شما چند بار در روز تلگرام خودتان را چک می‌کنید؟ بیش از ده بار؟
 2. بیشتر وقتی‌که در تلگرام می‌گذرانید صرف چت کردن می‌شود یا بازدید از کانال‌ها؟
 3. اگر یک روز به تلگرام سر نزنید چه حالی پیدا می‌کنید؟
 4. آیا کانالی هست که از به‌روز نشدن آن احساس دل‌تنگی کنید؟
 5. و…

فکر کردن به سؤال هایی از جنس فوق باعث می‌شود تا اشراف بیشتری به رابطۀ خودمان با تلگرام داشته باشیم.
حالا برویم سراغ اصل مطلب:
توسعه کیفی یک کانال تلگرام به‌مراتب مهم‌تر از توسعه کمی آن است.
به نظر من کانالی که ۱۰۰ عضو پیگیر و فعال دارد به‌مراتب بهتر و مؤثرتر از کانالی با ده هزار عضو منفعل و بی‌ربط است.
پس باید سؤال اصلی این پست را این‌جوری کامل‌تر کنیم:
•چگونه یک کانال تلگرام‌ حرفه‌ای و باکیفیت داشته باشیم؟
بنابراین ساخت کانالی شبیه «گیزمیز» مدنظر ما نیست، هرچند شاید نکته‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود برای ساخت کانال‌های پرمخاطب هم مفید باشد، ولی هدف ما در
درجۀ اول کیفیت مخاطب است نه کمیت آن.
•ده فرمان ساده برای داشتن کانالی ارزش‌آفرین و باکیفیت در تلگرام:

