گزارش نحوه ی تکمیل و اصلاح لینکها و یک درخواست از شما. حتی اگر کاربر ما نیستید، حتما بخوانید

با نام و یاد خدای یکتا!
خوانندگان گرامی این پست! تحیات مدیران و دست اندر کاران سایت شب روشن، تقدیم به شما!
امیدوار چنانیم که زیر سایه ی آقا امام زمان (عج) و تحت الطاف جلیه و خفیه ی خداوند، شاد و سرزنده و سلامت باشید.

شرح ماوقع! اگر مطلع هستید، می توانید به هدینگ بعد مراجعه نمایید.

در بیست و نهم مهرماه سال گذشته، متوجه شدیم که لینکهای سایت به صفحه ۴۰۴ می خورد. بعد که ftp را چک کردیم، فهمیدیم که تمام فایلها از بین رفته! بله! تمام فایلها.

پس شب روشن، عملا فقط ماند با پستهای متنی بدون حتی یک لینک سالم برای دانلود.
قرار بود تا جمعه هفتم آبانماه، تصمیم نهایی را مبنی بر جمع شدن یا ماندن سایت بگیریم که اتفاقاتی ما را بر آن داشت که این تصمیم را از شما بپرسیم که انجام بدهیم یا نه.
این شد که پستی را به این عنوان نوشتیم: اگه مرد عملید، یا علی. شب روشن منتظر هواداراشه
برای اختصار و پرهیز از دوباره نویسی، از اینجا این پست را مطالعه نمایید.

بله! بازخورد این پست، ۹۲ لایک و ۱۶۰ کامنت بود.
شما کامنت می نوشتید و ما نام داوطلبها را برای جمعآوری و آپلود فایل می نوشتیم.
شما لایک می زدید و ما لذت می بردیم.
شما ابراز همدردی می کردید و ما درد را کمتر احساس می کردیم. تا اینکه دردمان مداوا شد. تا اینکه کسی که از این کار، بیشترین ضربه روحی را خورده بود، کسی که زودتر از همه ما شب روشنی شده بود، اما اصلا شب روشن بدون لینک را دوست نداشت، مدیر ارشد خسته و به نوعی شکست خورده ی آن زمان شب روشن، اینطور نوشت:
سعید پناهی
می‌گوید:
پنج شنبه, ۶ آبان ۱۳۹۵٫ ساعت ۶:۱۱ دقیقه بعد از ظهر در t
(ویرایش)
block quote
سلام همگی.
سلام و درود به همتون.
درود به تک تک تون.
از کوچیک تا بزرگ.
از شما نهایت تشکر رو دارم.
الان از دانشگاه برگشتم کامنتارو دیدم حال کردم.
خدا یا شکرت.
فعلا فقط ما ی سوت زدیم و این همه از دوستامون آماده شدن.
واقعا باور نکردنی هست. …
با این کامنت، دیگر کاری به اسامی نداشتیم. هرچه بیشتر میشد ما خوشحال میشدیم! اما، هیچ چیز برایمان رضایت سعید نمیشد. مصممتر شدیم. واقعیت این است که کمتر ساز رفتن میشنیدیم. به جد و با قدرت، داشتیم خشت روی خشت میچیدیم. آجر روی آجر میگذاشتیم. آخر، در شب روشن یک زلزله ی ده ریشتری آمده بود. آخر، همه ی آموزشهامان، پادکستهامان، سه سال خون دل خوردنهامان، خنده هامان، گریه هامان، حتی بحثهامان، کنفرانسهامان، صدای قرآنهامان، همه و همه و همه زیر آوار ۴۰۴ مانده بودند.
بله! کامنتدونی، لایکها، اسکایپ، واتساپ، تلگرام، پیوی همه مدیران، نقل همه مجالس، حتی برخی پچپچ هایی که قبلا پشت سرمان پیدا می شدند، همه و همه و همه یک چیز می گفتند: شب روشن باید بماند.
چراغ خاموشها هم دیگر تاب خاموش نگه داشتن چراغهاشان را نداشتند. به چه قیمتی چراغ خاموش می ماندند؟ به قیمت خاموشی همیشگی شب روشن؟ نه! هیچ کس نمی پذیرد.
به جرأت میتوانیم بگوییم آن روزها، بحث شب روشن – گوش کن همه یک چیز شده بود. همه یکدل بودند. شاید کامنت ندادند اما هنوز، صدای دلداری و مشاوره شان در تماسهای اسکایپی در گوشمان می پیچد.
اسمهایی را نوشتیم که با اینکه کامنت ندادند، اما پیگیر بودند.

