فقر احساسی چیست؟


- 614 بازدید

بسیاری از افرادی که دچار فقر احساسی هستند، تربیت خانوادگی بسیار قوی دارند اما خود درگیر چرخه های شخصی ناکارآمد احساسی هستند. این چرخه ها باید تشخیص داده شده و سپس با کمک گرفتن بر آنها غلبه شود.

تعریف
فقر عاطفی یا احساسی وضعیتی است که وقتی فرد بدون بحران قادر به کنار آمدن با برخی موقعیت ها در زندگی خود نباشد، ایجاد می شود. همه آدمها با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم می کنند اما برخی نمی توانند از نظر احساسی با بعضی موقعیت ها کنار بیایند و به دنبال راههای فراری مثل مواد مخدر و خوش گذرانی رفته یا به کل منزوی می شوند. وقتی فردی خود را در شرایطی سخت می بیند اما نه قادر به غصه خوردن است و نه ادامه زندگی، با فقر احساسی سر و کار خواهد داشت.
واکنش هایی که در زمان سختی ها باید از آنها دوری کنید۱٫ آزاد کردن احساسات
آنچه احساس می کنید با شرایط شما تعیین می شود.

۲٫ حمله کردن به دیگران
این نشان می دهد که شما اعتقاد دارید دیگران لذتهای شما را کنترل می کنند. سعی کنید ببخشید و بگذرید.

۳٫ منزوی شدن
این راحت ترین راه ممکن است. ما باید با واقعیت روبه رو شویم، با آن کنار آمده و با آن رشد کنیم.
۴٫ شکایت کردن
این هیچ مشکلی را حل نمی کند.
۵٫ امیدتان را از دست بدهید
تصور کنید تا پایان عمر مشکلات با شما خواهند بود.
منابع فقر احساسی
بااینکه عوامل بسیاری ممکن است منجر به فقر احساسی شود، در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.
۱٫ چرخه های خانوادگی حل نشده
وقتی خانواده ای به طریقی ناکارآمد با سختی ها برخورد می کند، این عادات را به فرزندان خود نیز منتقل می کند. وقتی این بچه ها بزرگ می شوند، آنها هم باید با این دست از مشکلات روبه رو شده و یاد می گیرند که یا به طریقی عاقلانه با این مشکلات کنار بیایند و یا همان عادت های نسل قبلی خود را تکرار کنند. شکستن چرخه های بد خانوادگی امکان پذیر است اما باید مایل باشید کمک لازم برای تشخیص و غلبه بر آنها را دریافت کنید.
۲٫ چرخه های شخصی حل نشده
بسیاری از افرادی که دچار فقر احساسی هستند، تربیت خانوادگی بسیار قوی دارند اما خود درگیر چرخه های شخصی ناکارآمد احساسی هستند. این چرخه ها باید تشخیص داده شده و سپس با کمک گرفتن بر آنها غلبه شود.
۳٫ ناآگاهی
به دلایل مختلف ممکن است فردی اطلاعات و آگاهی لازم درمورد نحوه برخورد موثر با موقعیت های سخت را نداشته باشد. ازاینرو ممکن است بنا بر همان احساسی که آن لحظه دارند یا آنچه برایشان آسان تر است رفتار کنند. این افراد باید آموزش ببینند که چطور با شرایط سخت برخورد احساسی مناسبی داشته باشند.
غلبه بر فقر احساسی
درست مثل فقر مالی که با کمک مناسب می توان بر آن غلبه کرد، فقر احساسی نیز همینطور است. اگر تصور می کنید که از نظر احساسی ضعیف هستید، مطمئن باشید که می توانید به نقطه ای برسید که از نظر احساسی متعادل و قوی باشید. در زیر به چند راهکار اشاره می کنیم:
۱٫ ببینید از نظر احساسی کجا هستید.
تازمانیکه از وضعیت احساسی خود آگاه نشوید، نمی توانید کمک مناسب را دریافت کنید. از کسانیکه به آنها اعتماد دارید بخواهید نظرشان را درمورد وضعیت احساسی شما عنوان کنند. از اینکه شفاف باشید نترسید. با خودتان صادق باشید. وقتی بتوانید تعادل احساسی خود را به دست آورید، زندگی مفهوم تازه ای برایتان پیدا خواهد کرد.
۲٫ دور و برتان را با آدمهایی که از نظر احساسی قوی هستند پر کنید.
رسیدن به تعادل احساسی فراتر از تئوری است. باید با آن روبه رو شوید. داشتن قدرت احساسی به این معنی نیست که در مواجه با مشکلات شکست ناپذیر خواهید بود. به این معنی است که می توانید غصه بخورید و باز دوباره به زندگیتان ادامه دهید. وقتی اطرافتان را با کسانی پر کنید که بتوانند احساساتشان را در مواقع سخت نشان دهند، می توانید ببینید که تعادل احساسی واقعی چه شکلی است.
۳٫ ذهنیت قربانی شدن را دور بیندازید.
یکی از قطعی ترین رفتارهایی که شما را از ثروت احساسی دور می کند، ذهنتیت قربانی شدن است. تازمانیکه قربانی باشید، نمی توانید در موقعیت های سخت کنترل امور را به دست بگیرید. به جای اینکه خود را قربانی ببینید، سعی کنید از این موقعیت ها درس گرفته و سختی ها را در آغوش بکشید. اجازه ندهید این سختی ها بر شما حکمرانی کرده یا از شما سوءاستفاده کنند.

اولین کسی باشید که این پست رو میپسنده!

Print Friendly, PDF & Email • درباره حنانه درفشی

  این جانب حنانه درفشی جوان متولد مرداد ماه سال 1362 در شهر تهران بچه اول خانواده کم جمعیت مجرد. دارای لیسانس روانشناسی کودکان استثنایی از دانشگاه علامه طباطبایی و اولین کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی سازمانی نابینای ایران از دانشگاه شیراز دارای 14 مدرک بین المللی در زمینه های مدیریت فروش و بازاریابی، برنامه نویسی b.p و.....خیلی چیزهای دیگه که انجا جایز نیست بگم چون ریا میشه شایدم بعضیها حسودیشون بشه
  این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green