 1. برای جذب مخاطب به تبادل لینک با هر کانال غیر مرتبط و مبتذلی تن ندهیم: بهتر است در هفته یک نفر عضو ثابت و ماندگار به کانال ما اضافه شود تا اینکه در یک روز صد نفر به کانال بپیوندد و در پایان هفته همۀ آن‌ها کانال را ترک کنند یا زحمت باز کردن کانال را به خودشان ندهند!
 2. اگر قرار است صرفاً یک ماشین «کپی‌پیست» باشید و هیچ حرف تازه‌ای برای گفتن ندارید. از راه‌اندازی کانال صرف‌نظر کنید: کانال تلگرام را باید جایی مناسب و عالی برای تقویت «عضلات تولید محتوا» در نظر گرفت.
 3. آگهی ممنوع!: قرار نیست از تلگرام صرفاً برای هدایت مخاطب به سایتمان استفاده کنیم وقتی روی کانال، فقط به انتشار لینک مطالب سایتم اکتفا می‌کنم، حس بدی به من دست می‌دهد، به گمانم باید حداقل هفتاد درصد از محتوای ما به‌طور کامل روی کانال منتشر شود و بیست تا سی درصد را به انتشار لینک‌ها اختصاص بدهیم. درباره انتشار آگهی این نسبت باید نود به ده باشد.
 4. تمرینی برای ایجاز: این شاید مهم‌ترین نکته برای تولید محتوا در تلگرام باشد. باید تا جایی که می‌توانیم کوتاه و موجز بنویسیم ایجاز یعنی توجه و احترام به مخاطب مخاطب تلگرام حوصلۀ خواندن چیزهای بلند را ندارد! درست است که تلگرام مثل توییتر محدودیت ۱۴۰ کاراکتری ندارد، ولی به نظرم باید برای خودمان چنین محدودیت‌هایی را برای کانالمان در نظر بگیریم.
 5. از انتشار فایل صوتی نترسید: مخاطب تلگرام پادکست گوش کردن را دوست دارد، ولی اگر سرماخورده‌اید یا تازه از خواب بیدار شده‌اید و صدایتان گرفته از ضبط فایل صوتی خودداری کنید! انتشار پادکست آن‌قدر مفید و ارزش‌آفرین است که می‌ارزد به خاطر آن به کلاس فن بیان بروید و یک میکروفن درست و درمان برای خودتان بخرید.
 6. از عکس‌های درجه‌یک و باکیفیت استفاده کنید: سعی کنید کانال شما هویت و سبک بصری خودش را داشته باشد سایت‌های مانند pixabay.com عکس‌هایی باکیفیتی را با کپی‌رایت آزاد منتشر می‌کنند و منبع خوبی برای تولیدکننده‌‌های محتوا در تلگرام هستند.
 7. هدف شما از راه‌اندازی کانال تلگرام چیست؟: اهدافی مثل کسب درآمد، شبکه‌سازی، آموزش، توسعۀ برند، تبلیغات و… می‌توانند اهداف اصلی شما برای ساختن کانال در تلگرام باشند ولی اگر می‌خواهید دوام بیاورید و مؤثر باشید اولین هدفتان، قبل از همۀ هدف‌هایی که در بالا ذکر شد، ارزش‌آفرینی و کمک کردن به دیگران باشد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید برای اعضای کانالتان مفید باشید از دستاوردهای چنین دیدگاهی شگفت‌زده خواهید شد
 8. اهمیت بازی‌سازی: آشنایی با فنون گیمیفیکیشن باعث می‌شود تا اعضای کانال را با خودتان همراه کنید و در میان انبوه کانال‌های تلگرامی متمایز شوید سایت motamem.org درس‌های خوبی دربارۀ گیمیفکیشن منتشر کرده است. نوشتن پست‌های دنباله‌دار و جذاب، یکی از راه‌های همراه کردن مخاطبان با کانال است.
 9. تقویم محتوا داشته باشید: بنا نیست چون ساختن کانال در تلگرام رایگان است و برای همه در دسترس، آن را دست‌کم بگیریم. باید برای کانالمان برنامه و تقویم محتوا و به‌روزرسانی داشته باشید اگر می‌خواهید به‌عنوان کانالی مرجع و معتبر شناخته شوید سعی کنید یک تقویم محتوا داشته باشید و حتی برای ساعات انتشار محتوا نیز برنامه‌ریزی کنید. بهتر است حداقل در دو سه نوبت مختلف شبانه‌روز کانال را تازه کنیم ضمناً انتشار مجدد پست‌های قبلی وبلاگ کار مفیدی است، بالاخره همیشه بعضی از پست‌های خوب کانال از دید برخی از اعضا پنهان می‌مانند.
 10. تلگرام، خانه‌ای روی آب!: به‌هرحال داشتن کانال در تلگرام مثل ساختن خانه‌ای روی آب است تولید و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی کار در بستری است که دیگران برای ما ساخته‌اند و ممکن است با یک کلیک یا یک اتفاق عجیب‌وغریب و پیش‌بینی‌نشده، در یک‌چشم ‌بر هم زدن هزاران نفر از اعضای کانالتان را از دست بدهیم پس بهتر است در کنار کانال، سایت اختصاصی خودمان را داشته باشیم. اعضای کانال در صورت تمایل می‌توانند در خبرنامه سایت ما عضو شوند.

پی‌نوشت: مسلماً نکات بسیاری برای ساختن و داشتن یک کانال حرفه‌ای در تلگرام وجود دارد که در این مقاله ها به آنها اشاره نشده است. امیدواریم با همفکری شما این سلسله پست‌ها ادامه داشته باشند.

۵ نفر این پست رو پسندیدن!