خلاصه بگذریم. آمدید، خوش آمدید. دست دوستی دادیم و دستان گرمتان را فشردیم. اما بعد.

شروع فرایند آپلود

نه! درست نبود از همان اول تمامی عزیزانی که اعلام حمایت کردند، درگیر می کردیم. کار، سنگین بود و روحیه ی مدیران خراب. به هر حال، چیزی برای از دست دادن نداشتیم و طبیعی است که به اعصاب خود مسلط نباشیم. پس، عده ای از دوستان را انتخاب کردیم که به ما نزدیکتر بودند و می دانستیم که اگر خدای نکرده چیزی از دهانمان بیرون بیاید، بالاخره دوستانمان هستند. می توانیم به راحتی از آنها عذرخواهی کنیم.
کار را با بچه ها شروع کردیم. به کمک پنج نفر از دوستان، لیستی از پستهای دانلودی تهیه کردیم. جلسه گذاشتیم. پستها را تقسیم کردیم. هر کس، در حیطه ی تقسیم بندی خودش، هرچه داشت، آپلود می کرد و هرچه نداشت، در گروه مینوشت. نداشته هامان را با هم به اشتراک گذاشتیم، شاید این فایل را که من ندارم، فلانی داشته باشد.
برخی پستها را که تاریخشان گذشته بود، به کمک و با نظر همین دوستان، سبک سنگین کردیم و پستهای تاریخ مصرف گذشته، تقریبا حذف شدند. برای نسخه های گوناگون یک نرم افزار، فکرهایی کردیم که بعدا خودتان متوجه خواهید شد.
خلاصه، در یک فرصت یک ماهه، بچه ها ۱۳۸۴ فایل آپلود و لیچ کردند. الحق و الانصاف مردانگی را تمام کردند.

انطباق و اصلاح لینکها

خب! تازه وسط کار است. با آپلود چیزی تمام نمیشود. فایلهای آپلود شده، همنام فایلهای قبلی که لینکشان در سایت موجود بود، نبودند. پس باید فایلها را تغییر نام می دادیم یا لینکها را تغییر می دادیم.
این کار، چند ماهی طول کشید و هنوز هم در حال انجام است. پروسه، پروسه ای زمانبر است.

جمعبندی کلی و درخواست ما از شما عزیزان

بسیار خب! لینکها، آرام آرام در حال ساخته شدن است. طبق محاسبات ما، انشا الله اگر خدا بخواهد، تا آخر ماه مبارک، کار منطبق سازی و اصلاح لینکها به پایان می رسد. سپس، ما، مواردی را که خودمان و همان تیم اولیه که در بالا از آنها یاد کردیم، نداشتیم، به صورت فراخوان اعلام می کنیم تا عزیزانی که آن فایلها را دارند، آپلود کنند.
اما در اواسط کار، با درخواستهای مکرری مبنی بر اصلاح لینک فلان آموزش یا فلان نرم افزار بر می خوردیم. ولی عملا چون ما به ترتیبی که خود سایت برایمان می چید، لینکها را اصلاح می کردیم، خیلی دیر ممکن بود به لینکهایی که برای شما فوریت دارند برسیم. لذا از شما دوستان خواهشمندیم اگر به پستی رسیدید و دیدید لینک آن خراب است و شما به شدت به آن نیاز دارید، طبق دستور العمل زیر عمل نمایید. البته شایان ذکر است، این امکان، بعدها نیز، برای تعامل هرچه بیشتر در سایت باقی می ماند تا ما راحتتر در جریان اشکالات احتمالی پستها قرار بگیریم.

دستور العمل گزارش اشکالات پستها

اگر اشکالی در پست مورد نظرتان دیدید، که اولویت و موضوع بحث حال حاضر ما خرابی لینک است، طبق آموزش زیر عمل نمایید.

 1.   زیر پست، کلیدی تحت عنوان گزارش اشکالات پست وجود دارد. با فشردن حرف b آن را بیابید و اینتر بزنید. محتوایی برای شما نمایش داده می شود.
 2.   سپس با فشردن حرف f یا c، به یک کامبو باکس به نام issue star خواهید رسید. روی آن اینتر کنید تا باز شود. سپس گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. (تذکر: در این مطلب، خرابی لینک مورد نیاز است.)
 3.   پس از انتخاب گزینه مورد نظر، tab بزنید و در فیلد your name، نامتان را وارد کنید. البته ورود نام الزامی نیست و تنها در یافتن نام شخص یاری دهنده به ما کمک می کند تا قدردان باشیم.
 4.   پس از ورود نام، با فشردن کلید tab در فیلد پیش رو، ایمیلتان را وارد می کنید. این فیلد هم الزامی نیست اما بهتر است برای ارتباط بیشتر مدیران در خصوص مشکلات، ایمیلتان را وارد نمایید.
 5.   با فشردن کلید tab به فیلد details می رسیم که در این فیلد، اگر توضیح بیشتری درباره گزارش دارید بیان کنید. مثلا بیان خرابی فلان قسمت از آموزشی که در این پست قرار دارد.
 6.   سر انجام، با فشردن کلید tab روی ارسال فرم گزارش کلیک کنید. پس از چند ثانیه، با کلیدهای جهتنمای بالا و پایین جا به جا شوید تا ارسال فرم گزارش به Report submitted successfully! تبدیل شود.

بدین ترتیب، شما طی ۲۴ ساعت آینده، به پستی که لینکش خراب است، دست خواهید یافت.
جهت رفاه حال شما عزیزان، در پایان هر روز، با عناوین مشخص، پست را بروز می کنیم و لینکهای اصلاح شده را بیان می کنیم.

قصد ما، فراهم آوردن محیطی است که شب روشن، همان شب روشن سابق شود و شما هم همان هواداران سابق باقی بمانید.
طاعات قبول! موفق باشید.

درباره مدیریت سایت شب روشن

این کاربر، هویت واقعی نداشته و صرفا از آن، برای اطلاعرسانیها و پستهای مدیریتی سایت استفاده میشود. www.shaberoshan.ir
این نوشته در اطلاع رسانی, حرفای خودمونی, خاطرات, درد دل, گفت و گو, مسائل مربوط به نابینایان عزیز ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

13 دیدگاه دربارهٔ «گزارش نحوه ی تکمیل و اصلاح لینکها و یک درخواست از شما. حتی اگر کاربر ما نیستید، حتما بخوانید»

 1. مهدی سعادت می‌گوید:

  سلام به خدمت مدیران زحمت کش شب روشن. خوشحالم که روند اصلاحیه ی لینک ها به خوبی پیش میره. اگر کمکی نیاز داشتین بنده در اسکایپ در خدمتم. خصوصا اینکه یک اینترنت پرسرعت نامحدود هم در اختیار دارم. بازم مرسی که هستین و برای بودن شب روشن تلاش میکنید. شاااادش کنید و شاااد زندگی کنید!

 2. داداش مسعود می‌گوید:

  سلام. خیلی خوشحالم. به شدت امیدوارم کاملا موفق بشید. ساز و کاری هم که برای بررسی اشکالات احتمالی در نظر گرفتید واقعا عالیه. موفق باشید.

