توضیحاتی در مورد کار با سامانه جدید بانک ملی (بام)، یاد داشتی از جناب آقای مرتضی هادیان

به نام خدا

سلامی گرم به حضور دوستان خوبم در سایت شب روشن.

متنی که در زیر تقدیم می گردد یاد داشتیست از دوست گرامی و فرهیخته، جناب آقای مرتضی هادیان مسؤول محترم مرکز امور نابینایان دانشگاه اصفهان. ایشان این متن را تنظیم کرده از این حقیر خواستند تا به نمایندگی از ایشان آن را در سایت شب روشن منتشر کنم. با این امید که برای دوستان عزیز   قابل استفاده باشد. ظاهرا یکی دیگر از دوستان نیز این متن را از جانب ایشان در سایت محترم “گوش کن” منتشر نموده اند که از ایشان نیز سپاسگزاریم.

متن یاد داشت جناب آقای هادیان به این شرح است:

 

مقدمه

به نام خداوند جان و خرد، کزین برتر اندیشه برنگذرد.

سلام بر دوستان عزیز

برخی از بروزرسانیهای جامعه، ما نابینایان را با مسائل و مشکلاتی مواجه میسازد که باید برای رفع آنها همت کنیم و چاره ای بیاندیشیم.

سامانه بام که این روزها جای سرویسهای پرداخت اینترنتی بانک ملی را گرفته است، تا حدی یکی از موارد مزبور به شمار میرود. بنده هم هنوز بطور کامل به چم و خم آن واقف نشده ام ولی به لحاظ مسئولیت مالی که دارم، از این سامانه خیلی استفاده کرده ام.

در اینجا از استادان و بزرگواران نابینا رخصت میخواهم که چند نکته ای را برای سهولت استفاده به اختصار بیان کنم :گفتنی است که  توضیحات به تناسب صفحه خوان جاز است.

 

الف- روش ثبت نام :

 1. برای دسترسی مستقیم به این سامانه، به لینک زیر بروید

 

سامانه بام

 

 1. اگر ثبت نام نکرده اید، با گذر از بخش ورود اطلاعات کاربری، به چند مورد و از جمله شروع ثب نام و غیره و بعد از آنها به فرم شروع ثبت نام میرسید.

کد ملی و شماره تلفن همراهی که مرتبط با حساب یا حسابهایتان در بانک ملی است و پیامهای این بانک برایتان ارسال میشود؛ را وارد کرده و دکمه شروع ثبت نام را بزنید.

 

 1. پس از مرحله فوق، در صورت آمادگی سیستم، ثبت بودن حساب شما در بانک و صحت ورود کد ملی و شماره تلفن، یک پیامک حاوی کد ۵ رقمی دریافت خواهید کرد. ضمناً فرم ثبت این شماره و فیلدهای تاریخ تولدتان به ترتیب روز، ماه و سال در اختیارتان قرار میگیرد.

روز و ماه به صورت ۲ رقمی و سال ۴ رقمی ثبت شود. و در آخر دکمه ثبت رمز فعالسازی اجرا گردد.

 

 1. مرحله بعد، بررسی اطلاعات کارت است.

اگر یک کارت از بانک ملی دارید نیازی به فعال کردن جدول کارتها نیست باید فیلدهای رمز دوم، CVV2 ماه انقضا و سال انقضا به صورت ۲ رقمی وارد شود. ولی اگر کارتهای بیشتری دارید، این جدول باید فعال شده و کارت مورد نظر متأسفانه توسط فرد بینا انتخاب گردد. ناگفته نماند که میتوان comboboxکارتها را با کلید فاصله فعال کرد و کارت پیشفرض را مطلع شد.

نهایتاً دکمه بررسی اطلاعات کارت را بزنید.

 

 1. حالا در فرم جدید، نام کاربری که متشکل از اعداد و حروف انگلیسی است، سپس ۲ بار رمز ورود، و ایمیل خود را تایپ کرده و دکمه ساخت ساخت نام کاربری را اینتر کنید.

 

 1. در اینجا اطلاعات شناسنامه ای و کارت شما ظاهر میشود. checkbox قبول دارم، بعد از دکمه موافقم در اختیارتان است، اول آن را تیک بزنید و سپس به دکمه موافقم برگردید و آن را تأیید کنید.

بدین ترتیب ثبت نام شما در سامانه بام انجام شده و میتوانید از آن استفاده کنید. پس از اتمام، شما وارد سامانه میشوید و همان موقع میتوانید عملیات مورد نظر را انجام دهید.

