توصیه های طب سنتی برای روزه داران حتما مطالعه نمایید


- 1,189 بازدید

با سلام و تبریک پیشاپیش ماه میهمانی خدا ماه مبارک رمضان
آدم وقتی در روز های گرم و تاقتفرسای تابستان روزه میگیرد در طول روز با وجود آب خنک و فراوان لب به آن نمیزند یاد
داستان تالوت و جالوت که در قرآن آمده است می افتد
حتما شنیده اید
که قومتالوت که در زمان حاکمی ستمگر به نام جالوت زندگی میکردند از ظلم های حاکم به تنگ آمدند نزد پیامبر خود یعنی آمدند و گفتند یک فرمانروا و فرمانده جنگ انتخاب کن تا با جالوت جنگیم
آن پیغمبر فرمود که خداوند تالوت را برگزیده همان قوم بسیار ناراحت شدند و گفتند
تالوت که سروت زیادی ندارد
گفتند او را قبول نداریم خیلی ها که ادعا داشتند از سپاه تالوت جدا شدند
سخن کوتاه کنم
روز جنگ نزدیک شد
سپاه تالوت در بیابانی حرکت می کرد بسیار گرم و سوزان همه از فرط تشنگی به دنبال آب بودند و ناله میکردن
تا این که به نهری رسیدند
تالوت اعلام کرد
هرکس از این آب بخورد نافرمانی کرده و جزء لشکر ما نیست
مگر اگر بیم جان دارد یککف دست آب بنوشد
بسیار با تمسخر فرمان فرمانده را نادیده گرفتند و به سمت نهر هجوم بردند و از آن آب تا آنجا که می توانستند نوشیدند
مگر عده بسیار کمی
هدف این نبود که تنبیه شوند یا آزار ببینند
تالوت میخواست ببیند تاچه حد این مردمان مدعی فرمانبردار هستند
خلاصه
دقیقا با عطش روزه داری در روز های گرم تابستان آن ماجرا در ذهن ما تداعی می شود و باید دید که مایی که مدعی بندگی خدا هستی آیا میتوانیم سختی ها را بخاطر فرمان خداوند تحمل کنیم؟
انشا الله خداوند به همه ما توفیق بندگی عنایت بفرماید
رسیدیم به اصل مطلب
در یک سایت به مطلبی برخوردم که حتما برای همه روزهداران مفید است
در این مطلب توصیه هایی بر اساس طب سنتی و اسلامی به روزه داران میشود
منتظر نظرات شما هستم
از اینجا به بعد عین مطلب را می آورم
به گفته محققان طب اسلامی تغذیه در طول ماه رمضان از اهمیت زیادی برخوردار است و با تغذیه صحیح می توان مواد سمی را از بدن خارج کرد.
تغذیه در طول ماه رمضان از اهمیت زیادی برخوردار است و رفتارهای نوع تغذیه در ماه رمضان با سایرماه ها متفاوت است همچنین روش صحیح تغذیه در ماه مبارک رمضان یکی از موارد مهمی است که لازم است مورد توجه قرارگیرد تا از عوارض جسمی یا عصبی جلوگیری شود.

سحری معادل صبحانه باید سبک باشد
در ماه رمضان سحری بسیار اهمیت دارد. سحری معادل صبحانه عادی افراد است یعنی مصرف یک غذای بسیار سبک، در وعده سحر نباید زیاده خوری صورت گیرد ولی وعده افطار وعده ای است که معادل عصرانه که می توان از مواد غذایی متفاوتی استفاده کرد.
در بدن انسان چهار طبع صفرا، دم،بلغم و سودا وجود دارد که از این چهار طبع صفراوی هاو سوداوی ها کم خوراک هستند همچنین دموی ها و بلغمی ها اشتهای زیادی به مصرف زیاد و غذا دارند.
بلغمی کسانی هستند که درهر ۴ فصل احساس سرما می کنند ولی گروه سوداوی مزاج خیلی احساس سردی نمی کنند. اما در بین گرم مزاجان، گروه صفرا مزاج همیشه و در چهار فصل حرارت بدنشان بالاست و همیشه از گرما شاکی هستند اما گروه دموی مزاج، فقط در فصول بهار و تابستان از گرما شاکی هستند و در بقیه فصول خیلی احساس بدی ندارند.صفراوی ها در تمام فصول سال، خصوصاً در تابستان دمای بدنشان بالاست، آن قدر که در هیچ فصلی نیاز به پوشانیدن بدن خود ندارند. دموی ها فقط در فصول گرم سال (یعنی در تابستان) حرارت بدنشان بالاست ولی درپاییز و زمستان به لباس گرم احتیاج پیدا می کنند، بلغمی ها، افرادی هستند که در تمام فصول سال، خصوصاً احتیاج مبرم به پوشیدن لباس گرم دارند.
سوداوی ها ، هم مثل دموی ها فقط در فصول سرد سال (یعنی پاییز و زمستان) به لباس گرم احتیاج دارند و در سایر فصول برخلاف بلغمی ها، خیلی احساس سردی نداشته و حالت عادی دارند و بالاخره گروه پنجمی وجود دارند که اگر چه با یکی از شرایط گفته شده فوق منطبق بوده ولی قسمتی از بدنشان (مثل نوک انگشتان دست) همیشه سرد است یا همیشه گرم است (مثل کف پاها)

در ماه رمضان از پرخوری باید پرهیز کرد و کم خوری را باید پیشه گرفت
باید وعده سحر طوری مصرف شود که کالری مورد نیاز روزانه را تأمین کنند. در ماه رمضان از پرخوری باید پرهیز کرد و کم خوری را باید پیشه گرفت. کم خوری اثرات مهمی را در بدن به جا می گذارد به عنوان مثال می توان گفت که در داخل عضلات و در بین چربی ها اخلاطی مخفی است که فقط با گرسنگی طولانی از بدن خارج می شودو به بیان ساده می توان گفت که در بین عضلات و چربی های بدن موادسمی مخفی شده است که در درمان روزه داری به مصرف می رسد.
اگر یک فرد ۳۰ روز کامل روزه بگیرد به طور کامل مواد سمی از بدن وی خارج می شود و فردای عید فطر بدنی سالم دارد و سموم بدن به صورت علمی و معنوی ازبین رفته است و روح نیز تحت تاثیر جسمانیات ما تولد جدیدی پیدا کرده است.
هرچه درطول ۱۱ماه در بدن ذخیره شده است در این ۳۰روز ازبین می رود بدن انسان حدود یک کیلو و نیم سم اضافی در خود محفوظ می کند و این فقط از طریق روزه داری طولانی از بین می رود.
در ماه رمضان حتماً باید افطار و سحری خورده شود از نظر طب سنتی پس از گرفتن یک روزه کامل خلط صفرا در بدن افزایش پیدا می کند باید دانست که غذای مصرفی دروعده افطار طوری انتخاب شود که موجب ازیاد صفرا نشود به دلیل اینکه در زمان افطارصفرا در بدن زیاد است و باید مواد غذایی خنک و با طبع سرد مصرف شود.

مصرف مواد غذایی انرژی زا در وعده افطار صفرای بدن را افزایش می دهد
مصرف مواد غذایی انرژی زا مانند زولبیا بامیه، پیتزا و غذای چرب در وعده افطار صفرای بدن را افزایش می دهد زمانی که صفرا در بدن زیاد شود بیماری های زیاد نیز بروز پیدا می کند که می توان به ریزش مو، صدا در گوش، داغی کف پا، سیاه شدن پوست و گر گرفتگی اشاره کرد.
صفرا مزاج خشک وگرم است و می توان در وعده افطار از مواد غذایی خنک استفاده کرد، در زمان افطار باید مراقب ازدیاد صفرا باشیم. می توان از شربت های خنک مانند کاسنی، سکنجبین و خاکشیر در وعده افطار مصرف کرد و حتی از میوه های آبدار مانند هندوانه، آلو و هلو نیز می توان مصرف کرد.
غذایی که در وعده افطار خورده می شود تا سحر آماده برای جذب خون می شود. از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح ساعات سردی بدن است که بلغم در خون زیاد است که برای اینکه این بلغم از خون خارج شود، باید موادغذایی گرم در وعده سحر مصرف شود مانند غذاهایی مانند فسنجان، خرما، حلواارده و عسل که این موادغذایی بلغم را از بدن خارج می کند. اگر در وعده سحر نیز غذاهای سرد خورده شود، طبع بدن به سمت سردی می رود و فرد را دچار بیماری هایی مانند آرتروز می کند.
غذاهای خورده شده در وعده سحر باید گرم و خشک و ضدبلغم باشد. در سحر نباید غذاهای سنگین خورده شود، در زمان افطار صفرا رو به ازدیاد است و در وعده سحر بلغم که باید به تعادل برسد، پس باید با توجه به این طبع ها غذاهای موردنظر را انتخاب و مصرف کرد. اگر که این مسائل رعایت نشود و در وعده افطار بیشتر غذاهای گرم و صفرازا خورده شود و در وعده سحر غذاهای سرد مصرف شود بدن دچار مشکل می شود.
می توان روزه را با یک استکان آب جوش و یک خرما باز کرد. این کار تشنگی بدن را که به حالت اورژانسی رسیده است، برطرف می کند. ماه رمضان خواص غیرطبی مانند گذشت، فداکاری و عزت نفس را نیز دارد که این خصلت ها در افرادی که روزه می گیرند، افزایش پیدا می کند.
افرادی که گرم مزاج هستند با استفاده از موادغذایی سرد معده شان تغییر نمی کند ولی بلغمی مزاج ها به دلیل اینکه طبع سرد دارند و معده آنها سرد است با مصرف غذاهایی که طبع سرد دارند، زخم و ورم معده با گذشت زمان ایجاد می شود.
برای پیشگیری از سوزش و درد معده می توان قبل از مصرف وعده سحر و افطار یک استکان عرق بومادران همراه با عرق نعناع مصرف کرد به دلیل اینکه عرق بومادران از ترشح اسیدمعده پیشگیری می کند و مانع بروز دردهای معده در روزه داران می شود.
البته می توان گفت که در وعده سحر و وعده افطار نباید به طور خالص گرمی یا به طور خالص سردی خورد باید در وعده سحر ۷۰ درصد موادغذایی از جنس گرمی و ۳۰ درصد از مواد سرد باشد و در وعده افطار این رویه برعکس است یعنی ۷۰ درصد مواد سرد و ۳۰ درصد مواد گرم خورده شود. می توان در وعده افطار از مرکباتی مانند پرتقال استفاده کرد همچنین هندوانه، آب زرشک و خاکشیر نیز از صفرای تولیدشده در طول روز را از بین می برد.
کسانی که دارای معده های ضعیف هستند باید در ماه رمضان در مصرف برخی از غذاها احتیاط کنند البته سه نوع معده داریم یکی معده سالم که معده معتدلی است و مصرف غذاهای گرم و سرد تأثیری بر آن ندارد. دیگری معده سرد یا بلغمی است که زمانی که غذاهای سرد مثل میوه های تابستانی، آلو، هلو و زردآلو مصرف می کنند دچار دل درد و نفخ معده می شود که این نوع معده باعث بروز باد در سراسر شکم می شود. همچنین یبوست نیز ایجاد می کند. معده گرم معده ای است که اگر موادغذایی گرم خورده شود، موجب ازدیاد صفرا می شود که موجب بروز سردرد، گرگرفتگی، جوش و کهیر می کند.

در زمان افطار و سحر افراد صفرا و بلغم را رعایت کنند
پس می توان توصیه کرد در زمان افطار و سحر افراد صفرا و بلغم را رعایت کنند می توان از مواد گیاهی مثل شیرین بیان و ترکیبی از بومادران و عرق نعناع به عنوان داروی متعادل کننده معده قبل از سحر و بعد از افطار استفاده کرد تا در طول روز از بروز سردرد، سوزش معده و بی حالی پیشگیری کند.
یک فرد پرخور که رعایت سردی و گرمی غذا را نکرده و نوشیدنی زیاد نیز مصرف کرده و در وعده افطار و سحر نیز به مقدار زیاد غذا مصرف کرده در آینده دچار بیماریهای گوارشی می شود پس بهتر است که مردم غذاهای متعادل مصرف کنند. در وعده سحر از مواد غذایی، کالری زا مانند برنج و میوه هایی مانند خرما، انجیر و گوشت می توان استفاده کرد.

البته یک نوشیدنی هم من اضافه کنم حتما شنیدید
یک لیوان آب خنک یک قاشق آبلیمو طبیعی و یک قاشق عسل طبیعی رو با هم مخلوط کنید
و و جرعه جرعه در طول ۵ دقیقه در وعده سحر بعد از تناول سحری نوش جان کنید
این باعث میشود در طول روز دچار عطش مفرط نشوید
من خودم امتحان کردم واقعا خوبه

نظر یادتون نره

یک نفر این پست رو پسندیده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره پردل

  سلام من اسماعیل پردل ساکن شهر مشهد فوق لیسانس مشاوره خانواده معلم هستم نابینای مطلق مادرزادی و دیگر هیچ!!!! آیدی اسکایپ esmail.pordel2
  این نوشته در آشپزی, آموزش, اطلاع رسانی, پزشکی و سلامت, ترفند, حرفای خودمونی, داستان, درد دل, روان شناسی, علمی, مذهبی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  7 پاسخ به توصیه های طب سنتی برای روزه داران حتما مطالعه نمایید

  1. سعید پناهی سعید پناهی می‌گوید:

   سلام جناب پردل.
   مرسی از مطلبتون من هم خیلی منتظر همچین مطلبی بودم.
   خدا اجرتان دهد.

  2. ثنا می‌گوید:

   سلام ممنون از مطالب زیباتون انشا الله که به لطف میهمانی خداوند و این همه مهربونیش که به وضوح در زندگی هامون میبینیم بتونیم فرمان برداران خوبی براش باشیم و ثمره اش هم خودمون میچشیم
   احسنت به توصیه های تغذیه ای این مدلی
   ای حرصم میگیره که دکترای طب غربی میان توی صدا و سیما و اینترنت جار میزنن که مثلن سحری باید معادل ناهار باشه یا چای بخورید یا مشتی چرندیات دیگه
   البته جسارت نباشه خدمت شخصیت و عقاید علمی پزشکان محترم
   من که تو این قضیه موندم آخه اینا یه کلام به مردم نمیگن خب با یه عالمه سحری بعدش خیلیها میخوان بخوابن چه بر سرشون میاد
   دقیقً هم هر یک از افراد نسخه شفای خاص خودشونو دارن که انشا الله هر یک از ما باید راجع به سلامتی خودمون تحقیق کنیم و تلاش
   خدا به داد ما صفرابیهای جنوبی برسه
   درود بر ایران و اسلام منبع علم معرفت و مظلومیت
   با امید و آرزوی تولدی دوباره انشا الله

  3. pordel می‌گوید:

   با تشکر از جناب آقای پناهی که این مطلب رو قابل دونستند و در سایت منتشر نمودند فقط یک خواهش اگه میشه پست های ارسالی زودتر بررسی شود
   همچنین از ثنا خیلی ممنونم که نظراتی کاملا دلسوزانه و بجا ارائه کردند
   من تقریبا سه ۴ سال هست که طب سنتی و اسلامی مطالعه می کنم و علاقه فراوانی به آن دارم
   فقط میتونم بگم متأسفانه ما ایرانی ها یا حتی مسلمانان خود باخته شده ایم فکر می کنیم هرچه غربی ها بگویند درست است حال آن که آنها با آزمون و خطا به چیزی دست می یابند پس از مدتی خودشان همان را نقض میکنند و میگویند اشتباه است اما قربون فرامین اسلامی برم که تا حالا هیچ دستورش که واقعا از معصومین رسیده نقض نشده یا خلافش ثابت نشده هرچه بپیش می رویم حقانیت و درستی فرامین الهی در همه ابعاد آشکارتر میشود
   اگر در پزشکی موردی که در اسلام توصیه شده وجود نداشته باشد این نشانه نقص علم تجربی بشر است چه بسا آیندگان آن را آشکار سازند
   البته موارد آن بسیار است که اگر مجالی دست دهد سعی می کنم بخشی از این گونه مطالب را در پست های بعدی تقدیم همه عزیزان کنم
   دوستان با مطالعه کامل مبحث و نظر دادن موجب دلگرمی من و همه کسانی که زحمت می کشند میشوند
   با تشکر

  4. yaghoob sarchami می‌گوید:

   سلام آقای پردل باتشکر از شما و مطالبهای آموزنده تان خیلی مفید و بجا بود .

  5. pordel می‌گوید:

   سلام آقای sarchami از این که بنده رو مورد لطف قرار دادید سپاسگزارم امیدوارم بتوانم یک گام در جهت اطلاع رسانی به همنوعانم بردارم باز هم منتظر شما و نظرات شما هستم

  6. داود می‌گوید:

   با سلام خیلی خوب بود التماس دعا

  7. pordel می‌گوید:

   با سپاس از آقا داوود عزیز خیلی لطف کردید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green