 3. سلام بر مدیریت! واقعا خسته نباشید! شرمنده که بیشتر از این نتونستم کمک کنم. دمتون گرم

 4. کیان می‌گوید:

  من هم خدمت همه ی اعضای گروه مدیریت و همچنین خدمت همه ی شب روشنیهای چراغ خاموش و پرژکتوری عرض سلام دارم. عبادات همگی مقبول درگاه احدیت انشا الله. واقعا دست مریزاد و خسته نباشید. موفق باشید. التماس دعا.

 5. ریحان می‌گوید:

  سلام

  بسیار عالی و خوب..

  خسته نباشید همگی

 6. مهدی عزیززاده می‌گوید:

  سلام بر مدیران ساعی و زحمتکش شب روشن, خوشحالم که به حمد الله بر اساس گزارشی که دادید تا ۸۰ درصد از کار بنظرم بنده پیش رفته. انشاالله به فضل خدا باقی لینکها هم یکی بعد از دیگری اصلاح میشه. بنده به سهم خودم بازم اعلام میکنم که کماکان همانطوری که پیش از این به دوستان حداقل در گردآوری فایلهای دانلودی خودم و احمد کمک کردم بازم آماده هرگونه کمک هستم, بهرحال ماها از منابع و آموزشهای این سایت استفاده بردیم حالا هرکس به سهم خودش, و الآن بنظرم شایسته هست که به بقای این سایت و دیگر سایتهای مفید کمک کنیم. با تشکر از بهنام عزیزم, سعید گرامی, و امیررضای بزرگوار.

 7. رضا خطیبی می‌گوید:

  سلام دوستان عزیز از سمیم قلب خوشحالم که روند اصلاحیه پست ها به خوبی داره پیش میره ایشالا که موفق میشید و اگه خاستید میتونید یک پیشنهاد بدم بهتون تو اسکایپ باهام در ارطبات باشید

 8. علیرضا نصرتی می‌گوید:

  سلام. یعنی سایت از غیر فعالی در میاد؟؟؟؟ خوبه. خوشحال شدیم.

 9. مهدی بهرامی راد می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  چون تازه عضو سایت شده بودم برایم سئوال بود که چرا هر چی میخوام دانلود کنم پیام ۴۰۴ میومد. بخاطر درگیری کاری مسئله را پی گیری نکردم که از کسی بپرسم. ولی الان خوشحالم که مشکل رفع شده و منتظر اوج گرفتن شب روشن هستم. یاعلی. التماس دعا

 10. زهرا آيت می‌گوید:

  سلام و با آرزوی قبولی طاعات برای همگی.
  منم ابراز خوشحالی میکنم از حل شدن مشکلات سایت و بازم یک بار دیگه عذرخواهی میکنم از اینکه نتونستم در این کار ارزشمند بهتون کمک کنم.
  همونطوری که همه میدونن، سیستم خودمم هک و فایلام رمزگذاری شده و هرچی فایل دانلود کرده بودم از دست دادم!
  درکتون میکنم و باهاتون همدردی میکنم چون خودمم میدونم هک شدن یعنی چی.
  سیستم معمولی هم هک بشه خیلی بده دیگه چی برسه به یه سایت پر محتوا!
  به نظرم حتما از این به بعد، backup ازش تهیه کنین.
  اجرتون با خدا در این ماه و بازم تشکر میکنم که سایت رو دارین به حالت قبل برمیگردونین.

 11. سلام و درود بر مدیریت محترم شب روشن
  خب این پست رو که خوندم کلی خوشحال شدم
  انشالله که به زودی تمامی پستای خوب توپ مشتی و با حال و آموزشی سایت برگردن
  سر جای خودشون
  روزتون خوش و خدا نگهدار

 12. رضا خطیبی می‌گوید:

  سلام خوشحال شدم ایشالا که سایت از این بهتر تر بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *