۱۳ اختراع تصادفی که وارد زندگی‌مان شدند


- 847 بازدید

احتیاج، همواره مادر اختراع نیست! بسیاری از داروهایی که برای بهبود دردهای‌مان استفاده می‌کنیم، موادی که از آن‌ها برای آشپزی استفاده می‌نماییم و زندگی‌ روزمره را با آن‌ها شیرین‌تر می‌سازیم، درست با ایده‌ی ساخت همان وسایل و مواد به‌وجود نیامدند. در این پست، با برخی از این اختراعات تصادفی که وارد زندگی روزمره‌ی مردم جهان شد، آشنا می‌شویم.

پنی‌سیلین

مخترع این دارو، “سِر الکساندر فلمینگ” بود. او به دنبال ساخت “داروی جادویی” بود که بتواند بیماری‌ها را درمان کند. در سال ۱۹۲۸، او متوجه شد ظرف آزمایش (پتری‌دیش) آلوده‌ای که او دور انداخته‌بود، حاوی کپکی است که تمام باکتری‌های اطراف خود را نابود کرده‌است. وقتی او این کپک را به‌تنهایی پرورش داد، از قدرت آنتی‌بیوتیکی فوق‌العاده‌ی آن آگاه گشت. این آنتی بیوتیک می‌توانست برای درمان بیماری‌های مزمنی همچون سفیلیس به‌کار رود. به لطف پنی‌سیلین و سایر آنتی‌بیوتیک‌ها، مرگ ناشی از بیماری‌های عفونی به ۱/۲۰ آمار در اوایل قرن بیستم، کاهش یافته‌است.

 

 

——————————————————————————–

 

کوکاکولا

مخترع این نوشابه، “جان پِمبِرتِن”، یک داروساز، بود. در آتلانتا و در سال ۱۸۸۵، او شربتی ساخت که ترکیبی از نوشیدنی و عصاره کوکائین بود. او این شربت را برای درمان سردرد و برخی دردهای عصبی می‌فروخت! در آن سال، فروش نوشیدنی‌های الکلی ممنوع شده‌بود، بنابراین پمبرتن این شربت را برپایه‌ی کوکائین و آب کربناته تهیه کرد.

 

 

——————————————————————————–

 

کلوچه با چیپس شکلاتی

یک زن مهمان‌خانه‌دار به نام “روث وِیکفیلد” این اختراع خوشمزه را انجام داد، آن هم زمانی که می‌خواست کلوچه‌ی شکلاتی بپزد. خانم ویکفیلد هنگام تهیه‌ی خمیر کلوچه متوجه شد که شکلات آشپزیش تمام شده. به عنوان جایگزین، او مقداری شکلات تخته‌ای خرد کرد و داخل خمیر ریخت. او انتظار داشت شکلات‌ها در حرارت پخت آب شوند و چیزی که به دست می‌آید، همان کلوچه‌ی شکلاتی معمولی باشد، ولی داستان خوشمزه‌ی دیگری رقم خورد!

 

 

——————————————————————————–

 

چیپس سیب‌زمینی

طبعاً مخترع این یکی هم آشپز بود. او در نیویورک کار می‌کرد و نامش “جورج کرام” بود. در سال ۱۸۵۳، آقای کرام می‌خواست یک سیب‌زمینی سرخ‌کرده ساده درست کند که به چیپس رسید. یک مشتری، آن چه را که او درست کرده‌بود پس فرستاد و درخواست کرد که نازک‌تر و برشته‌تر از چیزی باشد که ابتدا برایش سرو کردند. آقای کرام که حسابی از این موضوع عصبانی شده‌بود، در نازک‌ترین حالتی که می‌شد، سیب‌زمینی‌ها را برش زد تا جایی که کاملاً سفت شوند، سرخ‌شان کرد. کرام خیلی تعجب کرد که مشتری آن‌ها را خیلی هم دوست داشت!