 

ب- کار با سامانه :

 1. وقتی که از هر طریق، یعنی از لینک سامانه بام در سایت بانک ملی و یا آدرسی که در بالا ذکر شد وارد سامانه شدید، در ابتدای صفحه فرم فیلدهای نام کاربری و رمز عبور در اختیارتان است که این ۲ مورد را وارد کرده و ورود را تأیید میکنید.

در صورت صحت ورود اطلاعات، پیامک ورود را دریافت میکنید.

 

 1. در صفحه جاری، اطلاعات حساب یا حسابهای شما و گزینه های مربوط به عملیات مختلف ظاهر میشود.

میتوانید روی صفحه از بالا به پایین حرکت کنید و با محتویات صفحه آشنا شوید.

اما اگر بخواهید در وقتتان صرفه جویی کنید، کافی است کلید b را بزنید تا به دکمه خروج برسید، از اینجا ببعد مواردی که گفتم در اختیارتان است.

دفعات بعد حتی با استفاده از find مجازی جاز، عملیات مورد نظر را بیابید و به کار خود سرعت ببخشید. البته نوع نوشتار بانک ممکن است شما را دچار مشکل کند.مثلاً صورتحساب را بدون فاصله نوشته اند.

در ادامه چند عملیات که خودم استفاده کرده ام را توضیح میدهم.

برای اجرای هر یک روی آن قرار بگیرید و فاصله یا اینتر بزنید.

 

 1. دریافت مانده کارت-

وقتی وارد این صفحه میشوید، فرم فیلدها یا editbox های تایپ اطلاعات کارت در اختیارتان است. شماره کارت، رمز دوم، و cvv2، را در فیلد مربوط تایپ کنید، بلافاصله نشانگر بطور اتوماتیک روی فرم فیلد ماه قرار میگیرد، برای ورود سال انقضا هم نیاز به حرکت نشانگر نیست.

با کلید جهتی پایین روی دکمه دریافت مانده قرار گرفته آن را تأیید کنی.

برای اطلاع از مانده نشانگر را به بالا حرکت دهید. اگر میخواهید عملیات دیگری انجام دهید، در بالای اطلاعات مانده دکمه ضربدر را تأیید کرده و اگر کارتان در سامانه پایان یافته، دکمه خروج را بزنید.

 

 1. انتقال کارت به کارت :

تنها مشکلی که در این قسمت برای ما وجود دارد، زمانی است که بیش از ۱ کارت داریم و موقع انتقال مجبوریم آنها را تغییر دهیم.

کارتها در یک combobox لیست هستند که متأسفانه تغییر آن با صفحه کلید به سختی انجام میگیرد. باید آن را چند بار باز و بسته کنیم و مرتب روی آن حرکت نماییم تا شاید کارت مورد نظر انتخاب بشود.

نهایتاً شاید مجبور شویم این انتخاب را به فرد بینایی بسپاریم. ولی خوشبختانه وقتی ۱ کارت انتخاب شد ثابت میماند.این ویژگی برای کسانی که اغلب انتقالهایشان از ۱ کارت است، کمک کننده است، چون در این صورت با لیست کارتها کاری نداریم.

ورود اطلاعات کارت مبدأ همانند این عمل در دریافت مانده کارت انجام شود، فقط نیاز به تایپ شماره کارت نیست..

با کلید جهتی پایین روی کادر ویرایش کارت مقصد قرار گرفته و شماره کارت عضو شتاب بانک مقصد را وارد کنید.

اگر بالا و پایین بروید نام صاحب حساب را هم مشاهده خواهید کرد.

مبلغ مورد نظر را هم در کادر ویرایش خودش تایپ کنید و دکمه ادامه را بزنید.

حالا با کلید جهتی بالا حرکت نموده و اطلاعات کارت مقصد را بررسی فرمایید. اگر صحیح بود دکمه تأیید را اجرا کنید.

پس از پیام انجام انتقال، دکمه رسید در اختیارتان است که اجرای آن منجر به ظهور پنجره ذخیره یا دانلود فایل pdf رسید میشود.

برای برگشت به صفحه کارت به کارت دکمه بازگشت را بزنید.

در تمام مراحل کار دکمه پاک کردن هم در اختیارتان هست.

وقتی خواستید به صفحه اصلی سامانه برگردید، دکمه انصراف را تأیید کنید.

 

 1. صورت حساب روز جاری :

در این عملیات هم به مشکل انتخاب کارت مورد نظر برمیخوریم. ولی بقیه مراحل قابل انجام و مشابه سایر عملیات است.

این صفحه که اجرا شد، پرداختها و دریافتهای روز جاری کارت پیشفرض شما به نمایش درمیآید.

در صورتی که ریز عملیات کارت دیگر را میخواهید، مجبورید، هر طور شده آن کارت را انتخاب کنید.

 

نسخه اندروید همراه بام :

 

این برنامه هم خوشبختانه برای ما قابل دسترسی است. به خصوص برای انتقال وجه.

نرم افزار را از

این لینک

دریافت و روی گوشی خود نصب کنید.

 

مراحل ورود به سامانه و انجام انتقال کارت به کارت تقریباً مانند نسخه وب است.

تنها تفاوت در انتقال کارت به کارت عدم نمایش کادر ویرایش مبلغ است که در پایین صفحه، بعد از شماره کارت مقصد، واژه گرافیک هست، روی آن دوبار ضربه بزنید که ممکن است کادر ویرایش مبلغ فعال شده یا نشده را در اختیار بگیرید.

نکته دیگری که در این برنامه باید دقت کرد، در حالت حروف بودن کادر ویرایش ورود ارقام است. شاید این خاصیت اندروید باشد.

ممکن است برای نمایش دکمه های ادامه و بازگشت و اشتراکگذاری نیاز باشد، که انگشت خود را به چپ یا راست بکشید.

گزینه اشتراکگذاری دقیقاً امکان ارسال رسید را از طرق مختلف در اختیارتان قرار میدهد.

من ارسال به ایمیل را آزمودم، که یکی از رسیدها به trash و دیگری به draft ارسال شد.شاید برای شخص دیگری ارسال کنیم به inbox برسد.

 

منتظر تذکر سازنده و تکمیل اطلاعات از سوی شما عزیزان هستم

من الله توفیق

مرتضی هادیان

۰۹۱۳ ۸۲۸ ۵۰۹۹

درباره مهدی محمدقاسمی

مهدی محمدقاسمی هستم متولد 14 فروردین 1367 هجری شمسی، 15 شعبان 1408 هجری قمری و 3 آوریل 1988 میلادی. دانشجوی مقطع دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی (گرایش ادبیات عرفانی) در دانشگاه اصفهان و ساکن شهر اصفهان
این نوشته در آموزش, اخبار, اطلاع رسانی, اقتصادی, اندروید, اینترنت, ترفند, رایانه, مسائل مربوط به نابینایان عزیز, معرفی, نرم افزار ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 دیدگاه دربارهٔ «توضیحاتی در مورد کار با سامانه جدید بانک ملی (بام)، یاد داشتی از جناب آقای مرتضی هادیان»

 1. سلام دکتر! واقعا دمت جیز و داغ_ مرسی بابت گذاشتن این یادداشت

 2. میلاد نصرتی می‌گوید:

  دکتر سلام هم از شما هم از جناب هادیان کمال تشکر رو دارم.
  من که اگه با کامپیوتر کار میکنم بخشیش رو مدیون آموزشهای آقای هادیان هستم

  • مهدی محمدقاسمی می‌گوید:

   سلام داش میلاد عزیز. من کاری نکردم فقط ابلاغ پیام کردم. حقیقتا منم اگه یه چیزایی از کامپیوتر یاد گرفتم به خاطر آشنایی با آقای هادیانه. ایشون توی این چند سال که در دانشگاه اصفهان هستم خیلی برای من و بقیه بچه های اونجا زحمت کشیدند و یه جورایی حق پدری گردن ما دارند

 3. ghanbar می‌گوید:

  درود
  با تشکر از شما بخاطر اطلاع رسانی های مثمر ثمرتان .
  راستضش فقط در مورد ثبت نام و هنگامی که به کارت های خودمان می رسیم و توضیح داده شد که نیاز به تلاش برای انتخاب است اگر چند کارت داشته باشیم چون این حقیر حسابی را که فعال داشتم حساب معرفی شده و شناخته شده نبود مردد بودم اما با همکاری معاون بانک و داشتن رمز دوم همان کارت شناخته شده خوشبختانه نیازی نبود که بخواهم کارت را عوض کنم و همان کارت را ثبت کردم که تمامی حساب هایم را مشاهده کردم و توضیح دیگر اینکه واقعا در آن بخش جعبه مذکور حتی توسط بینا هم گشوده نشد و مشکل را بیشتر کرد پس از تجربه استفاده کنید و وقت گرانبهایتان را برای انتخاب کارت مورد نظرتان هدر ندهید و با دادن رمز دوم همان کارت نسبت به ادامه ثبت نام اقدام نمائید .با تشکر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *