چرا رادیو شب روشن به کار خود ادامه نداد

سلام و هزاران درود خدمت شب روشنیهای بزرگوار
امیدوارم خوب و سر حال باشید.

دوستان! این پست، زودتر از اینها باید نوشته میشد، تا برخی سوء تفاهمها به وجود نمی آمد.
اما چه کنیم که وقت محدود است و انتظارهای دوستان بسیار بسیار زیاد.
همانطور که مستحضرید، ما در
این پست
عرض کردیم که بقا و ادامه کار رادیو شب روشن، به بازدید شما از برنامه پادکست ما دارد.

اما پادکست ما، تنها ده بازدید خورد که شش نفر از ده نفر، خود ما و دوستان نزدیک ما بودند که بیثبرانه میخواستند رادیو راه بیفتد.
اما این، تنها دلیل توقف رادیو شب روشن نیست. ضمنا ما رادیو را صرفا جهت قطع همکاریهای دوست عزیزمان رضا حسینی بزرگوار تعطیل نکردیم و اصلا چنین قصدی نداشتیم.
بلکه دلایل موجه ما، به قرار زیر است.

 

چرا رادیو شب روشن تعطیل شد؟

 

 1. همه شما، درباره تولید برنامه رادیویی و تولید برنامه ای که برای دانلود گذاشته میشود، اطلاع دارید. تولید کننده یک برنامه رادیویی، مکلف است، در روزی خاص، ساعت و دقیقه ای خاص، برنامه خود را برای پخش تحویل دهد. پس اگر این برنامه در ساعت خاصی منتشر نشود، رادیو زیر سؤال میرود. از سوی دیگر، تمام رادیوهایی که ما در اطراف خود میبینیم، از کارکنان و برنامه سازان گرفته، تا مسئولین پخش، تامینند و در قبال کارشان حقوق میگیرند. پس کسی که در قبال کارش حقوق میگیرد، باید وظیفه اش را به نحو احسن انجام دهد، کما اینکه در برخی اوقات شانه خالی میکند.
  هیچ عقل سلیمی، شخصی را که به میل و علاقه خود و بدون هیچ چشم داشتی، کاری را شروع میکند، متعهد تلقی نمیکند. زیرا اگر کاری را برای ثواب و کمک انجام میدهد، مجبور به ادامه آن نیست.
  ولی متاسفانه، رویه در جامعه ما نابینایان، عکس این است. اصلا قصد این را نداریم که بگوییم خدای نکرده نابینایان، فاقد عقل سلیمند؛ لیکن، گاهی، احساسات، بغض و کینه و حسد، بر عقل پیروز میشود و انسان، برخلاف عقل خود تصمیم میگیرد.
  فرض کنید که ما متعهد شدیم که امشب، راس ساعت هشت، برنامه ای خاص را پخش کنیم. حال اگر برای برنامه ساز اتفاقی بیفتد و مجبور به پخش برنامه ای دیگر شویم، یا اصلا سرور اصلی رادیو به مشکل بخورد و ما نتوانیم هیچگونه برنامه ای را پخش کنیم، آیا میتوانیم جوابگوی انتظارات دوستانی که ما را همردیف رادیوهای کشوری و حتی بین المللی خواهند پنداشت باشیم.
  دوستان، اگر تنها دلیلمان همین بود، توجهی نمیکردیم و به کارمان میپرداختیم. اما دقت کنید به دلایل بعدی.
 2. دوستان فرض کنید شما مدیر رادیو شب روشن هستید. با دیدن متن زیر، و در حالی که ۱۶۰ مگ از حجم خود را صرف برنامه ای کرده اید که نسبت به آن متعهد شده اید، انصافا، وجدانا، چه احساسی به شما دست میدهد.stream up at 48 kbps with 0 of 5000 listeners 0 unique.
  یعنی در حال حاضر، ۰ نفر از ۵۰۰۰ نفر به رادیوی شما گوش میدهند.
  دوستان! بله! اگر بر فرض، ما جدول برنامه های خود را ارائه نمیکردیم، حق با کاربرانی بود که سر نمیزنند.
  اما این انصاف است که مدیر ارشد سایت، از درس، تکلیف، خانواده، تفریح و … خود بزند، جدول برنامه های رادیو شب روشن را بچیند، به پخش بپردازد و در حالی که به زعم خود، در حال پخش اوج برنامه های خود است، با این صفحه مواجه شود؟
  این یعنی، وقت، صرف انرژی، حجم (اگر اینترنت محدود باشد، که اینترنت برخی از دوستان محدود است) و خیلی چیزهای دیگر برای: ۰ نفر.
  در حالی که اگر همین حجمی را که برای پخش رادیو برای ۰ نفر صرف شد، صرف چیزهای دیگر مثل حجم راپیدپارس یا تولید آموزش میکردیم، حد اقل ۱۰۰ در صد مطمئن بودیم که یک نفر دانلود میکند.
 3. اگر ما برنامه های تولیدی خود را با کیفیت اصلی روی سایت قرار دهیم بهتر است، یا همان برنامه را با کیفیتی نازل در رادیو پخش کنیم؟ به نظر شما، این کیفیت پایین، حق تولید کننده را پایمال نمیکند؟ اگر هم یک بار در رادیو پخش کنیم و بعد برای دانلود در سایت بگذاریم، صد در صد، با وجود دانلود با کیفیت اصلی، دیگر کسی برای رادیو، تره هم خورد نمیکند. اینطور نیست؟
  یا مثلا اگر کسی برنامه ای را در رادیو شب روشن از دست میدهد، یا شنیده و میخواهد دوباره بشنود، مجبور است حجمی دوباره برای دانلود صرف کند، مخصوصا اگر اینترنت ناپایداری داشته باشد و وسط برنامه قطع شود. آیا مصرف دو مقدار حجم، برای یک برنامه، ظلم به مخاطب نیست؟ در حالی که برای ما، امکان آپلود و قرار دادن لینک دانلود میسر است.
 4. اگر همه اینها را هم کنار بگذاریم، این کار، در طولانی مدت ملال آور است. زیرا همه شنیده اید که: مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد، حال آنکه ما اصلا مستمع نداریم تا بخواهد سر ذوق آورد ما را!
  بسیار رادیوها و برنامه ها بودند که سر همین قضیه، پخش اصلی خود را متوقف کردند. ما که هنوز در پخش آزمایشی به سر میبردیم، که پخش آزمایشی هر مجموعه، بیشترین مخاطب خود رابه مجموعه نسبت به پخش اصلی جذب میکند. خوب! ما که بیشترین بازدیدمان ده بود! پس علی القاعده مستمع نداشتیم.
  حتی اگر مستمع نبود، اما انگیزه های مادی و حتی معنوی و حمایتی پشت ما بود، چه بسا ما برای همان ده نفر هم برنامه پخش میکردیم!
 5. اصلا خود رادیو، جذابیت خود را در حال حاضر از دست داده است و جای خود را به سایر شبکه های اجتماعی داده است.
 6. دوستان! نتیجه یک بررسی میدانی را با هم مرور میکنیم، بعد قضاوت با شما.
  از میان نابینایان ایران، تنها ۶۰ درصد به اینترنت دسترسی دارند. از میان این عزیزان، ده درصد اینترنتشان نامحدود است. به صورت خیلی دست بالا، شاید پنج درصد از این ده درصد بخواهند وقت خود را صرف رادیو کنند. باز هم دست بالا بگیریم، شاید ۲ درصد از این ۵ درصد، با ما موافق باشند و اهداف ما را به رسمیت بشناسند. حالا از این دو درصد، شاید تنها یک درصد زمان آزاد برای گوش دادن به رادیو داشته باشند.
  باز هم میگوییم، اگر تنها این دلیل بود، میشد کاری کرد. اما حالا این دلیل را با دلایل بالا جمع کنید و خودتان قضاوت کنید.
 7. همانطور که میدانید، ما برای هیچ ارگان یا نهادی کار نمیکنیم تا حمایت شویم. حالا با تذکر این نکته، یک سؤال طرح میکنیم:
  آیا اگر در اثر پخش این رادیو، خسارت مادی یا معنوی، مثلا مانند خراب شدن پاور، در اثر روشن ماندن طولانی سیستم و امثال اینها، متوجه یکی از ما شود، آیا کسی، حتی از خود ما، برای جبران خسارت و کمکرسانی به فکر حتی فرو میرود؟ یا میگوید: به ما چه؟ میخواست رادیو راه نیندازد.
  در این سؤال هم تامل کنید.

 

همینجا، جا دارد از رضای حسینی عزیز، که در ساخت و تشکیل و پخش رادیو، ما را یاری کرد، تشکر کنیم و برایش در رادیو پاداش، آرزوی موفقیت داریم

در پایان، قضاوت را به خود شما واگذار میکنیم و منتظر نظرات و دلایل دوستانی که هنوز میخواهند این رادیو سر پا بماند هستیم. فقط لطفا نظرات خود را به دور از جنجال بیان کنید.

با تشکر، مدیریت سایت شب روشن

درباره مدیریت سایت شب روشن

این کاربر، هویت واقعی نداشته و صرفا از آن، برای اطلاعرسانیها و پستهای مدیریتی سایت استفاده میشود. www.shaberoshan.ir
این نوشته در اخبار, اطلاع رسانی, حرفای خودمونی, درد دل, گفت و گو, مسائل مربوط به نابینایان عزیز ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

27 دیدگاه دربارهٔ «چرا رادیو شب روشن به کار خود ادامه نداد»

 1. سلام! واقعا ناراحت شدم از تعطیلی رادیو. اما به شما هم حق میدم. چه میشه کرد.

 2. رضا می‌گوید:

  با سلام.
  حق را به شما میدهم.
  امیدوارم دیگران هم از تجارب شما استفاده کنن و دیگر هیچ جز ناراهت بودن.

 3. میلاد نصرتی می‌گوید:

  سلام مدیر جونها حالتون چطوره؟
  همینجا یه انتقاد بکنم؟ شما عزیزان بیش از حد به مَثَلِ مشت نمونه ی خلوار است متکی هستید.
  خود بنده اعتراف میکنم نتونستم آنچنان با رادیو باشم اما چرا؟
  هرچند اینترنتم محدود بود ولی مشتاق بودم واسه یه رادیو که شاید در آینده ای نزدیک بتونه رشد کنه گوش کنم. اما چه کنم که اینترنت زغالی این اجازه رو به من نمیداد.
  یه نکته ی دیگه رو هم در نظر داشته باشید.
  شما گفتید پادکست نیمه شبی رو واسه دانلود میذارید.
  فرض رو بر این بگیرید که این پادکست مثلا ۵۰ مگ حجم داشت. البته توی پرانتز به این اشاره میکنم که اگه من اشتباه میکنم بهم بگید.
  حالا بنا رو بر این بزارید که مثلا این پادکست یه ساعت و نیم زمانش بود.
  اگه با کیفیت ۳۲kbps در نظر بگیریم؟
  هر دقیقه میشه شست ثانیه و هر ساعت میشه شست دقیقه.
  حالا شست ضرب در شست میشه ۳۶۰۰٫ حالا این عدد بزرگ رو در ۳۲ ضرب کنید؟ من جواب رو بهتون میگم. میشه صد و پانزده هزار و دویست کیلوبایت که میشه صد و پانزده مگابایت. پس مشاهده میشه که یه نفر وقتی میتونه با پرداخت پنجاه مگ این پادکست رو دانلود کنه, هیچوقت بیشتر از دو برابر این حجم رو واسه پخش آنلاین نمیده که بعضی وقتا اینترنتش هم قطع بشه و نتونه بعضی جاها رو بشنوه. کما اینکه سرعت اینترنتش هم به قدری نباشه که به ۳۲ kbps برسه.
  پس در اینجا همه منتظرند تا پادکستی رو خود سایت گذاشته بشه تا دانلود کنند. هرچند این اتفاق نیفتاد ولی همه منتظر این اتفاق بودند.
  اما اگه این مطلب گفته نمیشد, هرکی به رادیو شب روشن و شب روشنیا و پادکستی که ضبط کردند ارزش قایل بود, مطمئنا تلاش میکرد تا به پادکست از رادیو گوش کنه.
  پس شما عزیزان و از طرفی هیچ رادیو قبل از پخش یه برنامه نمیاد بگه شما میتونید این برنامه رو از فلانجا هم دانلود کنید.
  پخش برنامه های تکراری رو هم که بهش اشاره نمیکنم.
  حتی من خودم حاضر بودم اگه مهدی صفیلوی عزیز موافقت میکرد, واسه رادیو برنامه تهیه کنم که این آرزو به دلم موند.
  در پایان کامنت مشابه پستم برای تک تک مدیران و اعضای شب روشن آرزوی موفقیت میکنم.

 4. سلام داداش.
  با وجود اینکه دوست نداشتم رادیو متوقف بشه ولی دیگه چه میشه کرد.
  با دلایلی که تو پست نوشته بودید و با وجود اینکه تو اسکایپ با سعید صحبت کردم، کاملا حق دارید که رادیو تعطیل بشه.
  بازم مرسی از زحمات همه ی مدیران عزیز. خسته نباشید.

 5. عطا می‌گوید:

  سلام بر دوستان عزیز و زحمت کش و همنوعانی که واقعا قابل احترام هستند.
  فکر میکنم در شبی که با هم سخن میگفتیم خدمت شما عزیزان عرض کردم که به نظر رادیو موفق نشود این پیش بینی از سوی من ناشی از عدم توانایی شما نبود بلکه من شما را واقعا توانا دیدم اما ریشه ی این پیشبینی مشکلاتیست که متاسفانه در بین اقلیتی از نابینایان هست که دل آدم رو به درد می آورد در نظر بگیرید چرا از طرحها حمایت کافی نمیشود من که نتایجی نا گَوار از این کَند و کاو گرفته ام به هر حال البته من به شخصه علاقه ای به رادیو ندارم ولی یکی دو بار که گوش دادم از موسیقی که پخش میشد خیلی راضی بودم.
  یک سوال هم داشتم ظاهرا قرار بود روزی دو ساعت پخش داشته باشید ولی فکر کنم بیش از این مقدار پخش شد یا فکر کنم قرار بود در روزهای خاصی مثلا سه روز در هفته باشد که نمیدونم بیشتر شد یا نه حالا به نظر اگر محدود به ساعات خاص مثلا دو ساعت در سه روز هفته باشد بهتر جواب دهد هر چند در این صورت هم به نظر من استقبال به حدی نخواهد رسید که راضی کننده باشد
  نکته ی آخر اگر میخواهید آماری موضوع را تجزیه و تحلیل کنید تکیه شما بر تعداد اعضا سایت باشد این گونه بهتر میشود تصمیم گرفت.
  مرسی و سپاس

 6. محمد می‌گوید:

  سلام. احساس میکنم که دوستان از اینکه این طرح به نتیجه نرسیده ناراحت هستند: اما این دستاورد مهمی است برای اهداف و برنامه های آینده.

 7. علیرضا نصرتی می‌گوید:

  سلام من الان ی چیزی بگم
  ما چشم دیدن هم دیگه رو نداریم, یادتون هست گوشکن و شب روشن با هم دعوا داشتن؟ یادتون هست یکی از دوستان که اسمشونو نمیگم شب روشن و گوش کن رو به فهاشی کشیدن؟ یا چرا چتروم سایت از بین رفت؟ چرا داره رادیو سایت شب روشن از بین میره؟
  پاسخشون این هست چشم دیدن هم دیگه رو نداریم
  یکی میاد میگه شب روشن رادیو زده؟ من بهش نمیرم تا بازدید این رادیو که ازش خوشم میاد بره بالا یا بازدید این سایت که چت روم داره بره بالا
  همه در ی دلیل هستن
  نابینا های ایران مث بعضی از زن ها که قصد توهین نداشتم هستن چشم دیدن هم رو ندارن

 8. صادق می‌گوید:

  سلام حالا گذشته ها گذشته
  حالا که رادیو جمع شد حد اقل چت روم را راه بیاندازید

  حق با شماست وجود این رادیو زروری نبود
  و باعث همین چیز ها میشد
  موفق باشید

 9. yaghoob sarchami می‌گوید:

  سلام دوستان عزیز با تشکر از همه ی زحمتهای شما بابت پخش رادیو در این مدت کوتاه رادیو برای من که به آن گوش میدادم هم بخش موسیقیش و هم بخش آموزشیش برای من جالب و آموزنده بود از تعطیل شدنش هم ناراحتم باز هم صاحب اختیار شما هستید موفق باشید دوستدار شما .

 10. امیر مهدی می‌گوید:

  سلام مدیران محترم.
  آخه خودتون قضاوت کنید کسی که اینترنتش هجمی هست میتونه این رادیو رو گوش بده؟
  شما میتونستید اثلً دست به این کار نزنید.
  یا توی بالای سایت یه لینک مالی برای کمک به رادیو میذاشتید و همین میتونست حضینه های شما رو تا حدی برطرف کنه.

 11. امیر مهدی می‌گوید:

  حالا مدیران محترم اگه میخواهید یک ترحی مثل رادیو و اینتور چیزها رو راه اندازی کنید.
  توی یک پست به رعی بزاریدش تا بچه ها هم انتقادات نظرات و پیشنهادات خودشون رو بگن بعد به مرحله ی اجرا بذاریدش.
  راستی مدیران میگم اون برنده ی معما پست نذاشت چیکار کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.