Print Friendly, PDF & Email • مهدی عزیززاده

  درباره مهدی عزیززاده

  بنام خداوند بخشنده مهربان ضمن عرض سلام و درود به خدمت بازدید کنندگان این جانب: مهدی عزیززاده خرمی هستم این جانب در روز شنبه مورخ 5 آبانماه سال 1363 هجری شمسی، 27 اکتبر سال 1984 میلادی و 2 صَفَر سال 1405 هجری قمری در استان مازندران شهرستان آمل متولد شدم. از همان ابتدای کودکی من نابینا به دنیا آمدم. دوران ابتدائی را در مدرسه استثنائی دین و دانش آمل به پایان رساندم. سپس مقاطع راهنمایی و متوسطه و پیشدانشگاهی را مثل خیلی از همنوعانم در مدارس عادی سپری کردم. این جانب در سال 81 در آموزشگاه شهید مدنی آمل همگام با گروهی از همنوعانم مهارتهای ICDL را زیر نظر خانم نائیجیان گذراندم. و در پایان آن دوره در امتحان مربوطه این جانب با نمره عملی 100 و نمره تئوری 99 به عنوان نفر اول انتخاب شدم. بعد از آن چون آن زمان من کامپیوتری نداشتم به مدت 5 سال از رایانه به اجبار فاصله داشتم. بعدها در سال 86 با تهیه کامپیوتر و تهیه بستههای آموزشی و راهنمایی دوستان خصوصاً دوست و یار با وفایم آقای عادل اکبری توانستم اکثر مهارتها را بیاموزم. در همینجا بر خود لازم میدانم در وهله اول از سرکار خانم نائیجیان که مهارتهای پایه و اساسی کامپیوتر را به بنده آموختند و در وهله بعد از جناب آقای عادل اکبری که با صبر و حوصله در راه یادگیری مهارتهای بیشتر کُمَکَم کردند و از هیچ کوششی دریغ نکردند و حتی هنوز هم من از محضرشان درس میگیرم صمیمانه و متواضعانه تشکر و قدردانی کنم. این جانب در سال 87 در خانه نور جانبازان آمل به مدت 3 ماه به تدریس کامپیوتر به جانبازان عزیز شهرمان اشتغال داشتم. همچنین در سال 89 در مدرسه استثنائی شهرمان به تدریس رایانه به دانش‌آموزان پرداختم. هماکنون نیز گاهاً جسته و گریخته به طور خصوصی به برخی از بچهها کامپیوتر میآموزم یا مشکلاتشان را در این حیطه برطرف میکنم. این جانب پس از اتمام دوره پیشدانشگاهی در سال 82 در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمودم. و با رتبه 47747 مجاز به انتخاب رشته شدم اما در انتخاب رشته پذیرفته نشدم. با این حال امیدم را از دست ندادم و مجدداً در سال 83 در آزمون شرکت کردم و با رتبه 23000 موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه پیام نور شهرستان محمودآباد در رشته الهیات و معارف اسلامی با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی شدم. و در سال 90 موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته فوق گردیدم. من یک فرزند دختر به نام مریم دارم. که خیلی هم دوستش دارم! الآن که دارم اطلاعات بخش شناسنامه ام رو بروز میکنم مریم خانُمَم کلاس دوم دبستان رو تمام کرده و انشاالله در مهرماه امسال به کلاس سوم دبستان خواهد رفت. یک برادر نابینایی هم دارم اما متأسفانه خواهری ندارم البته خیلی دوست داشتم خواهر داشته باشم چون اعتقاد قلبی من این است که خواهر نعمتی بزرگ است چرا که میتوان در کنارش یا با حرفهایش یا با قربان صدقه رفتن برادرهایش یک تسکین دهنده روح و جان برایمان باشد. البته ما برادرها هم باید هوادار خواهرمان باشیم. میتوانید از دو راه ایمیل و تلفن همراه با من در ارتباط باشید البته من نیز مانند اکثر دوستان نابینا تلفن گویا دارم و با پیامک هم مشکلی ندارم البته کاربر اِسکایپ نیز هستم. از افتخارات معنوی من تشرف 15 مرتبه به مشهد مقدس و 4 مرتبه به حرم حضرت معصومه (سلامالله علیها) و همچنین سفر روحانی کربلای معلا میباشند. از غذاهای محبوبم ماکارونی و خوراک جگر البته جگر سیاه است. من آدم زیاد احساسی نیستم اما خیلی زود به اشخاص دلبسته شده و به آنها وابستگی عاطفی پیدا میکنم. به مباحث کامپیوتری و خصوصاً آموزشی در این حیطه علاقه دارم و تا آنجا که بتوانم پیگیری میکنم. این جانب مدت یک سال در گروه تواشیح سبحان عضویت داشتم و هماکنون مثل خیلی از همنوعانم در قرائت قرآن و خوانندگی دستی دارم. شاد باشید و سرفراز. راههای ارتباط با من: ایمیل m.azizzadeh.amol@gmail.com تلفن: 09114140583
  این نوشته در آموزش, اقتصادی, اندروید, اینترنت, ترفند, تلفن همراه, جامعه شناسی, حرفای خودمونی, رایانه, روان شناسی, شاد, علمی, فناوری اطلاعات, نرم افزار ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  2 پاسخ به تکنیکهایی برای داشتن کانالی موفق و مفید در تلگرام

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green