پارس آوای ۳ بخریم یا نخریم؟ تحلیل، بررسی، آموزش نصب و راه اندازی، نقد و … همه چیز درباره پارس آوای ۳٫ حتما بخوانید

درود!
امروز خدمتتان رسیدم با پستی که شامل همه چیز هست.
از دمو و صدای پارس آوای ۳ گرفته، تا آموزش نصب و راه اندازی و کار با این نرم افزار.
اما دیگه چیزی نمینویسم.
همه چیز در این فایلهای صوتی نهفته است. چیزهایی که نوشته قادر به بیانش نیست و نیاز به توضیح عملی بود.

خب همون طور که میدونید، پارس آوای ۳ هم به بازار اومد. هم برای ویندوزای ۳۲ بیتی و هم ۶۴ بیتی.
ما هم خریدیمش و تست کردیم و مزایا و معایبشو برا شما آوردیم.

بریم سروقت دانلود

اینجا من پنج تا فایل تقدیم حضورتون میکنم.

 1.   مقدمه: در این فایل ۴٫۰۸ مگابایتی که مدتش هم ۴دقیقه و ۱۹ ثانیه هست، توضیحاتی درباره شمای کلی این پست دادم.
 2.   دمو: این فایل ۲٫۳۵ مگابایتی، ۲ دقیقه و ۳۷ ثانیه شما رو مهمون صدای پارس آوای ۳ کرده و یه متنو پارس آوا براتون خونده.
 3.   آموزش کار با پارس آوای ۳: تو این فایل ۴۵٫۹ مگابایتی، ۵۰ دقیقه و ۱۰ ثانیه از وقتتونو برا آموزش نصب، فعال سازی، تنظیمات و کار با پارس آوای ۳ به من می دین.
 4.   ایرادات: تو این فایل ۱۶٫۲ مگابایتی، سعی کردم به بیان برخی ایرادات این نرم افزار بپردازم که ۱۷ دقیقه و ۴۶ ثانیه از وقت شما رو به خودش اختصاص می ده.
 5.   فایل راهنمای پارس آوای ۳: دقیقا هرچی که آموزش دادمو به صورت متنی میبینید. در واقع، همون هلپ خود نرم افزاره.

اما تموم حرفهای من تو این فایلها ختم نشد و یه چیزایی رو باید بنویسم.

چند ابهام.

 1.   همانطوری که می دانید، قرار بود ایننرم افزار، از چهاردهم تا بیست و چهارم مردادماه پیش فروش شود و شهریور ماه، پس از اضافه شدن دیکشنری و رفع نواقص تحویل داده بشه. حالا چه شده که این نرم افزار، با این همه نقص، با این همه کلمه غلط، الان باید تحویل داده شود؟
 2.   آیا نابینایان در قبال پولی که میدهند، باید یک نرم افزار بدون یوزر دیکشنری دریافت کنند؟
 3.   در تماسی که با مسئولین عزیز این نرم افزار داشتیم، این قضیه مطرح شد که قرار است کسانی که پارس آوای ۳ را دریافت میکنند، تماس بگیرند و مشخصات بدهند تا آپدیتهای بعدی برایشان هزینه ای در بر نداشته باشد. اما ایشان صراحتا رد کرده و گفتند: اگر برای دیکشنری یا باگها آپدیت بیاید هزینه ای نمی گیریم. اما اگر نسخه تغییر کند هزینه دارد. دلیلشان این است که با تغییر نسخه، نرم افزار هم تغییر می کند. آیا ماهور نرم افزار خود را بدون تغییر آپدیت میکند که هزینه نمیگیرد؟

در ادامه، از آنجایی که ممکن است عزیزان دست اندر کار، فایلها را دانلود نکنند، نقد هایی که به این نرم افزار وارد است را به صورت خلاصه در زیر می آوریم.

نکته مهم

این نقدها، جمعآوری شده از نظرات کاربرانی میباشد که در اسکایپ یا کامنتها، آنها را کشف کرده اند.  لذا ممکن است نظرات بنده حقیر در لا به لایآنها باشد. اما تمامی آنها از آن بنده نیست و دوستانی که نظر دادند، در پایان پست، از آنها نام برده و تشکر میشود.

انتقادات جدی که بر پارس آوای ۳ وارد است.

 1.   این نسخه از نرم افزار، در مقایسه با نسخه پیشین آن، پر اشتباه تر ظاهر شده و به جای بهبود در روند صحیح خواندن کلمات، حتی کلماتی که پارس آوای ۲ درست میخواند را اشتباه میخواند. مثل کلمه: یاسمین، گوش کن. (سعید پناهی)
 2.   برای تنظیم سرعت، ما باید سه جا تنظیمات انجام دهیم. در jaws، voice manager و voices.ini. این امر واقعا سر درد آور است. حالا اگر مکث های پی در پی eloquence در هنگامی که می خواهیم علامتی را نخواند به آن بیفزاییم، وضع، خراب تر از قبل میشود. (بهنام نصیری)
 3.   در بخش ارسال نظرات، اشکال وجود دارد و شما عملا نمیتوانید نظری ارسال کنید. (بهنام نصیری)
 4.   طنینی که به صدای مینا داده شده، طبیعی است. اما آهنگین شدن صدای سینا، واقعا زننده است. (بهنام نصیری)
 5.   عملا، تنها، ویژگی خواندن کلمات محاوره ای اضافه شده و کلمات محاوره ای، درست خوانده نمی شود. و این، یعنی افزودن یک ویژگی بدون افزودن لوازم آن. ما، ویژگی خواندن کلمات محاوره ای را داریم، اما امکان استفاده را نداریم. (بهنام نصیری)
 6.   اگر بخواهیم پروفایل مینا و سینا را دستی بسازیم و change jaws settings را اجرا نکنید. سرعت روی صفر خواهد ماند.. (سعید پناهی)
 7.   سرعت eloquence هم بسیار پایین است و شما ناچارید خود را درگیر کدها کنید تا کمی سرعت بالاتر رود. در حالی که در نسخه های قدیمیتر این اشکال وجود نداشت و سرعت به راحتی تنظیم میشد. در واقع کاش برای یک تنظیم سرعت ساده، این همه کاربر را نمی پیچاندند و مانند نسخه های قبل، از همان جاز میتوانستیم سرعت را تنظیم کنیم. (سعید پناهی)
 8.   اگر بخواهید به هر علتی پارس آوا را پاک کنید و دوباره نصب کنید، به انواع مشکلات برمیخورید. مثل من. ارور uninstall.dat تا پریدن لایسنس.(مشکل اول بهنام نصیری و مشکل دوم سعید پناهی)
 9.   در ماهور، صفحه خوان هوش مصنوعی داشت. مثلا فرق بین کره گیاهی و کره جنوبی را میخواند. اما پارسآوا هنوز هم که هنوز است این دو را کُرِ میخواند. (رضا نظری)
 10.   دوستان در mina ttsبه تلفظ با دقت کنید. با را وا  میخواند. (شهاب فروزش)
 11.   دوستان پیشوند می را ُمی می خواند. (رضا نظری)
 12.   در صدای eloquence کمی قطع و وصل وجود دارد. (شهاب فروزش)
 13. عملا، تغییر تنظیم ولوم پارس آوا در تنظیمات voice manager بیمعنا و ناکارامد است. زیرا بین ۱ تا ۱۰۰ تغییری دیده میشود. (رضا نظری)
 14. لطفا این متن را با چیزی غیر از پارسآوای ۳ بخوانید. اگر با پارس آوای ۳ بخوانید هنگ میکند. سلاااااآآآاااآآآاااآآآااااآآآاااآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااام سلاااااآآآاااآآآاااآآآااااآآآاااآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااام. (محمد رحیمی)
 15. brail keyboard در ویندوز سون ۶۴ بیت اصلا کار نمیکند. حروف جا به جا تایپ میشوند. مثلا، با تایپ fds بایدل یا تبص  تایپ شود، در حالی که م یا m تایپ می شود. (بهنام نصیری)
 16. در یک مورد تست بر روی ویندوز XP و در NVDAاین اشکال دیده شده است. زمانی که سینتیسایزر را روی sapi5  تنظیم میکنیم، اگر بخواهیم روی سینتیسایزر های دیگر سوییچ بکنیم، NVDA بسته میشود. (رضا نظری)
 17. در مسنجر اسکایپ، وقتی پیامی را برای کسی کپی میکنیم و یا کسی پیامی را برای ما کپی میکند، با پارسآوای ۳ تنها تا سر علامت کوچکتر، یعنی تنها تا سر مشخصات پیام و نام پیام دهنده میخواند و خود پیام را نمیخواند. تنها راه حل رفع این مشکل، کپی کردن آن پیام و پیست کردن در وردپد و خواندن در محیط وردپد است. ضمنا با گذاشتن خواندن علائم روی هیچکدام هم مشکل حل نشده. (محمد رحیمی)
 18. در تایپ علائمی که با SHIFT ترکیب میشوند، و در بخش TRAINING MODE که بخواهیم کیبورد را بهتر بشناسیم، در یک مورد هنگ دیده شده است. منظور از یک مورد، نویسنده این بند از انتقاد است. (محمد رحیمی)
 19. بعد از نصب و اکتیو کردن برنامه، گزینه send error report در جاز، بسیار دیده شده است. (محمد رحیمی)
 20. در درایو e، یوزر دیکشنری پارس آوای ۲ را داشتم. بعد، برای ادیت و ویرایش کلمات در پارسآوا ۳، چندین کلمه رو تصحیح کردم و برای حذف و نصب دوباره پارسآوا، همان فایل یوزر دیکشنری را در درایو d کپی کردم که بعد از ریست، دوباره نخواهم تنظیماتی اعمال بکنم. بعد از کپی پیست، به مشکل خوردم و دیدم یوزر دیکشنری پارسآوای ۲ من در درایو e هم به دیکشنری پارسآوای ۳ تبدیل شده است. یعنی کل هارد شناسایی میشود. برای جلوگیری از این امر، باید دیکشنری پارسآوای دو را در یک فضای خارجی مانند فلش نگه داشت. (محمد رحیمی)
 21. برای فعال سازی بعد از حذف و نصب مجدد به مشکل برخوردم. نرم افزار به من ارور میداد که قبلا برای کامپیوتر شما کد گرفته شده، اما نرم افزار من فعال نمیشد. با شرکت که تماس گرفتم، خودشان با استرس جواب میدادند و اضحار بی اطلاعی می کردند که چرا اینگونه است. میگفتند: اینها را برای ما ایمیل کنید تا بررسی کنیم. اما خودم بعدها فهمیدم که باید receive licence رو میزدم تا فعال می شد. یعنی عزیزان پاسخگو حتی از پاسخگویی به چنین سؤالی که داخل خود نرم افزار موجود بود ناتوان بودند. بهتر نبود افراد متخصصتری برای پاسخگویی به سؤالات قرار می دادند؟ (محمد رحیمی)
 22. برای خرید پارسآوای ۳ به سایت رفتم و خریدم. ولی پول را گرفت و نرم افزار را به من نداد. وقتی هم به خانه نور تماس گرفتم، گفتند علت را بررسی می
  کنیم و اطلاع می دهیم. ولی خبری ندادند. این رفتار صحیح نیست.(جواد حسینی)
 23. به جای دیباگ کردن و رفع ایرادهای نسخه ی پیشین، سعی کرده اند که یک نرم افزار جدید بسازند و در واقع نسخه ی قبل را خراب کرده اند. مثل
  این می ماند  که شما یک خانه داشته باشید که پنجره اش شکسته. به جای این که پنجره را تعمیر کنید، دیوار را خراب کنید که از نو بسازید. ولی دیگر نتوانید مثل اولش درست کنید. در مورد نرم افزارها، باید تکامل تدریجی اتفاق بیفتد، نه تحول ناگهانی! مثلاً، پارس آوای ۲ بایست به تدریج آپدیت و دیباگ می شد تا به پارس آوای ۳ تبدیل شود، نه این که پروژه را از شرکت هوش مصنوعی رایورز بگیرند و به یک شرکت دیگر
  بدهند تا کلاً خرابش کند و به نام نسخه جدید تحویل دهد. (جواد حسینی)
 24. نرم افزاری که قرار هست به هزاران نفر سرویس بدهد، باید لااقل توسط ده ها نفر تست شده باشد. این نرم افزار، به نظر شما، توسط چه کسی تست شده؟ اگر قرار بود تست
  شود بایست توسط مدیران سایت های اصلی نابینایان تست می شد. چون این افراد، بیشترین ارتباط را در حوزه ی نرم افزار و رایانه با بچه های نابینا دارند و مراجع اصلی
  اطلاع رسانی و نظرخواهی از سایرین هستند. البته منظورم این نیست که از نظر دانش کامپیوتری از بقیه قوی ترند. افرادی مثل مجتبی خادمی، سعید پناهی، امیر رمضانی،
  بهزاد هندآبادی، محمود هژبری، امیر علیزاده، بهرام گرامیفر و سیروس شکاری مرتب به بچه ها آموزش و نرم افزار می دهند و با آنها در ارتباط هستند. این تماس برای
  آنها هزینه ای نداشت. منظورم مدیران سایت هایی هست که در صفحه اول راوی، هر روز تازه ترین پست های آن سایت ها ظاهر میشود. اگر اسم بعضی سایت ها یا اشخاص را از قلم انداخته ام عذر می خواهم. یک نفر از این افراد را نام ببرند که از او نظرخواهی شده یا نسخه ی نرم افزار را نشانش داده باشند. نمی دانم تست کنندگان چه
  کسانی بوده اند، ولی از بازخوردهای دوستان می فهمم که آشنایی با نیاز نابینایان نداشته اند. (جواد حسینی)
 25. در ویندوز ۷ ۳۲ بیت، به کرات هنگ دیده شده. همچنین هنگام استفاده از پروفایل سینا، فرقی بین خواندن حروف انگلیسی بزرگ و کوچک نیست. حتی با تغییر تنظیمات. از خودشان هم راهنمایی خواستم نتوانستند حل کنند. ضمنا اگر در هنگام نوشتن بخواهیم نوشته را کلمه کلمه مرور کنیم، کمی مکث میکند. (خانم سارا)
 26. در برخی مواقع، کلیدهای میانبر مثل control f12 کار نمیکند. برای رفع این مشکل، باید یک بار voice manager را باز کنیم و تنظیمات را انجام دهیم تا مشکل حل شود. (طرح مشکل از فاروغ خسروی و راه حل از محمد رحیمی)
 27. در خواندن متون عربی، حالت نوشتاری بدترین نحو خوانش را دارد. یعنی در حالی که غلط املایی وجود ندارد، باز به پایان کلمات فتحه اضافه می کند. (بهنام نصیری)
 28. در خواندن الف همزه ها (أ) وصل انجام میدهد که این در قواعد زبان عربی اشتباه است. (بهنام نصیری)
 29. در مواجهه با کلمات دارای حروف و علائم زیاد و همچنین در مسنجر اسکایپ، هنگ بسیار میکند. (محمد رحیمی
 30. در منوی کانفیگ مودم ip.link به آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در خطوط چهارم و پنجم، پارسآوا ۳ به هنگ می افتد. (محمد رحیمی)

دوستان! سعید پناهی عزیز، زحمت کشیده یه سری کلمه رو که پارسآوای ۳ غلط میخونه، با ایسپیک و پارس آوای ۳ خونده و ضبط کرده. این فایلو بگیرید. یه مقایسه ایه در نوع خودش جالب که مطمئنم بیشتر به فکر فرو میرید.
شما میتونید این فایل رو هم که حجمش ۲٫۰۹ مگابایت بیشتر نیست، از اینجا دانلود کنید.

محاسن پارسآوای ۳

دوستان در این بخش، به بیان محاسن پارسآوای ۳ می پردازیم. اگر شما هم محاسن دیگری یافتید، که حتما هست، در کامنتها بنویسید تا اضافه شود.

 1.   تغییر بسیار بسیار عالی در کیفیت صدای eloquence. (بهنام نصیری)
 2. خواندن مناسبتر کلمات عربی. (محمد رحیمی)
 3.   احترام به سلیقه کاربر در انتخاب حالات نوشتاری، معمولی و آهنگین. (بهنام نصیری)
 4. ساپورت ویندوز ۱۰ و ویندوزهای ۶۴ بیتی و سازگارتر شدن با NVDa. (خانم سارا شیوا)
 5. حجم پایین نرم افزار، در مقایسه با امکانات آن. (مهدی۶۵)
 6. مشکل برعکس خواندن برخی متون در تلگرام و برخی مسنجرها به کلی رفع شد. (محمد رحیمی)

دموی عربی خواندن پارس آوای ۳

در این فایل، که مدتش ۱۰ دقیقه و حجمشم تقریبا ۱۰ مگه، ۲۰ آیه ی ابتدایی سوره بقره، با صدای سینا ۳ و مینا ۳، به حالتهای معمولی و آهنگین و ۵ آیه اول سوره بقره با صدای مینا ۳ و سینا ۳، به علت غیر قابل تحمل بودن، با حالت نوشتاری خونده شده. عربی خوندنش خوبه فقط یه ایراداتی داره که در بخش ایرادات اضافه کردیم.
حالا به دو نکته توجه کنید.

 1.   عربی خواندن پارسآوا در حالت آهنگین، علیرغم زشت شدن صدا، بهترین حالت را دارد. یعنی بهترین حالت عربی خواندن پارسآوای ۳ در حالت آهنگین است.
 2.   کلمه والله در یوزر دیکشنری ای که با یه سری دوستان برا خودمون درست میکنیم اصلاح شده. لذا پارسآوا این کلمه را درست میخواند. ما به خاطر راحتی خودمون  محاوره ایش کردیم.

شما میتونید فایل دموی عربی خواندن پارسآوای ۳ رو به مدت ۱۰دقیقه و ۵۸ ثانیه و با حجم ۱۰mb از اینجا دانلود کنید.

صحبتهای دکتر راشاد، یکی از تسترهای پارسآوا درباره این نرم افزار.

این صحبتها در کامنتهای همین پست آماده، اما ممکن است دوستان خانه نور، از خواندن کامنتهای این پست امتناع کنند، به همین دلیل، ما عینا کامنت دکتر راشاد عزیز را در پست عنوان میکنیم.

سلام. من یکی از همون تسترهایی هستم که به نظر یکی از دوستان اطلاعی راجع به خواسته‌های نابیناها ندارم و البته تعاملی هم باهاشون ندارم!
یکی از دوستان دیگه هم اشاره کرده بودن که ای کاش آقای هاشمی هم این نرم‌افزار رو تست میکردند. عرض کنم که من، ایشون و چندی دیگر از دوستان در زمان‌های متفاوت
این نرم‌افزار را تست کردیم؛ البته فکر میکنم هر‌کدوممون فقط یک بار تونستیم که پارس‌آوای ۳ رو در خانه‌ی نور تست کنیم.
این چیزی رو که الآن مینویسم، اول خطاب به خودم، دوم خطاب به خودم، سوم و چهارم و دهم و هزارم و … خطاب به خودم و بعد خطاب به شما دوستان عزیزم عرض میکنم. اِی
کاش و صد اِی کاش یاد بگیریم نادانسته قضاوت نکنیم.
دوستانی که من و امثال منو متهم میکنند به این‌که این چه تستی بود که انجام دادینو …؛ باید عرض کنم که اگه نرم‌افزارو بهمون میدادند و میگفتند ببرید روی کامپیوتر
منزل یا محل کارتون نصب کنید و با فراغ بال در محیط‌های مختلف آزمایشش کنید و اشکالاتشو دربیارید و به ما اطلاع بدید، اون موقع حق با دوستان بود که: محمدرضا
راشاد، تو که این اشکالات رو دیدی، چرا به خانه‌ی نور اطلاع ندادی….
ولی همون‌طور که اشاره کردم پارس‌آوای ۳ روی دوتا سیستم در خانه‌ی نور نصب شده بود که ما اونجا میرفتیم و تست میکردیم و نتایجو روی همون سیستم‌ها یادداشت میکردیم
تا در اختیار تیم پارس‌آوا قرار بگیره.
من خودم یک روز چهار‌شنبه که از قبل به محل کارم اطلاع داده بودم و مرخصی ساعتی گرفته بودم، تونستم یک ساعت و نیم با پارس‌آوای ۳ کار کنم. حالا منصفانه بفرمایید:
توی این یک ساعت و نیم چطور میتونستم به این همه اِشکال پی ببرم؟ البته باید بگم واقعا نرم‌افزاری که من دیدم خیلی بهتر از این بود؛ و باز هم البته مشکلاتی
رو که در همون وقت محدود دیدم بهشون گفتم و یادداشت کردم.
من فکر میکنم دوستانمون توی خانه‌ی نور کمی عجله کردند. چون همون‌طور که میدونیم قرار بود اول نرم‌افزار پیش‌فروش بشه و بعد از یکی دو هفته در اختیار کاربرانش
قرار بگیره.
باز هم امیدوارم مسؤولین خانه‌ی نور -با حسن نیتی که ازشون سراغ دارم- با سعه‌ی صدر مطالب این پست رو بخونن و مشکلات پارس‌آوای ۳ رو بزودی حل کنند. در انتها
از بهنام گرامی، سعید عزیز و دیگر دوستانی که در این پست مشارکت داشتند تشکر میکنم که راهی رو ایجاد کردند که کاربران پارس‌آوای ۳ به راحتی و با رعایت ادب و
متانت، مشکلاتشونو مطرح کنند تا به گوش خانه‌ی ایرانیان بصیر برسه.
پوزش منو بابت دیدگاه طولانیم بپذیرید. دادار دادگستر نگهبانتان.
حالا اگر شما هم با پارس آوای ۳ کار کردید، بیایید حتما تو کامنتها ایراداتش رو بگین و حتما این فایلها رو هم گوش کنید و حتما بیایید و نظر بدید. ما قراره نظرات شما رو جمع کنیم و یه ایمیل به خانه نور بزنیم که انشا الله نرم افزار بهتر بشه.

دیگه حرفی نمی مونه جز اینکه بگم: دلتون سفید.

درباره بهنام نصیری

سلام من بهنام نصيري متولد 16/5/1371 از قزوين. دوران كودكي قبل از مدرسه رو مثل بيشتر ما نابيناها، با گريه و غم و نا اميدي اطرافيانم ميگذروندم كه ديگه ازش نگم بهتره. خيلي بد بود. پيش دبستاني (يا همون آمادگي خودمون) رو توي مدرسه استثنايي انديشه توي شهر صنعتي البرز (كه اصلا مخصوص نابيناها نبود و براي تمام معلوليتها غير از بينايي طراحي شده بود) گذروندم و كم كم پيشرفت كردم. ديگه همه باورم كرده بودن و دوستم داشتن. چون تو دوران بچگي، به بچه فوق العاده باهوش، شيرين و تو دل برو بودم. مثل بچگي همه شماها. زندگيمو خيلي راحت ادامه دادم. تا كلاس پنجم ابتدايي، تو مدرسه ناشنوايان باغچه بان قزوين، كه نابيناها هم همونجا درس مي خوندن، درس خوندم.سال پنجم و سه سال راهنمايي رو تو مدرسه نابينايان بياضيان و سال اول دبيرستان رو تو مدرسه شاهد پيامبر اعظم شهر خودمون (محمديه) ادامه دادم. سال دوم وارد شهيد محبي شدم و به خاطر افت معدل، سال سوم به قزوين برگشتم و تا آخر دوره پيش دانشگاهي، تو دبيرستان نمونه دولتي علامه جعفري مشغول به تحصيل شدم. سال 90 تو كنكور، با رتبه 1195 توي دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين، رشته فقه و حقوق قبول شدم و الان كه واستون مينويسم، کارشناس رشته فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه هستم و معدل کارشناسیم هم 16.88 شد و کارشناسیمو تابستون 94 گرفتم. خوب از تحصيل كه بگذريم، بگم براتون كه من تو دوران مختلف زندگيم، به موسيقي و قرآن خيلي علاقه نشون مي دادم و توي هر دوش مقام زياد كسب كردم. فك نكنيد بيكارمو دنبال كار ميگردم! من از سال 90 تو هنرستان و دبيرستان كتاب مبين تو شهر قزوين، مشغول تدريس درس قرآن به بچه هاي هنرستاني و دبيرستاني (دوره اول) هستم. اونم به بچه هاي عادي! اگه ميخوايد يه كمم درباره شخصيتم بدونين، همين بس كه ميتونم با هر جور آدم كنار بيام، جوري كه از با من بودن معذب نباشه. تا دلتون بخواد شوخم. واسه همه شما آرزوی موفقیت می کنم. gmail: b.nasiri71@gmail.com skype: behnamnasiri.1371
این نوشته در آموزش, اطلاع رسانی, دانلود, صوتی, گفت و گو, مسائل مربوط به نابینایان عزیز, نرم افزار, نرم افزارهای نابینایان ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

136 دیدگاه دربارهٔ «پارس آوای ۳ بخریم یا نخریم؟ تحلیل، بررسی، آموزش نصب و راه اندازی، نقد و … همه چیز درباره پارس آوای ۳٫ حتما بخوانید»

 1. علی محمد می‌گوید:

  با سلام

  ممنونم که به فکر ما هستید و با استفاده از تجربیات خودتون از هدر رفتن پول بچه ها جلوگیری میکنید.