 

 

——————————————————————————–

 

دستگاه تنظیم ضربان قلب

مخترعی به نام “جان هاپس” که مهندس الکترونیک بود، این یکی را ساخت. او روی هایپوترمیا تحقیق می‌کرد و می خواست با استفاده از فرکانس رادیویی، حرارتی ایجاد نماید که دمای بدن را تنظیم کند. او متوجه شد اگر قلب بر اثر کاهش دمای بدن از ضربان بایسند، با تحریک مصنوعی دوباره امکان دارد که به کار بیافتد. همین کشف بعدها منجر به ساخته شدن ضربان‌ساز یا پیس‌میکر قلبی شد. در مورد اختراع ضربان‌سازی قلب هم پیش از این در “یک پزشک” پست مفصلی نوشته بودیم.

 

 

——————————————————————————–

 

خمیر بازی

آقای “جیمز رایت” در شرکت “جنرال الکتریک” مهندس بود. در سال ۱۹۴۳ و طی جنگ جهانی دوم، دولت ایالات متحده به‌دنبال لاستیک مرفوبی برای تایرهای هواپیما و چکمه سربازان بود. رایت می‌خواست یک مشتق از لاستیک با روغن سیلیکون بسازد. به روغن سیلیکون، بوریک‌اسید اضافه کرد ولی حاصل کار، خمیری چسبناک با قابلیت ارتجاعی بود. او کاربرد عملی برای آن نیافت، اما چه چیزی بهتر برای تشویق خلاقیت بچه‌ها در مجسمه‌سازی؟!

 

 

——————————————————————————–

 

فر مایکرویو

خالق این یکی هم یک مهندس بود به نام “پرسی اسپنسر”. او در سال ۱۹۴۶ در حال تحقیق روی رادار با استفاده از تیوب‌های خلأ بود. در حین کار، او متوجه شد آبنباتی در جیبش شروع به آب شدن کرده‌است. برای اینکه اسپنسر مطمئن شود که دستگاهش کار می‌کند، مقداری دانه ذرت در آن گذاشت و حرارت داد، چیزی که به‌دست آورد، پاپ‌کورن بود. خود آقای اسپنسر هم فهمید که چه خدمت بزرگی به آشپزهای تنبل کرده‌است!

 

 

——————————————————————————–

 

LSD به عنوان دارو

دیگر نوبت به صنف ما شیمی‌دان‌ها رسیده‌، چون این اختراع از آن یک شیمی‌دان به نام “آلبرت هافمن” است! در سال ۱۹۳۸ و در بازل سوییس، او در حال تحقیق روی مشتقات لایسرجیک اسید بود. حین تحقیقات، او ناخواسته مقداری از LSD را بلعید. لازم به گفتن نیست که کمی بیش از حد سرخوش شد! بیتل‌ها با این تجربه، Lucy in the sky with diamonds را خواندند و مرحو “استیو جابز” هم گفت مصرف LSD یکی از دو یا سه کار بزرگ زندگی‌ش بوده!

 

 

——————————————————————————–

 

ساخارین

محققی به نام “کنستانتین فالبرگ” به این ترکیب دست یافت. او در سال ۱۸۷۵ به دنبال یافتن کاربردی تازه برای قطران زغال‌سنگ بود. وقتی به خانه برگشت، متوجه شد بیسکوییت‌هایی که همسرش پخته، شیرین‌تر از حد معمول شده‌اند. آقای فالبرگ تنبلی کرده‌بود و دستش را پس از بازگشت به خانه نشسته بود. مقداری از ماده‌ی ساخارین که او متوجه سنتزش نشده‌بود، هنوز روی دستش باقی مانده‌بود. ساخارین، کاربرد شیرین‌کنندگی مصنوعی دارد. او اختراعش را به‌عنوان پتنت ثبت کرد. هرچند امروزه به دلیل پاره‌ای از مضرات، استفاده از ساخارین تا حدود زیادی ممنوع شده‌است.

 

 

——————————————————————————–

 

استیکرهای یادداشت

محققینی به نام “اسپنسر سیلور” و “آرت فرای” این اختراع کاربردی را انجام دادند. در سال ۱۹۶۸، آقای سیلور نوع خاصی از چسب با چسبندگی اندک ساخته‌بود که کاربردی برایش نمی‌یافت. این چسب برای چسباندن اجسام سبک می توانست مناسب باشد که بدون باقی گذاشتن اثری، به راحتی کنده‌شود و بعلاوه، در دفعات بعدی استفاده هم نسبتاً چسبندگی خود را حفظ می‌کرد. او سال‌ها به دنبال کاربردش گشت تا آن که دوستش، فرای، به او گفت نمی‌تواند کاغذها را روی کتاب سرود کلیسایش آن طور که می‌خواهد بچسباند. ین‌طور شد که در سال ۱۹۸۰، استیکرهای یادداشت متولد شدند!

 

 

——————————————————————————–

 

براق‌کننده

باز هم نوبت ما شیمیست هاست و این‌بار، “پتسی شِرمن”! او به دنبال ساخت لاستیکی بود که در اثر اشتعال سوخت جت، دچار نقصان نشود. ناگهان پای دستیارش در حاصل آزمایش خانم شرمن رفت و طبعاً آن قسمت از کفش او تمیز و براق شد.

 

 

——————————————————————————–

 

کورن فلیکس

“جان و ویل کِلاگ” این اختراع را انجام دادند و تمام مردم جهان را دعاگوی خود کردند! آن ها فقط می‌خواستند دانه‌ی کندم را بجوشانند تا به قرصی خاص برای شرکت محصولات صبحانه‌ای که کار می کردند، برسند. در سال ۱۸۹۸، دو برادر برای مدت چند روز، دانه‌های پخته را روی اجاق گذاشتند و فراموش کردند که خاموشش کنند. محصول مورد نظر آن‌ها، باید خمیری می‌شد ولی آن‌چه حاصل شد، پولک‌های خشک و برشته بود. آن ها پی این کار را گرفتند و اختراع خوشمزه‌ی امروزی را عرضه داشتند.

 

 

——————————————————————————–

 

Slinky

“ریچارد جونز” که یک مهندس نیروی دریایی بود، آن را ساخت. او تنها می‌خواست که کاری برای تعیین مقیاس روی مانیتور کشتی جنگنده در سال ۱۹۴۳ انجام دهد. فنری که ساخته بود از دستش به زمین افتاد و مدام از این سو به سوی دیگر جهید و به این ترتیب، او وسیله‌ای برای سرگرمی ساخت، نه کاربرد نظامی!

یک نفر این پست رو پسندیده!

Print Friendly, PDF & Email • سعید پناهی

  درباره سعید پناهی

  با سلام. بنده سعید پناهی هستم. متولد 9 اسفند سال 1375. از علایقم میتونم بگم به اینترنت, مبایل, موزیک, بازیهای نابینایی,گوش کردن به رادیو و نمایش رادیویی و و و خعععععیلی چیزهای دیگه اشاره کنم. کلا با همه چی حال میکنم. رفیق بازم, و رفیقهای ثمیمی را بیشتر از داداشهای نداشتم, دوست دارم. زاده ی استان زنجانم و از 1 سالگی در کرج یا همون استان البرز زندگی میکنم. در حال تحصیل در مقتع کارشناسی علوم تربیتی هستم. عاشق مطالعه صفحات اینترنتی هستم. پیگیر اخبار علم و فناوری هستم. به علاوه که در اسکایپ هستم, تو واتساپ و تلگرام و اینستا هم هستم. خخخ. کلا مسنجر بازم. فکر کنم هدفم کلا از اندروید خریدن همین بوده. اردیبهشت 92 با ی n73 وارد دنیای نت شدم. و اون وقتها 3g و این حرفا نبود با gprs آهنگ دانلود میکردم. بعد توسط معرفی یکی از دوستانم با سایتهای نابینایی آشنا شدم. بعد مهر ماه بود که دیگه ماهور خریدم, باورتون نمیشه من تا مهر 92 هنوز صفحهخان فارسی نداشتم. با این که از سال 83 پای کامپیوتر بودم. میدونین چرا؟ چون اون وقتها نت نمیرفتم. بعد از مهر ماهم اسکایپ نصب کردم و کم کم همه را add کردم و با همه آشنا شدم. عاشق گفت و گو تو اسکایپ بصورت صوتی هستم. کمو بیش چت هم دوست دارم. بعد اوایل آذر ماه بود که تصمیم گرفتم ی سایت بزنم, اول چنتا بلاگ تست کردم, خوشم نیومد. بعد کم کم بسرم زد, برم رو وردپرس. بعد به کمک آقای سعید درفشیان اینجارو بنا کردیم. روز 17 آذر 1392 بود که اینجارو بنا کردیم. اون وقتها زیاد اینجا کسی نمیومد. بعد دوستان کم کم با اینجا آشنا شدن. و الان هم که دیگه ی خانواده ی بزرگ شدیم به نام, شب روشن. اینجا ی سریها بهم مدیر ارشد هم میگن. اما خودم قبول ندارم. ی نو گرداننده میشه اسممو گذاشت. بیخودی هندونه تو پاچمون میکنن ههه. من تقریبن 10 درصد بینایی دارم. و از خط بریل استفاده میکنم. فقط 5 سال ابتدایی را در مدرسه ی پویا مخصوص نابیناها و کم بیناها درس خوندم. بعدش دیگه بصورت تلفیقی در مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شدم. راستی یادم داشت میرفت, جهت تماس با من میتونین از راه های زیر استفاده کنین. ایمیل: saeedpanahi2200@gmail.com اسکایپ: saeed-panahi تلگرام: https://telegram.me/sp1000 اینستاگرام: https://www.instagram.com/saeed10055/ خوشباشید.
  این نوشته در اخبار, مطالب تاریخی, معرفی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  5 پاسخ به ۱۳ اختراع تصادفی که وارد زندگی‌مان شدند

  1. محمدعلی می‌گوید:

   سلام میگم دقت کردین این خارجیا اتفاقی و ناخاسته چه اختراعاتی میکنن! اون وقت ما تمام تلاشمون اینه که ببینیم سر امتحان چطوری میشه تقلب کرد!

  2. درود! ساندویج-شخصی که نمیدونم کجایی بود،‏ فقط میدونم که اسمش ساندویج بود غذای آماده در طول روز به مردم میفروخت،‏ وقتی پس از چند سال ساندویج مرد نامش را روی آن غذا گذاشتند و این غذای آماده به نام ساندویج معروف شد!حالا بگردیم مخترع چسفیل را پیدا کنیم،چرا خربزه را خربزه میگویند؟! چون مانند پوزه ی خر دراز است و قبلا خرپوزه بوده است،‏ کمکم دوتا از نقطه های پ افتاده و به خربوزه تغییر نام یافته است!دوکمه-یه قصاب موقع کار پیراهنش پاره میشه،‏ وی که نامش دوکمه بوده با تکه استوخانی پاره ی پیراهنش را میبنده،‏ پس از مرگ قصاب نامش را برای دوکمه استفاده میکنند! خارسو-در بعضی جاها به مادرزن و مادر شوهر خارسو میگویند،‏ این مردم به کسانی که کم بینا باشند میگویند چشمانش کمسو شده،‏ پس سو یعنی دیدن و بینایی،‏ سپس نتیجه میگیریم خارسو یعنی خار در چشم،‏ مادر شوهر خاری است در چشم عروس و مادرزن خاری است در چشم داماد،‏ بچه ها مواظب باشید که خار در چشمتون نره که خیلی دردناک است!‏

  3. ثنا می‌گوید:

   sسلام خدمت شما و شیمیدان های محترم اولی و پنجمی رو خیلی خوشم اومد میگم ما به آدمهای زیادی مدیونیم ها یه شب تا صبح باید بشینیم واسه شون دعای خیر بخونیم بخش مربوط به خوراکیها هم جالب بود و خوشمزه خمیر بازی هم خوب بود ولی اینها شانسی خوب شد اختراع در واقع اکتشاف خدادادی بود مرسی

  4. بهنام نصیری بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام
   حرف محمدعلی رو لایک میکنم
   سعید ایول عالی بود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green