  یه سؤال این که آیا پارس آوای ۲ روی ویندوز ۱۰ کار میکنه یا خیر

 2. سلام. بابا هرکی بخره پولش حروم شده. عشق است ایسپیک و ماهور

 3. eسعید پناهی می‌گوید:

  سلام.
  سعی کردم تو نوشتن این پست به بهنام کمک کنم.
  دمش گرم که حوصله بخرج داد و اینارو نوشت.
  خب چیز جالبی که الان بهش دست پیدا کردم اینه که متاسفانه اینا از دیکشنری پیشفرظ پارس آوای ۲ استفاده کردن.
  یعنی دقیقا هر چیزی که پارس آوای ۲ بصورت پیشفرظ غلط میخوند رو پارس آوای ۳ هم غلط میخونه.
  حالا جالبه که این همه تقییرات از نظر خودشون دادن, اما دایره ی لغتشو اصلا دست هم نزدن.
  حالا جالب اینجاست که این پارس آوای ۳ اصلا دمو نداره خخخخ.
  خب بگذریم.
  اگر شد میام تو کامنتهای بعدی کلماتی که اشتباح میخونه رو مینویسم تا ببینین چه کلمات صاده ای رو هم غلط میخونه.
  ی نکته هم بگم ای کاش اگر حال نوشتن یوزر دیکشنری رو نداشتن دیکشنری آقای پناهی رو بهش اد میکردن.
  همون دیکشنری که بیش از ۲۲۰۰۰ کلمه بهش اد شده بود.
  به هر حال خیلیا تو خرید ماهور ضرر کردن.
  منم شاید جزو اولیها بودم که از پارس آوای ۳ ضرر کردم.
  من از پول توجیبیم زدم از پول شارژ گوشیم و اینترنتم زدم و اینو گرفتم.
  اگر میگفتم ماهی ۲۰۰ تومن هم درامد داشتم, اینقدر از این سی تومن نمیسوختم.
  فعلا : بای.
  راستی بای رو هم اشتباح میخونه خخخ.
  خوش باشید و در خوشی زندگی کنین.

 4. ممل آمریکایی می‌گوید:

  سلام داش بهنام
  حاجی بابت زحمتی که واسه آموزش و تهیه این پست داشتی ممنون حاجی
  گفتنی ها رو گفتی داداش ما هم یه چند تا اشکال دیدیم ,,, اگه خدا قبول کنه بگیم
  ۱ :: اولی که راجب برنامه اسکایپ هست همونجور که شما گفتی و بیان کردی چت هایی که ما کپی بزنیم چه از خودمون باشه چه از دیگران در هر صورت متن چت رو برای ما نمیخونه ولی برای ملت نشون داده میشه : و همینطور برای ملت هم همین هست یعنی اگر کسی چت دیگه رو کپی بزنه و بما یا در گروه ها ارسال کنه در هر صورت چتی که کپی باشه رو نمیخونه ,, برای حل کردن موقت این مشکل اگه متن مهم هست باید روی متن کپی زده و در فایل تکست مثل notepat ببریم پیست کنیم و پایین که بیایم یه علامتی رو میخونه که اسمش
  <<<
  هستش همون علامت کوچیکتر از هست که این باید شوت بشه یعنی دلیت بشه و در بعد متن رو میشه خوندش . البته این مشکل باید از ریشه حل بشه به دست خود انجمن موج نور و مشکل رو از ریش و ریشه سنگ رو زدم به شیشه حل بشه
  لازم به ذکر هست که با تنظیم کردن تیک زدن خواندن هیچ علامتی در تنظیمات پارس آوا :مشکل درست نشده
  ۲ :: دومین چیز هنگ کردن بیش از حد برنامه پارس آوا سه :: مثلا بعضی کلمات که تو پست قید شد و به عنوان مثال شما میخواید صفحه کیبورد رو بهتر بشناسید و با اون در notepat کار کنید زمانی که میخواید با علامت ها همون شیفت و حروف هست کار کنید و صفحه رو بهتره بشناسید یهو مثل مغز بعضی ها هنگ میکنه رد میده و جاز ریست میشه دوباره بالا میاره یعنی دوباره بالا میاد :
  و بعد از نصب و اکتیو کردن برنامه تا یکی دو روز اول هر بار که جاز باز و بسته میشه ارور جاز رو میده که به شرکت جاز گزارش داده بشه یا خیر میاد
  ۳ : سومین نکته که جالب هست که برای خودم اتفاق افتاده : داخل درایو e پارس آوا دو بهمراه دیکشنری دو رو داشتم بعد برای ادیت و ویرایش کلمات در پارس آوا سه چندین کلمه رو تصحیح کردم و برای حذف و نصب دوباره پارس آوا همون فایل یوزر دیکشنری رو در درایو d کپی زدم که بعد از ریست دیگه تنظیمات رو اعمال نکنم که برای کپی پیست وقتی به مشکل خوردم یوزر دیکشنری که در درایو e بود برای پارس آوا اون هم تبدیل به یوزر پارس آوا سه شده بود یعنی کل هارد رو شناسایی میکنه دوستان اگه میخوان به این مشکل بر نخورن یا داخل حافظه خارجی مثل رم یا فلش نگه داری کنن یا آپلود کنن که فایل سالم یوزر پارس آوا دو رو داشته باشن
  ۴ برای دوباره فعال سازی برنامه که مشکل برخورده بودم با شرکت تماس گرفتم و اون ها با استرس زیاد صحبت می کردن که وقت ندارن و سرشون شلوغ بود و انگار دنبال سنگ پا میگشتن که من کد رو وارد میکردم و ریجستری رو هم میزدم ولی پیغام اینکه به سیستم من کد ارسال شده ولی اکتیو نمیشد : که خلاصه خود منشی هم با شنیدن پیغام متعجب شد گفتن که یک ساعت دیگه تماس میگیرن که تا دو ساعت صبر کردم و وقتی زنگ زدم نشناختن منو . در صورتی که من خیلی معروف هستم جدا از این قضیه : خلاصه خودم با کمی کوشش فهمیدم که یه گزینه هست به اسم رسیو لایسنس که بعد از ریجستری باید اون گزینه زده بشه و اکتیو بشه ولی روی صحبتم این هست وقتی محصولی از شرکتی بیرون داده میشه دقیقا مثل اینکه دوستان یه پست بدن بیرون باید منتظر بازخورد ملت رو داشته باشن نه اینکه بگن سرمون شلوغ هست تازه باید این اوایل چندین نفر جوابگو باشن : حتی من با کسی که خلاصه قرار بود راهنمایی کنه و بقولی کار ای بود وقتی تمام اشکالات رو گفتم : منتظر بودم که انتقاد پذیر باشن ولی گفتن اینا رو توی یه چت برای من بنویسید : حالا این قضیه افت شدید دیکشنری رو نمیدونم روی چه حساب و مبنایی بزاریم که با عقل جور در بیاد خودشون منتظر بودن که بگن آپدیت قراره بیرون
  بدیم ما
  ۵ : و در آخر من هیچ صفحه خوانی رو به پارس آوا ترجیح نمیدم با اینکه این نسخه کمی شرش بیشتر خیرش از بود ولی باز ما رفیق نیمه راه نیستیم : الان میگن رفیق دزد هست یا شریک غافله
  اگر نکته نظری بود باز در ادامه خدمت خواهم رسید
  دوستان ته سالنی پارس آوا دو رو هم عشقه
  یا حق

 5. عسکری می‌گوید:

  سلام بر بهنام, سعید و ممل عزیز! خیلی ممنون که معایب این برنامه رو مطرح کردید. امیدوارم مسئولین خانه نور هم به این پست سری بزنند تا با خوندن این پست, به فکر برطرف کردن مشکلات این صفحه خوان بیفتند. ضمنا یه سؤال دارم. شنیدم نسخه جدید پارس آوا با NVDA سازگارتر شده و با نسخه های ۶۴ بیتی هم کار میکنه. آیا حقیقت داره یا نه؟ امتحان کنید و خبرشو بدید.

 6. مهدی عزیززاده می‌گوید:

  سلام بهنام عزیزم دست مریزاد مرسی از این پست پر و پیمونی که دادی.
  هم از تو و هم از سایر بچهها تشکر میکنم.
  البته من الآنها از وقتی که بروز رسانی پکجاز اومده تا الآن دارم ازش استفاده میکنم و کاملاً راضیم.
  البته وقتی پیش‌فروش پارسآوا۳ آغاز شد احمد خیلی اصرار داشت بخریم. خب طبیعی هم بود چرا که نسخه ۲ نسبت به نسخه ۱ که کیفیت مطلوبی نداشت ۳۶۰درجه تغییر داشت. لذا کاربری مثل احمد انتظار تغییرات مثبت‌تری در نسخه ۳ داشت.فلذا من بهش گفتم عجله نکن صبر کن دوستان بخرن تا نظراتشون رو جویا بشیم.
  جالب بود که همین چند ساعت پیش هم که با یکی از دوستان که خریده بود تلفنی صحبت داشتم او هم از پارسآوا۳ ایراداتی رو مطرح میکرد, من چون خودم ندیده بودم بهش گفتم خب شاید چون دیشب خریدی و تا الآن زیاد باهاش کار نکردی برا قضاوت خیلی زوده.
  تا اینکه پست جالب تو رو دیدم.
  ضمن تشکر مجدد از تو و سایر بچهها از صاحب‌نظران و خصوصاً کارشناسان خانه نور تقاضا دارم که به این پست با دید مغرضانه خدای نکرده نگاه نکنند چرا که قطعاً بهنام عزیز و سایر بچهها از انتشار این پست چنین نیتی نداشته و ندارند. بلکه هدف اینه که محصول بهتر و با کیفیتتری بدست کاربران برسه. چرا که پارسآوا۲ خیلی مطلوبتر از ۱ بوده و قاعدتاً کاربر انتظار تغییراتی خیلی خیلی مثبتتر و بهتر در پارسآوا۳ رو داره.
  البته من یه ایرادی رو که در پارسآوای۲ دیده بودم اینجا مینویسم دوستان تست کنند ببینند آیا در پارسآوا۳ برطرف شده یا نه؟
  ببینید در برخی موارد پارسآوا وقتی انگار با
  چند حرف خاص یا در مواجه با چند کاراکتر خاصی هنگ میکرد.
  مثلاً مینوشتم در کشور عشق مقتدا خامنه ایست اما وقتی میرسید به مقتدا هنگ میکرد بررسی کردم فکر کنم انگار با چینش حروف ق و ت مشکل داره.
  حالا این یه مثال بود قطعاً با مثالهایی از این دست خیلی مواجه شدم فعلاً این تو ذهنم بوده.
  موفق باشی بهنام جان.
  به امید پیشرفت این نرمافزار.

 7. Steve Mcqueen می‌گوید:

  س
  این چرا لهجه اصفهونی داره؟
  😀 😀 😀 😀

 8. سلام بهنام جان.
  میگم واقعا ماشالاه.
  ببین چقدر پستت با ارزشه که تا الآن ۷ نفر پسندیدند و هشتمین نفر هم خودمم.
  واقعا دستت درد نکنه بابت زحمتی که کشیدی. خسته نباشی داداش.
  اما من از اولش هم قصد خریدش رو نداشتم.
  چون اولا که از وقتی که با صفحه خوان ایسپیک آشنا شدم، همه ی صفحه خوانها رو هم امتحان کردم، اما هیچ کدومشون، حد اقل روی سیستم من، به راحتی و سبکی و واظحی ایسپیک کار نکردند. یعنی واقعا با ایسپیک راحتم. چون هم سرعتش خوبه، هم هنگ نمیکنه و کلا خیلی کلمات رو هم درست میخونه؛ که جا داره مجددا، همینجا از سازندگان پروژه ی ایسپیک فارسی، تشکر کنم.
  بعدش هم اینکه من یادمه پارسآوای دو و حتی ماهور رو بهزیستی بهمون داد؛ یعنی دیگه هیچ هزینه ای براشون پرداخت نکردیم. به همین خاطر، ترجیح دادم فعلا صبر کنم.
  اما با همه ی این شرایط، من به خاطر شنیدن صدای تو، الآن دارم دانلودش میکنم و میرم که گوش بدم.
  فقط صداهای دارا و شادی هم تغییر کرده؟ یا مثل قبل هست؟
  بازم مرسی داداش. کارت عااااااااالی بود.

 9. رضا نظری می‌گوید:

  درود
  خب مرسی از انتشار بهنام جان
  همانطور که با مسئول این شرکت صحبت کردیم ، امیدواریم ایمیلی که میزنیم کارساز باشه.
  دقیقا با این ایرادات موافقم و حق ماست که ۳۰ هزار تومن پرداخت کردیم و این مشکلات حل بشه

 10. میلاد نصرتی می‌گوید:

  سلام بهنام جون ممنون بابت زحمات و اطلاع‌رسانی اما نظر من.
  واااااااااهاهاهااهایییی این سیناش شبیه این گوینده های راز بقا میحرفه خاله مینا هم که انگار با ملت دعوا داره اما من تصمیم گرفتم نخرانم

 11. icecream می‌گوید:

  سلام. تورو خدا نخرید بذارید مشکلاتشو برطرف کنن بعدش بخرید. از بهنام جانم تشکر میکنم بابت این پست

 12. جواد حسینی می‌گوید:

  درود
  ممنونم از همه تون. پست خوبیه. به نظرم می رسه همون چیزی که ازش می ترسیدم به سرمون اومد. یعنی نرم افزارهایی که نسخه ی جدیدشون بدتر از نسخه ی قبلی هست! من هنوز پارس آوا ۳ را نخریده ام یعنی به سایت رفتم و خریدم ولی پول را گرفت و نرم افزار را به من نداد. وقتی هم به خانه نور تماس گرفتم گفتند علت را بررسی می کنیم و اطلاع می دهیم ولی دیگه خبری ندادند. این رفتار صحیح نیست. حالا چند ایراد رو ندیده میگم:
  ۱- ایراد اول این که به جای دیباگ کردن و رفع ایرادهای نسخه ی پیشین سعی کرده اند یه جور نرم افزار جدید بسازند و در واقع نسخه ی قبل را خراب کرده اند. مثل این می مونه که شما یه خونه داشته باشید که پنجره اش شکسته. به جای این که پنجره را تعمیر کنید، دیوار رو خراب کنید که از نو بسازید ولی دیگه نتونید مثل اولش درست کنید. در مورد نرم افزارها باید تکامل تدریجی اتفاق بیفته، نه تحول ناگهانی!
  مثلاً پارس آوای ۲ بایست به تدریج آپدیت و دیباگ می شد تا به پارس آوای ۳ تبدیل بشه، نه این که پروژه را از شرکت هوش مصنوعی رایورز بگیرند و به یک شرکت دیگه بدهند تا کلاً خرابش کنه و به نام نسخه جدید تحویل بده.

  ۲- نرم افزاری که قرار هست به هزاران نفر سرویس بدهد باید لااقل توسط دهها نفر تست شده باشه. این نرم افزار به نظر شما توسط چه کسی تست شده؟ اگر قرار بود تست بشه بایست توسط مدیران سایت های اصلی نابینایان تست می شد چون این افراد، بیشترین ارتباط را در حوزه ی نرم افزار و رایانه با بچه های نابینا دارند و مراجع اصلی اطلاع رسانی و نظرخواهی از سایرین هستند. البته منظورم این نیست که از نظر دانش کامپیوتری از بقیه قوی ترند. افرادی مثل مجتبی خادمی، سعید پناهی، امیر رمضانی، بهزاد هندآبادی، محمود هژبری، امیر علیزاده، بهرام گرامیفر و سیروس شکاری مرتب به بچه ها آموزش و نرم افزار می دهند و با اونها در ارتباط هستند. این تماس برای اونها هزینه ای نداشت. منظورم مدیران سایت هایی هست که در صفحه اول راوی، هر روز تازه ترین پست های اون سایت ها ظاهر میشه. اگه اسم بعضی سایت ها یا اشخاص رو از قلم انداخته ام عذر می خوام. یک نفر از این افراد رو نام ببرند که از او نظرخواهی شده یا نسخه ی نرم افزار را نشانش داده باشند. نمی دونم تست کنندگان چه کسانی بوده اند ولی از بازخوردهای دوستان می فهمم که آشنایی با نیاز نابینایان نداشته اند.
  در پایان،
  لازم می دانم از خانه نور به خاطر تلاشی که برای تولید پارس آوای ۳ کرده تشکر کنم. قطعاً قصد خدمتی بزرگ به این قشر را داشته اند. پارس آوای ۳ نیاز ضروری قشر نابینا هست. به نظر من پارس آوای ۲ بهترین فارسی ساز جاز بود و حالا اگه با ویندوزهای جدید سازگار بشه کمک مهمی هست ولی کسی که می خواهد کاری برای دیگران انجام بده، باید درست انجام بده. امیدوارم پارس آوای ۳ به سرنوشت پارس آوای ۲ دچار نشه یعنی سال ها بدون آپدیت و دیباگ باقی نمونه. باید ایرادهای مهم رو به سرعت و ایرادهای جزئی رو در بلندمدت برطرف کنند تا یک نرم افزار قابل قبول و چابک به دست بیاد. حق طبیعی نابینایان هست که انتظار داشته باشند تمام امکاناتی که در نسخه ۲ وجود داشت در نسخه ۳ هم وجود داشته باشه. اصلاً صحیح نیست که به ازای اضافه کردن امکانات جدید، بعضی قابلیت های پیشین رو حذف کنیم یا برای بالا بردن کیفیت بعضی قسمت های نرم افزار، کیفیت سایر قسمت ها رو پایین بیاریم. این طور نمیشه که فرضاً صد میلیون تومان به یک شرکت بدهند تا نرم افزار رو تحویل بده و بعد هم با او خداحافظی کنند. در واقع برنامه نویسان، نباید شغل خود را نوشتن یا ساخت برنامه های کامپیوتری بدانند بلکه شغل آنها پرورش برنامه های کامپیوتری هست. به همین دلیل در انگلیسی می گویند Program Development و نمی گویند Program Writing یا Program Production.

  • بهنام نصیری می‌گوید:

   جواد جان هر چی رو ما نگفتیم تو گفتی.
   دمت گرم
   البته یه چیزی بگم؟
   جواد تقصیر تستر ها نیست.
   ببین! یکی از تستر ها، دکتر راشاده. ایشونم مطمئنم که اگر اشکالاتی بوده گوشزد کرده و یا نرم افزار، در زمان تحویل به ایشان، این اشکالات رو نداشته.
   به هر حال، ما همه میدونیم که اینا به حرف تسترهاشون گوش نمیدن.

 13. ممل آمریکایی می‌گوید:

  درود
  مشکلی دیگه ای که در حین کار متوجه شدم اینکه برای فرمت و تنظیمات مودم به آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ وقتی که رفتم و وارد صفحه اصلی شدم متاسفانه باز جاز هنگ کرد و من فکر میکردم سیستم هنگ کرده و بعد از ده ثانیه بالا اومد و بعد از چندین مرتبه امتحان کردم متوجه شدم که یه جمله ای هست که پارس آوا سه هنگ میکنه با رسیدن به اون جمله و من با الکونس به تنظیمات ادامه دادم : حالا مسیولین خودشون رسیدگی کنن که چه جمله و کلماتی باعث هنگیمیشه و این یه مشکل هست واسه نابینا که فکر کنه آیا سیستمش هنگ کرده یا سایت مورد داشته یا باز پارس آوا هنگ کرده
  ۲ دومین چیز هم بعد از رفع اشکالات اگه بشه کاری کرد که توی صفحات مسجر مثل تلگرام مناسب سازی بشه خیلی عالی میشه : مثلا در چت های تلگرام افراد بینا کلمه و حالا استیکر نمیشه گفت چون جاز میخونه joy هست این واژه اول خط ها میاد و شده تا بیست سی بار هم تکرار شده و در ادامه متن رو پارس آوا درست بخونه ولی اگه جوری دیکشنری هم اضافه بشه که مثلا هر چند تا از این کلمه بود تبدیل به یه کلمه joy کنن و در ادامه متن رو بخونه عالی میشه : چون باید صبر کنیم تا این نوشته joy تموم بشه و متن خونده بشه : این کار شدنی هست اگه مسیولین خانه نور رسیدگی کنن ممنون میشیم
  ۳ در اخر در کامنت بالا بجای واژه خانه نور : کلمه موج نور گذاشته شده زحمت ادیت رو بکشید ممنون ::: مغز ما هم مثل پارس آوا سه هنگ کرد یه لحظه
  دوستان ته سالنی پارس آوا سه رو هم عشقه
  یا حق

 14. زهرا آيت می‌گوید:

  با سلام و تشکر از پستتون.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین مشکلاتی که فرمودین فقط با جاز پیش میاد یا با nvda هم اینطوریه؟
  چون اگه با هر دو صفحه خوان اینطوری باشه متوجه میشیم اشکالاتی در پارسآوای جدید پیش اومده اما اگه فقط در جاز باشه، این یعنی مشکل از پارسآوا نیست و مشکلات از سازگاری پارسآوا با جازه فقط!
  خب تبدیل متونش به .MP3 و خوندن متون عربی رو هم امتحان کنین ببینین چطوری شده.
  من در تماسی که باهاشون داشتم گفتن چند هزار کلمه به ورژن جدید اضافه شده.
  مثلا خودم ازشون خواستم کلمه استجابت رو برام بنویسن ببینم درست میخونه یا نه!
  این کلمه در پارسآوای دو اَسَتَجابَت خونده میشد و الآن خدا رو شُکر درست شده بود!
  مشکلاتی که با اعرابها خصوصا ساکن داشت برطرف شده یعنی؟
  و خصوصا برعکس خوندن کلمات و جملاتی که با متون عربی دارای تشدید همراه باشن که من آموزش خودم رو هم در این سایت گذاشتم برای حل این مشکل!
  پارسآوای دو از چند نفر پرسیدم میگن با ویندوزهای ۶۴ بیتی هم کار میکنه منتها فقط با nvda نه جاز!
  یعنی تو ویندوز ده ۶۴ بیتی هم با nvda مثل windows xp و windows seven راحت کار میکنه آیا؟
  البته گفته بودن پارسآوای ۴ رو هم قراره بسازن و میخواستن بودجه تولید ورژن چهار تأمین بشه که قیمت ورژن سه این شده!
  با بهزیستی هم تماسهایی داشتن که موافقت نکردن برنامه رو مثل برنامه های شرکت پکتوس خریداری کنن که کاملا رایگان بشه
  اینم نکاتی بود که من در تماسهایی که باهاشون داشتم ازشون پرسیده بودم.

  • عسکری می‌گوید:

   ای ول خوشم اومد. نکته ریزی رو گفتید خانم آیت. دوستان عزیز! روی NVDA هم امتحان کنید. اگه چنین مشکلی در NVDA هم بود, اون وقت بگید برنامه مشکل داره. ولی اگه در NVDA چنین مشکلاتی رو نداشت, معلوم میشه مشکل اصلی از جازه. بررسی کنید و خبرشو بدید. ضمنا بهنام جان, درسته که من بعضی وقتا خیلی تند مینویسم, ولی قصد توهین نداشتم. فقط ازتون خواهش کردم که نذارید کامنت اضافی منتشر بشه. میدونم عمدی در کار نبوده. فقط خواستم اطلاع بدم. همین و بس. بازم اگه تند نوشتم عذر میخوام. امیدوارم از دستم ناراحت نباشی.

  • بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام. خانم آیت. تمام مشکلاتش با NVDA هم هست.
   تازه تو NVDA بدتره. یعنی سرعت پارسآوا اصلا تو NVDA بالا نمیره.

 15. زهرا آيت می‌گوید:

  با سلام مجدد.
  این واقعا صدای پارسآوا بود!
  من علاقه زیادی به صدای مینا داشتم اما این فایلو گوش دادم اصلا به نظرم یه مینای دیگه شده بود!
  این چه صدای عجیبی بود یعنی مثلا واقعا طبیعی شده بود؟
  اصلا فکر نمیکردم صدای مورد علاقم وقتی طبیعی بشه اینقدر بی کیفیت میشه!
  واقعا تشکر میکنم که این دمو رو گذاشتین و همچنین فایل راهنمای متنی رو که دانلود کردم.
  تبدیل متنش به فایل صوتی هم مثل یک نرم افزاری بود که برای پارسآوای دو بود و فقط تغییرات کمی کرده به نظرم.
  جالبه فایلای ورد رو هم پشتیبانی نمیکنه.
  تازه کلی از امکاناتی که مورد نظرم بود و خوشحال بودم بهش اضافه شده در تنظیمات تخصصیه و افراد غیر متخصص مثل من نمیتونن راحت ازش استفاده کنن!
  بازم تشکر میکنم از پستتون و یک عالمه لایک داره واقعا!

 16. Ali.gentleman می‌گوید:

  درود سپاس بخاطر این پست عالی ‏

 17. سارا می‌گوید:

  سلام تجربه من در دو روز کار با پارس آوای ۳ علاوه بر مواردی که دوستان گفتن این بود که با ویندوز ۱۰ ۶۴بیت خیلی خوب عمل کرد و اصلا هنگ نداشتم اصلا نداشتم هااا، البته سایر ایرادات بود، اما با ویندوز ۷ ۳۲بیت تا دل تون بخواد هنگ دارم. مورد دیگه اینکه دقت کنید وقتی با سینا کار می کنید دیگه حروف کوچک و بزرگ رو به طور مشخص نمی خونه و هرچی هم با تنظیماتش سر و کله زدم درست نشد از خودشونم که راهنمایی خواستم حل نشد مشکلم. همین الان هم متوجه شدم وقتی می خوام متن دیدگاهم رو کلمه به کلمه بخونم با مکس رو به رو می شم. البته خمک کمی هست ولی هست.

 18. شیواسارا می‌گوید:

  مزیت خیلی خوبش فقط نصب بر روی ویندوز های ۶۴ بیت هست به نظرم اشتباه شون این بود که نرم افزار رو به یه شرکت دیگه دادن تا بنویسه، ضمن اینکه به نظرم دادن نسخه جدید بعد از ۶سال با این همه مشکل فاجعه هست. راستی رو ویندوز ۷ ۳۲ بیت که نصب کردم مینا اضافه نشد و فقط سینا زیاد شد.

 19. میلاد نصرتی می‌گوید:

  در رابطه با اینکه جاز خرابه و و و باید خدمت محمد و خانوم آیت عرض کنم که چرا باید نرم افزاری مثل جاز باید با پارساوا مشکل داشته باشه. بهار بگم چرا باید طوری برنامه نویسی بشه که جاز باهاش مشکل داشته باشه. به نظر من مشکلات این نسخه قابل توضیح نیست

 20. ممل آمریکایی می‌گوید:

  درودی دوباره : راجب مشکلی که دوستان گفتند سوییچ شدن بین n v d a با پارس آوا کند هست و بیشتر از پنجاه تا نمیشه افزایش داد .. عارضم که با یه برنامه به اسم dual_voice-این قابلیت هست که سرعتش مثل سرعت جاز با پارس آوا بشه و نکته دوم اینکه اولی مشکل چپل چلاق خوندن موتون رو به خوبی درست شده و نکته دیگه خواندن موتون عربی هم به خوبی درست شده . حالت عربی هم وقتی غیر فعال میشه باز موتون عربی رو قشنگ میخونه
  یا حق

 21. امیر رضا رمضانی می‌گوید:

  سلام
  خب, هم پست و هم دیدگاهاشو خوندم
  میخواستم با بهنام و بقیه یه بچه ها همراه بشم و بخرم ولی شد و رفتم مسافرت و نشد
  اما یه سری چیزایی رو میگم که همیشه تو انتشاره یه برنامه یا حتی سیستم عامل صدق میکنه
  اول: بالا رفتنه ورژن به هیچ عنوان دلیله به فیکس شدنه باگ نمیشه
  نمونه: جازه ۱۶ رو با جازه ۱۵ مقایسه کنید مخصوصا اینکه وارده سیستمایه ۶۴ بیتی میشه
  هالا اینکه ۳۰ هزار تومن برا یه نسخه یه تک کاربره و این همه مشکل نوبره
  حد اقل اون پشتیبانی رو که میبینم پی میبرم که چی کار کردن
  عینه این میمونه که یه آشپز یه غذا درست کرده باشه و بهش بگی چرا غذات شوره, بگه نمیدونم
  خب تکلیفه اون ۳۰ هزار تومن چی میخواد بشه معلوم نیست
  اگه به این باشه که برنامه یه x از ورژنه ۱ میشه ۱٫۱ و هیچ تغییری روش نمیدیم, و تبدیل به یه نرم افزاره دیگه میشه که باید به عرضتون بگم یعنی این همه کرک هر روز درست میشه!, اونام برنامه هایه جدیدن؟
  خب کدی که رو سیستم اجرا میشه که همونه فقد دوتا مقداره string یا تخصصی تو زبونه c بگیم یه اشاره کر به کاراکتر عوض شده!
  و اینکه وقتی یه کد دسته یه برنامه نویسه دیگه میفته ممکنه از بیخ به هم بریزه, چون ممکنه اون برنامه نویس با سبکه کد نویسیه برنامه نویسه دیگه آشنایی نداشته باشه
  فایلم گوش دادم, یه کم که نه, یه کمی بیشتر از یه کم غلط میخوند پارسآوا, که امیدوارم تو آپدیتایه بعدی درست بشه, که بازم امیدوارم که آپدیته بعدی یه نرم افزاره جدید نباشه
  با اجازه

 22. رضا نظری می‌گوید:

  درود دوستان
  یه ایراد رو با یه هم فکری برطرف کردیم . اما ب این معنا نیست که این شرکت برطرفش نکنه و خودمون توی هر بار نصب این کار رو بکنیم
  ی ایراد این بود که توی پیام هایی که از اسکایپ کپی میکردیم بز ی آیدی ب ی آیدی دیگه ، اون پیام دیگه با پارساوا قابل خوندن نبود . یک علامت قبل اون پیام نوشته میشد و اجازه نمیداد که پیام خونده بشه و اون علامت ، علامت کوچکتر از بود که ۳ بار پشت سر هم نوشته میشد . ب خط بعد توجه کنید و حرف ب حرف بخونید
  <<<
  من اومدم این رو توی دیکشنری جاز وارد کردم تا بجای این علامت جاز بگه says . اینطوری شد که حل شد .
  حالا چرا توی خود دیکشنری پارساوا این کارو نکردم ؟ چون که اون فقط حروف رو قبول میکنه .
  اگر میخواید تا قبل از این که آپدیت بیاد این رو درست کنین ، اون خط رو کپی کنید و ببرید توی دیکشنری جاز و اون رو وارد کنید . حل خواهد شد

 23. فاروق خسروی می‌گوید:

  عرض سلام ادب و احترام به پیشگاه همه عزیزان و بزرگواران
  و همچنین همه شما زحمت کشان سایت پر محتوای شب روشن
  منم پارسآوا گرفتم اما کاش نمیگرفتم
  در ضمن ضمن تمامی معایبی که همه شما فرمودین برای من کلیدهای میانبری هم که تعریف شده برای خواندن تاریخ شمسی یا آهنگین و معمولی کردن صدا هم کار نمیکنند
  راستی جواب سؤالهای خودمان را چه کسی باید بدهد و از کجا باید پیدایشان کنیم

  ********
  پاسخ مدیر ویرایش پستها: جناب خسروی. کامنتتان ویرایش شد. لطفا هنگام نقد کسی را متهم نکنیم. فقط ایرادات را بگوییم. مطمئنا این شرکت هم قصد و نیتش خیر است.

  • ممل آمریکایی می‌گوید:

   راجب مشکل اینکه تاریخ و موارد دیگه که هاتکی هستن و اعلام نمیکنه که باید عرض کنم خدمتت فاروغ جان باید این گزینه Voice Manager دیده بشه در سیستم تری که همون اینسرت با اف یازده هست … برای این کار از قسمت آلف پروگرام وارد Voice Manager بشید و یکبار تنظیمات یه قسمت مینا رو انجام بدین بعد دوباره روی فعال شدن صدای خودکار به صورت خودکار اینتر کنید و درست میشود .. اگر باز به مشکل خوردین دوباره باید این مسیر رو بیاید .. لازم به ذکره که توی ویندوز ده هم این مشکل هست .. باز اگه مشکلی بود در اسکایپ در خدمتم حاجی ..

  • بهنام نصیری می‌گوید:

   جناب خسروی سلام.
   شما میتوانید با شماره ۰۲۱ ۸۸۸۶۰۰۰۱ تماس بگیرید و مشکلاتتان را مطرح کنید.

 24. شفیعی می‌گوید:

  سلام
  اول از آقای نصیری و بقیه دوستان که زحمت کشیدن و میکشن تا ایرادات و محاسن رو یک به یک بررسی کنن و در اختیار بقیه قرار بدن تشکر میکنم.
  بعد هم یه گلایه بکنم از دوستانی که راه به راه مینویسن فلان نرم افزار اینجور بود فلان یکی اونجور هست!
  دوستان کاش یاد بگیریم که هرچیزی رو جای خودش بیاریم اینجا صرفا میخوایم راجع به پارساوای سه خصوصا و به طور عام راجع به خود پارساوا بدونیم و حرف بزنیم.
  از همه اینا گذشته: من یکی فکر میکردم با جایگاهی که پارساوای دو برای خودش درست کرده بود نسخه بعدیش چقدر پیشرفته تر بشه که حیف نشده! اما دوستان ازتون خواهش میکنم همه چی رو قاطی نکنین اینجا معایب و محاسن و نوع نصب و بقیه کارایی که به این امر مرتبط هست مورد بررسی قرار میگیره بذارین کامنتها روند درستی داشته باشن و مای خواننده بدونیم چی میخونیم اینقدر خارج از موضوع حرف نزنین مثل این که کلاه سرمون رفت، باهامون اینجور کردن اونجور نکردن!
  نکته ی دیگه که کاش یکی دیکشنری آقای پناهی رو به خانه نوریها میداد که همونو جایگزین میکردن باور کنین اون خیلی خیلی کاملتر از دیکشنری خودش هست!
  فایل آخری رو هم دانلود کردم گوش دادم واقعا جای تاسف داره که این همه اشتباه میخونه با دیکشنری آقای پناهی این مشکلات یا نیست یا حد اقل هست.
  ببخشید که کامنتم طولانی بود و خالی از محاسن و معایبی که همه دارن مینویسن!
  ایشالا با پیگیریهای دوستان توی آپدیتهای بعدی این مشکلات برطرف بشن و ما هم نسخه سالمشو بخریم استفاده کنیم.
  سربلند باشید.

  • بهنام نصیری می‌گوید:

   سلام خانم شفیعی.
   ضمن پسندیدن کامنتتون، بنده الان از دوستان اجازه میگیرم و کامنتهای بیربط یا خارج از موضوع و یا کامنتهایی که پیشنهاد سنجاق کردن یا چیز دیگه ای داده شده حذف میکنم تا واقعا پست، یه پست علمی بشه.
   ضمن اینکه همینطور که دیدید، بنده ایراداتی رو که دوستان تو کامنتها مینویسند رو به طور خلاصه در پست آوردم. تا ایمیل کردن راحتتر بشه.
   ممنون از انتقاد بجای شما.

 25. سلام.
  آقا در فایل مقایسه، اگه کلمه ی گوش کن رو سرِ هم نمینوشتید درست میخوند ایسپیک.
  این نکته ای بود که به نظرم رسید.

 26. رضا نظری می‌گوید:

  درود
  مشکل بعدی که بعضی از دوستان دورادور بهش اشاره کردن این بود که موقعی که سیستم بالا میاد و داریم از سیستم استفاده میکنیم ، بخوایم تاریخ شمسی و یا تغییر تنظیمات دیگه پارساوا که با کنترل و f12 یا f11 و غیره انجام میشه، کار نمیکنه
  برای درست شدن این مشکل حتما باید یک بار voice manager رو یک بار باز کنیم و ببندیم تا این کلید ها کار کنن .
  دوستان لطفا تست کنن ببینن برای اونها هم همینطوره یا خیر

 27. بهنام نصیری می‌گوید:

  سلام.
  ۱٫ دیدگاههای که به دانستن معایب و محاسن کمک نمیکرد و تنها تشکر بود، نه برای بی احترامی، بلکه تنها جهت پربارتر شدن پست حذف شد.
  ۲٫ دیدگاههایی که دوستان کمی عصبی بودند و در آن ممکن بود به خانه نور، کمی تندی کرده باشند، با کمال احترام و همدردی با دوستان، برای دست یافتن به نقد منصفانه حذف یا ویرایش شد. ما اصلا قصد نادیده گرفتن و یا کم ارزش نشان دادن دیدگاههای شما را نداریم. اما بگذارید در برخورد با دیدگاههای این پست، کمی متفاوت تر عمل کنیم.
  ۳٫ دیدگاههایی که ما به شما پاسخ داده بودیم و از حضورتان تشکر کرده بودیم، برخلاف میلمان و به درخواست برخی از بازدید کنندگان و برای پربارتر شدن پست، حذف شد.
  وگرنه ما باید از کاربری که برای ما ارزش قائل شده و در بحث شرکت میکند تشکر کنیم. اما باز هم میگوییم. ما را ببخشید و بزرگی کنید و از حذف کامنتهایتان دلگیر نشوید. بگذاریم این پست مسیر سالمی را طی کند.

 28. زهرا آيت می‌گوید:

  با سلام.
  انتقاد من رو هم به لیست اضافه کنین که درباره کیفیت صداش نوشتم که اصلا رضایتبخش و طبیعی نبود و اصلا حس نکردم اون صدای مینای مورد علاقه منه.
  یعنی آهنگین شدن صداش کیفیتش رو به شدت پایین اورده و در فایل دمویی که گذاشتین نه صدای مینا و نه سینا وقتی آهنگین بود اصلا برام قابل قبول نبود!
  همون صدای رباتی مینا واقعا عالی بود!

 29. سلااام سلاام و دروود بر آقا بهنام خان نصیری واقعاً که ممنونم از بابت این پست و این نکات و این فایلای صوتی که این جا قرار دادید تا دوستان با دید بازتر و با جرفنگری عمیقتر این نرم افزار را بخرند و استفاده کنند راستش منم قرار بود این نرم افزار رو بخرم ولی فعلاً با دیدن این پست کمی منصرف شده و فعلاً دست نگه داشتهم تا ببینم که شرکت این مشکلات را برطرف میکند یا نه ای کاش قبل از این حداقل چند مدت دیگر صبر میکردند و با اهل فن و خبره مثل آقای استاد امید هاشمی یا دست اندرکاران موج نور اصفهان جناب آقای مهندس رضایی بزرگوار و یا دیگر دوستان خبره مشورت و رایزنی میکردند و بعد از مرتفع شدن نواقص و موارد مشکل دار آن را روانه بازار خرید میکردند تا این همه مشکلات نداشت چون که خداییش با خوندن این پست فهمیدم که نواقصش بیشتر از فایده هایش است یک درخواست دارم اگر میشود با مدیران و دوستانمان در دیگر سایتها هم رایزنی کنید تا این را هم در دیگر سایتهای نابینایی مشاهده گردد شاید بعضی دوستان فقط از گوش کن دیدن کنند و به شب روشن نیایند یا بعضی دیگر از دوستان از فلان سایت دیدن کرده و به این جا نیایند حالا من از طریق ایمیل با آقای چشمه مدیر روابط عمومی سایت گوش کن مکاتبه می کنم و به ایشان خواهم گفت که چنین پستی این جا منتشر شده تا ایشان در گوش کن هم قرار دهند اصلاً یک کار دیگر بخش معایب و مزاایی این پست رو که به صورت متنی هستش رو برای ایشان با ذکر منبع و نام شما برای ایشان ایمیل کرده تا دوستان گوش کنی هم مطلع شوند بازم ممنونم از بابت انتشار این پست در اینجا در پناه حق بدرود و خدا نگه دار

 30. محمود هژبری می‌گوید:

  با سلام. به نظر من که هیچ چیز ESpeak نمیشه و پارسآوا در مقابل ESpeak خیلی خیلی افتضاحه. باز هم ممنون که بچه ها رو مطلع میکنید.

 31. شفیعی می‌گوید:

  سلام
  یه سؤال: شاید هم سؤالم تکراری باشه ببخشید اگر توضیح دادین و دوباره میپرسم!
  آیا علایم نگارشی یا همون punctuation mark رو توی این نسخه از پارساوا میتونیم دقیق متوجه بشیم؟ مثلا آیا علامت سؤالها و علامت تعجب که روی جملات بیاد نحوه خواندن جملات تغییر میکنه یا همچنان نسبت به این علایم بی تفاوت و رباتیک عمل میکنه؟
  باز هم از پست مفیدتون تشکر میکنم.

 32. سلام! فایل دمو رو گوش دادم! من پارسآوای ۲ رو دارم. تو صدای آهنگین صدای مینا و سینا خیلی زشت میشه. چرا که صدای این دو tTS‏ ‏ به خودی خود رباتیک هست! بهتر بود به فکر صدایی طبیعی بر پایه صدای انسان میبودند

 33. مهدی عزیززاده می‌گوید:

  سلام بهنام جان.
  یه سؤال: اصلاً وقتی کسی میگه من میخوام این آپارتمان رو پیش‌فروش کنم. خب این یعنی چی؟
  یعنی من در حال ساخت این پروژه آپارتمانی هستم لذا چون پول واسه ساخت کم اوردم طبقاتش رو پیش‌فروش میکنم تا با پولی که مشتریها بابت واحدهاشون بهم میدن کار ساخت آپارتمان رو به اتمام برسونم و سر موعد مقرر واحدها‌شون رو بهشون تحویل بدم. درسته؟
  خب این آقایون گفتند پیش‌فروش پارسآوا نگفتند فروش پارسآوا.
  خب قاعدتاً این یعنی برنامه ایراداتی داره لذا با پولهایی که از کاربرا میگیرند ایراداتش رو برطرف میکنند.
  این هست معنی پیش‌فروش. حالا چرا یهو بعد از فر‌آیند خرید درجا به کاربر تحویل دادند الله اعلم.
  تازه دیروز من که با یکی از اعضای هیئت مدیره خانه نور صحبت داشتم او هم با تحویل آنی پارسآوا۳ مخالف بود اما میگفت چه کنم که مسؤول اینگونه امور نیستم.
  بنظرم اگرم بعدها ایرادات برنامه رو در اثر همین اطلاع‌رسانی ها برطرف کنند همین که زودتر از موعد مقرر برنامه ی اصلاح نشده رو به خریداران تحویل دادن یه نوع بی‌اعتمادی رو در میان خیل بچهها ایجاد کردن که برطرف کردن خیلی مشکل هست.
  چرا که بچههای ما همینطوری هم قربانی خیلی از سهل‌انگاری‌های دیگر شرکتها هستند و علیرغم در مضیقه بودن و با هزارتا بدبختی پول محصول مورد نظر رو دادن محصولی بعضاً بی‌کیفیت یا ناکارآمد دریافت میکنند.
  بهرحال امیدوارم پرونده پارسآوای۳ هم به خوبی و خوشی بسته بشه و لااقل بچههایی که این برنامه رو خریدند برنامه ای قابل قبولی دریافت کنند و شرکتم متعهد این قضیه بشه.
  اما کلاً بنظر من برنامه ای موفقتر هستش که توسط بچهها یا صاحب‌نظران در روند تولید تست بشه. نمیخوام مقایسه کنم همانطوری که بهنام عزیزم هم گفته بود اما یکی از محاسنی که باعث موفقیت پکتوس بوده این بوده که هر بروز‌رسانی که تولید میشه توسط بچهها تست و باز‌خوردها دریافت میشه.
  لااقل اگه در مورد پارسآوا هم اینگونه عمل میشد یعنی اشخاصی صاحب‌نظر چون محمدرضا راشاد عزیزم یا مجتبی خادمی یا دیگر اساتید تست میشد ما شاهد چنین اتفاقاتی نمیبودیم.
  موفق باشید.

 34. mohsen naderloo می‌گوید:

  درود بر دوستان گرامی.
  بابا این دیگه محشره.
  وقتی داره یه متنی رو میخونه بین کلمات صداهای اضافی از خودش در میاره.
  تو اسکایپ که همش هنگ میکنه و جونش از دماغش بیرون میاد.
  من روی ویندوز ۱۰ و جاز ۱۷ نصبش کردم وقتی میخوام حالتهای مختلف رو با کلیدهای f9 f10 و f11 تغییر بدم چیزی نمیگه.
  البته بعضی وقتها هم میگه بگیر نگیر داره.
  کنترل f12 هم تاریخ رو اعلام نمیکنه اینم بگیر نگیر داره.
  صدای مینا و سینا رو از voice manager کم و زیاد میکنم اما تغییری نمیکنه و هر طور خودش صلاح میدونه برخورد میکنه.
  محاوره ای خوندنش دیگه محشره بذارید حرفی راجع بهش نزنم.
  پارس آوای دو در برابر این خدای صفحه خان هاست.
  امیدوارم در قالب یک آپدیت حلشون کنن وگرنه مدیون این همه آدم هستن.
  ما که پارس آوای دو رو هم خریده بودیم اینم خریدیم
  این چرا به حرف ب میگه وِ
  قرار بوده بهتر بشه دیگه نیست؟! پس چرا بدتر شده.
  اشکالات دیگرش هم بماند بعضی ها رو دوستان گفتن. نوشتن بعضی دیگه هم از حوصله ی من خارجه.
  *********
  پاسخی از مدیر ویرایش پستها: دوستان خواهش میکنم اینقدر تند نرید.
  جناب ندرلو قسمتهایی از کامنتتون ویرایش شد.
  خواهش میکنم آرامتر نقد کنید.
  با اینجور نقد کردن بهانه دست میدیم ه جای یگیری، به ما اعتراض بشه.
  خواهش میکنم دوستان.

 35. حمیدرضا می‌گوید:

  سلام ای کااش این نظرات ارزشمند بدونه هیچ تعصب تو هر سایت یاگروه ایمیلی که مربوط به نابینایان منتشر بشه این جا مشارکت همه لازمه اگه واقعا نتیچه ی درست و حسابی میخوایم برای تشکر از زحمات دوستان هم ذکر منبع تنها کاری که میشه کرد

 36. مهدی 65 می‌گوید:

  ما با یه مشکلی برخورد کردیم میخواستم بدونم آیا کسی هم با این مشکل برخورد کرده و چی کار کرده من سه شنبه شب نرم افزار پارس آوا سه رو خریدم اما بعد از واریز پول سایت به من پیام داد که خطا در عملیات اما جالب اینجا بود که پول از حساب من کسر شده اما محصولی به من داده نشد حالا من باید چی کا کنم

 37. مهدی 65 می‌گوید:

  جالبه بعد از ده دقیقه که نظر قبلی رو گذاشتم از طرف خانه نور با بنده تماس گرفته شد و ضمن عذرخواهی لینک دانلود نرم افزار و شماره سریال رو به ایمیل من فرستادند این قشنگ بود من یه آدمی هستم تا یه چیزی رو خودم امتحان نکنم نمیتونم آروم بشینم یه حسن جالب پیدا کردم و اون هم حجم بسیار پایین نرم افزار بود اگه میشه این رو به محاسن نرم افزار استفاده کنید بریم نصبش کنیم و بعد میام باقی معایب و محاسن رو میگم

 38. rezakhatibi می‌گوید:

  با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید بزرگ وار
  ممنون که به اطلاع دوستان پارس آوا ۳ رساندید
  دوستان مشکل جدیدی که در پارس آوایه سه دیده شده اینه که
  کلمه های که علامت سوال یا علامت ویرگول دارن یا کلماتی که آخرش ه دو چشم گذاشته میشن را برای من بعد میخونه آیا برای دوستان دیگر هم همین طور هست یا خیر ممنون به امید هر چه بهتر شدن پارس آوا ولی از لحاز هنگ بگم که بر روی سیستم من چه x86 و چه x64 هنگ نداشت بازم ممنون از اطلاع رسانی دوستان

 39. عطا می‌گوید:

  سلام به بهنام و باقی دوستانی که زحمت این نوشته رو کشیدند جا داره من کمال تشکر داشته باشم که اطلاع رسونیتون به موقع بود
  مرسی

 40. ممل آمریکایی می‌گوید:

  درود .. اول یک خوبی دیگه از این نسخه این هست که متن های کج کوله رو درست میخونه و توی این چند روزه یه نکته هم ندیدم خدا رو شکر ..
  بعد تعداد هنگی در اسکایپ چون با علایم سر و کار داره بسیار بسیار زیاد شده جوری که هر ده دقیقه یبار جاز خودش باز و بسته میشه و واقعا طاقت فرسا هست که ایراد این کار فقط روی علایم هست ..
  امید که مسیولین خانه نور هر چه زودتر این مشکلات رو هم حل کنن و طی یکی دو هفته آپدیت جدید رو بدن تا بیش از این با خودمون درگیر نشیم
  راستی که راجب آدرسی که گفتم برای تنظیم مودم دوستان رفتن و به مشکل نخوردن اینهکه مدل مودم بنده I p linc هست که به مشکل خوردم و مودم های t p linc چنین مشکلی رو ندارن
  یا حق

 41. icecream می‌گوید:

  سلام نمیشه یوزر دیکشنری ایسپیک رو که دوستان خودمون زیاد روش کار کردن رو به یوزر دیکشنری پارسآوا اضافه کرد تا مثل ایسپیک بیشترشون رو درست بخونه؟

 42. محمدرضا راشاد می‌گوید:

  سلام. من یکی از همون تسترهایی هستم که به نظر یکی از دوستان اطلاعی راجع به خواسته‌های نابیناها ندارم و البته تعاملی هم باهاشون ندارم!
  یکی از دوستان دیگه هم اشاره کرده بودن که ای کاش آقای هاشمی هم این نرم‌افزار رو تست میکردند. عرض کنم که من، ایشون و چندی دیگر از دوستان در زمان‌های متفاوت این نرم‌افزار را تست کردیم؛ البته فکر میکنم هر‌کدوممون فقط یک بار تونستیم که پارس‌آوای ۳ رو در خانه‌ی نور تست کنیم.
  این چیزی رو که الآن مینویسم، اول خطاب به خودم، دوم خطاب به خودم، سوم و چهارم و دهم و هزارم و … خطاب به خودم و بعد خطاب به شما دوستان عزیزم عرض میکنم. اِی کاش و صد اِی کاش یاد بگیریم نادانسته قضاوت نکنیم.
  دوستانی که من و امثال منو متهم میکنند به این‌که این چه تستی بود که انجام دادینو …؛ باید عرض کنم که اگه نرم‌افزارو بهمون میدادند و میگفتند ببرید روی کامپیوتر منزل یا محل کارتون نصب کنید و با فراغ بال در محیط‌های مختلف آزمایشش کنید و اشکالاتشو دربیارید و به ما اطلاع بدید، اون موقع حق با دوستان بود که: محمدرضا راشاد، تو که این اشکالات رو دیدی، چرا به خانه‌ی نور اطلاع ندادی….
  ولی همون‌طور که اشاره کردم پارس‌آوای ۳ روی دوتا سیستم در خانه‌ی نور نصب شده بود که ما اونجا میرفتیم و تست میکردیم و نتایجو روی همون سیستم‌ها یادداشت میکردیم تا در اختیار تیم پارس‌آوا قرار بگیره.
  من خودم یک روز چهار‌شنبه که از قبل به محل کارم اطلاع داده بودم و مرخصی ساعتی گرفته بودم، تونستم یک ساعت و نیم با پارس‌آوای ۳ کار کنم. حالا منصفانه بفرمایید: توی این یک ساعت و نیم چطور میتونستم به این همه اِشکال پی ببرم؟ البته باید بگم واقعا نرم‌افزاری که من دیدم خیلی بهتر از این بود؛ و باز هم البته مشکلاتی رو که در همون وقت محدود دیدم بهشون گفتم و یادداشت کردم.
  من فکر میکنم دوستانمون توی خانه‌ی نور کمی عجله کردند. چون همون‌طور که میدونیم قرار بود اول نرم‌افزار پیش‌فروش بشه و بعد از یکی دو هفته در اختیار کاربرانش قرار بگیره.
  باز هم امیدوارم مسؤولین خانه‌ی نور -با حسن نیتی که ازشون سراغ دارم- با سعه‌ی صدر مطالب این پست رو بخونن و مشکلات پارس‌آوای ۳ رو بزودی حل کنند. در انتها از بهنام گرامی، سعید عزیز و دیگر دوستانی که در این پست مشارکت داشتند تشکر میکنم که راهی رو ایجاد کردند که کاربران پارس‌آوای ۳ به راحتی و با رعایت ادب و متانت، مشکلاتشونو مطرح کنند تا به گوش خانه‌ی ایرانیان بصیر برسه.
  پوزش منو بابت دیدگاه طولانیم بپذیرید. دادار دادگستر نگهبانتان.

  • سعید پناهی می‌گوید:

   درود بر دکتر راشاد عزیز.
   آقای راشاد قطعا بچه ها قصدشون این نبوده که بگن تو کار شما تسترها اشکالی هست.
   اما با اون بخش عدم اطلاع موافقم.
   و همچنین از سر تقسیرات خانه ی نور هم نمیشه گذشت چرا که واقعا با این که تسترها این مشکلات رو گفتن, ولی بازم گوش نکردن و قصدشون سودجویی بوده نه کیفیت کار.
   البته این زاهر قضیه هستش و ممکنه بازم من بدون قضاوت حرف زده باشم.
   همچنین من در کامنتی فکر کنم اشاره کردم که تسترها فقط تستر هستن و متاسفانه کاری بجز تست کردن نمیتونن انجام بدن.
   پس اگر بخواهیم به حق بگیم, این دوستان نمیتونستن جلو فروش یا دیر فروختن رو بگیرند.
   اما چیزی که من خیلی ازش ناراهتم اینه که نابیناها خیلی شتاب زده عمل کردن و ی شب همه فکر کردن پارس آوای ۳ چی هست و رفتن خریدن.
   که یکیشونم خودم بودم.
   که الان خودمو لعنت میکنم, چرا که اگر ۲ ساعت, فقط ۲ ساعت دیر اقدام به خرید کرده بودم الان برای ۳ کاربرش مجبور به ۹۰ هزارتومن ضرر نبودیم.
   ای کاش ۱ یا ۲ کاربره میگرفتیم.
   ای کاش.
   من که با خودم تصمیم گرفتم بعد از این هیچ نرم افزاری رو چه نابینایی, چه بینایی رو بدون تست نخرم.
   امیدوارم دوستان همنوع هم تجربه بشه و جوگیر نشن به سوی این جور طبلیغات, من جمله خودم.

 43. سعید پناهی می‌گوید:

  سلام.
  گرچه میدونم این خانه ی نور هیچ کاری قرار نیست انجام بده! چرا که اگر میتونست, میرفت برنامه ای که عیبهاش از محاسنش بیشتررن رو جلو فروششو میگرفت, یا نمیفروخت.
  حالا ولش.
  عیب ۲۹ که امروز متوجه شدم, من کلا باحاش حال نکردم و از کامپیوتر remove کردم این پارس آوا جون ۳ رو.
  چیزی که جالبه بعد از گفتن پیغام:
  To complete the uninstallation of ParsAva3, your computer must be restarted. Would you like to restart now?
  بعد از زدن yes و ریستارت شدن, بازم پوشه ی parsava 3 در فلدر Program Files میمونه که باید خودتون دستی برین و دلیتش کنین.
  خخخ. این یکی خیلی باحال بود.

  • عسکری می‌گوید:

   سلام. در باره قضیه uninstall کردن باید بگم, تنها این برنامه نیست که بعد از حذف و restart, پوشه اون در program file میمونه. آخه با uninstall کردن از program and features که برنامه کامل پاک نمیشه. باید از رجیستری هم پاکش کنی. پس؛ این نمیتونه ایراد مهمی در پارس آوا باشه. آیا حرف منو قبول داری یا نه؟

  • ممل آمریکایی می‌گوید:

   سعید اطلاعاتت رو کامل کنقبل از گفتن مطلبت داداش . اول اینکه اکثر برنامه ها بعد از حذف از Programs and Features دوباره توی درایو سی باقی میمونن بعدش هم پارس آوای دو هم اگه کار کرده باشی همین بود توی درایو سی باقی میموند . بنظرم زیاد اهل اسپیک و n v d a باشی و زیاد با پارس کار نکرده باشی .. بعدش داداش این ها ایراد نیست که بخواد روشون شماره گذاری یا نامگذاری بشه . مشکل زمانی هست که با بود یا نبودش نشه کار کرد یا با اشکال کار کرد الان این باشه یا نباشه برنامه قشنگ کار خودش رو میکنه .. اشکالاتی که نزاره برنامه کار کنه یا با اشکال کار کنه اون ها باید مطرح بشن

 44. امین می‌گوید:

  بهنام عزیز گفتی که از خریدن پارس آوا پشیمانی خوب می توانی آن را به خانه نور پس بدهی آیا نمی شود

 45. امین می‌گوید:

  برخی از دوستان، از مکثهای بین کلمات در eloquence گلایه کرده اند. اما دوستان عزیز، این کار درستی است چرا که وقتی کاربر به متنی، گوش می دهد به صورت طبیعی در جای علائم مکث می کند و این برای فهم بهتر متون بسیار مفید است اما بهرحال اگر شما این مکثها را نمی پسندید به درایوی که پارس آوا را روی آن نصب کرده اید رفته در program files(x86) پوشه پارس آوا۳ را باز کنید و سپس به Data رفته و برای صدای مینا Voice1 ,و برای سینا Default را باز کنید سپس فایل Global را کپی کرده و در جای دیگری آن را paste کنید و پس از باز کردن آن با notepad با چند گزینه روبرو می شوید گزینه اول این است break1_interword=100 عدد ۱۰۰ مربوط به فاصله کلمات و دو گزینه بعدی مربوط به فاصله بین کلمات داخل هر جمله و بعدی فاصله در پایان جملات است اگر این اعداد را کم کنید مکثها هم کم می شود این مکثها به فهم بهتر مفهوم کمک میکند و بودن آن بهتر است بهرحال پس از اعمال تغییرات مورد نظرتان آن را save کرده و سپس کپی و دوباره در جای قبلیش paste کنید. سپس جاز را یک بار خاموش و روشن کنید البته اگر notepad مانع نشود می توانید این تغییرات را در همان جای اصلی خودش اعمال کنید.

 46. مهدی 65 می‌گوید:

  در یک روزی که با این پارس آوا کار کردم مشکل اصلیشو در دیکشنری و اشتباه خواندن بیشتر لغات میدونم و اینکه حرکات کلمات رو انگار در دیکشنری عمدا یا سهوا اشتباه وارد کردند یعنی اونجایی که باید به جای حرکت فتحه از حرف a استفاده کنند از حرف u استفاده کردند
  مثلا در کلمه گفتم به جای اینکه بعد از حرف g از o استفاده شود از حرف a استفاده شده در افعال که خیلی وضع خراب است اکثر افعال رو اشتباه میخونه و اینکه افعال سوم شخص جمع رو اکثرا اشتباه میخونه یعنی اینکه در این افعال قبل از حرف آخر یک حرف a اضافه گذاشته شده مثل خوردند یا نمی دانند و از این قبیل
  امیدوارم منظورم رو فهمیده باشید و این مشکل رو چه جوری میخواد خانه نور حل کنه برای من جای سوال است

 47. مهدی 65 می‌گوید:

  البته در این یک روزی که با این نرم افزار کار کردم که به صورت پیوسته هم بود با هنگی مواجه نشدم البته من اصلا از اسکایپ استفاده نمیکنم منظورم در محیط خود ویندوز و اینترنت است و در این یک روز هم حدود ۲۸۰ لغت رو تصحیح کردم و به دیکشنری اضافه کردم در کل مشکل اصلی این نسخه از پارس آوا دیکشنری فاجعه آمیزش است
  اون فایلی هم که دوست ما گذاشته برای مقایسه پارس آوا و espeak من گوش کردم این espeak هم یک سری از لغات رو اشتباه میخونه و به دلیل صدای رباتیکش یک سری از لغات هم باید خیلی دقت کنی که متوجه بشی چی میگه کلا مشکل از پیچیدگی زبان شیرین فارسی است واقعا زبان پیچیده ای است

 48. اکبر غفارزاده می‌گوید:

  ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزی شب روشنی
  به خصوص آقای نسیری عزیز که این پست را گذاشتند و بسیار جالب بود
  اگر اجازه بدهید من هم نظرم را بگویم البته من کم سوادم و به هیچ وجه به پای دوستان با تجربه نمیرسم
  بدبختانه من هم این نرم افزار را خریدم اونم دو کاربره
  به نظر من خانه نور در فروش این نرم افزار هم اصلا خوب عمل نکرده است حد اقل ماهور این مزیت را دارد که فقط یک بار هزینه میپردازیم
  ولی اینها چه طور آیا منی که پارس آوای دو را خریداری کرده ام باید بابت نرم افزار جدید پول بپردازم کجای دنیا اینگونه عمل میشود
  مثلا وقتی اینترنت دانلود منیجر را میخریم خیلی راحت میشه آپدیتش کرد و هزینه ای هم در بر ندارد
  اینها میتوانستند به افرادی که پارس آوای دو را خریده بودند اعلام کنند که با برگرداندن قفل نرم افزار تخفیف بگیرند
  نکته دوم اینکه یکی از چیزهایی که باعث میشود نرم افزارهای ما خوب از ظآب در نیایند نبود نسخه بیتای این نرم افزارها میباشند
  مگه نرم افزاری مثل جاز نسخه بیتا یا آزمایشی نداره مگه فایرفاکس نسخه آزمایشی نداره پس چه دلیلی داره ما نتوانیم این کار را انجام دهیم
  چه اشکالی داشت یک دموی ۲۰ دقیقه ای وجود داشت تا همه استفاده میکردند بعد ایرادات را به تیم پارسآوا میگفتند تا در صدد برطرف کردن آنها بر آیند
  اینها عادت کردند که نرم افزار سرسری بیرون بدهند
  ببخشید زیاد صحبت شد

 49. مهدی 65 می‌گوید:

  عزیزان سوالی برای من پیش آمده آیا کسی جوابش رو میدونه در قسمت دیکشنری مثلا من میخوام نحوه خوندن فعلی رو اصلاح کنم مثلا گفتن آیا راهی وجود نداره که با یک بار اصلاح کردن اول شخص فعل مثلا گفتم باقی اشکال فعل مثل گفتی یا گفتند یا گفتید به صورت خودکار وارد دیکشنری بشه یا اینکه باید دستی یکی یکی وارد کرد
  یا در مورد کلامات دیگر مثلا این پارس آوا ارور رو اشتباه میخونه من اومدم اصلاحش کردم ولی بعد متوجه شدم ارورها رو اشتباه میخونه یعنی راهی وجود نداره که مثلا با اصلاح کلمه ارور کلمه ارورها هم به صورت خودکار اصلاح بشه و وارد دیکشنری بشه

 50. ممل آمریکایی می‌گوید:

  دوستان راجب هنگی بیش از حد در گروه های اسکایپ خط رو خط شده بود یعنی چون یکی از دوستان دکمه فاصله اون خراب شده بود و ایشون بجای فاصله از کلید های کنترل شیفت و دو استفاده میکرد که همون نیم فاصله هست یکی در میون چتای ایشون رو هنگ میکرد که ینم بنده تازه متوجه شدم و خواستم بگم که در چت قبلی گفته بودم هر ده دقیقه هنگی و لنگی داره سو تفاوت شده بود .. بعد راجب دیکشنری هم که دوستمون جناب امین خان گفتند باید عرض شود که خیر در برنامه گفته شده که این قابلیت هست ولی متاسفانه امکان پذیر نیست .
  یا حق

 51. رضا نظری می‌گوید:

  دوستان ادعا کرده بودن که متن هایی که TTS های دیگه برعکس میخونه، پارساوا سه درست میخونه. حالا نظرتون رو به خوندن یک متن جلب میکنم.
  ﺍﺯ ﺑﭽﮕﯽ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺧﻮﺏ ﺑﻬﻢ ﯾﺎﺩﺍﻭﺭﯼ ﺷﺪﻩ ﮐﻪ ﻣﻦ
  ﯾﮏ ﺯﻧﻢ

  ﻭﻗﺘﯽ ﭼﻬﺎﺭ ﺳﺎﻟﻢ ﺑﻮﺩ ﻭﻫﯽ ﻧﻖ ﻣﯿﺰﺩﻡ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺑﺎﺑﺎﯾﯽ
  ﺑﺮﻡ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﺑﺎﺑﺎ ﺩﺳﺘﯽ ﺭﻭ ﺳﺮﻡ ﮐﺸﯿﺪ ﻭ ﮔﻔﺖ ﻋﺰﯾﺰﻡ
  ﺩﺧﺘﺮﻡ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﻧﯽ ﺑﺎ ﻣﻦ ﺑﯿﺎﯼ
  ﮔﻔﺘﻢ ﭼﺮﺍ ﺑﺎﺑﺎﯾﯽ؟
  ﮔﻔﺖ ﺍﺧﻪ ﺷﻤﺎ ﯾﻪ ﺧﺎﻧﻤﯽ ﯾﻪ ﺯﻧﯽ…

  ﻭﻗﺘﯽ ﺭﻭﺯ ﺍﻭﻝ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺍﻣﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﺪﻡ ﺑﺮﻡ ﻣﺪﺭﺳﻪ
  ﻣﺎﻣﺎﻧﯽ ﯾﻪ ﻣﻘﻨﻌﻪ ﺍﻭﺭﺩ ﮐﻪ ﺳﺮﻡ ﮐﻨﻢ
  ﮔﻔﺘﻢ ﻧﻤﯽﺧﻮﺍﻡ
  ﮔﻔﺖ ﻋﺰﯾﺰﻡ ﺩﺧﺘﺮﻡ ﺷﻤﺎ ﺧﺎﻧﻤﯽ ﯾﻪ ﺯﻧﯽ ﺑﺎﯾﺪﺳﺮﺕ ﮐﻨﯽ…

  ﻭﻗﺘﯽ ۹ ﺳﺎﻟﻢ ﺷﺪ ﺑﺎ ﻣﺎﻣﺎﻧﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺑﺎﺭ ﺭﻓﺘﻢﻣﺴﺠﺪ، ﺩﯾﺪﻡ ﻭﺳﻂ ﻣﺴﺠﺪ ﭘﺮﺩﻩ ﺩﺍﺭﻩ ﻭ ﺍﻗﺎﻫﺎ ﺍﻭﻥ ﻃﺮﻑ ﭘﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻣﻦ ﭘﺮﺩﻩ رو ﺯﺩﻡ ﮐﻨﺎﺭ ﺭﻓﺘﻢ ﮐﻨﺎﺭ ﺩﺍﺩﺍﺷﯽ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻡ ﻭﺍﺳﻪ ﻧﻤﺎﺯ ﺟﻤﺎﻋﺖ
  ﯾﻬﻮ ﯾﻪ ﭘﯿﺮﺯﻥ ﻣﻬﺮﺑﻮﻥ ﺻﺪﺍﻡ ﮐﺮﺩ ﮔﻔﺖ ﺩﺧﺘﺮﻡ ﺷﻤﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﯾﻨﺠﺎ
  ﺑﺎﯾﺴﺘﯽ ﻭﺍﺳﻪ ﻧﻤﺎﺯ
  ﮔﻔﺘﻢ ﭼﺮﺍ؟
  ﮔﻔﺖ ﺍﺧﻪ ﺍﻗﺎ ﻫﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺟﻠﻮ ﺑﺎﺷﻦ، ﺷﻤﺎ ﺧﺎﻧﻤﯽ ﯾﻪ ﺯﻧﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺑﺎﯾﺴﺘﯽ….

  ﺑﺰﺭﮒ ﺷﺪﻡ ﺑﺰﺭﮒ ﻭ ﺑﺰﺭﮒ ﺗﺮ
  ﻭﻗﺘﯽ ﺭﻓﺘﻢ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺭﻭﺯ ﺍﻭﻝ ﺭﺩﯾﻒ ﺟﻠﻮ ﻧﺸﺴﺘﻢ
  ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺍﻭﻣﺪ ﺭﻭ ﺑﻪ ﻣﻦ ﮐﺮﺩ ﮔﻔﺖ ﺧﺎﻧﻢ ﻣﯿﺸﻪ ﺑﺮﯾﻦ ﺭﺩﯾﻒ ﻋﻘﺐ؟
  ﮔﻔﺘﻢ ﭼﺮﺍ ﺍﺳﺘﺎﺩ؟
  ﮔﻔﺖ ﺧﺎﻧﻮﻣﺎ ﻋﻘﺐ ﺑﺸﯿﻨﻦ ﺍﻗﺎﯾﻮﻥ ﺟﻠﻮ ﮔﻔﺘﻢ ﭼﺮﺍ ﺍﺳﺘﺎﺩ!
  ﮔﻔﺖ ﭼﻮﻥ ﺷﻤﺎ ﺧﺎﻧﻤﯽ ﯾﻪ ﺯﻧﯽ

  ﻭﻗﺘﯽ ﺑﺎ ﯾﻪ ﭘﺴﺮ ﺍﺷﻨﺎ ﺷﺪﻡ ﺑﻪ ﺩﻭﺳﺘﻢ ﮔﻔﺘﻢ ﻣﯽﺧﻮﺍﻡ ﺑﺮﻡ ﺑﻬﺶ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺩﻭﺳﺘﯽ ﺑﺪﻡ
  ﮔﻔﺖ ﻧﻪ ﻧﺮﻭ
  ﮔﻔﺘﻢ ﭼﺮﺍ
  ﮔﻔﺖ ﺧﺎﻧﻮﻡ ﺑﺎﺵ
  ﮔﻔﺘﻢ ﯾﻌﻨﯽ ﭼﯽ
  ﮔﻔﺖ ﺗﻮ ﯾﻪ ﺯﻧﯽ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﻭ ﺑﮑﻨﯽ

  ﻭﻗﺘﯽ ﺑﺎ ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮ ﺭﻓﺘﻢ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﯾﻪ ﺧﺎﻧﻤﯽ ﺍﻭﻣﺪ
  ﺟﻠﻮ، ﯾﻪ ﺧﻮﺍﻫﺮ ﺑﺴﯿﺠﯽ ﮔﻔﺖ ﺧﺎﻧﻮﻣﻢ ﮔﻔﺘﻢ ﺟﺎﻧﻢ
  ﮔﻔﺖ ﺷﺎﻟﺘﻮ ﺑﮑﺶ ﺟﻠﻮ ﺗﺮ ﭼﺮﺍ ﺭﮊﺕ ﺍﯾﻦ ﺭﻧﮕﯽ! ﭼﺮﺍﺍﺳﺘﯿﻦ ﻣﺎﻧﺘﻮﺕ ﮐﻮﺗﺎﻩ! ﭼﺮﺍ ﻻﮎ ﺯﺩﯼ؟
  ﺍﺟﺎﺯﻩ ﻧﺪﺍﺩ ﺟﻮﺍﺑﯽ ﺑﺪﻡ ﮔﻔﺖ ﺩﯾﮕﻪ ﺍﯾﻨﺠﻮﺭﯼ ﻧﯿﺎ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﻭﺭﻓﺖ

  ﻧﮕﺎﻩ ﮐﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﺩﻭﺳﺘﻢ ﺍﺳﺘﯿﻨﺶ ﺧﯿﻠﯽ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﺑﻮﺩ
  ﻣﺪﻝ ﻣﻮﻫﺎﺵ، ﮔﺮﺩﻥ ﺑﻨﺪﺵ،
  ﺯﯾﺮ ﻟﺐ ﺯﻣﺰﻣﻪ ﮐﺮﺩﻡ ﻣﻦ
  ﯾﻪ ﺯﻧﻢ…

  ﺣﺎﻻ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺍﯾﻦ ﻟﺤﻈﻪ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻡ ﺍﺯ ﺗﻤﻮﻡ ﺍﻭﻥ ﺍﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺩﻭﺳﺘﻢ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﯾﺎ ﻧﺪﺍﺷﺘﻦ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﯾﻦﮐﻪ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﻧﺪﺍﺩﻥ ﻣﻦ ﯾﻪ ﻟﺤﻈﻪ ﺗﻮ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﻡ ﯾﺎﺩﻡ
  ﺑﺮﻩ ﮐﻪ ﯾﻪ ﺯﻧﻢ ﺗﺸﮑﺮ ﮐﻨﻢ…

  ﺍﻣﺎ ﺍﻣﺎ ﺍﻣﺎ

  ﺑﺎﺑﺎﯾﯽ ﺍﻭﻥ ﺭﻭﺯ ﯾﺎﺩته ﻭﻗﺘﯽ ﺣﻮﺍﺳﺖ ﭘﺮﺕ ﺑﻮﺩ ﭘﺸﺖ ﺻﻨﺪﻟﯽ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﻗﺎﯾﻢ ﺷﺪﻡ ﻭ ﺑﺎ ﻫﺎﺕ ﺍﻭﻣﺪﻡ؟!
  ﻣﺎﻣﺎﻧﯽ ﺍﻭﻥ ﺭﻭﺯ ﻭﻗﺘﯽ ﺭﺳﯿﺪﻡ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻣﻘﻨﻌﻪ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﺮﻡ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻢ ﻭﻣﻌﻠﻢ ﻣﻬﺮﺑﻮﻧﻤﻮﻥ ﻫﻢ ﻧﺘﻮﻧﺴﺖ ﺑﺎﺯ
  ﺳﺮﻡ ﮐﻨﻪ!
  ﺍﻭﻥ ﺧﺎﻧﻮﻡ ﻣﻬﺮﺑﻮﻥ ﺗﻮ ﻣﺴﺠﺪ ﮐﺎﺵ ﺑﺪﻭﻧﻪ ﮐﻪ ﺑﻌﺪ
  ﺍﺯ ﺍﻭﻥ ﺭﻭﺯ ﻣﻦ ﺩﯾﮕﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﻗﺖ ﻣﺴﺠﺪ ﻧﺮﻓﺘﻢ!
  ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺍﺯ ﺍﻭﻥ ﺭﻭﺯ ﻣﺎ ﺗﻨﻬﺎ ﮐﻼﺳﯽ ﺑﻮﺩﯾﻢ ﺗﻮ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ
  ﮐﻪ ﺩﺧﺘﺮ ﻫﺎ ﺟﻠﻮ ﻣﯽ ﻧﺸﺴﺘﻦ ﻭ ﭘﺴﺮﺍ ﻋﻘﺐ!
  ﻣﻦ ﺑﺎ ﻻﺧﺮﻩ ﺑﻪ ﺍﻭﻥ ﭘﺴﺮ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﺩﺍﺩﻡ!
  ﻭ ﻫﻨﻮﺯ ﻫﻢ
  ﻭﻗﺘﯽ ﺍﺯ ﺧﻮﻧﻪ ﻣﯿﺮﻡ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﻫﺮ ﭼﯽ ﮐﻪ ﺩﻭﺳﺖ
  ﺩﺍﺭﻡ ﻣﯽ ﭘﻮﺷﻢ…

  ﺣﺎﻻ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻡ ﻓﺮﯾﺎﺩ ﺑﺰﻧﻢ ﮐﻪ ﻣﻦ ﯾﻪ ﺯﻧﻢ ﻭ ﺍﻓﺘﺨﺎﺭ
  ﻣﯽ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﯾﻪ ﺯﻧــــــــــــــــــــﻢ….

  .
  دیگه نمیدونم چی بگم. متاسفم برای خودم که شارژ یک ماهه اینترنتم رو حروم کردم
  حلال نمیکنم کسی یا کسانی رو که بخوان اینطوری دورم بزنن.
  امیدوارم آپدیتش که میاد حل بشه. وگرنه ، مطمئن باشید این پولها خوردن نداره. یه جا قی میکنن

 52. سعید درفشیان می‌گوید:

  درود
  من چون ماهور ندارم نمیدونم الان وضعیت اون در چه حالیه و آپدیتهاش باعث چه اتفاقاتی شد؟
  ولی یادمه که اونم اولین نسخهش دچار مسائل زیادی بود!
  میدونید بچه ها؟ همیشه ما پیاده بودیم و حضرات تولید کننده سواره!
  اون موقع تسترها میومدن تو سرمون میزدن که شما نمیدونید برنامه نویسی چیه و قسم و آیه یاد میکردن که اصرار بچه ها باعث انتشار برنامه شد.
  وگرنه خودمون میدونستیم هزار تا مشکل داره و به شرکت هم میگفتیم منتشر نکن تا مشکلاتش حل بشه خخخخ!
  ولی همون دوستان عزیز خودشون وقتی میخواستن برنامه رو قبل از فروش معرفی کنن فقط محاسن بی شمارش رو میگفتن!
  به نظر من که بازم بازی همون بازیه!
  سؤال اینجاست که به چه جرأتی برنامه مشکلدار رو میفروشن و بعد که دیگه دست ما به جایی بند نبود، قانون حمایت از مصرف کننده هم یا نبود یا رنگ و بویی نداشت و ضربه رو خورده بودیم، تازه باید بریم التماس کنیم که حالا آپدیتش رو بدید؟
  اونا هم اگه دلشون خواست آپدیت میدن اگرم نخواستن نمیدن هیچی هم توش نیست!
  در مورد بحث تست برنامه فعلا ترجیح میدم چیزی نگم.
  ولی آیا غیر از اینه که دستمون تو دست هم نیست و این طور مواقع هم فقط حرف میزنیم و حرف میزنیم؟
  غیر از اینه که حتی به عنوان یه مشت موش آزمایشگاهی هم برای تولید کننده ها ارزش نداریم؟
  فکر میکنید اگه حرف از حروم حلال بزنید کسی ککش هم میگزه؟
  ما از این به بعد دیگه به شمردن ایرادات احتیاج نداریم بچه ها!
  احتیاج به هم فکری و هم سخنی داریم و احتیاج داریم از نظر حقوقی و با هزار تا دلیل و مدرکی که تو دستمون هست اعتراضمون رو رسما اول به خود خانه نور و اگر هم گوششون بدهکار نبود به مراجع قانونی ببریم!
  حتی به نظر من در این مورد بهزیستی هم به عنوان متولی امور معلولین اگه لازم بشه باید از نظر حقوقی پشتمون باشه و اینها هیچ کدوم فراهم نمیشه مگر با هم فکری و هم آوایی.
  پس اگه بناست کاری بکنیم یا از بین خودمون افراد آشنا با قانون دست به کار بشن و بقیه رو راه ببرن یا کسانی رو پیدا کنیم که حاضر باشن کار رو با روش مشخصی به شکل قانونی پیش ببرن!
  وگرنه تا ابد هم بشینیم اینجا کامنت بدیم و حرف بزنیم نه از خانه نور کسی دلش میسوزه و میاد میخونه، نه هم اگه بخونن براشون اهمیتی داره!

  • مهدی 65 می‌گوید:

   دوست عزیز شما اگر با جناب امیر سرمدی گرامی ارتباط دارید یا دیگر عزیزان از اونها بخواهید که با خانه نور هم مثل ماهور و پکتوس جلسه نقد و بررسی بگذارند و رو در رو دوستان و خانه نور با هم بحث کنند ااگر عزیزان خانه نوری قبول نکردند معلوم است که هیچ انتظاری نباید برای بهبود این نرم افزار کرد پس به نظر من قدم اول این باید باشه که خانه نور مستقیما با جمعی از نابینایان جلسه ای بگذارند

 53. ممل آمریکایی می‌گوید:

  آقا رضا کسی هیچ ادعایی نداشته این موسسه فرهنگیان نور یا خانه نور هم نه شرکت برای پدر من هست نه من کارمند این شرکت هستم تازه من خودم چندین بار تماس گرفتم برای مشکلات
  حالا میخوام با مدرک و نقد برات صحبت کنم یعنی نسیه صحبت نکنم … … درسته شما یه متنی گذاشتی که با n v d a درست میخونه حالا من لینک چند تا گروه رو بهت میدم اولی که گروه اسکایپ که اسمش گروه جک دونی هست و زمانی که با پارس آوای دو توی این گروه چت ها رو میخوندم از ده تا چت هفت تا هشت تا چپل چلاق بود دو سه تا با پارس آوا درست میخوند باقی رو با n v d a میخوندم حالا توی این چند روزه که بودم که حدود پنجاه تا چت جک اومده از توی این حدود پنجاه تا فقط و ففقط یه دونه امروز بهش برخوردم که چپل چلاق بود دقت کن فقط یک دونه بعد مشخص میشه که چی توی فکر آدم ها میگذره . خوب این اول لینک گروه جک دونی
  skype:?chat&blob=DlbYP_S9gfe-B_yWMevHASMUQG65KbsHZHBSPqJ6vxcGWhMX9FUuE3c71yvJUwQGQNDC1TNwDiLXrqih8vZRkOqWBTYCHqBXFaaDvqV7-ZP7Uefqw5gmY4VJvDLgwpXw1H6sDjhczlyzIMuEhgYxKPLc5cn6G6XIUBdodn-ysziRRwYRF0JzW6mRNo9qLecBbpiC-5GU4zIqACOVAFg71baaurLO2oNqwxW1fFbopkwhfXcs3r4
  دومیش گروه پشمک حاج عبدالله که توی تلگرام هست اینم دقیقا از ده تا هشت تاش چپل چلاق بود که نیم ساعتی که چت خوندم توی این گروه که اونم پنجاه تا بود دقیقا یک مورد هم ندیدم اینجا هم جوین شو یبار با پارس آوای سه بخون بعد یبار با پارس آوای دو بخون اگه واست زحمتی نیست آقا رضای گل بعد نتیجش رو اینجا بگو بعد بقول خودتون ببینید ادعای بنده درست بوده یا نادرست
  https://telegram.me/pashmakehaji
  وقتی از لحاظ چپل چلاق خوندن نود و نه درصد بهتر شده چرا باید نادید گرفت … شما اد گشتی یک چت که اونم داستانش چی بوده رو گذاشتی ولی پیشرفت نود و نه درصد رو نمیگی
  من سعی میکنم حق رو بگم .درسته این موسسه نباید جنس بونجور بما مینداخت : درسته کسی که میره لباس بخره نمیره لباس نخ کش شده بخره و زمانی که پولی میده به نیت جنس خوب توقع جنس خوب هم داره این ها بکنار جدا از نیمه خالی لیوان و داستان نیمه پرش رو هم اشاره کردم که اگه دقت کنی توی این پست نود درصد فقط به مشکلاتش اشاره کردن
  اینم بگم این پارس آوای سه اگه این دیکشنری که ما ها داریم زحمت میکشیم اگه نباشه هزار تومان هم ارزش نداره ولی با این دیکشنری که بدین بیرون مطمین باشید از دیکشنری پارس آوا دو هم بهتره … بعدش هم هر صفحه خوانی کامل و دقیق نیست مثلا اگر اسپیک و n v d a در خوندن متن دقیق و بدون اشکال باشه ولی من نوعی نمیتونم با صدای این ها کار کنم هر کس هم سلیقه خاص خودش رو داره پس بهتره نظرات هم دیگه رو به هم دیگه تحمیل نکنیم و از کاه کوه نسازیم
  در ضمن دوستان پارس آوای ته سالنی سه رو هم عشقه
  یا حق

  • رضا نظری می‌گوید:

   دقیقا باهات موافقم داش ممل
   اما حرف من ی چیز دیگه هست
   حرف من اینه که ۳۰ هزار دادم که اگه به بند مزایا و محاسن پارساوا سه دقت کنی گفت این وارونه خوندن حل شده
   اگر اینطوری بود باید میگفت برخی از متن های وارونه رو درست میخونه .
   البته این متنی رو که دادم وارونه نبود . اما نمیدونم دلیل بد خوندنش چیه
   اون حرفت رو هم قبول دارم که از نظر وارونه خوندن واقعا درست شد، اما نباید گفت کاملا.
   مثال خودت که گفتی میری ۳۰ هزار تومن پول میدی یه شلوار میخری. اگر یه کوچولو زدگی داشته باشه میری میکوبونی تو سر فروشنده .
   اما ما با این شلوار جر واجر بگو چیکار کنیم فقط

 54. محمد می‌گوید:

  دوستان برعکس خواندن درست شده اگر گاهی با مواردی روبرو می شوید به فایل voices.ini رفته و این گزینه را به ۰ تغییر دهید بعد که متن مورد نظرتان را خواندید دوباره تغییر را به حالت قبلش برگردانید این اشکال مربوط به بعضی از متنها است که ظاهرا استاندارد نوشته نشده اند.

  • سعید پناهی می‌گوید:

   سلام آقا محمد.
   من سوالم این است اگر استاندارد نیست چرا e speak آنها را درست میخواند..
   و شرکت مگر ادعا نکرده مشکل به کلی حل شده, پس چرا باید مجدد بریم این کاری که شما فرمودین را انجام بدیم؟
   بازم دم بچه های خودمون گرم که راه و چاه این همچین نرم افزارهایی رو پیدا میکنن.
   فکر کنم خودمون با این کارا پارس آوای ۴ را تولید کنیم خخخخ.
   موفق باشی.

 55. سعید پناهی می‌گوید:

  سلام دوستان.
  وقت بخیر.
  با گفتههای آقای درفشیان موافقم.
  امیدوارم بتونیم مثل گاتا پولمونو پس بگیریم.
  من که پاک کردمش رفت.
  ۳۰ تتومنم برام مهم نیست زیاد.
  اما اگر همه باشن نه در حرف, بلکه در عمل! منم هستم برای پیگیری.

 56. سعید درفشیان می‌گوید:

  پس بیاید قرار بذاریم دو تا کار بکنیم.
  اول شمایی که بیشترین زحمت رو تا اینجا هم کشیدید، یعنی بهنام و سعید به خصوص و بقیه کسایی که میتونن کمک کنن، با هم نامه ای متشکل از ادعاهای خانه نور و ایرادات بچه ها به صورت مدون تنظیم کنیم و بعد هم با کمک یکی دو نفر از بچه های حقوقی به صورت محکمه پسند و با ارجاع به مفاد قانونی تدوین کرده، همراه امضای بچه هایی که متضرر شدن برای خانه نور بفرستیم.
  ضمنا میتونیم چند پیشنهاد عملی هم توی نامه بگنجونیم تا اگه خانه نور حسن نیت داشت راهکار برای انتخاب پیش روش باشه.
  دوم این که بعد از امضای سعید رضا و الان هم من توی کامنتهای بعدی همین پست هر کس متضرر شده و موافق این طرحه بیاد اعلام کنه تا بعدا بدونیم کیا موافق طرحن و یه راهی برای گرفتن تأییدیه قانونی هم ازشون پیدا کنیم تا زمیمه نامه کنیم.

 57. سعید شریفی می‌گوید:

  سلام
  اگرچه من از پارسآوا استفاده نمی کنم و طبیعتا نخریدم
  ولی اگه نیاز به امضا باشه به عنوان
  موافق این طرح حاضر به همکاری هستم

 58. سعید درفشیان می‌گوید:

  با توجه به این که الان در محله ی نابینایان سایت شب روشن و گروههای ایستگاه سرگرمی و نابینایان بحث پارسآوا در صدر مباحث قرار گرفته، باید نیرو مون رو در همه این فضاهای مجازی جمع کنیم و به یک نتیجه واحد دست پیدا کنیم.پیشنهاد من که احتمالا برای بعضی از شما تکراری هم باشه چون دارم هم زمان در چهار فضای یاد شده دوباره مطرح میکنم اینه که در نامه ای مدون مقایسه بین ادعاهای خانه نور در مورد پارسآوای ۳ و ایراداتی که بچه ها مطرح کردن و عموما میشه اونها رو در پست سایت شب روشن پیدا کرد و توی کامنتهای پست من در محله ی نابینایان هم منتشر شده به عمل بیاد و با ارجاع به مفاد قانونی حقوق مصرف کننده به خانه نور گوشزد بشه.در ضمن میتونیم پیشنهادهایی هم به عنوان راه حل مسئله توی همون نامه به خانه نور ارائه بدیم.حالا هر کس از هر راهی که مایل بود چه دو گروه و چه دو سایت نابینایی میتونه موافقت خودش رو با این پیشنهاد اعلام کنه تا به یه حد نصاب مشخص دست پیدا کنیم.هر کس هم چه از نظر حقوقی و چه فنی میتونه به تدوین این نامه کمک کنه اعلام آمادگی کنه تا زودتر متن نامه و تأییدیه موافقین برای خانه نور ارسال بشه.این فعلا اولین قدم هست تا ببینیم اصولا چند نفر همراه خواهند بود و در نهایت آیا با ارسال نامه و در پی اون مذاکره میشه به نتیجه خوبی رسید یا نه.

 59. ممل آمریکایی می‌گوید:

  دوستانی هم که برای سوییچ کردن speek با جاز در پارس آوا سه رو مشکل دارند اگر میخوان speek هم فعال باشه باید یبار پارس آوا رو شوت کنن بره یعنی حذف کنن و بعد از ریست کردن speek رو نصب کنن و اول با جاز مجچ کنن و دوباره یه ریست کنن و حتما براش اسم بزارن که بچه یتیم بزرگ نشه یعنی اگه اسم نباشه باز هنگی داره
  بعد پارس آوا رو نصب کنن بعد توی قسمت Voice Adjustment یه گزینه ای اضاف میشه بنام Untitled1 که باید باشه و حذف نشه وگرنه کار نمیکنه
  بعد از تنظیمات اسپیک و نام گذاری و نصب پارس آوا و تنظیمات هر دو دوباره به حالت Eloquence بر میگرده که باید از قسمت تنظیم صدا که insert + control + s هست حتما باید به روی SAPI 5X قرار بدیم و وقتی قرار گرفت دوباره با فرمان insert + control + s این دفعه روی speek ببریم و کار تمام است و دیگه مشکلات پارس آوا رو نداره که روی علایم حساس باشه ولی با این کار مشکل کپی کردن چت در اسکایپ حل نشد
  اما معنی این کارم این نیست که ما باید مشکلات جنس مورد دار رو حل کنیم منظورم این هست من با این مشکل کنار اومدم ولی برای گرفتن حق که هر شرکتی نباید مهر تاییدیه نابینا که نزدن محصولش رو بیرون نده تا بچه های نابینا اذیت نشن مثل همین گاتا یا همین نسخه از پارس آوا سه
  من هم برای اعتراض به این قضیه هستم و این انتظار رو دارم که محصول باید بدون اشکال باشه .. قانون عقل میگه نرم افزاری که نسخه اولش باشه صد در صد باید مورد داشته باشه ولی وقتی نسخه دو رو خوب بیرون داده دقیقا مثل قانون زوج و فرد میمونه که شاید نسخه چهارش خوب بیاد بیرون
  فی امان الله
  دوستان ته سالنی اسپیک رو هم عشقه
  یا حق

 60. سعید درفشیان می‌گوید:

  با توجه به این که ما قصد هم گرایی داریم و قراره همه به هدفی مشترک فکر کنیم، لازمه مطالبی هم که در یکی از فضاهای مجازی چهار گانه منتشر میشه به بقیه هم منتقل بشه تا بیشتر به یافتن راه حل کمک کنه.
  بنا بر این و با توجه به اشاره آقای داوود نظری به مطالب سایت شب روشن و به خصوص صحبتهای جناب آقای راشاد، دیدگاه ایشون رو عینا در اینجا هم قرار میدم.
  داوود نظری می‌گه:
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ در ۰۶:۰۷
  در نگاه نخست اینگونه به نظر میرسد که ما به عنوان خریدار و مصرف کننده این نرم افزار همچون موارد پیشین در معامله ی اخیر نیز متضرر شده ایم.
  و از سوی دیگر خانه ی نور هم تصور میکند به احتمال از این سرمایه گذاری سود خواهد برد.
  اما در واقع چنین نیست.
  چرا که از زمانی که من برای اولین بار در بین نابینایان هم میهن با زبانی الکن و با دانشی اندک دست به بررسی برنامه ی ماهور زدم و آن را مورد ارزیابی قرار دادم.
  و عملکرد آن شرکت را در نحوه فروش آن کالا و نوع فعالسازی برنامه و غیره به نقد کشیدم.
  تا به امروز همنوعان ما بسیار هوشیارتر شده اند.
  در آن هنگام نابینایان بسیاری ما در دو سوی این میدان می ایستادند یک عده مخالف من بودند و در مقابل دوست خودشان جبهه میگرفتند و یک عده اگر موافق نقد هایی که من نسبت به نرم افزار شرکت گاتا وارد میکردم هم نبودند در جهت مقابل من نمی ایستادند.
  اما در ماجرایی که اخیرا به خاطر فروش نرم افزار پارس آوا رخ داده دیگر هیچ کس در جهت مدافعه از سرمایه گذاری چون خانه ی نور بر نیامده و طرفدار نرم افزار آن نشده است.
  چون دیگر نابینایان به خوبی فهمیده اند که ما با هم منافع مشترک داریم پس اگر به مخالفخوانی با یکدیگر بپردازیم یعنی خودمان را نقض کرده ایم،
  متأسفانه عملکرد اشتباه خانه ی نور در میان افکار عمومی جامعه ی نابینایان ایران هم نسبت به خود یک نقطه ی نه چندان روشنی در اذهان باقی خواهد گذاشت.
  با توجه به استقبال دوستان از اعتراض بحقی که شروع شده؛ شاید ما به همراهی یک دیگر بتوانیم احقاق حقی کنیم.
  اگر هم به نتیجه نتوانیم برسیم کمترین حسنش این خواهد بود که جلوی فروش بیشتر این نرم افزار را با بیان تجربیاتی که در کارکرد این نرم افزار مشاهده کرده ایم بگیریم.
  تا خریداران احتمالی بعدی با چشمی باز به دنبال خرید یک چنین کالایی بروند.
  پس پیگیری این قضیه تنها برای ما زیان دیدگان نفعی در پی نخواهد داشت.
  بلکه برای عموم همنوعان مثمر ثمر خواهد بود.
  چرا که من بعد هر تولید کننده یا سرمایه گذاری خواهد دانست که با یک مشت اشخاص نا آگاه و نا آشنا به نرم افزار مواجه نیست.
  و خود را مکلف خواهد دانست تا کالای قابل فروش خود را بر طبق استانداردهایی که در همه جای دنیا رعایت میشود بسازد و به بازار عرضه نماید.
  دیروز به توصیه ی یکی از دوستان به سایت شب روشن سری زده،
  و پستی را که عزیزان همنوع ما در آنجا برای بررسی این برنامه گذاشته بودند، با دقت مطالعه کردم.
  گفتن این نکته ی بسیار مثبت را لازم میدانم که تا چه حد باعث خوشنودی من شد که مشاهده کردم دوستان ما برای نقد هرچه دقیقتر یک نرم افزار این همه از خود وقت و انرژی صرف کرده اند و راه نقد سازنده و درست را به خوبی آموخته اند.
  به نظر من باید از ایشان با صمیمیت تشکر شود که من چنین میکنم.
  در آن پست به نظرات حیرت بر انگیز آقای راشاد نیز بر خوردم که به عنوان یکی از تستر های این برنامه و یکی از چهره های شناخته شده ی کاربران رایانه در آن سایت مطالبی بیان کرده بودند که مایه ی تعجب من گردید.
  ضمن احترام به ایشان فقط میتوانم بگویم که نظرات این عزیز به قدری برایم جالب بود و در عین حال تازگی داشت که قابل توصیف نیست.
  ایشان فرموده بودند که من بعد از تست نرم افزار معایبی را که دیده یادداشت کرده و به خانه ی نور منعکس نمودم.
  در ضمن برنامه ای که من تست کردم از آن چیزی که به بازار عرضه شده خیلی بهتر بود.
  در ادامه ایشان فرمودند که من در زمان یک ساعت و نیم نمیتوانستم به همه ی معایب این برنامه پی ببرم.
  باید برنامه را به من میدادند تا بر روی سیستمم آن را تست کنم.
  جناب راشاد عزیز باور بفرمایید که این برنامه یعنی پارسآوا فقط یک برنامه ی جانبی هست نه یک برنامه اصلی که امکانات و تنظیمات متعددی دارد.
  این برنامه فقط کارش این است که صفحه خوانی مثل جاز را برای ما فارسی کند همین و بس.
  یک ساعت و نیم زمان برای فهمیدن معایب یا محاسن برنامه ی مزبور زیاد هم بود.
  مگر ما که برنامه را خریدیم بعد از چند وقت به معایب آن پی بردیم؟
  سر جریان ماهور هم اسامی اشخاصی از دوستان به عنوان تستر از طرف شرکت گاتا ذکر شده بود.
  اما یک پرسش از آن زمان در ذهن من باقی ماند که چرا تسترها قبل از فروش هر برنامه کمترین اطلاعاتی راجع به آن چیزی که به نام یک نرم افزار قرار است فروخته شود در اختیار دیگر نابینایان نمیگذارند؟
  من سعی میکنم با رعایت ادب و احترام به طرح یکی دو پرسش اساسی از هر کس که تستر این گونه شرکتها بوده بپردازم، که امیدوارم ایشان و باقی اشخاصی که تستر این برنامه بودند آمده و در کمال صراحت به این پرسش ها پاسخ دهند.
  اما پیش از طرح پرسش هایم توضیح یک نکته را لازم میدانم.
  در همه جای دنیا تستر ها بر دو دسته تقسیم میشوند،
  تستر هایی که مستقیم از سوی شرکت های تولید کننده ی محصولات گوناگون استخدام میشوند تا محصولات تولید شده ی آن شرکت ها را مورد آزمایش قرار دهند تا نقاط ضعف و قوت کالای تولید شده برای تولید کننده آشکار گردد.
  این محصولات شامل همه نوع کالایی میتوانند باشند از عطر و اودکلن گرفته تا مواد غذایی و نرم افزار و سخت افزارهای مختلف.
  پس این گروه از تسترها در قبال مشتریان هیچ نوع مسؤولیتی ندارند و فقط در مقابل تولید کنندگان متعهد به ارایه تجربیات و بهتر بگوییم خدمت هستند.
  اما یک گروه دیگر از تستر ها هستند که به ایشان اصطلاحا گفته میشود تستر های داوطلب،
  این گروه از بین مصرف کنندگان یا کاربران حاضر میشوند که فلان کالا یا نرم افزار را مورد آزمایش قرار داده و نتایج تجربیاتشان را در اختیار کلیه خریداران احتمالی آن کالا بگذارند.
  شرکتها از کار این گروه بیشترین نفع تجاری را برده و بالاترین فروش را به دست می آورند.
  این شیوه به نسبت باقی روش های تبلیغاتی برای تولید کنندگان به صرفه تر است.
  ما هنوز نمیدانیم که دوستان عزیز ما که در امر تست این نرم افزار اقدام کرده اند از کدام دسته به شمار می آیند؟
  پس نمیتوانیم از آنان انتقادی به عمل بیاوریم.
  چون اگر از گروه اول باشند که در قبال ما خریداران هیچ مسؤولیتی متوجه ایشان نیست.
  اما اگر از گروه دوم باشند آنوقت میتوان از ایشان پرسشها یی را مطرح کرد.
  و یا عدم اطلاع رسانی به هنگام ایشان را در مورد فلان نرم افزار به نقد کشید.
  مثلا میتوان پرسید جامعه شما را به عنوان اشخاصی مطلع شناخته بوده پس چرا بدون در نظر گرفتن جایگاه اجتماعیتان عمل کردید؟
  چرا قبل از اطلاع رسانی خانه ی نور شما هیچ اشاره ای به نقاط ضعف این برنامه نکردید؟
  چرا هیچیک از تسترهای داوطلب مسؤولیت تعجیل و سر سری گرفتن آزمایشی را که قرار بوده از سوی باقی مشتریان انجام دهد به عهده نمیگیرد؟
  یا این رفتار از روی عمد بوده و یا از روی سهو.
  من این گونه سؤالات را از تستر های داوطلب احتمالی میپرسم.
  چنانچه در میان تستر ها اشخاص داوطلب وجود داشته باشند امید است که بیایند و توضیحی اقناع کننده به همه ی خریداران بدهند.
  اگر کسی حاضر شد که با صراحت تمام به این نوع پرسش ها پاسخی روشن بدهد آنوقت ممکن است خانه ی نور ایرانیان هم در جهت پس دادن پول ما قدمی بردارد و یا در جهت رفع نواقص نرم افزارش تلاشی به خرج دهد.
  در غیر این صورت همه چیز نقش بر آب خواهد شد.
  یعنی بعد از این از میزان خریداران کالای خانه ی نور کاسته خواهد شد و ایشان به سودی که مد نظرشان بوده نخواهند رسید و ما که خریدار این کالا بودیم هم دستمان از همه جا کوتاه خواهد ماند.

 61. بهنام نصیری می‌گوید:

  با سلام.
  امضا میکنم.
  بهنام نصیری.
  من در خدمتتون هستم.
  منو هم در جریان تصمیمات بذارید.
  تو تدوین این نامه میتونم کمکتون کنم.
  ضمنا پیشنهادم اینه متضررین یه کنفرانس با هم بگیریم و نماینده هامونو تعیین کنیم و حرفامونو یکی کنیم. ما سعی میکنیم یه جلسه با مدیران سایت شب روشن بگیریم تا با بر و بچ گوش کن هم یه هماهنگی انجام بدیم و بالاخره به دنیا بفهمونیم که بابا، نابینا جماعتو نمیشه دور زد.
  ممنون از همگی

 62. سعید درفشیان می‌گوید:

  به نظرم باید زودتر دست بجنبونیم و کار رو جلو ببریم.
  من یه آمار مجموع از اینجا، محله ی نابینایان و دو گروه ایستگاه و نابینایان در آوردم که تقدیم میکنم.
  البته ممکنه بعضیها رو بازم در دسته صحیح محاسبه نکرده باشم.
  ۱۶ نفر اونهایی هستن که محصول رو خریدند و اسامیشون از این قراره.
  داوود نظری، کاظمیان، سعید درفشیان، پریسیما، مهرداد چشمه، رضا نظری، اکبر غفارزاده، مرد اردیبهشت، مجتبی خادمی، محمد جواد جمشیدیان، سعید پناهی، بهنام نصیری، شهاب فروزش، ممل آمریکایی، سارا، مرتضی جوان.
  محمد ملکی احتمالا خریده و دو نفر یعنی حسین حیدری و جواد حسینی هم خرید ناموفق داشتن ولی پول رو پرداخت کردن.
  به هر حال منتظریم ببینیم آیا کسایی که خریدار و متضرر از خرید پارسآوای ۳ محسوب میشن همین ۱۹ نفرند یا اشخاص دیگه ای هم باقی موندن.
  به دوستانتون که خبر دارید خریدند، معترضند و اسمشون اینجا نیست حتما خبر بدید زودتر بیان و اعلام کنن.

  • مهدی عزیززاده می‌گوید:

   سلام
   همانطوری که عرض کردم من نخریدم اما میدونم آقای عادل اکبری هم خریدند البته ایشون از همون تاریخ ثبتنام گویا اقدام به خرید کردند. حالا دقیقاً تاریخ خریدشون رو نمیدونم امیدوارم خودشون بییان و تو کامنتها بگن. اما یقین دارم خریدند و از ایرادات پارسآوا به شدت گلهمند بوده و حسرت میخورد که ای بابا! پولم سوخت! البته خیلیا متضرر شدند. اما امیدوارم کار با خوبی و خوشی فیصله پیدا کنه و انشاالله نیازی به پیگیری از طریق مراجع قانونی نیاز نباشه. موفق باشید.

  • رضا نظری می‌گوید:

   جناب درفشیان
   بهنام نصیری، شهاب فروزش، و رضا نظری یک سه کاربره خریدن که به نام بهنام نصیری ثبت شده
   محمد رحیمی، سعید پناهی، و فرشاد فلاح هم یک سه کاربره دیگه که به نام سعید پناهی ثبت شده به احتمال زیاد
   حالا اونو دیگه خودشون باید بیان اعلام کنن اگه دوست داشتن

 63. سعید درفشیان می‌گوید:

  خبر ایران سپید هم در نوع خودش جالبه.
  اونم در تاریخ ۲۳ مرداد ماه و بعد از این همه سر و صدایی که تو این یه هفته کردیم خخخخ!
  یکی بره بپرسه منبع خبر شما دقیقا کجاااااااست که این قدر از نظرتون همه چی آرومه ما چقد خوشبختیییییم خخخ!
  اینم خبر.
  * آغاز فروش پارسآوای سه در خانه نور
  پارسآوا، در میان کاربران ایرانی یکی از پر طرفدارترینها به حساب میآید و از زمان عرضه اولین نسخه اش توانسته کاربران بسیاری را راضی نگه دارد. چندین ماه پیش، زمزمه هایی در باره عرضه سومین نسخه از این برنامه شنیده میشد و عوامل خانه نور جانبازان بصیر هم مهر تأیید بر این خبرها میگذاشتند، اما علیرغم اظهارات مسؤولین خانه نور در خصوص آماده بودن نرم افزار، خبری از عرضه شنیده نمیشد. تا اینکه در روزهای آغازین مرداد، از خانه نور خبر رسید که پیشفروش پارسآوا از ۱۴ مرداد آغاز میشود و قرار است این نرم افزار، از ابتدای شهریور در اختیار خریداران قرار گیرد. روند فروش پارسآوا اما با دو تغییر همراه بود; اول اینکه تاریخ فروش از ۱۴ به ۱۶ مرداد تغییر کرد و بعد اینکه دیگر خبری از پیشفروش نبود و لینک دانلود و سریال نرم افزار، به محض پرداخت قیمت نرم افزار در اختیار خریداران قرار گرفت.
  شاید بتوان یکی از مفیدترین تغییرات این نسخه از پارسآوا را انطباقپذیری آن با نسخه های ۶۴ بیتی ویندوزها دانست. چیزی که در نسخه پیشین امکانپذیر نبود. ایجاد هماهنگی میان پارسآوا و صفحه خوان محبوب این روزهای کاربران ایرانی «NVDA» هم از جمله دیگر تغییراتی است که در این نسخه اعمال شده است. همچنین به گفته طراحان این برنامه، پارسآوا در زمینه خواندن متونی که با اصطلاحات محاوره نوشته شده اند هم پیشرفت کرده است. ارتقاء کیفیت خواندن کلمات و عبارات رایج عربی هم از دیگر تغییراتی است که در این نسخه گنجانده شده است. همچنین در پارسآوای سه، این امکان به وجود آمده که کاربران برای موتور گوینده غیر فارسی، زبانی جز انگلیسی انتخاب کنند. این امر در زمانهایی مفید خواهد بود که کاربر بخواهد متونی مرکب از فارسی و یکی از زبانهای فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی یا اسپانیایی را بخواند.
  از سوی برخی کاربران حرفه ای، ایراداتی هم به شکل عرضه پارسآوای سه وارد شده است. بسیاری از کاربران معتقدند بهتر بود بخش عمده تغییرات به وجود آمده در نسخه تازه، در قالب به روزرسانی، در اختیار کاربرانی قرار میگرفت که نسخه دو را خریداری کرده بودند. در حالی که از زمان عرضه نسخه دو، تا کنون هیچ موردی از بروزرسانی برای آن عرضه نشده است. برخی از گلایه ها هم متوجه قیمت نسخه تازه است و به این نکته اشاره دارد که در عرف بازار نرم افزار، مرسوم است که کاربرانی که یک نسخه از برنامه ای را تهیه میکنند، میتوانند نسخ بعدی را با قیمتی ارزانتر خریداری کنند، اما در قیمتگذاری پارسآوای سه، هیچ تفاوتی میان دارندگان دو و سایر کاربران لحاظ نشده است. دسته ای از کاربران هم نسبت به نحوه پشتیبانی این محصول نقد وارد میدانند و معتقدند کسانی که به شکل تلفنی خریداران را راهنمایی میکنند، نه در زمینه محصولی که عرضه کرده اند از دانش کافی برخوردارند و نه در خصوص مدل استفاده نابینایان از رایانه.

 64. سعید درفشیان می‌گوید:

  به نظرم در نهایت برای جمع آوری امضاها فقط کسانی لازمه باشن که به اسمشون خرید انجام شده.
  مثلا اگه یه نفر هدیه گرفته یا با مشارکت یک یا دو نفر از دوستانش خرید کرده، باید اسم هدیه دهنده یا خریداری که بین دو یا سه نفر اسمش ثبت شده مبنای کار قرار بگیره.
  چون کسانی که اسمشون توی سیستم خرید نیست، شاید از نظر قانونی نتونن اعتراضی داشته باشن.
  در این مورد کاش یکی از بچه های حقوقی بیاد و توضیح بیشتری بده.
  به هر حال من توی یه جدول اسامی رو فعلا به سه دسته تقسیم کردم که خرید قطعی، احتمالی و ناموفق هستن و آمار قبلی هم بر اساس همون دسته بندی بود.
  شاید بهتر این باشه که ستونهای دیگه ای هم اضافه و برای هر کس تعداد محصول رو هم مشخص کنیم.
  پس اگه بین اسامی اعلام شده کسانی هستن که با مشارکت همدیگه خرید کردن بگن تا فقط اسم خریدار رو نگه داریم و مشارکتیها رو فعلا در بیاریم.

 65. سعید پناهی می‌گوید:

  سلام.
  من تو گوش کن هم نوشتم.
  در کل سر گروه ما من و بهنام هستیم.
  بقیه اسمشون تو خرید نبوده.
  اما چون حضینه پرداخت کردن میتونن تو جلسات کمکمون کنن.
  هرچه زودتر در فکر یک کنفرانس باشیم تا در نوشتن نامه بهتر بتونیم عمل کنیم.
  البته جمع آوری این پست و نکاتی که دوستان در گروه ها و گوش کن و کامنتها نوشتن فکر کنم بیشتر از ی نامه هم بشه.
  در کل امیدوارم به هدفمون برسیم.

 66. سعید درفشیان می‌گوید:

  اطلاعاتی که الان من دارم کاملا نشون میده که این اعتراض ما با وسعتی که فعلا داره جز وقت تلف کردن چیز دیگه ای نیست!
  توضیح بیشتری نمیتونم بدم!
  فقط صمیمانه خواهش میکنم اونهایی که پارسآوا خریدید و از عملکردش راضی نیستید، هر چه زودتر یا اینجا، یا تو سایت گوشکن، یا گروههای ایستگاه سرگرمی و نابینایان خبر خرید و اعتراضتون رو اعلام کنید.
  اگر هم نمیخواید اسمتون به هیچ وجه فاش بشه، فقط یه ایمیل برای من به آدرس: s.derafshian@gmail.com بفرستید.
  در این حد میتونم بگم اگه بخوایم به نتیجه خاصی برسیم، حد اقل به پونزده بیست نام خریدار دیگه (تأکید میکنم خریداران مستقیم نرم افزار) احتیاج داریم.
  وگرنه کارمون بی فایدهست.

 67. vahidemperatoor می‌گوید:

  درود خدمت همه عزیزان وقت همگی بخیر باشه. باید خدمت شما عرض کنم که من از زمانی که نرم افزار متن خوان رسا در سیستم عامل اندروید نتونست رازی کننده باشه و تا این لحظه هم مبلغی که جهت خریدش داده بودیم پول همه بچه ها به کارتشون واریز نشد تصمیم گرفته ام دیگه با عجله سراغ نرم افزاری که بیرون میاد نرم چون برام تجربه ای شده و صحبتهای آقای امید هاشمی گرامی را میپسندم باید ما از گذشته درس عبرت بگیریم اینجا ایران است اینجا همه به فکر منافع خودشون هستند من زمانی که این برنامه قرار شده بود فروشش آغاز بشه چند نفر را از بابت خرید این نرم افزار منصرف کردم و حتی آقای سعید پناهی عزیز هم که خودش شاهده گفتم سعید بنظرم عجله نکن ولی به هر حال رفتند به سلامتی گرفتند ببینید اینا یک طرفندی به کار بردند که به مناسبت دهه کرامت قرار شد که به بچه ها تخفیف بدهند خوب چه فرقی میکنه ۲۳ مهرماه هم در راه هست اگر دو ماه از پارس آوای ۳ استفاده نکنیم چی میشه
  به نظرم این کار درستی نیست که ما از همنوعانمان دلخور بشیم که فلانی چرا نرم افزار را تست کرده ایراداتش را به گوش همه نرسونده وقتی که ایرادات برنامه را دوستان عزیزمان به گوش مسؤولان خانه نور رسانده اند و اینا بدون در نظر گرفتن ایرادات برنامه سریع اقدام به فروش میکنند شما چه انتظاری دارید یعنی سازنده برنامه این را نمیدونه که صدای پارسآوای ۲ با ۳ چه قدر فرق کرده والا بچه های ما که سازنده نیستند من که نخریده ام تا بیام دقیق ایراداتش را بنویسم
  خوب اگر آقایان مجتبی خادمی، شهروز حسینی، سعید پناهی، سیروس شکاری ، سعید درفشیان این برنامه را تست میکردند بازم میگفتید اینا در تست نرم افزار عمل کرد خوبی نداشتند که به نظرم در عرض یک ساعت و نیم برای تست برنامه زمان کمیست چراش را من مثال میزنم ببینید الآن همین برنامه تاک بک از ورژنهای بالاتر از چهار در برخی از گوشیها واقعا سنگین کار میکنه که خودم هم یکی از این افرادی هستم که از تاک بک ژن سه و پنج استفاده میکنم گوشیم هم گلکسی s 5 هستش اما برخی از دوستان هم که از گوشیشان استفاده کرده ام واقعا این تاک بکهای ورژنهای بالا خوب جوابگو هستش بله خود ماهور را عرض کنم من زمانی که واسه لپتابم نصب کردم یکی دو روز بسیار روان کار کرد اما بعد دو روز واقعا موقع استفاده اذیت میشدم و تا امروزم رازی کننده نبوده
  اما در مورد کارکرد یک برنامه بنظرم بهتر هستش که اولا دموی این برنامه باشه همین چیزی که هممون در نرم افزار جاز مشاهده میکنیم که ۴۰ دقیقه جهت تست شما میتونید استفاده کنید همیشه که نمیشه بعد از ۴۰ دقیقه مدام سیستم را ریستارت کرد. بله سازندگان پارس آوا جهت فروش محصولاتشان میتونند کلی کار انجام بدهند یا شنیده شده که هنوز پارس آوای ۳ کلی ایراد داره میخواند ورژن ۴ را نیز با پول به بچه ها بفروشند که اصلا کار درستی نیست.
  من که به جای خرید این پارس آوا از شرکت های وب یک بسته فشفشه ۵۰ گیگی یک ماهه به قیمت سی تومان گرفتم دارم لذت میبرم پس شما هم از زندگی لذت ببرید غم پارس آوا را نخورید. قربان همه خداحافظ.

 68. سعید درفشیان می‌گوید:

  تا وقتی روش نوشتار ما تو زبان فارسی این طوری هست، یعنی مصوتها رو فاکتور میگیریم، هر فارسی خوانی هم ساخته بشه وضعیت مناسبی نخواهد داشت.
  میبینید که الان e_speak هم از لحاظ دایره لغات و هم قوانین نگارشی بهترین عملکرد رو داره.
  ولی اگه بنا بود اونم صدای انسانی داشته باشه حجمش فوق العاده زیاد میشد و حسن بزرگش یعنی کم حجمی و راحتی استفاده رو از دست میداد.
  به نظر من با توجه به محاسن متعدد پارسآوای ۲ خرید ورژن ۳ اون و انتظار حد اقل همون محاسن از اون اصولا بی جا نبود.
  گرچه شاید بهتر بود کاربران کم تجربه تر حد اقل به اندازه ی سه چهار روز صبر میکردن تا با تجربه ها برنامه رو خرید و امتحان میکردن.
  ولی متأسفانه چیزی که من الان میدونم اینه که تعداد کسانی که نرم افزار رو خریدن خیلی بیشتر از تعدادی هست که الان ما میشناسیم و نمیدونم آیا بقیه واقعا ازش راضین یا به علل دیگه ای خبر از اعتراضشون نیست.
  به هر حال برای چندمین بار هشدار میدم که اگه تعدادمون زیاد باشه و بر اساس اطلاعاتی که من دارم بیش از چهل نفر خریدار مستقیم پارسآوای ۳ به این خرید معترض باشن، تعدادشون از نصف خریداران بیشتر خواهد بود و اکثریت رو تشکیل میدن.
  در این صورت چه مذاکره با خانه نور و چه در نهایت پیگیری قضائی مسئله بخواد پیش بیاد، احتمال پیروزی مون واقعا کم نیست.
  خلاصه اونایی که ته صف ایستادید یواشکی منتظرید ببینید آخرش چی میشه، بدونید اگه درست حسابی تو صف نیاید آخرش هیچی نمیشه غیر از وقتی که ما جلو صفیها برای اعتراض و داد و بیداد تلف کردیم و شما برای ایستادن و تماشا کردن!

 69. سعید درفشیان می‌گوید:

  اونایی هم که خرید ناموفق داشتید و پولتون به حساب برنگشته خبر بدید.
  تا الان فقط آقایان سید جواد حسینی و حسین حیدری تأیید کردن که خرید ناموفق بدون برگشت پول داشتند.

 70. سعید درفشیان می‌گوید:

  در ادامه پاسخ جناب راشاد به دیدگاه مطرح شده توسط آقای نظری را میخوانید.
  محمدرضا راشاد می‌گه:
  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ در ۰۴:۰۴ (ویرایش)
  با درود و احترام. خطاب به جناب آقای داوود نظری: ایشان خواستند من به عنوان یکی از تسترهای پارس‌آوا بیام و جواب سؤالاتشونو بدم. پس از ایشون و دیگر دوستانی که با ایشون هم‌عقیده هستند میخوام که با صبر و حوصله و البته دقت سطور ذیل را مطالعه نمایند:
  ایشون تسترها رو به دو دسته تقسیم کردند که با اجازه‌ی ایشون، من برای رعایت اختصار، به دسته‌ی اول «تسترهای استخدام‌شده» میگم. دسته‌ی دوم هم که نیازی به اختصارگویی نداره: تسترهای داوطلب.
  البته فکر میکنم من جزء هیچ‌کدام از این دو دسته قرار نمیگیرم؛ چون نه کارمند خانه‌ی نور هستم، نه خودم تقاضای تست نرم‌افزار را مطرح کردم. خوشبختانه یا شوربختانه، تنها و تنها از آنجا که به قول جناب نظری یک «چهره‌ی شناخته‌شده‌ی کاربران رایانه» بودم، با من تماس گرفتند و خواستند تا پارس‌آوای ۳ را تست کنم.
  من هم با همان شرایطی که بیان کردم؛ یک روز کاری (چهارشنبه)، در یک وقت محدود (۱٫۵ ساعت)، در محل خانه‌ی نور، روی دو سیستم، یکی با ویندوز ۷ ۳۲بیت و دیگری ویندوز ۱۰ -احتمالا- ۶۴بیت (واقعا به خاطر ندارم)، نرم‌افزار نصب‌شده‌ی پارس‌آوا را دیدم و با در نظر گرفتن «موقعیت و جایگاه اجتماعیم»، نرم‌افزار را در آن وقت محدود آزمودم و نکاتی که به نظرم رسید را به درخواست خانه‌ی نور، روی همان سیستم‌ها در درایو D در فایلی با نام خودم تک‌به‌تک نوشتم و ذخیره کردم، تا در اختیار خانه‌ی نور و تیم پارس‌آوای ۳ قرار بگیرد.
  در آن زمان هم فکر کردم همین‌که بتوانم آنچه که خانه‌ی نور از من خواسته بود (تست نرم‌افزار و یادداشت و گوش‌زد اشکالات به ایشان) را انجام بدهم کفایت میکند و لزومی نمیدیدم که اشکالاتی را برای عموم دوستان بیان کنم که متعلق به نرم‌افزاریست که هنوز در دسترس کسی نیست.
  بله. هنوز هم تاکید میکنم که در آن یک ساعت و نیم نمیتوانستم به این همه اشکال پی ببرم؛ چون اصلا چنین اشکالاتی وجود خارجی نداشتند!
  آیا جناب داوود نظری که سابقه‌ی من را به عنوان مدرس کامپیوتر و مترجم NVDA به خوبی میدانند، میتوانند باور کنند که من ناتوان از دریافت چنین اشکالات فاحشی در پارس‌آوای ۳ بوده باشم؟
  آیا من به عنوان یک انسان عاقل نمیدانستم که اگر اشکالاتی را که میبینم به خانه‌ی نور گزارش نکنم، بعدها محکوم به سرسری‌نگری و کوتاهی وکذا وکذا میشوم و اعتبار و جایگاهم را از دست میدهم و مورد شماتت دوست و دشمن قرار میگیرم؟
  جناب نظری پرسیدند، «مگر ما که برنامه را خریدیم بعد از چند وقت به معایب آن پی بردیم؟». برای این‌که دوباره ایشان را شگفت‌زده نکنم، پاسخ این پرسش را به دوستانم در سایت شب روشن وامی‌سپارم.
  ممکن است ایشان بپرسند که چرا من این امر خطیر (تست پارس‌آوای ۳) را در یک روز غیر کاری، مثلا پنج‌شنبه انجام نداده‌ام. جواب این‌که خانه‌ی نور روزهای پنج‌شنبه تعطیل است.
  حال، من هم پرسش‌هایی از ایشان دارم:
  ۱. شیوه‌ی بررسی جناب نظری چگونه است که میتوانند در ظرف کمتر از یک ساعت و نیم به تمام جوانب یک برنامه پی ببرند؟ به نظر ایشان اگر میشد یک برنامه را در کمتر از یک ساعت و نیم تست کرد و به تمام معایبش پی برد، آیا نیازی به وجود این همه انجمن و بِتاتِستِر برای نرم‌افزارهای مختلف بود؟
  ۲. منظور ایشان از «برنامه‌ی جانبی» چیست؟ پیش از این گمان میکردم که یک برنامه‌ی جانبی برنامه‌ایست که اگر هم نباشد یا باشد و اجرا نشود، بود و نبودش خللی در اجرای برنامه‌ی اصلی ایجاد نمیکند. حالا اگر جاز را برنامه‌ی اصلی بدانیم و پارس‌آوا را جانبی، آیا جاز بدون پارس‌آوا میتواند فارسی بخواند؟ در این صورت میتوان گفت که TTS‌های دیگر هم جانبی هستند. آیا صدای یک صفحه‌خوان که یک TTS هست، برنامه‌ی جانبیست؟
  در انتها ضمن این‌که امیدوارم دیدگاهم منتشر بشه، از جناب آقای درفشیان میخوام، همون‌طور که دیدگاه جناب نظری رو در شب روشن و احتمالا سایت‌های دیگه منتشر کردند، دیدگاه منو هم در سایت شب روشن و دیگر سایت‌ها قرار بدن. والسلام.

 71. سعید درفشیان می‌گوید:

  بدین وسیله شروع تنظیم محتوای نامه اعتراضی رو اعلام میکنم و با توجه به این که کار تنظیم نامه بعیده خیلی طول بکشه، برای آخرین بار از کلیه کسانی که خریدار و معترض به عملکرد پارسآوای ۳ هستن میخوام که هر چه سریعتر و تا قبل از آماده شدن نامه حضور و موافقتشون رو جهت امضای نامه اعلام کنن.
  بدیهی هست جدا از اختلاف سلایق مون در این مورد به خصوص هر چقدر بتونیم بیشتر اختلافات رو کنار بگذاریم و با هم حرکت کنیم، گرفتن نتیجه مورد نظر هم میسر تر خواهد بود.

 72. ممل آمریکایی می‌گوید:

  سلامی به گرمی آفتاب بیست و پنجم مرداد ماه۱۳۹۵
  دوستان بهتر نیست کمی صبر کنیم و کمی فرصت بدیم به طرف اشتباه کار :…
  کی و کدوم از ما ها رفتن صحبت کنن و نتیجه رو اینجا اعلام کنن … من خودم وقتی با شرکت تماس گرفتم گفتم بیاید جوابگوی ملت نابینا باشید تو سایت شب روشن و گوشکن .. بنده خدا نمیدونست که همچین سایت هایی هم وجود داره برای نابینایان .. گفت چرا شما تو سایت ما پست نزاشتید منم گفتم مگه شما از بچه های ما نظر خواستید برای ساخت برنامه
  خلاصه اونا هنوز سایت های نابینایی رو نم نمیشناختن که وقتی دیروز دوباره و چندین باره تماس گرفتم گفتن که اومدن و کامنت ها رو خوندن … فکر کنم طفلکی ها هم ناراحت شدن که وصله کلاهبرداری زدن بهشون .. اول اینکه داداش از همین جا ارادت دارم با این که گند زدین به برنامه رفت .. بعدش اینکه ایشون گفتن یعنی من از این آقا خواستم که باید و باید یه زمانی رو تعیین کنن برای آپدیت و ایشون گفت که توی این چند روز آینده آپدیت جدید بیرون میاد و جبران خسارت میکنن
  و من فقط و فقط قصدم این بود که تاریخ آپدیت رو مشخص کنن .چون مثل فلان رییس بهزیستی بود که ماه رمضون پارسال پشت میکروفون اعلام کرد که حقوق افراد معلول وزارت کاری میشه و اینا و من همون جا گفتم کی حاجی کی … تو دلم گفتم اینا همش وعده سر خرمن هست یا حسابی هست که کوره واسه کلاش میکنه
  ایشون گفت که نهایت نهایت بعد از سال جدید که الان پنج ماه میگذره ولی هنوز خبری نیست .. خلاصه هر حرفی و صحبتی و قولی باید یه تاریخ انقضا داشته باشه و من از این آقای محترم که گفتم بهش گفت چند روز آینده که گفت باید برنامه نویسامون تصمیم بگیرن یعنی اونا باید برنامه ریزی کنن که….
  در کل بنظر من بنا به موقعیتی که پیش اومده فکر نکنم بیشتر از ده روز زمان ببره این کار و مسیولین و دوستانی که باعث بانی این کار شدین الان این کامنت های ملت نابینا رو میخونید و جوابگو نیستید اگر واقعا و واقعا صحبت های صادقانه پشت تلفن داشتید باید توی این جمع مشخص کنید که کار آپدیت کی تموم میشه و همین جا یا سایت گوشکن در برابر اون همه صحبت بچه ها بی انصافی هست که سکوت کنید و جوابگو مشکلاتی که پیش اومده رو نباشید
  از طرفی هم این قضیه که اگه برنامه ای برای نابینا ساخته شد شرکت باید و باید با کار بلد های سایت های نابینایی مهر تایید رو بزنه این فرهنگ و قانون باید جا بیفته و چون تازه روی کار میره فراز و نشیب داره که نباید از پله اول به پله سوم قدم برداشت
  زمانی کار باید به قانون برسه که یکبار که این دوستان برنامه رو خراب کردن بهشون فرصت داد و بعد ازط آپدیت دیگه اون ها هم میدونن اگه خواستن برنامه ای رو بدن به ملت نابینا حتما و حتما با برو و بچ نابینا منظور مدیران سایت های نابینایی هست هماهنگ کنن و مهر تایید رو از ما ها بگیرن
  حالا کمی عمیق تر به این قضیه مهر تایید ذوم کنیم خوب عزیزانی چون جناب راشاد عزیز رفتن و اونجا کمی و کاستی ها رو گفتن ولی متاسفانه اون چیزی که تسترهای ما خواستن و گفتن نبوده دقیقا مثل اینکه بچه توی زایشگاه پسر به دنیا بیاد بعد که بیان خونه ببینن بچه دختر هستش به اذن قوه الهی … حالا چه آقای راشاد برن چه آقای ایکس و فلانی سایت های نابینایی بره این که بچه عوض شده الان هم بچه نیست ولی جاش خیسه .. این آخرش مثال بود که کامل بشه صحبت هام
  جدا از تسترهای عزیز ما مثل آقای راشاد کار بلد های دنیای مجازی هم باید تایید کنن و بهتره این تا جا بیفته کمی حوصله بخرج بدیم .. اگر این قانون اعتراض نامه زمان خاصی رو داره که آره باید بجنبیم مثلا کسی که برنامه خریداری میکنه میتونه تا فلان مدت معترض باشه و اعتراض کنه اگه اینجوری هست آره باید دست جونبوند ولی اگه نه ده روز این ور اون ور بشه بهتره دست نگه داریم ببینیم حرف حساب و آخر اینا چیه .. اگه اومدن توی سایت به همه ما ها قول دادن سر فلان تاریخ آپدیت بدن که هیچ تا اون لحظه صبر میکنیم اگر نه نیومدن هر کی که تهران هست حالا خود من هم میتونم بیام توی کنفرانس صحبت های شما تک تک عزیزان رو ضبط کنم ببرم تحویل بدم و در کل برم پیگیر این قضیه باشم ببینم آیا تا کی زمان نیاز هست برای آپدیت این کار …. اگه جواب دادن چه توی کامنت چه حضوری که صبر میکنیم البته به شرطی که قانونی نباشه که مثلا اگه یه هفته از مدت زمان استفاده برنامه بگذره دیگه حق اعتراض وارد نیست که این دوستان وکلا یه آمار بدن ممنون میشیم صبر میکنیم تا دقیقه نود ولی اگه نه نخوان زماان خاصی رو تعیین کنن برای مشکلاتی که به بار اوردن و اینا که دیگه فردای همون روز باید دست بکار بشیم
  بعدش دوستان که گفتن مثلا سعید پناهی یه سه کاربره خریده و من نوعی که زنجیره ایشون بودم نمیتونم معترض باشم چون به اسم ایشون خورده عرض کنم که خوب اون کد ده رقمی رو همه و هر کس دارن اون کد رو وقتی ببریم به اونا نشون بدیم نمیتونن منکر بشن که همچین کدی نیست .. پس کد های ده رقمی ما ها هم به وقتش بکار میاد ولی فعلا بهتره کمی خونسرد باشیم و ببینیم این عزیزان چه زمانی آپدیت میدن بیرون و من تماس گرفتم اسمی از پولی نبردن که دوستانی گفتن قراره پول بگیره .. حالا در کل حرف اخر باید یکی دو سه نفر بشیم حضوری بریم و هم مشخص کنن که تاریخ آپدیت بعدی حد اکثر کی هست بعد این فرهنگ و قانون اینکه اگه برنامه ای خواست ساخته بشه مهر تایید هم باید سایت های نابینایی بزنن همه و همه … یه ورژن دمو چند روزه بدن حتی کاربر ساده و تازه کار هم کار کنه و نظر خودش ورو هم بگه
  حالا دوستان دیگه نظرشون چی هست و آیا مرحله اول بریم با زبون همه چی رو حل کنیم و ختم بخیر تموم بشه یا نه مرحله اول پله دوم بریم شکایت بازی و اینا .. که در هر صورت من هم هستم کد ده رقمی هم دارم ده هزار هم میفروشم
  ولی من لپ کلاممم این هست که توی زندگی بهتره آدم عجولانه تصمیم نگیره .
  این بود انشای من
  یا حق

 73. سعید درفشیان می‌گوید:

  این که با وجود همه ایراداتی که به این برنامه گرفته شده، هنوز جلو فروشش گرفته نشده، این که نه توی این سایت یا گوشکن، که حتی کوچکترین واکنشی تو سایت خودشون هم نسبت به اعتراضات بچه ها نشون ندادن و این که به ایمیلهای بچه ها پاسخ نمیدن، آیا نشونه ای غیر از اینه که حرف حساب توی گوششون نمیره.
  خب منم باشم کسی زنگ بزنه با توپ پر بهش وعده سر خرمن میدم که صبر کنید آپدیت میدیم.
  بعدم فعلا بنا به اعلام آمادگی ایران سپید چون این رسانه تنها رسانه رسمی هست که ما داریم، صرفا بنا داریم یه نامه اعتراضی تقدیم روزنامه کنیم که احتمالا منعکس بشه و اگه دوستان خانه نور بخوان قدم مثبتی بردارن این فرصت رو بهشون داده باشیم.
  پس هنوز کار به شکایت بازی و این حرفا نکشیده و تا اونجا راه زیاد داریم.
  ضمنا توی این نامه اعتراضی، هم از خریداران مستقیم به عنوان امضا کننده نام میبریم، هم کسانی که غیر مستقیم هدیه گرفتن یا شریک شدن و هم از کسانی که علیرغم خریدار نبودن، حاضرن در کنار دوستانشون باشن و از اونها حمایت کنن.

 74. با سلام! این جانب با آن که این نرم افزار رو نخریدم، از همه خریداران این نرم افزار حمایت خود را اعلام میدارم.
  امضا:
  سید مجتبی مرتضوی از یاسوج

 75. سلام.
  من هم پارسآوا رو نخریدم. اما از دوستانی که خریدند، قطعا حمایت میکنم و امیدوارم که حق به حقدار برسه. یا نسخه ی جدید بدون این مشکلات منتشر بشه و هزینه ی اضافی از دوستان دریافت نکنند، یا اینکه هزینه های پرداخت شده توسط دوستان رو بهشون برگردونند.
  امضا:
  ابوالفضل سعیدیفر.

 76. زهرا آيت می‌گوید:

  با سلام. من پارسآوای سه رو نخریدم اما معمولا ورژن جدید باید بهتر از قبلی باشه!
  حالا که نیست، منم حمایت خودم رو از نابینایانی که خریدن اعلام میکنم و خواستار حل این مشکلات از راههای مسالمتآمیز هستم.
  درباره دمو هم باید خدمتتون بگم در تماسهایی که خودم با شرکت سازنده داشتم و درخواست دموی برنامه رو کردم، علت ارائه ندادن دمو رو کرک شدن برنامه و سو استفاده های احتمالی اعلام کردن!
  اونا گفتن برنامه های خارجی برای چی کرک میشن برای داشتن دموی مثلا یک ماهه هست که در اختیار کاربران برای تست و آزمایش قرار میدن.
  نگرانیشون فقط طبق گفته هاشون همین مسئله بود!

 77. محمود هژبری می‌گوید:

  با سلام. بنده پارسآوای ۳ را خریداری نکرده ام ولی با شنیدن نمونه صدا، به تمامی مشکلاتش پی بردم و در کنار خریداران عزیز هستم و حمایتشون میکنم.
  امضا، محمود هژبری از شیراز.

 78. ایمانی می‌گوید:

  سلام
  من هم پرویز ایمانی از زنجان نخریدم ولی از خریداران کاملا حمایت میکنم
  برای خیلیها شاید ۴۰ تومن به حساب نیاد ولی خیلیها از یه چیزاییشون میزنن که بتونن بخرن با اینکه ممکنه این حرف برا یه سریها خنده دار باشه.
  این یه قانون مسلم هست که محصولی که کیفیت مورد انتظار مشتری رو نداره باید پس گرفته بشه! بنابر این یا باید پس گرفته وجه رو برگردونن یا تعهد بدن که تا چند روز اندک مشکلاترو حل کنن و نرمافزار روزآوری شده رو که ایراداتش رفع شده به رایگان به خریداران بدن.
  تکلیف اونهایی هم که پولو دادن و محصول رو نگرفتن باید مشخص شه البته بهتره که این محصول بیکیفیت رو ندن و بعد از آپدیت بدن بهشون.
  من احساسم اینه که به احتمال زیادی به خاطر قفل شکننده نسخه پیشین نرمافزار از شرکتی به شرکت دیگه دادن برنامه رو هر چند کاملا مشخصه که قفلهای نرمافزاری هم شکننده هستن! ولی از این کارها هم به هیچ وجه حمایت نمیکنم.
  بعضیها در حمایت از شکسته شدن قفل پیشین نرمافزار به راحتی و بدون ذره ای خجالت با این استدلال حمایت میکنن از این کار که اونها قفل رو بد طراحی کرده بودن ولی مقصر اصلی همونایی بودن که قفل رو شکستن چون همونطور که گفتم قفلهای نرمافزاری هم به راحتی میشکنن حالا دلیل نمیشه بیان کرک کنن بگن کرک نکردیم که قفلش ضعیف بود!

 79. رضا نظری می‌گوید:

  راستی برای محکم کاری منم هستم
  امضا، رضا نظری

 80. سعید درفشیان می‌گوید:

  بسیار خوب دوستان عزیز!
  نامه ی اعتراضی تقریبا آمادهست.
  در واقع ما هم یک نامه ی مفصل دو سه صفحه ای داریم که حالت گزارش داره و هم یه نامه درخواست کوتاه.
  ضمنا تنظیم نامه با مشارکت و مشورت مدیران سایت شب روشن انجام گرفته و سر همه چیز با هم توافق داریم.
  فقط یه نکته ی اساسی باقی میمونه که الان نیست و اگه نباشه، همون طور که قبلا هم گفتم همه نقشه هامون نقش بر آبه.
  ما الان مجموعا با در نظر گرفتن خریداران مستقیم و غیر مستقیم و حتی حسین حیدری که نمیدونم آخر نرم افزار رو بهش تحویل دادن یا نه، کلا ۲۷ نفر امضا کنندگان اصلی به حساب میایم و ۱۷ نفر هم حامیان ما هستن که گرچه خیلی ازشون به خاطر همراهیشون سپاسگزاریم و دلمون به حضورشون گرمه، از نظر عرفی و قانونی نمیتونن به چیزی معترض باشن!
  این در حالی هست که با توجه به اخباری که من دارم و متأسفانه جزء ندون و نپرس محسوب میشه، بیش از هشتاد نفر خریدار پارسآوای ۳ رو خریدن که خیلیهاشون هم سه کاربره و دو کاربره هستن و ممکنه تعداد نفرات خیلی بیشتر از اونی باشه که تصور میکنیم!
  تصمیم ما فعلا اینه که تسلیم نامه رو تا شنبه به تعویق بندازیم.
  به این امید که شاید بتونیم تعداد نفرات بیشتری رو به عنوان پشتوانه داشته باشیم.
  ما اگه نگیم به بیش از نصف خریداران، لا اقل به حدود نصف اونها برای این اعتراض احتیاج داریم تا بشه امیدوار بود که خانه نور ایرانیان بصیر اصولا به حرفمون گوش بده.
  وگرنه در مقابل بیست سی درصد معترض وقتی هفتاد هشتاد درصد خریداران از خریدشون راضی باشن، نه قانون، نه عرف و نه عقل هیچ کدوم طرف ما رو نمیگیرن.
  خلاصه دیگه اصراری نمیکنم که بیاید و اعتراض و امضا کنید.
  خب شاید برنامه ی خوبیه که معترضش نیستید.
  ما که نمیتونیم نظرمون رو به کسی تحمیل کنیم!

  من فکر میکردم اگه ما درد مشترک رو حس کنیم، هر جور شده به بقیه میگیم که همدردیم و برای رفع مشکلمون با هم تلاش میکنیم.
  حالا که این طور نیست و انگار دردی در بین نیست، چه کاریه که کاسه داغتر از آش بشیم؟!
  ما با همین بضاعتی که داریم سعی خودمون رو در پیشبرد کار میکنیم.
  گرچه میدونیم بی نتیجهست. ولی اقلا پیش وجدان خودمون سر بلندیم که تلاش کردیم و نشد!
  مهمتر از اون این که میدونیم با سکوتمون ناجوانمردانه در حق همنوعانمون خیانت نکردیم!

 81. مهدی ۶۵ می‌گوید:

  جناب درفشیان من دقت نکردم در لیست اسم من بود یا نه چون من در سایت شب روشن با نام کاربری مهدی ۶۵ و در سایت گوش کن با نام کاربری molti نظر گذاشتم ولی من یه سه کاربره و یه تک کاربره رو خریدم به نام مهدی اشتری و اسم مرا هم ثبت کنید یعنی ۴ تا به نام من ثبت شده البته همشو برای خودم نخریدم سه تاشو برای دیگر دوستانم خریدم که به نام من است البته یه نکته ای هم در نظ داشته باشید که همه نابینایان کشور مخاطب سایتهای نابینایی مثل شب روشن یا گوش کن نیستند و در بیشون خریداران پارس آوا هم هست ولی خب چون مخاطب این سایتها نیستند شاید بندگان خدا خبر ندارند ما میخواهیم چی کار کنیم

 82. مهدی عزیززاده می‌گوید:

  سلام سعید جان. خدمتت خسته نباشید میگم و همینطور مدیران سایتهایی که در
  تنظیم نامه کمک کردند. سعید جان این رو هم باید در نظر گرفت که ممکنه
  خیلی از خریداران اصلاً اهل فضای مجازی و این حرفها نباشند؟ اصلاً ندونند
  که شب روشن یا گوشکن یا ایستگاه سرگرمی ای هم در بستر اینترنت هست و خیلی
  از بچههای نابینا اونجا اعتراض کردند؟ قطعاً خیلیها احتمالاً از محصول
  ناراضی بودند و شاید کاسه چه کنم چه کنم دست گرفتند و ناراحتند که عجله
  کردند. بنظرم اگه با این تعداد هم نامه بزنید و اعتراض رو اعلام کنید
  میتونید این رو هم متذکر بشید که از خریداران هم استعلام بشه که آیا راضی
  هستند یا نه؟ بهرحال باید این رو هم در نظر داشت که هیچوقت خرد جمعی
  اشتباه نمیکنه. یعنی من مهدی که این برنامه رو خریدم اشتباه میکنم. اما
  آیا سعید درفشیان, سعید پناهی, بهنام نصیری و سایر بچهها هم اشتباه
  میکنند. بهرحال تا شنبه صبر کنید اگه اعتراضی اومد که هیچ اگه نیومد با
  همین بقول تو ۲۰ ۳۰ درصد هم کار رو ادامه بدید, حد اقلش اینه که بقول تو
  خیالمون وجداناً راحته. تازه! مطمئناً با تنظیم و تسلیم چنین اعتراضی از
  کلیه کسانی که پارسآوا رو خریدند هم استعلام میشه. موفق باشید.

 83. سعید درفشیان می‌گوید:

  ای بابا آقای اشتری عزیز!
  خب زودتر میگفتی!
  اسم اون سه تا رو هم اگه معترضن و با برنامه مشکل دارن بگو برادر من!
  دیگه فقط بحث خریداران مستقیم نیست که!

 84. شفیعی می‌گوید:

  سلام
  منم پارساوا دارم اما خودم نخریدم و کلا خریداری نشده ولی خب هست!
  اگر میدونین میشه منم معترض حساب کنین.

 85. مهدی ۶۵ می‌گوید:

  یکی از اونها که برادرم محسن اشتری و دیگری یکی از دوستانم به نام امیرحسین سامعی است و نفر سوم هم تمایلی نداره که نامش برده بشه

 86. beeta می‌گوید:

  💡 سلام بر شما از اطلاع رسونیتون متشکرم, البته من همچنان پارس آوای ۲ رو استفاده می کنم و راضی هستم ولی ایرادات تکون دهنده و قابل تامل هست. به هر حال هر کس متضرر شده باید قانونا و منطقی برای احقاق حقش پیگیری کنه. حقوق مصرف کننده در کشور ما هم باید کاملا رعایت بشه. شرکت سازنده پاسخگو باید باشه. بدرود.

 87. vahidemperatoor می‌گوید:

  درود سعید جان با این که خود من هم نخریده ام اما از این نامه بشدت حمایت میکنم و در کنار عزیزانم هستم.
  امضا وحید محمدی.

 88. سعید درفشیان می‌گوید:

  اطلاعیه خانه نور ایرانیان بصیر در خصوص نرم افزار متن خوان فارسی  پارس آوا۳
  به نام خدا
  با سلام و احترام و با عرض تشکر از کاربران محترم پارس آوا که با دقت به
  بررسی این نرم افزار پرداخته و مشکلات آن را یادآور شده اند.خانه نور با
  پذیرش برخی از این اشکالات و پوزش به خاطر وجود این باگ ها در صدد است که
  پس از جمع آوری نظرات کاربران محترم نسبت به رفع آن اقدام نماید. همان
  طور که کاربران محترم اطلاع دارند خانه نور همواره پشتیبان نابینایان
  عزیز بوده و هیچ انتفاعی را از این مسیر پیگیری نمی نماید و با اطمینان
  اعلام میدارد که هر گونه به روز رسانی  این برنامه  رایگان خواهد بود.
  لازم به ذکر است برخی از این اشکالات  مطرح شده به دلیل عدم رعایت اصول
  صحیح درنوشتار و رسم الخط زبان فارسی توسط کاربران محترم مانند کلمه پارس
  آوا بوده . لذا کاربران محترم مشکلات احتمالی خواندن متون را با در نظر
  گرفتن این اصول  به اطلاع خانه نور برسانند. قطعا نظرات شما در بهبود
  کیفیت نرم افزار موثر خواهد بود.پیشاپیش از بذل توجه شما سپاس گذاریم .
  حمید جعفری
  مدیر عامل خانه نور ایرانیان بصیر

 89. سارا یوسفی می‌گوید:

  سلام دوستان. ایرادات بسیار زیاد پارس آوا رو گفتیم و خیلی هامون تست کردیم. من دیروز به یه موردی برخوردم که دیگه اصلا فکر نمی کردم تو پارس آوای ۳ به این سطح از عرفان رسیده باشیم. کلمه چته رو پارس آوای ۳ چی کار می خوند. لطفا اگر از پارس آوای ۳ استفاده می کنید حرف حرف کلمه رو بخونید تا متوجه بشید. به نظرم مشکل غلط خوندن کلمه رو به شکل قابل فهم می شد تحمل کرد اما این ایراد که شما نتونید اطمینان کنید که کلمه واقعا چیزی هست که می خونه یا نه دیگه فکر می کنم برای ما نابینایان که اطلاعات رو از طریق گوش دریافت می کنیم و کلمه رو نمی بینیم فاجعه باشه. اگر قبل تر کسی از دوستان به این ایراد اشاره کرده از تکرارش عذر خواهی می کنم چون فرصت نکردم کامنت ها رو بخونم.

 90. سعید درفشیان می‌گوید:

  خبر اعتراض جمعی ما نسبت به مشکلات پارسآوا در سایت ایران سپید منتشر شد.
  اینم لینکش

 91. مجید می‌گوید:

  با سلام،
  مجید هستم از اعضا تیم برنامه نویسی نرم افزار پارس آوای ۳،
  نکاتی را خدمتتون عرض می کنم:
  اول: برای ساخت و ارتقاء نرم افزار پارس آوا ۲ به پارس آوا ۳ زحمت بسیار زیادی کشیده شد. اشکالات گزارش شده توسط خود شما نابینایان عزیز در پارس آوا ۲ جمع آوری گردید و سعی شد در نسخه پارس آوا ۳، این اشکالات برطرف گردید. نرم افزار توسط تعدادی از نابینایان مورد تست قرار گرفت. یکی از جانبازان نابینای عزیز همواره بعنوان ناظر پروژه در حال تست پروژه بوده است و سعی شده است در روند کار نقضی وجود نداشته باشد. اما بنظر می آید که حاصل کار مطلوب نبوده است. بنده سعی می کنم با تبادل نظر با شما عزیزان، اشکالات این نرم افزار را برطرف و سعی کنیم نرم افزاری مناسب شان شما عزیزان ارائه نماییم.
  اول: نرم افزار دارای امکان دریافت نسخه های update می باشد. سعی می شود اشکالات گزارش شده توسط نابینایان عزیز در نسخه های update برطرف شود.
  دوم: از شما نابینایان عزیز خواهشمندم ایرادات و اشکالاتی که به آن برخورد می کنید را از طریق صفحه ارسال نظر برای ما ارسال نمایید. در صورت وجود اشکال در صفحه ارسال نظر، لطفا از طریق ایمیل های suggestion@parsava.ir و یا irankhana@gmail.com اشکالات برنامه را برای ما ارسال نمایید.
  سوم: روند بهبود واژگان پارس آوای ۳، نیازمند همکاری شما عزیزان می باشد. لطفا کلماتی که به user dictionary را اضافه می نمایید را به ما send نمایید تا به واژگان اضافه کرده و کم کم واژگان پارس آوا تکمیل گردد.
  چهارم: بنده آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشم.
  به مرور هم به بررسی اشکالات مطرح شده در این سایت می پردازیم:
  یک: این نسخه از نرم افزار، در مقایسه با نسخه پیشین آن، پر اشتباه تر ظاهر شده و به جای بهبود در روند صحیح خواندن کلمات، حتی کلماتی که پارس آوای ۲ درست میخواند را اشتباه میخواند. مثل کلمه: یاسمین، گوش کن. (سعید پناهی)
  پاسخ: ببینید مقایسه نباید کلمه به کلمه صورت بگیرد. در پارس آوای ۳ سعی شده الگوریتم ها و همچنین واژگان بهینه تری نسبت به پارس آوای ۲ داشته باشیم. همچنین برای افزایش سرعت کلمات غیرمستعملی از واژگان حذف شده است. شما مطمئن باشید که پارس آوای ۳ نسبت به پارس آوای ۲ کلمات بیشتری را بطور صحیح می خواند. همچنین ما سعی داریم با جمع آوری کلمات یوزر دیکشنری شما عزیزان، محتوا و گنجینه لغات واژگان را ارتقا داده تا کلمات بیشتری صحیح خوانده شود.
  دو: برای تنظیم سرعت، ما باید سه جا تنظیمات انجام دهیم. در jaws، voice manager و voices.ini. این امر واقعا سر درد آور است. حالا اگر مکث های پی در پی eloquence در هنگامی که می خواهیم علامتی را نخواند به آن بیفزاییم، وضع، خراب تر از قبل میشود. (بهنام نصیری)
  مشکل مکث های eloquance در هنگام برخورد به علامت ها در نسخه update برطرف می گردد. همچنین پیشنهاد شده است که گزینه امکان تنظیم سرعت eloquance در voices.ini را در voice manager هم اضافه کنیم که اینکار صورت می گیرد و در نسخه Update ارائه می گردد.
  سوم: در بخش ارسال نظرات، اشکال وجود دارد و شما عملا نمیتوانید نظری ارسال کنید. (بهنام نصیری)
  تست کننده ها با چنین مشکلی برخورد نکرده اند. البته به معنای عدم وجود این مشکل نیست. ما سعی کردیم کمی کد را بهینه کنیم اما بدلیل عدم برخورد با چنین مشکلی امکان تست و یافتن دقیق مشکل را نداریم. لطفا کسانی که این مشکل را دارند، خطاهایی که را در هنگام ارسال نظرات دریافت می کنند (messagebox) را به ما اطلاع دهند و ایمیل کنند تا ما بتوانیم ریشه خطا را یافته و آن را بطور کامل برطرف نماییم.

  چهارم: طنینی که به صدای مینا داده شده، طبیعی است. اما آهنگین شدن صدای سینا، واقعا زننده است. (بهنام نصیری)
  در حین بیرون دادن برنامه متوجه شدیم که آهنگین شدن برنامه دارای کیفیت بدی می باشد و قرار به برداشتن آن شد. اما در آخر کار این کار فراموش شد. در نسخه update بطور کلی از voicemanager گزینه آهنگین خواندن حذف می گردد.

  پنجم: عملا، تنها، ویژگی خواندن کلمات محاوره ای اضافه شده و کلمات محاوره ای، درست خوانده نمی شود. و این، یعنی افزودن یک ویژگی بدون افزودن لوازم آن. ما، ویژگی خواندن کلمات محاوره ای را داریم، اما امکان استفاده را نداریم. (بهنام نصیری)
  واقعیت این است که کلمات محاوره ای کمی به پارس آوا ۳ اضافه شده است. اما تغییراتی در الگوریتم آن برای تشخیص پسوندها و پیشوندهای عامیانه داده شده است. اضافه کردن کلمات محاوره در طی update ها کم کم با استفاده از کلماتی که از طریق user dictionary برای ما می فرستید صورت می گیرد و ما امیدواریم با مرور زمان مجموعه کاملی از کلمات محاوره ای گرد آوری کنیم. لازم به ذکر است که فعلا واژگانی برای کلمات محاوره ای در منابع دانشگاهی وجود ندارد که ما بتوانیم از آن استفاده کنیم.

  بقیه موارد را در روزهای آینده انشاء الله بررسی خواهیم کرد. آماده شنیدن و دریافت انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان می باشیم.

 92. مجید می‌گوید:

  با سلام،
  توضیحات اضافه ای درباره موارد یک تا پنج به ذهنم رسید که به شرح زیر می باشد:
  مورد یک:
  همانطور که گفته شد مقایسه کلمه به کلمه پارس آوای ۲ با پارس آوای ۳ اشتباه می باشد.
  در نسخه پارس آوای ۳ یوزر دیکشنری چندین ارتقا مهم یافته است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  اولا: امکان افزودن کلمات چند بخشی (در حالت وجود فاصله بین آنها) به برنامه اضافه شده است. عدم وجود این امکان در پارس آوای ۲ در باگ های گزارش شده و موارد درخواستی توسط خود شما عزیزان بود که در پارس آوای ۳ این امکان اضافه شده است.
  دوما: با افزودن یک کلمه ، پسوندهای تصریفی افزودنی به آن کلمه خود به خود تشخیص داده می شوند. از جمله این پسوندها می توان به ها، های، و … اشاره کرد. این قابلیت در پارس آوای ۲ وجود نداشت.
  اما در فایل MP3 به کلمه یاسمین اشاره شده بود. اینکه یک باگ اساسی در پارس آوا وجود دارد چون کلمه یاسمین توسط پارس آوا غلط خوانده می شود ولی تلفظ آن توسط یوزر دیکشنری درست تشخیص داده می شود. باید بگویم باگی وجود ندارد. اصلا یوزر دیکشنری بطور ساده برای حدس تلفظ کلمات برای همه حروف غیر متصل به حروف صدادار، فتحه در نظر می گیرد. در حالیکه پارس آوای ۳ از یک روش دیگر برای حدس زدن تلفظ کلمات ناموجود در واژگان استفاده می کند. علی الظاهر بررسی ها نشان می دهد که این روش برای نابینایان مناسب نبوده و لذا در نسخه update این روش را فعلا حذف می نماییم.
  مورد سوم:
  ما تابحال از کاربران متفاوتی نظرات مختلفی دریافت کرده ایم. بنابراین اینکه گفته شود این صفحه اصلا کار نمی کند اشتباه می باشد. لطفا کاربرانی که نمی توانند نظر ارسال کنند ، آنتی ویروس و فایروال خود را از نظر اینکه به برنامه voicemanager اجازه دسترسی به اینترنت می دهد چک کنند. همچنین لطفا خطای دریافتی رابه ما اطلاع دهند.

 93. مجید می‌گوید:

  با سلام
  دوستان عزیز نکته ای خدمتتون بیان کنم:
  دوستان پارس آوا متعلق به خانه نور ایرانیان بصیر می باشد. خانه نور ایرانیان بصیر توسط خود شما نابینایان عزیز اداره می شود و وابسته به بنیاد شهید می باشد. یک نهاد و شرکت خصوصی نمی باشد. به دنبال تنها فروش و کسب درآمد و رها کردن محصول خود نمی باشد. خانه نور ایرانیان بصیر دغدغه شما نابینایان عزیز را دارد. درست است در نسخه اولیه پارس آوای ۳ مشکلاتی وجود دارد. این مشکلات بدلیل حجم بالای کارهای انجام شده و انجام بعضی تغییرات در دقیقه ۹۰ می باشد. روند تست بدلیل مختلف شدن برنامه و تعدد برنامه ها دشوار شده است و …. ما دنبال بهانه آوردن نیستیم. اما مطمئن باشید که خانه نور به دنبال تنها کسب درآمد و فروش این محصول نمی باشد. خانه نور می خواهد محصولی به شما عرضه کند که شما بتوانید با طیب خاطر از آن استفاده نمایید. بدین منظور هم بزودی update هایی را منتشر خواهیم کرد. ما کلا سعی خواهیم کرد در فواصل زمانی مناسب update های مناسب را ارائه نماییم تا برنامه مناسب و در جهت رفاه حال شما عزیزان باشد. بنده به شما اطمینان می دهم ما با تمام توان و تا آنجا که بتوانیم مشکلات گزارش شده را برطرف نماییم و نسخه بهینه به شما ارائه نماییم. لازم به ذکر است آقای درفشیان در ایمیل به بنده گفتنند کاش پارس آوای ۲ را مناسب ویندوز ۶۴ بیتی کرده بودید و آن را فقط ارائه می کردید. ما اینکار را هم در صورت لزوم می توانیم انجام دهیم. اما مطمئن باشید کار و تلاش گسترده ای بر روی پارس آوای ۳ صورت گرفته است که اشکالاتی چند مانع از دیدن آنها شده است. ما با تمام توان سعی می کنیم که شما خود پارس آوای ۳ را به پارس آوای ۲ ترجیح دهید.

  اما پاسخ ادامه اشکالات:
  ششم: اگر بخواهیم پروفایل مینا و سینا را دستی بسازیم و change jaws settings را اجرا نکنید. سرعت روی صفر خواهد ماند.. (سعید پناهی)
  پاسخ: منظور شما مشخص نیست. احتمالا پروفایلی که خودتان برای جاز ساخته اید دارای مشکل می باشد. لطفا در این زمینه توضیحات بیشتری دهید. ما به چنین مشکلی برنخوردیم.

  هفتم: سرعت eloquence هم بسیار پایین است و شما ناچارید خود را درگیر کدها کنید تا کمی سرعت بالاتر رود. در حالی که در نسخه های قدیمیتر این اشکال وجود نداشت و سرعت به راحتی تنظیم میشد. در واقع کاش برای یک تنظیم سرعت ساده، این همه کاربر را نمی پیچاندند و مانند نسخه های قبل، از همان جاز میتوانستیم سرعت را تنظیم کنیم. (سعید پناهی)
  پاسخ: مشکلی که در پارس آوای ۳ در زمینه eloquence وجود دارد هنگام برخورد با علامت ها بود. این مشکل در نسخه update برطرف گردید. همچنین به voice manager گزینه eloquence rate دقیقا مشابه rate در voice eloquence جاز اضافه شده است که سرعت eloquence را با آن می توان تعیین کرد.

  هشتم: اگر بخواهید به هر علتی پارس آوا را پاک کنید و دوباره نصب کنید، به انواع مشکلات برمیخورید. مثل من. ارور uninstall.dat تا پریدن لایسنس.(مشکل اول بهنام نصیری و مشکل دوم سعید پناهی)
  پاسخ: متاسفانه تست کننده های ما هیچکدام با چنین مشکلی روبرو نشده اند. بنده حدس می زنم شما سعی کرده اید هم پارس آوای ۲ و هم پارس آوای ۳ را در کنار هم داشته باشید. جناب آقای سعید پناهی مشکلات شما با پارس آوای ۳ مشکلاتی می باشد که تست کننده های ما با آن برخورد نداشته اند. خوشحال می شویم که با خانه نور ایرانیان بصیر تماس گرفته و در صورت لزوم اجازه بررسی نسخه نصب شده بر روی کامپیوترتان را به ما بدهید تا بتوانیم ریشه مشکلات را دریابیم.

  نهم: در ماهور، صفحه خوان هوش مصنوعی داشت. مثلا فرق بین کره گیاهی و کره جنوبی را میخواند. اما پارسآوا هنوز هم که هنوز است این دو را کُرِ میخواند. (رضا نظری)
  پاسخ: پارس آوا هم دارای هوش مصنوعی می باشد. اما هوش مصنوعی هم در بعضی موارد غلط و در بعضی موارد درست عمل می کند. مطمئن باشید برای ماهور هم مثال هایی وجود دارد که در این زمینه غلط عمل کند.

  دهم: دوستان در mina ttsبه تلفظ با دقت کنید. با را وا میخواند. (شهاب فروزش)
  پاسخ: مشکل عدم تمایز بین واو و با مشکلی بود که یکی از تست کننده های ما آن را گزارش کرد و ما سعی کردیم آن را برطرف نماییم. به گواهی شنوندگان نیز برطرف گردید. باید دید تست در چه سرعتی صورت گرفته است. بهرحال ما خود هنوز در حال بررسی این مشکل هستیم و باید بررسی بیشتری بکنیم.

  یازدهم: دوستان پیشوند می را ُمی می خواند. (رضا نظری)
  پاسخ: این مشکل وجود دارد و در نسخه update برطرف شده است.

  دوازدهم: در صدای eloquence کمی قطع و وصل وجود دارد. (شهاب فروزش)
  پاسخ: چنین مشکلی مشاهده نشده است. شاید منظور شما همان هنگام برخورد با علائم سجاوندی می باشد که همانطور که گفته شد در نسخه update این مشکل برطرف می گردد.
  سیزدهم: عملا، تغییر تنظیم ولوم پارس آوا در تنظیمات voice manager بیمعنا و ناکارامد است. زیرا بین ۱ تا ۱۰۰ تغییری دیده میشود. (رضا نظری)
  پاسخ: این طور نیست. شاید شما volume صدای سینا را عوض کرده اید و بعد با مینا کار کرده اید. اما میزان تغییرات کم می باشد. احتمال دارد احتمال دارد تغییرات در الگوریتم آن داده شود. هنوز مشخص نیست. اما مطمئن باشید که تغییر ولوم دارای تاثیر می باشد. احتمالا شما صدای اشتباه را انتخاب کرده اید.

  چهاردهم: لطفا این متن را با چیزی غیر از پارسآوای ۳ بخوانید. اگر با پارس آوای ۳ بخوانید هنگ میکند. سلاااااآآآاااآآآاااآآآااااآآآاااآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااام سلاااااآآآاااآآآاااآآآااااآآآاااآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااااآآآآااام. (محمد رحیمی)
  پاسخ: این اشکال وارد می باشد و در نسخه update برطرف شده است.

 94. رضا نظری می‌گوید:

  یعنی بیش از ۳۱ مشکل دیده شده که فقط شما۱۴مشکل رو دیدید؟؟
  یا خودتون از ای اسپیک یا چیز دیگه استفاده میکنید؟
  یعنی کلمه نگام . انقدر محاوره ای هست که اینو چیز دیگه بخونه؟؟
  ب
  یعنی من باید دست بذارم رو قرآن بگم که آقا من صدای سینا رو کم میکنم ، ولی صداش کم تر از الکونس نمیشه تا باورتون بشه؟
  یعنی ما میگیم حداقل رو اشتباه میخونه شما میگید نه برا ما که درسته؟
  یعنی شما یه سر توی سایت آپارات نرفتید ببینید وقتی یه ویدیو رو نگاه کردید . بعد از همون پست H میزنید میرید رو هدینگ بعدی و میخواید اونجا تایم اون ویدیو رو ببینید و جهت بالا میزنید پارس آوای شما هنگ نمیکنه؟
  وقتی کلمه رو میکشن و یا کلمه تولانی رو مینویسن یا کلمات را با علائم مینویسن بدونه اسپیس ، برای شما هنگ نمیکنه؟؟
  یعنی وقتی میگن ما نمیتونیم این رو از یه سیستممون پاک کنیم و روی یه سیستم دیگه نصب کنیم ، شما نباید چیزی بگین؟
  من فردا هاردم رو عوض کنم باید یکی دیگه بخرم؟
  یا خواستم لپتاپم رو بندازم دور تکلیفم چیه؟

  پی نوشت: کلمه
  نگام
  رو حرف به حرف بخونین تا اشتباه فاهش یک TTS رو ببینید

 95. ممل آمریکایی می‌گوید:

  درود و عرض ادب .. جناب بی زحمت این پست رو هم تازه کنید و کلی نظرات بچه ها گفته بشه … ای کاش شما پذیرش می کردین که مشکل عمیق هست . اول پذیرفتید مشکل رو که اینجا حضور دارید و من هم تشکر میکنم ولی در واکنش ایرادات دوستان شما دلیل غیر منطقی اوردین ا مثلا که دیکشنری آقای پناهی برای نسخه دو خوب بوده ولی شما گفتید که مشکل دار هست این دیکشنری .. هم از لحاظ نوشتاری و هم از لحاظ گفتاری این دیکشنری کامل و صحیح هست ولی به هیچ وجه هم این دو با هم مطابقت ندارن و بجز کندی سرعت در خوانش هیچ تاثیر دیگه ای نداشت باز اگه خودتون صلاح دونستید این رو پست کنید تا بشه عمیق تر و دقیق تر متوجه بیانات همدیگه بشیم . چون من احساس میکنم شما واقعا در روند کیفیت و بهبود نسخه دو قرار نداشتید و چون قرار نداشتید با کیفیت نسخه دو این مشکلات نسخه سه رو کم رنگ میبینید .
  بازم تشکر از حضور شما یا حق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *